Návštěva v AppleStore - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Návštěva v AppleStore

11. ledna 2002, 00.00 | Pochopitelně jsme si nemohli nechat ujít návštěvu některého z AppleStore - řetězce firemních obchodů Apple, které byly za velké pozornosti otevřené minulý rok. V našem článku vám přinášíme množství fotografií a dojmů z AppleStore v Palo Altu.

V květnu minulého roku Steve Jobs zahájil tažení za zvýšením tržního podílu Apple v USA prostřednictvím řetězce firemních prodejen AppleStore. Jobs si od AppleStore slibuje získání běžných zájemců o počítače – prostě je přesvědčí, aby používali Apple, místo HP, Compaqa nebo DELLa. V USA je Apple značka jako každá jiná a není problém získat potřebný hardware nebo software za normální ceny.

Během loňského roku Jobs plánoval otevření 25 takovýchto obchodů, nakonec bylo tempo ještě ďábelštější, než se předpokládalo a ke konci roku jich bylo otevřeno 27. Během keynote padla zmínka i o AppleStores – pouze během prosince je navštívilo 800 000 lidí a 40% zákazníků, kteří si zde koupili Maca, předtím žádného Maca nevlastnilo – buď přešli z Windows, nebo je to jejich první počítač. AppleStores jsou zatím ztrátové, Apple předpokládá, že by měli začít přinášet zisk v posledním čtvrtletí letošního finačního roku, tedy v třetím čtvrtletí roku 2002.

Všechny obchody drží jednotný, poměrně jednoduchý, ale elegantní funkční design – po stranách vchodu černé sloupy s logy Apple, uvnitř kolem stěn pulty s produkty, středem prochází police se softwarem, vzadu se nachází „Applekino“, kde se buď konají prezentace produktů, nebo běží upoutávky a reklamy na produkty.

Vzhledem k účasti redakce na Macworld Expo San Francisco, nemohli jsme si nechat ujít příležitost AppleStore navštívit. Přímo v SanFranciscu žádný nenajdeme, je zde pouze applovský „Store-in-a-store“ v místním CompUSA, nejbližší AppleStore je 30 mil od centra San Francisca, v městě Palo Alto.

AppleStore jsou vždy umístněné v místním hlavní nákupní zóně, tedy na hlavních třídách, případně v „mallech“, velkých nákupních střediscích s obchody. V Palo Altu se nachází na místní nákupní třídě, University Ave – Palo Alto má obvyklý ráz amerického jihozápadu, takže se zde vysoké domy moc nevidí. AppleStore je pochopitelně poznat na první pohled... Přední výloha zatím propaguje ještě iPod, předposlední velkou novinku, nové iMacy asi nastoupí brzo.

Po vstoupení se na vás, pokud je volný, „vrhne“ pracovník obchodu a bude se snažit vám pomoci. Pokud nepřicházíte za něčím konkrétním, o čem vám bude moci vyprávět a prodat vám to, můžete začít prozkoumávat obchod a hrát si s vystavenými produkty. Kouzlem AppleSotre totižto je úžasně široká nabídka nejen Apple produktů, které by zde pochopitelně měly být všechny, ale také dalších doplňků, zvlášť těch, které dotváří vizi Applu jako o digitálním centru domácnosti. Produkty od dalších výrobců jsou připojené přímo k Macům, takže je možné je používat a zkoušet a také je u každé sekce stojánek s produkty, kde je možné si prostudovat technické parametry a pochopitelně cenu.

Zcela na začátku jsou pochopitelně počítače – po jedné straně profesionální, po druhé spotřebitelské. My jsme byli v AppleStore ve čtvrtek, první dva nové iMacy na prezentování dorazily už ve středu – v prodeji však budou nejdříve až na konci měsíce.

V oblasti digitálních kamer je ke každému Macu připojená jedna kamera, kterou je možné si vyzkoušet, pohrát se střihem v iMovie nebo FinalCatu.

Obdobně tomu je u části s digitálními fotoaparáty . sem ještě nedorazilo iPhoto, tedy alespoň ne tak výrazně, pro editování je nabízen Photoshop Elements. Uvidíme, jak uživatelé přijmou iPhoto, první ohlasy zatím nasvědčují, že očekávali aplikaci trochu jiného zaměření – spiš než „fotoalbum“ s možností lehkých (ale opravu lehkých) úprav se předpokládalo, že iPhoto bude spíš nástrojem pro základní úpravy fotografií pro domácí uživatele. Každopádně to nebude natolik výzmná aplikace, jako je iMovie, případně iDVD, což je pochopitelně škoda.

V oblasti periferií je k dispozici množství doplňků jak od Apple, tak do dalších výrobců – skenery a tiskárny (pochopitelně spíš spotřební třída), tablety, periferie, kabely a převodníky pro různé konektory k monitorům, náplně a papíry do tiskáren a další drobnosti.

Místní Apple-kino v Palo Altu je spíš menší, podle manažerky AppleStoru však v pondělí bylo plno až po střechu – na přímý přenos keynote, který byl přenášen do všech obchodů, se přišlo podívat zhruba 300 lidí.

V rohu najdeme Genius-bar: zde by měli uživatelé, kteří mají potíže se svým Macem, najít pomoc, případně odpovědi na své technické dotazy. Vedle baru je další stojánek, tentokrát s PDA od Palmu a HandSpringu, které je opět možno klidně zkoušet.

Dětem je věnován vlastní koutek – kromě iMaců a stolečků tu jsou police plné zábavných či výukových programů pro děti – tedy něco především pro rodiče.

Další část patří iPodu, respektive obecně MP3 přehrávačům – Apple dává na výběr, jsou zde i další přehrávače, například Rio nebo Nomad. To, že iPod je nejlepší, pochopitelně není nutné dodávat ;)

Opět zcela u vchodu, naproti profesionálním strojům, je oblast spotřebitelských počítačů – k vidění a vyzkoušení zde byly již zmiňované nové iMacy i nové iBooky s displejem o úhlopříčce 14“ – ty jsou již běžně v prodeji.

Dvě řady polic s programy pokrývají nejčastější použití Maců – od profesionální grafiky a videa přes kancelářské aplikace, utility až po hry. K dostání je zde i množství aktuálních knih – o Mac OS X, Office X, iMovie a další.

Při placení u pokladny, která je naproti vchodu, potěší elegantní pouzdro na účet – Apple prostě dokáže stylově předat i fakturu.

Bezprostřední dojem z AppleStore je úžasný – pro Apple fanoušky z Čech to je až nepředstavitelné. K dispozici je všechna technika, počítače i příslušenství, můžete si zde hrát a zkoušet do sytosti, můžete si klidně vypálit vlastní CD nebo DVD, ochotný personál se bude snažit vám maximálně pomoci, pokud máte notebook s AirPort kartou, můžete klidně přijít a připojit se k internetu, případně browsovat přímo z vystavených počítačů – je to prostě na vás. Apple chce, aby si návštěvníci co nejvíce a nejlépe vyzkoušeli jeho počítač a programy a sami pak usoudili, zda je používání opravdu tak snadné, jak tvrdí.

Doufejme, že Steve Jobs zvolil správnou cestu a že AppleStore přinesou Applu nové uživatele – ale pokud je (pochopitelně v kombinaci s vhodnými produkty) nepřesvědčí AppleStore, tak asi už asi nic jiného.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: