Macworld - přehled hardwarových novinek - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Macworld - přehled hardwarových novinek

16. ledna 2002, 00.00 | Jak jsme se již zmiňovali, hlavním mottem letošního Macworldu byl přechod softwarových výrobců na Mac OS X, ovšem i v oblasti hardware jsme našli několik zajímavých novinek - od disků přes grafické karty až po úpravy iPodu nebo PowerMaců

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Jak jsme se již zmiňovali, hlavním mottem letošního Macworldu byl přechod softwarových výrobců na Mac OS X, ovšem i v oblasti hardware jsme našli několik zajímavých novinek.

Apple se podle všeho rozhodnul ignorovat vysokorychlostní sběrnici USB 2.0, což je částečně konkurence jeho FireWire – sice velmi rychlá, ale ne tolik spolehlivá, především ve smyslu udržení konstatního datového toku. Výrobci však chtějí nabídnout Macovským uživatelům možnost používat i tuto sběrnici – výrobci rozšiřujících karet nabídli už loni PCI i CardBus karty s USB 2 rozhraním, nyní se objevilo poměrně hodně periferií – často buď po boku FireWire verze, nebo rovnou jako kombinované zařízení spojující obě sběrnice. O úspěchu rozhodnou pochopitelně uživatelé, ovšem pokud nebudou USB 2 zařízení výrazně levnější, než jejich FireWire verze, asi není co řešit - u Applu je prostě FireWire standard. I tak lze o USB 2 zařízeních uvažovat především pro běžné spotřebitele, profesionálové budou potřebovat výhody a stabilitu FireWire.

Část z nových periferií tvoří disky – například SmartDisk, výrobce asi nejmenšího FireWire disku FireFly s kapacitou 5 GB (který jsme viděli už na MacExpo v Londýně), oznámil USB 2 verzi tohoto disku. Kromě toho také uvedl své kapesní FireWire disky FireLite, které jsou již ve standardní notebookové velikosti – viz. porovnání s FireFly. Tyto disky jsou nabízené v kapacitách 20 až 40 GB a v cenách od 279 USD po 429 USD. Větší disk nabízí již dva FireWire porty, dá se tedy použít k řetězení zařízení. Disk je pochopitelně napájený ze sběrnice.

Na výstavišti se objevilo poměrně hodně výrobců doplňků především z Asie, kteří nabízeli casy pro přenosné pevné disky 2,5“ s rozhraním IDE – s možností připojení buď pouze přes FireWire (cena case zhruba kolem 80 USD) nebo i včetně rozhraní USB 2.0 (v cenách kolem 130 USD). Snad se brzy tyto obaly, které obvykle nabízejí 2 FireWire porty a pochopitelně napájení ze sběrnice, objeví brzy také u nás.

Přestože je podpora pro USB 2 pro Maca dostupná, profesionálové i výrobci se primárně zaměřují na FireWire řešení. LaCie ohlásila dva nové pevné kapesní disky PocketDrive o kapacitách 120 a 160 GB. Verze se 120 GB diskem obsahuje disk s 7200 RPM, 160 GB disk má pouze 5400 RPM, oboje by však mělo naprosto pohodlně stačit na práci s digitálním videem – permanentní datový tok má být díky novému řadiči 35 MB/s.

Od disků k videu: kanadský výrobce ATI předváděl své dvě nové Macovské karty, Radeon7000 a Radeon8500. Obě karty byly oznámené už loni a začali se dodávat také pro PC, v průběhu ledna a února by měly být dostupné i modely pro Maca. Radeon 8500 je přímou odpovědí na GeForce3 od nVidie, podle mnoha recenzí ze světa PC dokonce odpovědí lepší, než je právě nVidie. Hry na té kartě pochopitelně běhají krásně, kromě toho ATI předváděla svou technologii pro realistické zobrazování obličejů – virtuální hlava slečny. Animace v reálném čase je krásně plynulá a dá se označit za poměrně realistickou, dokud se slečna nesnaží usmát – i otrlejší jedinec se může jejího pokusu o úsměv leknout. Inu, člověka (zatím) nenahradíš.

Radeon7000 se dodává v PCI verzi a jedná se v podstatě o lehce vylepšenou starší verzi Radeonu s 32 MB RAM, která se původně měla prodávat jako Radeon VE (a byla ostatně už předváděná na loňském Macworldu v NY). Karta obsahuje tři výstupy, klasické VGA, DVI-I (což znamená, že Apple monitory nelze připojit bez převodníku) a TV výstup. Karta by měla být v USA dostupná již tento měsíc za cenu 129 USD.

Radeon8500 pro Maca, který obsahuje čip nové generace Radeon8500 a 64 DDR RAM, je pravděpodobně nejvýkonnější grafický čip prodávaný v současné době – jelikož nVidia připravuje GeForce4, za pár týdnů to už nemusí platit. Karta se dodává v provedení AGP a opět podporuje tři výstupy - VGA, DVI-I a TV. Karta se má prodávat za cenu 299 USD v průběhu února. Obě karty podporují jak Mac OS 9, tak Mac OS X. Více se těchto kartách můžete dočíst v našem článku na Grafice On-line.

Svůj stánek měla na Macworldu i nVidia – ta zde nic nenabízela ke koupi, pouze prezentovala své grafické čipy, které jsou v současné době používané jak v PowerMacích, tak v nových iMacích. Čip nVidia GeForce2MX, který je v novém modelu iMaca, nepatří mezi špičku, je to ale stále velmi slušný grafický čip střední třídy, který rozhodně ještě nějakou chvíli bude zvládat i nové náročné počítačové hry. Když jsme pátrali po výrobcích karet s GeForce pro Maca, dostali jsme od zástupců nVidie odpověď, že jediný, kdo je dělá, je samotný Apple – pokud chcete upgradovat svého PowerMaca na GeForce, musíte tuto kartu koupit přímo od Apple (a nebo riskovat „přepálení“ PC verze firmwarem pro Maca).

Na výstavišti nás také zaujaly dvě novinky pro iPod – kromě nepočetných obalů a krytů, které pochopitelně byly k vidění, některé i poměrně elegantní. Našli jsme však dva stánky, které ukazovali rozšíření iPodu o nové funkce: v jednom případě se z něj stal digitální adresář, v druhém dálkové ovládání.

ProVUE development na svém (dobře ukrytém) stánku ukazovali iPod, který kromě hudby obsahoval také adresář – ten je dostupný jako playlist a řadí podle jména naimportované kontakty. V další úrovni menu následně zobrazuje další kontakty, které si uživatel do iPodu neimportuje. K „předělání“ iPoda na adresář není potřeba žádný zásah do samotného iPodu, jedná se totižto o prázdné MP3 soubory, které v sobě obsahují pouze textové informace, zobrazované na displeji. K převodu kontaktů dochází na Macu, následně se informace přehrají na iPod pomocí iTunes, tak jako libovolné jiné skladby. Pokud máte obavy o místo na svém disku, nemusíte mít – podle výrobce 1000 kontaktů zabere méně než 0,1% kapacity iPodu. Již před Macworldem takto byl k dispozici seznam vystavovatelů na veletrhu, majitelé iPoda tedy nemuseli sebou tahat papírový katalog. Panorama iPod Organizer by měl být dostupný v průběhu ledna za 20 USD.

Druhý příklad využití iPodu jsme našli na stánku Griffinu, což je výrobce periferií pro Maca – uživatelé Quarku asi budou znát iMate, převodník z USB na ADB, kromě toho Griffin nabízí například mikrofon na USB, nově též uvádí digitální zesilovač, připojovaný na USB. Nás však zaujaly iPody, které měly místo sluchátek připojený malý váleček s diodami. V praxi jsme následně viděli, jak jednoduše lze pomocí takto upraveného iPodu ovládat například DVD přehrávač, který byl na stánku – stačí v menu zvolit příslušnou položku a potvrdit. Snažili jsme se od výrobce získat podrobnosti, s ohledem na to, že produkt je stále ve vývoji a není ani jasné, zda se bude komerčně nabízet (záleží na „posvěcení“ Applu), můžeme o praktickém provedení pouze spekulovat. Pokud však výrobce žádným způsobem nezasahoval do firmware iPodu, nabízí se obdobné řešení jako u předchozího případu – pomocí MP3 souborů, které však budou obsahovat určitým způsobem uložené příkazy pro infračervené diody. Ty, jelikož jsou připojené místo sluchátek, tyto signály převedou do podoby infračerveného záření. Je to však pouhá spekulace, ovšem moc jiných způsobů, jak to vyřešit bez zásahu do firmware asi nebude. Každopádně bude zajímavé, jestli o tomto produktu ještě uslyšíme.

A ještě perlička na závěr – pro všechny majitele PowerMaců, kteří nejsou spokojeni s designem svých strojů, se nabízí možnost „upgradu“: americká společnost AppleSkinz nabízí na výběr mnoho krytů, které lze poměrně snadno přidělat na stávající obal počítače – pár (pro PowerMaca) za 50 USD. Na svém webu slibují v budoucnosti obaly pro iBooky, iMacy i Titania, můžeme být jedině zvědaví!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: