Macworld Expo 2005 - iPhoto z balíku iLife'05 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld Expo 2005 - iPhoto z balíku iLife'05

17. ledna 2005, 00.00 | Společnost Apple před necelým týdnem updatovala i oblíbený balík iLife aplikací. A ačkoliv se všechny programy dočkaly různých vylepšení a nových funkcí, nejvíce změn postihlo program iPhoto, na který se dnes podíváme.

Společnost Apple před necelým týdnem updatovala i oblíbený balík iLife aplikací. A ačkoliv se všechny programy dočkaly různých vylepšení a nových funkcí, nejvíce změn postihlo program iPhoto, na který se dnes podíváme.

Aplikace iPhoto slouží především pro správu fotografií a jejich jednoduché úpravy. Alespoň tak tomu bylo doposud. Nové iPhoto se soustředilo především na vylepšení editace fotografií a samotný program se tak více přiblížil profesionálním nástrojů, a i když jim zatím nemůže konkurovat, pro běžného uživatele se jedná o dostatečný důvod k updatu.


Rozhraní

Samotný vzhled programu se trochu změnil a je podřízen novým funkcím. V levém sloupci stále zůstává seznam alb, ale nyní si můžete vytvářet i podsložky, což je vylepšení, po kterém toužila řada uživatelů - a nejenom v iPhoto, ale i v iTunes (to ale zatím nic podobného nenabízí). Dále v levém sloupci vedle alb naleznete i Books, neboli připravené knihy z vašich fotek, a Slide shows - hotové prezentace z vašich fotografií. V levém dolním rohu si uživatel může nechat zobrazovat další informace, jako jsou klíčová slova, informační panel s popisem fotografie, hodnocením, datem, velikostí a rozměry nebo kalendář.

Kalendář je skvělé vylepšení - fotografie lze shromažďovat podle data vytvoření v rámci celé knihovny, nebo konkrétního alba. Je možné vybrat jak konkrétní den, tak týden či měsíc. Samotný vzhled se tak více přiblížil iTunes. V pravé části iPhoto se zobrazují fotografie a pod nimi je navigační panel. Ten obsahuje stejné položky jako předchozí verze, navíc jsme se dočkali vyhledávání (podle názvu, jména souboru, popisu, klíčového slova, cívky či alba). Při importu fotografií je možné cívku (Roll) rovnou pojmenovat a přidat popis. Nové iPhoto si poradí i s RAW formátem a MPEG-4 videem (údajně by mělo zvládnout jakýkoliv QuickTime kompatibilní formát, ale neměl jsem možnost otestovat). Ve své knihovně tak můžete mít nejenom obrázky, ale i video pořízené digitálním fotoaparátem. Všechny videosekvence mají u sebe obrázek kamery a informaci o délce záznamu.

Editace

Úprava fotografií probíhá v samostatném okně, ale navíc je v horní řádce vidět zbytek obrázků ve zvoleném albu - je tedy možné se rychle dostat na další fotografii, aniž by bylo potřeba opustit editaci a "přeskočit" do módu prohlížení. Nově přibyla ikonka Adjust, po jejímž spuštění se objeví samostatný poloprůhledný panel, který slouží k další úpravě fotografie. Pomocí něj lze změnit kontrast, jas, saturaci, teplotu barev, nádech, ostrost a natočení. Při natáčení se objeví přes obrázek mřížka a pro uživatele je tak jednoduší fotografie natočit, respektive zarovnat (například horizont). Dále je možné vidět histogram a editovat expozici a úrovně (Levels).

Při stisknutí klávesy Control se obrázek zobrazí tak, jak vypadal před úpravami - drobnost, která je ideální pro kontrolu provedených změn. Editační schopnosti z předchozí verze zůstaly, takže není problém obrázek oříznout, zvýraznit barvy, retušovat, zbavit se červených očí a podobně. Nové editační schopnosti iPhoto hodně vylepšují a pro řadu uživatelů přestane mít smysl používat další poloprofesionální aplikaci na dodatečnou úpravu pořízených fotografií. Méně šťastní budou uživatelé G3 procesorů - nové editační funkce fungují pouze na Macu vybaveném G4 procesorem a lepším, na G3 je možné pouze měnit jas a kontrast.

Knihy

Neméně dobře vypadá i vylepšení tvorby knih. Bohužel tato funkce v naší lokalitě není aktivní, respektive nelze si vytvoření knihy u nás objednat. V každém případě se jedná o skvělou funkci, kterou můžeme našim zahraničním sousedům jen závidět. Díky ní je celá práce s fotografií dotažena do konce - vyfotíte, stáhnete obrázky do iPhoto, upravíte a následně si z nich vytvoříte knihu, kterou si přes internet necháte vyrobit a za pár dní ji máte v poště.

iPhoto nyní nabízí několik velikostí knih včetně různých témat. Musím se přiznat, že se mi finální knihy moc líbí a mít tu možnost, raději bych si tvořil takováto alba, než tisknul pouze fotografie.

Slideshow

I slideshow se dočkalo řady vylepšení. Vedle nových přechodů a efektů (stejně jako Keynote 2.0) je nyní možné si animace nastavovat pro každou fotografii zvlášť. Tím se iPhoto hodně přiblížilo Keynote 2.0 a nabízí podobné možnosti. Přechodů je konkrétně dvanáct a zajímavým vylepšením je "Kern Burns Effect" - jinak řečeno zoomovaní po fotografii.

Stejný efekt nabízí i iMovie nebo screensavery v systému Mac OS X. Přibyla i funkce na synchronizování délky slideshow s hudbou - takže v okamžiku, kdy skončí skladba, skončí i animace. Navíc si hotové slideshow můžete uložit a objeví se vám v levém sloupci s ostatním alby, takže není problém se k němu v budoucnu vrátit (totéž nabízí i Knihy) a ještě jej lehce můžete přenést do iDVD.

Závěr

Program iPhoto se dočkal nejvíce změn a jednoznačně tak bude tvořit největší důvod pro upgrade z předchozí verze balíku iLife. Za těch pár minut, co jsem měl možnost iPhoto testovat, jsem na žádný problém nenarazil a vše fungovalo dle předpokladů a musím přiznat, že se velmi těším, až nové iPhoto budu moci otestovat na vlastním počítači.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: