Macworld 2005: Apple opět na koni - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld 2005: Apple opět na koni

17. ledna 2005, 00.00 | Macworld Expo SFO 2005 skončilo a nezbývá než bilancovat. K novinkám Applu i ostatních výrobců se budeme vracet ještě několik týdnů, ale nyní vám nabízíme mírně subjektivní shrnutí bezprostředních dojmů přímo ze San Franciska.

MacWorld Expo je zcela unikátní akcí, která je možná více otázkou podpory komunitního smýšlení Apple uživatelů než veletrhem v pravém slova smyslu. Uspořádat, dnes již v podstatě jednou ročně, letní MacWorld již dávno není co býval, obrovský happening pro Apple uživatele z celého světa je skvělý marketingový tah. Pro ty, co se přímo zúčastní MacWorldu, je jeho atmosféra doslova živou vodou, protože potkat tolik spřízněných duší a zažít tolik adrenalinu jako při keynote Steva Jobse se již zas tak často nepodaří. Navíc je to dobrý způsob jak nadchnout ne-Apple novináře řadou novinek, pseudonovinek a všudypřítomným optimismem.

Navíc letos poprvé bylo možné přímo z MacWorldu přejít dva bloky do AppleStoru, což je pro řadu návštěvníků další obrovské lákadlo a pro Apple bezesporu další způsob jak si finančně zpříjemnit akci.

Ani letos na MacWorldu nechyběl reportážní tým serveru MujMac. Díky spojení reportáží z veletrhů CES v Las Vegas a MWE ze San Franciska, byl vyslán dokonce dvoučlenný tým. Petr Mára, jakožto šéfredaktor MujMACa na MWE chybět pochopitelně nemohl a má maličkost. Sice nejsem žádný Apple guru, ale na MWE jezdím již od roku 2001, takže mám zase dobrou možnost porovnávat. A právě subjektivní srovnání letošního a předešlých MWE je cílem tohoto článku.

iPod znovu představil Apple Americe
Ač to může znít jakkoli nadneseně, iPod znamená bezesporu obrovský převrat v pověsti Applu minimálně zde v USA. iPod je totiž produkt, který není záležitostí uzavřené a nutno přiznat malé komunity Apple uživatelů, ale stal se doslova mediálním a obchodním trhákem, který zná každý. Za posledních 5 let jsem nikdy v USA neviděl tolik reklam s nakousnutým jablíčkem jako je jich nyní vidět v SFO a všechny jsou na iPod. Doslova oblepené reklamou na iPod jsou stanice metra a autobusů v Downtownu, nechybí billboardy, citylighty čí reklamy na obchodech. Navíc se o iPodu mluví. Přestože Apple vůbec nevystavoval na největším veletrhu spotřební elektroniky CES, což osobně považuji v době iPodu za chybu, byl Apple a iPod vidět na všech vystoupeních mluvčích (Microsoft, Motorola, HP) a na desítkách stánků společností nabízejících příslušenství pro iPod.

Na ulicích zcela běžně potkáváte lidi s bílými sluchátky, iPod je symbol, který Američané znají a pro mnoho z nich je bližší než značka Applu jako takového. Prostě iPod proslavil značku Apple a hlavně jí otevřel dveře do obecného marketingu, který je vidět a cítit.

Steve a jeho charisma
Vystoupení Steva Jobse je takřka nezbytnou součástí MacWorldu. Provází je několikatýdenní spekulování o tom, co Steve představí, obrovské tlačenice před Moscone centrem a až nezdravě zfanatizovaná atmosféra plná nadšení. Ne jinak tomu bylo letos. Sice chyběla tradiční fronta před Moscone táhnoucí se až za několik rohů, ale v sále bylo opět zaplněno každé místečko.

A dojmy z letošní keynote? Obrovskou výhodou letošního vystoupení například ve srovnání s loňským rokem bylo to, že měl Steve o čem mluvit. Nadílka obecně atraktivních novinek jako je nová verze systému, iWork konkurující Microsoftu, Mac mini či iPod Shuffle byla omračující. Navíc minimálně iPod shuffle je opravdu poměrně odvážný produkt, takže má reálnou šanci Apple posunout zase o kus dál, pokud zaznamená úspěch.

Na druhou stranu nešlo přehlédnout to, že Steve letos evidentně nebyl úplně ve své kůži, což je poměrně pochopitelné vzhledem k tomu, čím si v poslední době prošel. Několikrát jej evidentně zaskočil průběh živého předvádění, přestože je všechny prováděl podle seznamu napsaného na papíře krok za krokem a dokonce se nechal na chvíli zcela vystřídat svým dvorním zástupcem "Šilim". Přesto se musí uznat, že je Steve stále jedním z nejcharizmatičtějších prezentátorů mezi CEO IT společností. Dokumentovalo to nejen vystoupení zastoupení společnosti Sony v rámci Stevovy keynote, kterému totálně vypadl text a Steve měl co dělat, aby zachránil situaci. I srovnání s vystoupeními například Billa Gatese či Carly Fioriny na CESu, která jsem měl také možnost osobně letos vidět, vyznívá jednoznačně ve prospěch Steva.

Bohužel opět menší výstava
Je bohužel smutným faktem, že z pohledu výstavy se MacWorld rok od roku zmenšuje. Není to snad ani tak dáno tím, že by vystavovatelů tak radikálně ubývalo, ale spíš tím, že většina z nich volí menší efektivnější prezentaci. Jediný Apple stánek byl letos stejně pompézní jako loni.

Na druhou stranu byla letos na MacWorldu cítit mnohem klidnější a uvolněnější nálada. Třetí výrobci díky úspěchu iPodů a stabilnímu vývoji OS X mají život s Applem znatelně jednodušší. Vědí, co Apple vyvíjí a prodává a zároveň je výrazně jasnější to, kam vlastně směřuje. Navíc díky boomu iPodů a velké poptávce po nových aplikacích nativně připravených pro OS X mají co nabízet svým zákazníkům.

Apple opět na koni
Je nesporné, že Apple zažívá velmi dobré časy. Má obrovský úspěch s iPodem a iTunes. Daří se mu jeho maloobchodní politika a Apple Story vytvářejí support, který na trhu přímo od Applu chyběl a navíc se Applu dobře daří na trhu, který se rozvíjí (digitální média) na rozdíl od klasického IT, které má své zlaté časy zřejmě již definitivně za sebou.

Všechny tyto aspekty se pozitivně odrazily jak ve finančních výsledcích Applu, tak i v růstu cen akcií. Letošní MacWorld se tak stal jakousi výstavní síní aktuálních úspěchů společnosti i partnerů. Každý návštěvník musel odcházet spokojený a je jen škoda, že většina novinek přijde na trh až 22. ledna či později. Aspoň že s trochou rychlostí a trpělivostí bylo možné v Apple Storu v úterý koupit 512 MB a ve čtvrtek 1 GB iPod shuffle.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: