iMac v. 2.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

iMac v. 2.0

8. ledna 2002, 00.00 | MacWorld Expo v San Franciscu přineslo překvapení, které nikdo nečekal - zásadně přepracované iMacy s LCD displejem, s procesorem G4 a SuperDrivem, to vše za cenu, která takřka vyrazí dech. iMac konečně vstupuje do nového tisíciletí!

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Nové iMacy byly očekávané už poměrně dlouho a svorně se předpokládalo, že nejdůležitější změnou bude především náhrada CRT obrazovky za LCD displej. Změna konečně nastala 7. ledna 2002 - keynote na MacWorld Expo přineslo mnohem větší překvapení, než většina uživatelů očekávala – zcela přepracované iMacy s procesorem PowerPC G4 a SuperDrivem.

První iMac byl uveden před více než třemi lety, postupně byl vylepšován o novější komponenty, ovšem žádná změna nebyla opravdu zásadní – šlo o postupné vylepšování, které však vždy o něco zaostávalo za očekáváním uživatelů. Nyní tedy Apple představil zcela nový model, s novým designem a výrazně zlepšenými schopnostmi – podle slov Steva Jobse byl tento model připravovaný po dva roky.

Nový iMac je především centrálním bodem strategie Applu „digital hub“, v iMacu se potkávají všechny média - hudba, obraz, video. Proto iMac musí poskytovat dostatečný výkon pro zpracování a následně také nabídnout možnosti pro výstup.

Design novým iMaců je poměrně unikátní – výrazně se vymyká všemu, co jsem mohli doteď vidět. Steve Jobs v keynote vysvětlil, co designéry vedlo k tomuto atypickému zpracování. V případě all-in-one počítačů s LCD displejem se obvykle používá zcela ploché provedení, kde je vše, včetně mechanik, integrované v „monitoru“ – takovýchto PC jsme již mohli vidět povícero. To však sebou přináší například nutnost umístnění optické mechaniky na výšku, což prý vylučuje možnost použití SuperDrive mechaniky. Proto při návrhu byla ponechané tělo počítače ve vodorovné poloze, zatímco LCD displej v svislé.

Základem nového iMaca je v podstatě polokoule, ve které se ukrývá vše, kromě displeje. Z této základny vychází pohyblivé rameno, na kterém je upevněný LCD displej o úhlopříčce 15“ – ten je možné dle potřeby posunovat nahoru a dolů, natáčet ve svislém směru i otáčet kolem osy počítače. V základně je umístněná mechanika v „šuplíkovém“ provedení, která je krytá platovým výsuvným krytem. Základna je relativně malá, její průměr je 27 cm, dá se předpokládat, že výška bude odpovídat poloměru. Určitě potěší malá plocha, kterou zabere na stole, zvlášť v porovnání s původním iMacem.

Kolem upevnění ramene jsou otvory pro proudění vzduchu – podle toho, co jsme se dozvěděli na stánku Apple, tento iMac obsahuje větrák, který však je velmi tichý a zapíná se pouze, když to je potřeba. „Polokoule“ je z bílého matného plastu s lesklým kovovým logem Apple, rameno, na kterém je upevněný displej, je kovové. LCD displej je rovněž v bílém, orámovaný průhledným lesklým plastem. Celý design je velmi jednoduchý a elegantní, přitom však zajímavý, působivý a funkční. Mnohem více působí jako zajímavý doplněk, než jako počítač – starý iMac byl zaměnitelný s monitorem nebo televizí, tento iMac zaujme na první pohled. Možná by se dalo mluvit o určité podobnosti s lampou Luxo Jr., kterou má v logu studio Pixar, vlastněné Stevem Jobsem.

Pojďme ale k technickým parametrům. LCD s viditelnou úhlopříčkou 15“ má rozlišení 1024x768 – rozlišení tedy zůstává stejné, jako bylo maximum u minulých iMaců, ovšem s výrazně větší zobrazovací plochou a také s výrazně lepší kvalitou obrazu, žádné problémy s obnovovací frekvencí, případně s třesením obrazu vlivem reproduktorů.

Velké překvapení nás však čeká uvnitř – důležitou změnou je osazení procesorem PowerPC G4 v rychlostech 700 a 800 MHz, který byl až dosud vyhrazený pro profesionální řady počítačů – s jednotkou AltiVec se jedná o velmi výraznou výhodu pro všechny výpočetně náročné aplikace, tedy i například iTunes, iMovie nebo iDVD. Procesor obsahuje přímo v sobě 256 kB level 2 cache paměti.

Na novém iMacu můžete klidně používat i iDVD, neboť nejvyšší konfigurace obsahuje jednotku SuperDrive, neboli DVD-R mechaniku, kterou Apple uvedl minulý rok ve svém top-modelu profesionální řady. Za rok se dostala do top-modelu řady spotřebitelské. Střední model obsahuje combo mechaniku, tedy DVD-ROM/CD-RW, nejnižší model pouze CD-RW.

Příjemnou změnou je použití grafického chipu GeForce 2 MX s 32 MB DDR paměti, což představuje velmi výkonnou střední třídu. Výkon této karty se projeví především ve 3D hrách, což z nového iMaca děla velmi dobrý herní počítač, na kterém budou dobře běhat i nové, náročné 3D hry.

Další parametry jsou: 100 MHz systémová sběrnice (stolní PowerMacy mají 133 MHz), 128 nebo 256 MB RAM, upgradovatelné na 1 GB, iMac je také připravený na AirPort, který stačí pouze zasunout – paměť i AirPort se do počítače přidávají zespodu – o spodní části iMaca Steve Jobs prohlásil, že je to nejelegantnější spodek počítače, jaký můžete vidět. Standardně je iMac vybaven 40 GB pevným diskem, nejvyšší model obsahuje 60 GB. V oblasti rozhraní nejsou žádná velká překvapení, iMac nabízí 3 USB porty 1.1, dva FireWire porty, 10/100 Ethernet, modem 56k, má také výstup na sluchátka a externí Apple Pro reproduktory – počítač má zabudovaný jeden reproduktor, jehož kvalitu jsme v panujícím hluku nemohli posoudit. K dispozici je i videovýstup ve stejném provedení jako u iBooku, dá se použít také pouze k zrcadlení obrazu na obrazovce. iMac je také vybaven obvyklou klávesnicí v plné velikosti a optickou myší, ovšem oboje je v bílé barvě. Základním systémem je Mac OS X 10.1, nainstalovaný pochopitelně bude i OS 9.2.

A teď asi k tomu nejzajímavějšímu – cena. Základní model nových iMaců bude stát 1299 USD – což je shodné s cenou původního modelu v roce 1998. Za tuto cenu dostanete procesor G4 na 700 MHz, bohužel pouze 128 MB RAM, 40 GB pevný disk, CD-RW mechaniku a žádné externí reproduktory. Prostřední konfigurace stojí 1499 USD, od základní se liší combo mechanikou (CD-WR/DVD-ROM) a větší pamětí – 256 MB. Top-model stojí 1799 USD, obsahuje procesor na 800 MHz, 256 MB RAM, 60 GB pevný disk a SuperDrive mechaniku (DVD-R/CD-RW). Nejdříve, na konci ledna, bude dostupný nejvyšší model, o který se předpokládá největší zájem, v únoru prostřední a březnu nejnižší. Nutno podotknout, že v nabídce Apple zůstávají také 2 iMacy s procesorem G3 – na frekvencích 500 MHz za 799 a na 600 za 999 USD.

iMac se tímto stal velmi ošklivou konkurencí pro profesionální stolní PowerMacy G4 - ty v poslední době rozhodně nesplňují představy uživatelů o opravdu top-strojích, oznámení těchto iMaců je pro ne už definitivní ranou do zad - pokud někdo nutně nepotřebuje monitor s větším rozlišením, poměr cena/výkon, který nabízí nejlepší iMac se SuperDrive mechanikou ho zcela určitě přesvědčí. PowerMacy tedy potřebují upgrade opravdu nutně - čím dříve, tím lépe.

Nový iMac je opravdu bomba – nabízí opravdu hodně a za slušné peníze. Design je velmi zajímavý, elegantní a funkční, vlastnosti počítače jsou rozhodně na výši. Jako centrum pro všechnu ostatní počítačovou spotřební elektroniku, tedy „digital hub“, poslouží naprosto dokonale. Rychlý, vybavený dobrými programy, jako je iDVD pro snadnou výrobu DVD, iMovie pro střih videa nebo nové iPhoto pro práci s fotografiemi, tak konečně vstupuje iMac do nového století.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: