Hry na Macworldu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Hry na Macworldu

14. ledna 2002, 00.00 | Z herního hlediska na tom Macy nebyly už poměrně dlouho tak dobře - několik stabilizovaných producentů her, povětšinou kvalitní tituly a teď v každém novém iMacu výkonná grafická karta. Snad jen kdyby se ty macovské verze k nám dostaly trošku rychleji...

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Na letošním Macworldu v San Franciscu byla hrám vyhrazená část jedné z výstavních hal, a sešly se zde všechny důležité společnosti macovského herního trhu – Aspyr, MacPlay, MacSoft, Graphsim, Ubi Soft a britský Feral. V „gamesnické“ oblasti bylo malé Apple kino, kde se točily předvádečky produktů a také několik řad počítačů, permanentně v obležení návštěvníků, kteří si chtěli hry vyzkoušet. Okupované pochopitelně byly také počítače přímo na stáncích vystavovatelů.

Z herního hlediska je také mimořádně dobrou zprávou uvedení nových iMaců – jejich grafická karta GeForce 2MX je poměrně dost výkonná, takže by měla postačit pro všechny hry na trhu a podle toho co jsme slyšeli od vývojářů také rozhodně pro všechny tituly uváděné v letošním roce. Teprve až na konci tohoto roku můžeme počítat s větším počtem titulů, optimalizovaných pro nové grafické čipy Radeon8500 od ATI a GeForce3 od nVidie. V tomto směru také hodlá Apple vyjít vývojářům vstříc a sám vytvořit rozhraní pro tyto dva nové kousky pro OpenGL. Díky tomu může provést sjednocení obdobných technologií z hlediska programátorského a to následně pomůže programátorům her – nebudou muset optimalizovat hru pro jednu i druhou grafickou kartu a zjišťovat kterou mají podporovat. Pouze je otázka, jak rychle Apple tuto podporu zajistí. Obecně si však Apple vysloužil od vývojářů her spíš pochvalu, především za nové technologie v OS X. Od uživatelů si zaslouží pochvalu také, za poměrně dobře spravovanou herní část svého serveru na adrese http://www.apple.com/games.

Macovský herní trh (poměrně pochopitelně) žije z předělávek PC titulů na Maca – ty se objevují s menším nebo větší opožděním za PC originály. Minulý rok jsme se dočkali několika desítek titulů, podobně na tom budeme letos – pochopitelně, část titulů, ohlášených na letošní rok, plynule sklouzne do roku příštího, ale to je u her i u programů poměrně běžná praxe. Jedním z mála původních titulů pro Maca je Otto Matic od Pangey, jejíž Bugdom, Nanosaurus či CroMag Ralley zná snad každý uživatel Maca – v CroMag Ralley ostatně mohli na našem stánku závodit návštěvníci loňského Apple Expa v Praze. Tituly Pangey nyní prodává Aspyr, pochopitelně i nadále jsou součástí dodávek počítačů Apple, Otto Matic se dodává s novými iMacy.

MacSoft na své tiskové konferenci ohlásil Mac verzi populární střílečky Alien vs. Predator 2 – první díl se na Maca dostal po dvou letech loni a jedná se o hru s velmi silnou herní atmosférou (ostatně, na MujMACu si můžete přečíst recenzi). Pokračování by mělo být na Maca někdy v druhém čtvrtletí. Další novinka, která nás čeká, je No One Lives Forever – bondovka v ženském vydání, která patřila na PC mezi nejprodávanější hry loňského roku. Důležitým oznámením, které má dopad na všechny hráče, je vývoj všech budoucích projektů pouze pro Mac OS X – tedy všechny další nové hry, které se teprve začnou portovat, budou už pouze pro Mac OS X. Výsledek můžeme v praxi očekávat nejdříve v druhé půlce roku, do té doby bude pravděpodobně většina titulů pro OS 9 i OS X – i když už nyní se najdou výjimky, například Giants – Citizen Kabuto byl vyvinut pouze pro OS X. V praxi by to mělo znamenat větší kvalitu titulů, neboť hry by podle šéf-vývojáře Marka Dotchermanna měly být programované v Cocoa rozhraní, což znamená lepší využití možností OS X. Kromě toho budou dostupné rychleji, neboť nebude nutné pracovat na dvou verzích zároveň – i když je hra shodná pro oba systémy, je potřeba odladit mnohem víc potenciálních problémů a chyb. Díky Cocoa API by také hry měly být poměrně výrazně rychlejší, než Carbon porty.


Tiskovky se zůčastnil i zástupce Predátorů, nezapoměl si sebou vzít trofej svého odvěkého protivníka

Aspyr přišel na výstavu s poměrně těžkou artilerií – přímo na keynote předvedl Harryho Pottera a kámen mudrců – titul, který se veze na globální úspěšnosti knížek a filmu. Další „filmový“ titul, který je v finální fázi vývoje, je Spiderman – populární comicsová postavička pavoučího muže. Na pokračování Wolfensteina – Return to the Dark Castle se usilovně pracuje.


Harry Potter kam se podíváš...

MacSoft měl v závěru roku a přímo na Macworldu několik horkých hitů – Civilizaci III, Myth III – Wolf Age či Survivor podle televizního pořadu. MacSoft také produkuje mnoho zábavných titulů pro děti či hry typu „kolo štěstí“.

Další malí výrobci se představili tím co měli – Ubi Soft nedávno uvedl na trh Age of Empires II, Graphsim Entertaiment představil své novinky Red Faction (povstání na Marsu) a Summonet, britský Feral zase uvedl Black and White (další hraní na bohy od autorů Populouse) a Sheep – simulátor pastvy ovcí ;).

Kromě toho ještě uvádí své tituly několik dalších vývojářů, ovšem obvykle to nejsou žádné velké trháky.

Celkový pohled na trh je poměrně optimistický, snad se už nebude opakovat situace z před několika málo let, kdy z trhnu naráz odešlo několik výrobců macovských her a dočasně na trhu nastalo prázdno. Zástupci výrobců si pochvalovali, že trh pro Macy je dobrý, pouze je potřeba rozvažovat, zda ten který titul uvést či ne. Díky tomu se na Maca dostávají tituly, které, i když nepatří už mezi žhavé trháky, patří svou kvalitou obvykle mezi ty nejlepší.

O novinkách vás pochopitelně budeme postupně informovat, tak jak se budou objevovat, ovšem už nyní vám můžeme slíbit jeden z pozitivných efektů naší účasti na Macworldu – díky jednáním se zástupci v podstatě všech zastoupených společností máme přislíbenou spolupráci a především poskytování her na recenzování. První várka, kterou si odvážíme z Macworldu, nám vystačí na docela dlouho a proto, jak jste si možná všimli, hledáme mezi vámi nového autora, který nám pomůže právě s recenzováním nových her pro Maca. Doufáme, že také vy, čtenáři, budete vytvářet tlak na prodejce, aby začali brát prodej her u nás víc vážně vážně.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: