iMac v. 2.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

iMac v. 2.0

8. ledna 2002, 00.00 | MacWorld Expo v San Franciscu přineslo překvapení, které nikdo nečekal - zásadně přepracované iMacy s LCD displejem, s procesorem G4 a SuperDrivem, to vše za cenu, která takřka vyrazí dech. iMac konečně vstupuje do nového tisíciletí!

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Nové iMacy byly očekávané už poměrně dlouho a svorně se předpokládalo, že nejdůležitější změnou bude především náhrada CRT obrazovky za LCD displej. Změna konečně nastala 7. ledna 2002 - keynote na MacWorld Expo přineslo mnohem větší překvapení, než většina uživatelů očekávala – zcela přepracované iMacy s procesorem PowerPC G4 a SuperDrivem.

První iMac byl uveden před více než třemi lety, postupně byl vylepšován o novější komponenty, ovšem žádná změna nebyla opravdu zásadní – šlo o postupné vylepšování, které však vždy o něco zaostávalo za očekáváním uživatelů. Nyní tedy Apple představil zcela nový model, s novým designem a výrazně zlepšenými schopnostmi – podle slov Steva Jobse byl tento model připravovaný po dva roky.

Nový iMac je především centrálním bodem strategie Applu „digital hub“, v iMacu se potkávají všechny média - hudba, obraz, video. Proto iMac musí poskytovat dostatečný výkon pro zpracování a následně také nabídnout možnosti pro výstup.

Design novým iMaců je poměrně unikátní – výrazně se vymyká všemu, co jsem mohli doteď vidět. Steve Jobs v keynote vysvětlil, co designéry vedlo k tomuto atypickému zpracování. V případě all-in-one počítačů s LCD displejem se obvykle používá zcela ploché provedení, kde je vše, včetně mechanik, integrované v „monitoru“ – takovýchto PC jsme již mohli vidět povícero. To však sebou přináší například nutnost umístnění optické mechaniky na výšku, což prý vylučuje možnost použití SuperDrive mechaniky. Proto při návrhu byla ponechané tělo počítače ve vodorovné poloze, zatímco LCD displej v svislé.

Základem nového iMaca je v podstatě polokoule, ve které se ukrývá vše, kromě displeje. Z této základny vychází pohyblivé rameno, na kterém je upevněný LCD displej o úhlopříčce 15“ – ten je možné dle potřeby posunovat nahoru a dolů, natáčet ve svislém směru i otáčet kolem osy počítače. V základně je umístněná mechanika v „šuplíkovém“ provedení, která je krytá platovým výsuvným krytem. Základna je relativně malá, její průměr je 27 cm, dá se předpokládat, že výška bude odpovídat poloměru. Určitě potěší malá plocha, kterou zabere na stole, zvlášť v porovnání s původním iMacem.

Kolem upevnění ramene jsou otvory pro proudění vzduchu – podle toho, co jsme se dozvěděli na stánku Apple, tento iMac obsahuje větrák, který však je velmi tichý a zapíná se pouze, když to je potřeba. „Polokoule“ je z bílého matného plastu s lesklým kovovým logem Apple, rameno, na kterém je upevněný displej, je kovové. LCD displej je rovněž v bílém, orámovaný průhledným lesklým plastem. Celý design je velmi jednoduchý a elegantní, přitom však zajímavý, působivý a funkční. Mnohem více působí jako zajímavý doplněk, než jako počítač – starý iMac byl zaměnitelný s monitorem nebo televizí, tento iMac zaujme na první pohled. Možná by se dalo mluvit o určité podobnosti s lampou Luxo Jr., kterou má v logu studio Pixar, vlastněné Stevem Jobsem.

Pojďme ale k technickým parametrům. LCD s viditelnou úhlopříčkou 15“ má rozlišení 1024x768 – rozlišení tedy zůstává stejné, jako bylo maximum u minulých iMaců, ovšem s výrazně větší zobrazovací plochou a také s výrazně lepší kvalitou obrazu, žádné problémy s obnovovací frekvencí, případně s třesením obrazu vlivem reproduktorů.

Velké překvapení nás však čeká uvnitř – důležitou změnou je osazení procesorem PowerPC G4 v rychlostech 700 a 800 MHz, který byl až dosud vyhrazený pro profesionální řady počítačů – s jednotkou AltiVec se jedná o velmi výraznou výhodu pro všechny výpočetně náročné aplikace, tedy i například iTunes, iMovie nebo iDVD. Procesor obsahuje přímo v sobě 256 kB level 2 cache paměti.

Na novém iMacu můžete klidně používat i iDVD, neboť nejvyšší konfigurace obsahuje jednotku SuperDrive, neboli DVD-R mechaniku, kterou Apple uvedl minulý rok ve svém top-modelu profesionální řady. Za rok se dostala do top-modelu řady spotřebitelské. Střední model obsahuje combo mechaniku, tedy DVD-ROM/CD-RW, nejnižší model pouze CD-RW.

Příjemnou změnou je použití grafického chipu GeForce 2 MX s 32 MB DDR paměti, což představuje velmi výkonnou střední třídu. Výkon této karty se projeví především ve 3D hrách, což z nového iMaca děla velmi dobrý herní počítač, na kterém budou dobře běhat i nové, náročné 3D hry.

Další parametry jsou: 100 MHz systémová sběrnice (stolní PowerMacy mají 133 MHz), 128 nebo 256 MB RAM, upgradovatelné na 1 GB, iMac je také připravený na AirPort, který stačí pouze zasunout – paměť i AirPort se do počítače přidávají zespodu – o spodní části iMaca Steve Jobs prohlásil, že je to nejelegantnější spodek počítače, jaký můžete vidět. Standardně je iMac vybaven 40 GB pevným diskem, nejvyšší model obsahuje 60 GB. V oblasti rozhraní nejsou žádná velká překvapení, iMac nabízí 3 USB porty 1.1, dva FireWire porty, 10/100 Ethernet, modem 56k, má také výstup na sluchátka a externí Apple Pro reproduktory – počítač má zabudovaný jeden reproduktor, jehož kvalitu jsme v panujícím hluku nemohli posoudit. K dispozici je i videovýstup ve stejném provedení jako u iBooku, dá se použít také pouze k zrcadlení obrazu na obrazovce. iMac je také vybaven obvyklou klávesnicí v plné velikosti a optickou myší, ovšem oboje je v bílé barvě. Základním systémem je Mac OS X 10.1, nainstalovaný pochopitelně bude i OS 9.2.

A teď asi k tomu nejzajímavějšímu – cena. Základní model nových iMaců bude stát 1299 USD – což je shodné s cenou původního modelu v roce 1998. Za tuto cenu dostanete procesor G4 na 700 MHz, bohužel pouze 128 MB RAM, 40 GB pevný disk, CD-RW mechaniku a žádné externí reproduktory. Prostřední konfigurace stojí 1499 USD, od základní se liší combo mechanikou (CD-WR/DVD-ROM) a větší pamětí – 256 MB. Top-model stojí 1799 USD, obsahuje procesor na 800 MHz, 256 MB RAM, 60 GB pevný disk a SuperDrive mechaniku (DVD-R/CD-RW). Nejdříve, na konci ledna, bude dostupný nejvyšší model, o který se předpokládá největší zájem, v únoru prostřední a březnu nejnižší. Nutno podotknout, že v nabídce Apple zůstávají také 2 iMacy s procesorem G3 – na frekvencích 500 MHz za 799 a na 600 za 999 USD.

iMac se tímto stal velmi ošklivou konkurencí pro profesionální stolní PowerMacy G4 - ty v poslední době rozhodně nesplňují představy uživatelů o opravdu top-strojích, oznámení těchto iMaců je pro ne už definitivní ranou do zad - pokud někdo nutně nepotřebuje monitor s větším rozlišením, poměr cena/výkon, který nabízí nejlepší iMac se SuperDrive mechanikou ho zcela určitě přesvědčí. PowerMacy tedy potřebují upgrade opravdu nutně - čím dříve, tím lépe.

Nový iMac je opravdu bomba – nabízí opravdu hodně a za slušné peníze. Design je velmi zajímavý, elegantní a funkční, vlastnosti počítače jsou rozhodně na výši. Jako centrum pro všechnu ostatní počítačovou spotřební elektroniku, tedy „digital hub“, poslouží naprosto dokonale. Rychlý, vybavený dobrými programy, jako je iDVD pro snadnou výrobu DVD, iMovie pro střih videa nebo nové iPhoto pro práci s fotografiemi, tak konečně vstupuje iMac do nového století.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pekne, moc pekne

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.01.2002, 10:22
Odpovědí: 0

Priznam se, ze jsem cekal vic novinek v jinych oblastech, zejmena pro profi sferu grafiku, ale na druhou stranu jako spotrebni stroj je to vazne bomba!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Pekne, moc pekne

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 08.01.2002, 22:12

Pripada mi, ze si tady vsichni bezmala mysli, ze Apple uz nikdy neuvede PowerMaca?! Ted nas budou 2-3 mesice pekne napinat a pak uvidime bombu! Vsem radim, ted nekupovat stolniho maca;) a setrit a setrit a...

Odpovědět na příspěvek

Dost pruser

Autor: Michal Muž

Založeno: 10.01.2002, 11:17

Prominte titulek, ale vzhledem k "temto"
vymozenostem :
AGP x 2
GeForce 2 MX
USB 1.1
1 x slot DIMM
100 MHz sbernice
Uz chci videt kolik lidi si znici LCDcko pri tom kdyz se budou dobyvat do "kuri nohy".
Doufam ze alespon HDD je trosku slusny a ne totalni sunt.

Jiste je zde i velice pozitivni pouziti DVD-R mechaniky, ale to je spis bych rekl tlak ze strany vyrobce na odbery Applu.
Priznam se ze jsem cekal neco trochu praktictejsiho.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dost pruser

Autor: Milos Muž

Založeno: 11.01.2002, 19:53

Jak jsem cet ty vymozenosti, tak jsem si rikal, ze to je snad moje tak 3 roky stary PC, no tu GForce MX jsem si dokoupil ted, aby mi jely aspon trosku skusne novejsi gamesy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dost pruser

Autor: Milínek Muž

Založeno: 15.01.2002, 12:46

Fakt?
A nebo sis rikal "... ja snad tu svou hnusnou krabici splachnu do hajzlu!" ?
Ha ha ha ! A - skusne se pise s l.
Kazdopadne se nech vysetrit.

Odpovědět na příspěvek

Super

Autor: Jiri Trach Muž

Založeno: 08.01.2002, 11:40
Odpovědí: 0

UZ ABY TU BYL...

Odpovědět na příspěvek

mam otevrena usta

Autor: Jirka Muž

Založeno: 08.01.2002, 12:15
Odpovědí: 0

Jeste dnes rano jsem stal pred volbou,zda mam koupit 8 mesicu stary Titanium PowerBook ,ale po te ,co jsem otevrel apple.com mam zcela jasno.
mam Cube G4 a tento novy iMac mu bude velmi dustojnym spoluhracem. Super, uz aby se zacal dovazet.Podle informaci z prazskeho appla neni konec ledna na nejvyssi tridu zas tak jisty ale ja si velmi rad pockam.V tomto pripade je na co cekat.......

Odpovědět na příspěvek

RE: mam otevrena usta

Autor: Paja Muž

Založeno: 08.01.2002, 17:18

Ty parametry to je teda neco. Za chvili bude mit nase sekretarka lepsi stroj nez ja :-)))

Odpovědět na příspěvek

Novy iMac

Autor: Ales Muž

Založeno: 08.01.2002, 14:03
Odpovědí: 0

Abych ti otevrena usta a nadseni jeste podporil, zkuste to na http://www.apple.com/hard
ware/video/newimac_intro.
html
Musim se priznat, ze to je absolutni bomba a doporucuju nejvyssi rozliseni. Skvela prezentace s uzasnou hudbou a komentari slavnych...

Odpovědět na příspěvek

iMac - hledám mouchy

Autor: MiB Muž

Založeno: 08.01.2002, 19:49
Odpovědí: 0

Opravdu pěkný designový kousek, jen s obavou, aby nenásledoval osud Cube ,konzervativnější zákazníci tvoří většinu obratu - ale iMac je s cenou jinde.
Slušná výbava, skoro vše, co uživatel očekává.

Pohled druhý:
LCD: nadprůměrné kvality, úhly pohledu by mohly být kapánek vyšší, nenašel jsem velikost dot pitch ... rád bych 0,27mm, rozlišení ok, bohužel taktéž externě max 1024x768 ( mohlo být víc, nemyslíte ?)
Storage: 40GB-60GB bude pro někoho málo , nikde není počet otáček ( snad tam nemotují 5400 ot. !!! to by bylo moc špatné. CD-RW a superdrive - OK
USB: stále ve verzi 1.1 , za to dám applu malý černý puntík, mohlo tam být 2.0 , ale což, máme firewire ...
ad sběrnice: 100Mhz SDRAM bude opravdu úzkým místem v systému, pravděpodobně největší brzda v celkové datové propustnosti iMaca, ale skvělý tah, jak prodávat také G4-G5 , které na tom budou zanedlouho o mnoho lépe (až 4x):
ad net: 10/100 UTP je standard, ale copak těch pár babek ( řádově dolary) za onboard gigový ethernet by natolik zdražilo iMaca , aby nezaostával v G4-gigovém netu?
Modem 56K - standard, kdo má ISDN nebo cable modem, lehce si poradí přes USB
MiniVGA konektor - to zas bude problémů s redukcemi na z čehosi na cosi ...
absence IRDA - bylo by to zajímavé pro vlastníky mobilů, dálkových ovládání , notebooků , snad se někdo najde a bude to vyrábět externě, víc to bolí u iBooka...
grafika: na tento stroj víc než postačující, jen jestlipak nebude trpět týmiž mouchami ( spíš masařkami) , jako v současných G4-kách
Procesor: G4 s 256k cache na plné frekveci procesoru, dávám růžový puntík, super
SW - dostatek alespoň pro anglofily
externí zdroj - doufám že kulatý, půlkulovitý a stříbrný :-))) a spolehlivý .
Apple pravděpodobně bude ještě čas vyrábět "staré" iMacy a troufám si tvrdit, že s najetím výroby nejlevnějšího iMaca za cca. 1200 babek přijde zanedluho taktéž s něčím opravdu Low Cost do magického segmentu pod 1000USD , těšte se na jaro-léto ( my nemůžeme ani naznačovat ...)

Odpovědět na příspěvek

sem nasranej...a fest

Autor: czeky Muž

Založeno: 08.01.2002, 20:31
Odpovědí: 0

ja sem vazne, vazne zklaman, rekl bych spis ze to byl peknej pruser...mac byl vzdycky hlavne pro dtp/video/audio profiky (vim a malek kvuli tomu zkrachoval), a G4 nad 1GHz neprisla, profi stroj od apple nebyl poradne zmenenej pres 2 roky (vlastne dnesni G4 je mirne prepracovana G3 BW), ja vim lidi co si kupujou iMacy delaji ty zisky ale podle me se apple az moc priklani k domacim uzivatelum a detem - aqua, veskery i* programy a apod..sem proste nasranej...tak me nekamenujte...pokud by Jobs vylezl s G5 na 2GHz tak by ty ovace byly na miste, ale vylizt s iPhoto, aplikaci, kterou dnes na kolene udela kdejakej schopnej programator a bude shareware...to snad ani ne..jo DVD Studio a Final Cut to je neco jinyho..sem zklamanej...podle me je apple pozadu a nedozene to ani super design ani super rychlej ethernet ci superdrive, to je jenom rouska na nedostatecnou rychlost procesoru i systemu (treba prehravani MPEG1 bezi lip na my PII233 s 64 MB nez na my G4 400 s 448 MB a nevim proc, melo by to podle proklamaci bezet tak jak na 1GHz PIII, nebo se mylim?), nestihaji procesory, Hz, system, vse je napul, v behu,...mam proste takovej pocit..

Odpovědět na příspěvek

RE: sem nasranej...a fest

Autor: Tom Muž

Založeno: 08.01.2002, 20:54

Se vsim souhlasim. Bohuzel ...

Odpovědět na příspěvek

RE: sem nasranej...a fest

Autor: agent Muž

Založeno: 08.01.2002, 21:15

promin, ale pises blbosti...
rychlost dualni verze G4 je asi jako 2.5 GHz P4 s DDR pameti na 150 Mhz zbernbici... Apple ma vykonu dost, jasne, pokud uzivatele uvazuji jako ty (jen v cislech) tak by asi bylo dobre "ty cisla" zvednout... nove profi stroje budu! a budu brzy!!! (do 3 mesicu) a nebudou to zadne orezavatka ;-)))
MPEG1 bezi lepe na PC? hmmm, a proc je G4 jediny system ktery umi rychleji kodovat DVD nez v realnem case? Proc FC zvlada efekty na ktere je na PC potreba specialni karta? proc mi muj iBook na 500 beha ve vsem rychleji nez kolegovi v praci jeho Armada na 800 Mhz? proc? mozna mas jen blby prehravac ;-) nebo rozhaseny system... ale o tom to fakt neni...

PS: 400 Mhz G4 je dnes dedeck...
uvedom si laskave, ze dnes se prodavaji 4x rychlejsi stroje... (napr. iMac ;-)) -- tak co asi bude nasledovat dal?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sem nasranej...a fest

Autor: catt Muž

Založeno: 08.01.2002, 23:07

> rychlost dualni verze G4 je asi jako 2.5 GHz P4 s DDR pameti na 150 Mhz zbernbici...

už si opět nerozumíme. rychlost dvou procesorů není 2x jednoho procesoru. díky nutnosti komunikace mezi procesory je to stezi 1.4x. navic na Macu to zatim dokaze vyuzit par aplikaci na Mac OS X a problemove Photoshop (taky zadna slava)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: sem nasranej...a fest

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 08.01.2002, 23:37

Skutocne si opat nerozumieme. Ty zase hovoris o Mhz (GHz). Ano, 2 procesorovy system neznamena nevyhnutne 2x vyssi vykon (aj ked u takeho Gaussian Blur to moze byt az 7x!!!). Lenze, G4 867 MHz JE rychlejsia nez 1.6 GHz Pentium 4 (to je pomalsie nez P3), takze tych 2x800 MHz vychadza zhruba na tych 2.5 GHz P4 (to je Tvoj spominany nasobok, zhruba 1.6 faktor). Je to pravda: moj iMac 233 96 MB Ram bol len nepatrne (o 5 sekund) pomalsi vo Photoshope nez Pentium 2 500 MHz (to su stroje ekvivalentne dobe svojho uvedenia na trh). A to nema Altivec! A to Pentium malo mimochodom 128 MB pamate a lepsiu grafiku. Operacie boli pouzite nasledovne (ulozene ako akcia): zvacsit obraz, skopirovanie vyrezu do novej vrstvy, otocit, gaussian blur, doostrit na cely obrazok, spojit vrstvy, prevod do Cmyk-u. imac 233: 59 sekund, PC nejaky 50 a nieco, skor 55.
Tak si stale myslis, ze Macz su pomalsie? G5 uplne natrhne prdel. Inak, ak chcete argumentovat niecim inym nez Photoshopom: typicka oblast PC, lepsie podmienky pre DivX: podla hlavneho vyvojara DivX codecu je vo svojej vyvojarskej faze komprimovanie do DivX na lubovolnej G4 rychlejsie nez na AKOMKOLVEK Pentiu. A to zatial nie je naplno optimalizovany pre Altivec. Mimochodom, Altivec akoby bol priam stvoreny pre Mpeg-4, viacery vyvojari spominaju schopnost urychlit vypocty v Mpeg-4 az 8x nez bez Altivecu! To su realne testy!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: sem nasranej...a fest

Autor: agent Muž

Založeno: 08.01.2002, 23:37

ale ANO! 800 Mhz G4 hrave trhne P4 na 1.7 GHz... takze 2 trhnou klidne i 2.5 GHz P4... s tim nic nenadelas... jiste, najdes oblasti, kde tomu tak neni (napr. prehravani piratskeho videa, i kdzy pry jiz i to neni prava, ale to nemam potvrzene...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: růst výkonu přídáním procesoru

Autor: Libor Chocholatý Muž

Založeno: 10.01.2002, 01:36

> > rychlost dualni verze G4 je asi jako 2.5 GHz P4 s DDR pameti na 150 Mhz zbernbici...

> už si opět nerozumíme. rychlost dvou procesorů není 2x jednoho procesoru. díky nutnosti komunikace mezi procesory je to stezi 1.4x. ...

Není to úplně pravda, hodně záleží na hw platformě a OS. Některé systémy mají nárůst výkonu po přidání druhého procesoru až +99%. Záleží také na aplikaci, jak dokáže využít multiprocesoring. Obecně jednovláknové aplikace ho nevyužijí, jen se jeden procesor použije pro tu aplikaci a druhý může obstarávat vše ostatní. Vícevláknové aplikace jsou lepší, ale záleží, zda je s možností běhu na víceprocesorových strojích počítáno již při návrhu takové aplikace. Třeba na platformě Intel i686 (pII) + Linux 2.2 lze při překladu pozorovat ono skoro 100% zrychlení. Je to způsobeno právě dobrým návrhem programu "make", kterému můžete říct, v kolika vláknech má překlad spustit. Na stroji 1x Celeron 500 to trva zhruba 4 minuty, na mém 2x Celeron 500 dvě minuty a na serveru 8x Xeon 500 to trvá jen asi půl minuty. Pokud to ovšem na tom serveru pustíte jen v jednom vláknu, poběží vám to ty 4 minuty a ani nemrknete. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: sem nasranej...a fest

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 08.01.2002, 21:19

Preboha, Czeky, co to je za Mpeg-1????
Trepes hovadiny, Mpeg-1 JE obmedzeny na rozlisenie polovicneho palu, typicky vsakn 320x240. A toto Ti tvoja G4 NESTIHA? Kravina, hlupost, fuj, uz mam zase chut povedat, ze kokotina.
Na mojom iMacu 233 Mpeg-1 beha ako VINO, dokonca aj DivX v 320x240 slapu na Fullscreen bez problemov. A ty mi tvrdis toto? Asi nieco s tvojim pocitacom nie je v poriadku...

Odpovědět na příspěvek

RE: sem nasranej...a fest

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 08.01.2002, 21:54

Problem je v tom, ze my Cesi jeste dlouho nebudeme schopni ocenit silu a vyhody, ktere nam prinasi strategie digital hub. A problemem je, ze to stale vice bude to jedine, co nas odlisuje od wintelaku. Vy vidite novy iMac, ktery si nekoupite a zadny novy desktop. Ja vidim novy iMac, ktery si koupi miliony lidi a to, ze Apple uvede novy desktop behem 2 mesicu a zrejme pobezi na G5. ted, kdyz ma G4 i kazdy iMac, tak stolni komply budou muset vylezt o 600 MHz nebo presedlat na G5 a zrychlit o 600 MHz. Apple nikdy nedopusti, aby iMac mel jen o nakejch 67 MHz nizsi takt, nez stolni high-end!
Jen zalezi na uhlu pohledu...

Odpovědět na příspěvek

RE: sem nasranej...a fest

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 08.01.2002, 21:56

Obavam se, ze vice jak z poloviny musim souhlasit. Ono nejde ani tak o to, ze by Apple nemelo reseni pro profi sferu, jde o to, ze ji venuje mene mediaulni i vyvojove podpory. Zrejme to vychazi z toho, ze Apple potrebuje urvat na americkem trhu vic end useru a to se v profi sfere dela spatne. Bez masove produkce se proste neobejde.

Na druhou stranu, jakozto clovek grafice a videu hodne blizky musim smutne konstatovat, ze jsem cekal vic, nez jem "moc pekneho iMaca a iPhoto".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sem nasranej...a fest

Autor: Jan Richter Muž

Založeno: 10.01.2002, 20:56

Přesně tak, navíc, iPhoto je naprosto zbytečná aplikace. Kde je EXIF, kde jsou alespoň základní filtry? Myslím, že pouhý crop je přeci jenom trochu málo.

Odpovědět na příspěvek

G4 v iMacu G5 brzy v profi

Autor: Vapno Muž

Založeno: 08.01.2002, 22:22
Odpovědí: 0

Tak ta G5 je na spadnuti nebo neumin pocitat.

Odpovědět na příspěvek

RE: G4 v iMacu G5 brzy v profi

Autor: Milos Muž

Založeno: 09.01.2002, 15:07

Podle roadmapy u motoroly konec roku 2002.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: G4 v iMacu G5 brzy v profi

Autor: MiB Muž

Založeno: 11.01.2002, 19:45

Nejen Motorola vyrabi PPC , IBM planuje nabeh vyroby 1Ghz PPC ( 750 FX) na leden 2002. Jedna se o procesor vyrobeny na rozdil od predchazejicich G4 0,13 micronovou technologii, coz je dnes u procu standard. Frekvence budou zacinat na 1GHz a divil bych se, kdyby se to nejmenovalo G5. Vyrobeno technologii SOI, 512kB interní cache, podpora sběrnic okolo 200Mhz ( tedy podpora DDR ) ... Jinak zmenou architektury a vylepsenim prace s cache rozsirenim sbernice na 256bitu se zvysil vykon o 30% pri srovnatelne frekvenci proti G4. Tepelny vykon je cca o 25% nizsi nez u G4 a instrukce zustaly zpetne kompatibilni, tj. stavajici programy pojedou ... Ja bych opravdu G5 cekal v breznu :-)

Odpovědět na příspěvek

Vyhrady k hw? Nemam

Autor: cat Muž

Založeno: 08.01.2002, 23:27
Odpovědí: 0

Je to tak přátelé. Je to spotřebka, takže jedinou výhradu mám k tradičně tvrdé klávesnici a nepohodlné myši, ale myš je pouze subjektivní názor...

Faktickou námitku mám nikoli obecně, ale konkrétně k ČR. Primární OS X není počeštěn a bůh ví kdy bude. Počeštěných aplikací pomálu. Kompatibilní office program (český!) taky není. Atd. atd.
Ale to tady bohužel nevyřešíme. A doufám, že případní diskutéři připustí, že 1024 x 768 prostě není na grafiku.

Pokud bych chtěl domů nějaký stabilní stroj, který by komunikoval mým mateřským jazykem a byl bez větších problémů kompatibility, zřejmě bych šáhl po iMac2.

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: Ales Muž

Založeno: 09.01.2002, 09:44

Bohuzel nelze nez nesouhlasit.
CDS to tady pohrbilo a i kdyby Apple udelal nejakej zazrak, tak tady nema sanci.
Kdy ty curaci pocesti Mac OS X je skutecne ve hvezdach - letos to urcite ale nebude. K ostatnimu nema smysl se vyjadrovat.
CDS je nutne zlikvidovat a potom se to snad pohne. Driv ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 09.01.2002, 09:53

Je smutne, kdyz ma nekdo tak mizernou kulturu vyjadrovani, ale to asi nema smysl hodnotit. Pouze bych vecne poznamenal, ze jsme dohodnuti s lokalizacnim tymem, ze prvni verejne demo bety ceske verze MacOS X bude koncem ledna 2002 na MujMac Foru! Prosim pokud nemate korektni informace, tak nedelejte zadne zavery...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: Petr Vlk Muž

Založeno: 09.01.2002, 14:23

:) Ze CDS jsou fakt idioti vi i lide mimo Apple sfery (jako ja). Podivejte se, co tu predvadeji s Apple a Handspringem, a zapnete mozek. Stejne debilniho vyhradniho distributora tu asi zadne jine firmy nemaji.. Smula je, ze diky tomu jsou u nas Apple nerozsirene, a handspringy jedou jen diky nadlidskemu nasazeni dealeru. Co jeste CDS vozi nevim, ale zrejme tomu take neprospivaji..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: Ales Muž

Založeno: 10.01.2002, 10:25

Pane Brezino, vy si nevidite do huby. Od kdy je tady Mac OS X? Od brezna. Takze vyzdvihovat tady, ze se za tri ctvrte roku mozna nekde ukaze betaverze me prijde jako pekne vlezdoprdelstvi CDS. Neni se co divit - kdyz na spodku kazde stranky pisete, ze podporujete CDS. Jste ale jedini. Kreteni z CDS zkurvi na co sahnou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 10.01.2002, 17:55

Vazeny pane Alesi,

copak se na vec nedokazete podivat realisticky? Kolik si myslite ze vzniklo od uvedeni MacOS X jazykovych mutaci mimo zakladni? Kolik si myslite, ze dava Apple Computers na lokalizaci do cestiny penez. Kolik si myslite, ze je v CR lidi schopnych zvladnout lokalizovat tento system v kratkem case s minimalnimi naklady? Uvedomujete si, ze od uvedeni se jedna prakticky uz o treti znacne predelanou verzi systemu?

Pokud dokazete byt aspon na chvili realista, tak pochopite, ze lokalizace MacOS X v tomto case pro trh s cca 3.000prodanymi unit rocne je velmi slusny vysledek. Pokud ta lokalizace za neco bude stat, coz zatim nemohu posoudit, tak si proste nemame na co stezovat (v tomto smeru).

PS: Zdrzte se prosim vulgarit, nebo budeme nuceni vase prispevky z for odstranovat. Dekuji za pochopeni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: claire Muž

Založeno: 11.01.2002, 13:47

ad lokalizace - mujmac diskuze vystizne charakterizuje situaci apple komunity u nas - vulgarismy, zesmesnovani jinych platforem, fanatismus atp - mozna by ti chytraci meli spise zacit makat treba na one lokalizaci do cestiny ...

jinak doufam, ze ne vsichni mekari jsou podobni fanatici - vychazim z toho, ze pohodovi lide nemaji potrebu se podobne ventilovat at uz na chatu nebo kdekoli jinde ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: agent Muž

Založeno: 11.01.2002, 22:13

heh, sme jen banda odpadliku, sprostaku, fanaktiku a nepratelu MS rezimu... ;-))))
co mi to jen pripomina?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Vyhrady k hw? Nemam

Autor: claire Muž

Založeno: 15.01.2002, 12:21

nic podobneho jsem nenapsal, tradicne podsouvate jinym, co nerekli ani nenapsali ...

nejste ani odpadlik, ani hovado, ani fanatik - pouze extremista

Odpovědět na příspěvek

Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Kocanda Muž

Založeno: 09.01.2002, 01:52
Odpovědí: 0

Sleduji ty komentáře a tak mě napadlo - co třeba srovnat výkon ve 2D aplikaci v reálu. Na stole mám pracovní stanici Dell Precission 530, sice jen s 1.5GHz Xeonem (osazená jen jedním procesorem) s 512MB RAM (starší RD600) a W2K. Nicméně je to pracovní stanice, která stojí přibližně 150 tisíc bez daně, takže kdyby se našel někdo, kdo má dejme tomu k dispozici některý z nejnovějších G4 (máme tady jen G4/450), tak bychom mohli porovnat rychlost v běžných operacích ve Photoshopu na stejně velkém souboru. Kupříkladu proti té zmíněné G4 co máme tady v práci to je přibližně 6x - 10x rychlejší ve všech běžných filtrech atd. Můj mail je uvedený, když mi někdo dáte vědět, klidně i třeba redakce, rád poskytnu tuhle ne zcela standardní PC pracovní stanici do srovnání.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Kocanda Muž

Založeno: 09.01.2002, 01:54

Ještě bych přihodil vzorek - 100MB RGB soubor v PS6 - tak gausovské rozostření 100%, průměr 5 pixelů a bez tresholdu trvá asi 5 vteřin. Kolik to je na G4/8xx?

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Kocanda Muž

Založeno: 09.01.2002, 02:06

Omlouvám se, už mi to tak nad ránem nemyslí. Ten filtr byl pochopitelně Unsharp mask, ne gaussovo rozostření. Teď jsem to zkusil porovnat a na naší G4/450 to trvá shodně 47 vteřin na stejném souboru na PC trvá unsharp 5.6s a gaussovo rozostření kupodivu 14 sekund.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: J.P. Muž

Založeno: 09.01.2002, 21:49

Dobry den, pane Kocanda. Zkusil jsem ten filtr USM tak jako vy, na G4/867 mi vychazi 11-13 sec, zalezi mozna i na strukture obrazu. Jaky je z toho tedy zaver?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Kocanda Muž

Založeno: 10.01.2002, 12:24

Závěry nemůžeme dělat, jen mě zajímalo, jestli je rychlost 867 alespoň stejná, jako je nyní na "podprůměrném" PC. Chtělo by to víc testů - otevření souboru, různé filtry a operace. Ale v každém případě srovnáváme značkový počítač X se značkovým počítačm Y, oba určené na grafiku a za zhruba stejné peníze. A to, že jeden jede 2x rychleji, mě trochu zklamalo. Čekal jsem fakt víceméně srovnatelný výsledek. Nemluvě o tom, že tohle je jen 1.5GHz mašina, dělají se dvouprocesorové a na vyšším taktu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost ve 2D

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 09.01.2002, 22:37

Jednoduche srovnavaci testy cehokoliv jsou sice na prvni pohled jednoznacne a efektni, ale o to mene vypovidaji o celku v sirsim kontextu. Samozrejme, ze neco bude nekdy rychlejsi, neco min. Kdybych vas chtel poskadlit, rekl bych treba: Otevrete si v ve Windows XP ve Windows Media Playeru dve okna s DV videem, pustte je obe a soucasne pracujte s jinymi aplikacemi. ..Treba. Toto ja udelat v OS X s QuickTimem muzu. A jeste k tomu mam pripojeny online vstup z DV videokamery, kterym vidim sam sebe na obrazovce.:o))) Kazdy pocitac bude za nejakou dobu "pomaly" a zas bude neco co jej prekona. Takze bych to spis hodnotil z pohledu kontinuity, kdy treba uzivatel ma postupne radu pocitacu (Apple nebo PC) a ma z nich nejaky dojem jako z celku... treba ze za 10 let nemel pocit, ze by byl omezovan ve sve praci, nebo ze by byl permanentne pod pocitem, ze nevi, co se deje, kdyz zrovna pracuje a nejde to tak, jak by chtel. Jeden z nejlepsich postrehu, jaky jsem kdy slysel, bylo, kdyz mi rekl jeden uzivatel, ze si koupil iMaca a za ty dva roky, kdy na nem pracoval (grafik) jeho deti hraly hry, na pocitac temer kaslal, tak ze za tu dobu stale nema potrebu zvyseni vykonu. Proste mu to staci. Na 2D testy jsou v Photoshopu ucelene akce, ktere spousti postupne nekolik operaci. to je myslim dost spravedlivy test. Nekde existuji i stranky s vysledky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Kocanda Muž

Založeno: 10.01.2002, 12:42

Pochopitelně s tím lze jen souhlasit. Nicméně pro grafiky, kteří mají počítač především na DTP, je důležité, že třeba přerolování 30 stránek s intenzivní grafikou a fotkami v inDesignu na Macu trvá 10x delší dobu než na PC. A pokud to počítače stojí podobné peníze, padají taky víceméně stejně často (skoro bych řekl že aplikace pod OS9.x padají možná i častěji než ty samé pod W2000), tak se moc těžko přesvědčuje, proč je Apple lepší. Já sám se považuji za příznivce Apple ale když mám málo času a jde mi o rychlost, tak šáhnu raději po PC, protože je to prostě rychlejší. Až budou nové G5, tak bude taky zajímavé, za kolik se to tady bude prodávat. Ale technicky a funkčně nelze mít k PC už asi žádné výhrady - funguje i barevná kalibrace, profily atd. Apple by s tím měl něco dělat a na místo hezkých počítačů do domácností a do exkluzivních kanceláří, vyrobit hypervýkonnou grafickou stanici, která pojede rychleji než PC. Otázka je, jestli to už nevzdali.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: agent Muž

Založeno: 10.01.2002, 21:15

vazeny pane, co to tu placate porad za hovadiny???? tohle fakt nejde jinak pojmenovat... pro lidi jako jste vy mam krasnou skatulku "Slusny magor"... pod "jakousi" slusnou cestinou se skryvaji takove bludy a hlouposti, ze ani neni mozne aby to nekdo myslel vazene... rikam to jak to i kdyz se tu zase najde par fanousu, kteri me budu kamenovat, ze bez agrumentu nadavam nejakemu "vzdelanemu" DeeTeeePaakovi... ufff, ale argumentovat na ty plky je fkat zbytecne... nevim na co si tu hrajete...

Odpovědět na příspěvek

setri charakteristiky.

Autor: J.P. Muž

Založeno: 10.01.2002, 21:42

Tento pan je mj. jednim z vyznamnych osob, co se tyce hi-end grafiky a videa v cele stredni Evrope. Ferove tu nabidl sve informace a uvahy, vcetne vlastniho compu k testu a absolutne nema duvod se tu nejak zhazovat s lidmi nad planou diskusi od lidi, co umi napsat jen to, co ty. Uvazuj o tom.

Odpovědět na příspěvek

RE: setri charakteristiky.

Autor: agent Muž

Založeno: 10.01.2002, 23:46

hmm, vyznamny mozna, takovych je tu dost... marketingovy reditel... ale keca mu pekne ;-)) verim, ze s takovou dobre prodava sebe i sve nazory (a produkty)... ale mozna by stalo za to, udelat alespon neco s jeho webem, pokud se jedna z "nejvyznamejsich" osob presentuje tim cim se presentuje, tak to samo o sobe mi opravdu staci...
PS: mimochodem, je velmi zajimave, jak pokazde, kdyz tu nekoum jednu "vrazim" tak se vzdy ozve nejaky pan XY, ze je to nekdo tak uzasny a tak znamy... ne, proste za tech vice nez 10 let jiz poznam podle par radek jestli je nekdo IN nebo ne...

Odpovědět na příspěvek

uz kdosi rekl...

Autor: J.P. Muž

Založeno: 11.01.2002, 10:49

Nesouhlasim s Vasim nazorem, ale budu se do smrti rvat za to, abyste jej mohl rici. (nebo taknejak...:o)
Je hrozne snadny, kdyz se do nekoho trefis, jako "nikdo", ovsem tim mene to boli toho trefeneho. Vidim ze se citis pevny v kramflecich, ale tve hlasky casto zavaneji demagogii a rozhodne nejsou konstruktivni.

K jadru diskuse jen dodam, ze mnoho parametru je nesrovnatelnych, vc. ceny. G4/867 rozhodne nestoji 150 tis. bez DPH, ale temer o 40% mene

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Kocanda Muž

Založeno: 11.01.2002, 13:29

Milý pane agente. Podíváme se na ty "bludy a hlouposti" popořadě. Cena - podle dnešních cen na www.dtpobchod.cz stojí G4 867/128/60/SD 136200 Kč, G4 Dual800/256/80/SD je za 193700 Kč s DPH. Ceny grafických stanic (nikoliv počítačů) Dell jsou k dnešnímu dni - Precision 530 (což není nejlepší typ v nabídce) s nejhorším taktem 1.5Ghz/128/80/CDRW/nVidia Quadra2Pro64 za 117.669 a lepší sestava s 2x1.7GHz/256MB je za 142.923. Předpokládám že nikdo neprovozuje takové počítače se základní pamětí (my máme třeba tady v naší G4 i v Dellu shodně 512MB paměti), což je v případě Apple poměrně zanedbatelná položka (256MB se prodává za necelých 3000 Kč), kdežto u Dellu stojí značkové 256MB ECC PC800 RDRAM téměř 16 tisíc. Takže skutečně mluvím o počítačích v řádu 150-200 tisíc korun. Věc druhá - v DTP skutečně grafici dělají operace, které se někomu (kdo si třeba na počítači pouze píše dopisy a mailuje), zdají být nesmyslné a nechápe je. Filtry jako je rozostření a USM jsou velmi časté, téměř jedny z nejpoužívanějších. Převody RGB-CMYK jakbysmet. A co se týká inDesignu, tak jsem psal, že mnoha stránková sazba (třeba katalogu) s množstvím EPSů a fotek se bohužel při listování po stránkách celá natahuje a to zpoždění, než je možné stránku prohlédnout je právě na různých systémech různě dlouhé. Ideální by bylo, kdyby to bylo okamžité, stejně jako operace ve Photoshopu a další věci, co grafici při práci musí provádět. Tak daleko ještě asi nejsme. Takže když na cenově srovnatelném PC trvá určitá operace na stejně velkém souboru polovinu času, tak mě to zaráží, když Macy mají být speciálně navrhované na grafiku. Proto čekám ne na "krásný" domácí počítač ale na výkonný pracovní stroj. Za třetí - na rozdíl od vás jsem se nejen podepsal celým jménem ale uvedl jsem i e-mail. Za čtvrté - dávat do souvislosti to, jak vypadá náš web nebo weby firem, které zastupujeme, s názorem na srovnání rychlostí grafických stanic mi přijde mírně řečeno ubohé. Ale jestli vás to zajímá, tak s počítači Apple dělám zhruba od roku 1988 (tuším), kdy to byl první fx a nejsem v žádném případě zarytý fanda PC, který Macy nesnáší ani naopak bezohledný přítel Maců. Snažím se jen najít optimální systém na určitou práci a pokud mi zákazníci nadávají, že v současnosti nejrychlejší Apple odpovídá výkonem obyčejnému PC, tak je mi to líto a tak jako spousta dalších jsem byl zklamaný, že namísto hypermaca byl představený sice hezký, ale bohužel stejně pomalý domácí počítač.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: agent Muž

Založeno: 11.01.2002, 22:02

vazeny pane, vemu to zkracene, nejprve bych si dovolil podotknout, ze jsem autorem nekolika srovnavacich testu pro photoshop, delal jsem i nizkourovnove testy prvnich PPC G3 a PII a nedavno jsem delal testy jedne 3D aplikace, mohu vas ujistit, ze Mac vzdy odpovidal PC na dvojnasobne frekvenci (v pripade PC osazenych celerem temer 3nasobne)...

dale si dovolim upozornit, ze podle verejne dostupnych zdroju, maji vase P4 pomerne slaby vykon a to i ve srovnani s procesory AMD (tusim, ze AMD stale drzi rekord v oblasti nejrychlejsich 1-proc. reseni -- ovsem pri spotrebe asi 60 W, coz je 5x vice nez dnesni G4 na 900 MHz)

dale, vase srovnavacky ceny jsou nepresne, ceny (Apple) ktere jste uvedl jsou premrstene (ramcove asi o 10K), navic zapominate na SD...( k PC neco podobneho za dalsich temer 30K)...
pokud se vam zda ubohe, ze jsem si dovolil podivat na vas web, je mi to lito, ale ja rikam, ukaz mi jaky mas web a ja ti reknu kdo jsi... web beru jako vizitku nebo propagacni material, kdyz je hnusny -- ma neduvera vuci znacce/jedinci velmi rychle vzroste... ovsem na druhou stranu, pokd se dockam kvality, casto mne to velmi ovlivni... za lidi totiz maji mluvit jejich cinny a ne jen prazdne reci... napr. osobne nejsem momentalne se svym webem spokojen a intenzivne pracuji na naprave, ale i tak se snazim, aby muj provizorni vytvor nebyl prilis "slaby"...

dale, predpokladam, ze pokud jste se s macem setkal jiz v roce 1988 tak to nebylo v CR...
a mimochodem prvni fx bylo vyrobeno v roce 1990 (takze mozna to nebylo fx ale jen IIx) a verte, ze na fx si ja pamatuji velmi dobre, protoze to byl prvni mac se kterym jsem delal ;-)
a naposledy, nejvice demagogicka je vase veta, ze nejvykonejsi Apple je rychly jako bezne PC, tady jsou jen dve moznosti, bud vubec nevite co se dnes povazuje za bezne PC nebo jste nikdy nevidel maca rychlejsiho nez nejakych 400-500 Mhz...
uplne zapominate, ze rychlost neni vse, mnohem vetsi problem je prace s nelogickym a velmi nepratelskym systemem Windows a to jiz vubec nehovorim o degradaci dobreho vkusu a pracovniho prostredi... (jeste tak pred 3mi roky bych argumentoval navic i vysoku spolehlivosti apple hw, ale to jiz bohuzel neplati a znackova prDELL je na tom uplne stejne mizerne jako znackovy Apple, tady jiz opravdu apple PC svet dohnal... a ja jen tise doufam, ze se mu casem podari vrati se v teto oblasti zpet o 3-5 let...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 14.01.2002, 11:27

Mac byl podle mě vždy rychlejší (minimálně G3 byly ve své době rychlejší než nejrychlejší PC té doby) ale co bylo, bohužel už asi není.Máme v práci momentálně zmíněnou pracovní stanici, což pochopitelně není obyčejný počítač (používá jiné typy pamětí, jiný procesor, základní deska není standardního typu...) a ten je přibližně 2x rychlejší než značkové PC Dell na stejné frekvenci s P4, který máme taktéž v reálu v kanceláři. Ovšem PC stojí třetinu toho, co stojí workstation. Nejsem si jistý, že řada procesorů Xeon pro pracovní stanice je totožná s procesory P4. Určitě máte pravdu, že dnes nejsou nejvýkonnější a jak AMD, tak Intel, dělají rychlejší typy. Jestli jsou ceny Apple přemrštěné, tak se prosím podívejte na ceny Quentinu na www.dtpobchod.cz, které jsem uváděl. Nakonec jsem taky nepsal, že i Dell má slevy ale psal jsem ceníkové hodnoty. Superdrive - bezvýhradně souhlasím, máte naprostou pravdu. Co se týká webů, tak jak vy hodnotíte lidi podle toho, jaké mají weby (co potom člověk, který web nemá?), tak já je hodnotím podle toho, co dělají a je dost vyjímečné, že vůbec diskutuji s anonymem. Tak ukažte váš web, ať vidíme všichni, jak jste skvělý nebo jak je skvělý ten, kdo vám ho dělal. Ale na věci to nic nezmění. Hodnotit prostě názory lidí podle toho, jaké mají třeba vizitky je směšné. Nakonec to píšete sám - za lidi mají mluvit činy a ne prázdné řeči. A web je bohužel pro mě jen informace, nic víc. Naší firemní prezentací je video. Děláme efektové a střihové systémy a web je čistě informační zdroj. Až mi napíšete svou adresu, tak vám rád pošlu některé naše prezentační DVD a pak si rád poslechnu kritiku. My prostě obchodujeme s pohyblivým obrazem a internet (a nakonec i DVD) je pro tyto účely nedostatečný. Dál - s Macem jsem se skutečně setkal v ČR a byl to počítač určený pro lékaře, pokud vím byl dodaný z Německa. Typ mě tenkrát nezajímal, protože to byla éra Sinclairů a tohle bylo jak z jiného světa. První počítač, který jsem měl skutečně na práci bylo fx a je možné, že to bylo až po devadesátém. Byl taky z Německa a nemocnicím ho tehdy nabízela jedna firma z Hamburku, která tvrdila, že jsou "zastoupením Apple" pro naší oblast atd. Za běžné PC na grafiku považuji třeba ten Dell, který stojí na stole kolegovi - P4/1.7, 250MB/40GB7200/GeForce... Ten počítač je asi o polovinu pomalejší, než grafická pracovní stanice. Chtělo by to prostě nějaké reálné testy toho, co grafici v práci každodenně dělají. Ale určitě o výkonu celého počítače vypovídá i to, jak dlouho trvá otevřít shodný soubor z disku, provést stejný filtr ve stejné verzi Photoshopu nebo i několik operací a výsledek uložit. Jinak jsem skutečně neměl na srovnání výkonu k dispozici nic lepšího než naší G4 a proto mě zajímaly časy, za kolik udělá nějaký filtr třeba ta osmistovka nebo dvouprocesorová G4. Co se týká OS, tak bych řekl, že W2K mají na grafika stejné nároky jako OS9.x. Nemluvě o OSX. Pochopitelně, nakonfigurovat třeba barevně kalibrovatelný monitor na Macu a PC je zásadní rozdíl, nemluvě o barevné kalibraci jako takové, která je na PC příšerná. Asi bysme všichni chtěli výkon, který mají nejvýkonnější PC grafické stanice spolu s "přítulností" a nenáročností Mac OS a nejlepší by bylo, kdyby to bylo za ceny neznačkových PC. Bohužel nevím o tom, že by Apple nabízel v ČR stejný servis jako třeba Dell. Bohužel. Dell má (alespoň u té mé pracovní stanice) 3 roky záruku se servisem na pracovišti zákazníka a standardně garantuje dokončení opravy do následujícího pracovního dne. Nikoliv příjezd technika - dokončení opravy! A za příplatek 7.3 resp. 18.8 tisíc (na 3 roky) nabízejí dokončení opravy do osmi hodin od nahlášení závady. Opravdu Apple nabízí to samé??? Z pohledu lidí, kteří mají počítače na práci, je to poměrně důležité.
V každém případě tohle je můj poslední příspěvek. Nemám zájem pokračovat v diskuzi, která nemá víceméně smysl. Chtěl jsem jen vědět, jak jsou rychlé nejlepší současné G4 ve srovnání a je mi líto, že si z toho děláte prDell, i když to pro řadu lidí může být zajímavá informace. Bohužel s fanatiky se diskutuje těžko a vůbec nejhůř se diskutuje s anonymem, který pálí na všechny strany proti komukoliv. Sbohem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: agent Muž

Založeno: 14.01.2002, 22:27

Ceny na Q nejsou vubec dulezite, navic se ani nejedna o primeho prodejce Apple... a to take nemluvim o slevch, ktere napr. pred koncem roku Apple poskytoval.. (bohuzel to neni jako u Compaqu, kde k shitovemu notebooku daji klidne zdarma bez vytacek dig. fotak v hodnote 14 K nebo svuj MP3 prehravac)
Pokud jde o web a vizitky je to otazka toho, jaky ma clovek pristup ke kvlaite a vkusu, napr. neznam nikoho, koho bych si vazil, ze by mel hnusny web, to radeji zadny, nez neco spatneho... vas postoj je presne to, co mi nejvic na lidech z cech vadi -- maji pocit, ze na internetu STACI JEN BYT, ale kvalita jiz neni dulezita... ja rikam, ze mizerny web, je HORSI nez zadny...
ostatne cely cesky internet je celkove jedna velka zumpa nevkusu a diletanstvi... (mysleno zcela obecne)
P4/1.7, 250MB/40GB7200/GeForce -- to je tak obdoba nejlevnejsi G4 za 60 K...
nebo ten novy iMac... tohle je pro mne jen kancelarsky pocitac...
Pokud jde o servis, nemohu nez souhlasit, to je ale jedine v cem se asi bez vyhrad shodnem... servis je u Apple mizerny a stale se to zhorsuje...
Znova rikam, jeste nedavno, bylo vse jinak, servis nebyl prakticky potreba, vsechny stoje vyrobene pred rokem 1998 co mam ja, nebo maji zakaznici jsem jeste nikdy nemusel opravovat, mam tu i 10 let stary PowerBook a jede bez problemu.. zato iMacy a G4ky mam na "stole" porad... uz se je i pomalu zacinam bat prodavat.. to uz rovnou muzu prodavat PC...
(ale nez prodavat PC, to radeji pujdu do hor past ovce... nebudu prece delat neco cim pohrdam...)
Problem cislo 1 u iMacu byla CRT obrazovka -- to je minulost, zdroj bude asi take odladeny... u G4 zase casto, velmi casto odchazi desky a zdroje... uvidimee za 3 mesice, snad uz i G4 budu minulosti... prenosne pocitace jsem zatim porouchane nevidel i kdyz i zde je co zlepsit, ale to jsou jen drobnosti...
No a na konec, chapu, ze se s fanatiky nehodalte bavit, beru to stejne i kdyz obcas to uz nevydrzim.. (viz vase prispevky o "beznem PC")...
mch. anonym je silne slovo, tady me zna kazdy, drive sem uvadel i e-mail, ale je to jen a pouze moje lenost...tak nyni to tedy napravim ;-))
ale v diskusi pokracovat nebudu, sic to nikam nevede... radeji ve volnem case zase udelam nejake testy a napisu nejekou "osvetu".. ono jak jsem zjisti, tak uzivatele kteri pracuji vice na PC nez Macu maji prekvapive o Macu vice zkreslene informace nez uzivatele, kteri ho ani neznaji... nekdy az nechapu, jak tvrdosije se snazi napodobit nelogice cinnosti z PC na macu... je to az komicke, ale zaroven pri tom az zamrazi... Mac neni PC a ja jen doufam, ze se z nej ani nikdy nestane... to by pak lidska tupost vyhrala na plne care... (a v CR se ji to zatim dari vice nez dobre)

bye

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.01.2002, 01:35

Paneboze, o cem se tu porad bavite? Nejde o to, jestli je lepsi PC nebo MAC ale kdy konecne bude poradny desktopovy Mac s vykonem, ktery bude alespon o generaci pozadu proti PC, ne o dve nebo tri. Jeste ze se vsichni shodnete na tom servisu. To se ani snad servis neda rict. Je jasny, ze tady jeden pohrda PC a druhy se mu snazi kontrovat ale to nema smysl. Moc chci vedet, jak moc mam treba ja [podle vas] zkresleny udaje, kdyz delam 8-24 hodin denne na profi systemu, ktery ridi Mac a doma si hraju s Premierou na PC a kazdymu na potkani musim rict, ze PC je rychlejsi a celkem nic mi na nem nevadi a cena a servis zejmena. Desktopovy Mac stoji nekolikrat tolik, servis ma strasny a kur** jak muzete napsat, ze napodubujeme nelogicke cinnosti z PC na Macu. Dop***** tak mi reknete, jak kur** otevrit fotku ve Photoshopu a upravit ji na Macu jinak, nez na PC. To muze napsat jenom opravdovy "genius", coz asi nepochybne jste. Asi jako ten clovek, co nam ve studiu trvrdil, ze Macy jsou tak "inteligentni", ze se jen zapoji do site a vsechny routery a proxy se nastavi uplne samy a automaticky. Tak me poucte. Budu desne rad. Sedim u masiny jak kreten a snazim se delat to, co je asi nelogicke. Takze na Macu nemusim otevrit soubor, upravit krivky, velikost, filtry a efekty, nemusim delat masky a vrstvy a ukladat to a tak? On to ten Mac dela nejak jinak? Tak Vam reknu, ze MUJ mac, (neni muj, delam na tom ale patri majiteli, to da rozum), proste nedela nic jinyho nez PC a krome toho nedela spousty veci, ktery jsou na "normalnim" pocitaci bezny. Treba nemuzu na pozadi pustit render nejakyho efektu a na popredi si cist tady ty kecy, protoze by se mi to zastavilo. Tak co? Chytraku. Asi tady jste king. Tak to sorac a doufam ze se nepotkame.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: agent Muž

Založeno: 15.01.2002, 02:14

tak prave o tehlech lidech sem hovoril... je zajimave, jak se vzdy potrefena husa ozve... nemate paru o cem sem psal, nema tedy smysl dale diskutovat, protoze jste opravdu hodne "nekde jinde"...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.01.2002, 11:42

Jasne. Jsem mimo, protoze chci od masiny - aby byla spolehliva, rychla, multitaskingova, snadno opravitelna a levna. U Apple (CR) tohle asi nenajdu. Jsem skutecne "potrefeny" tim, ze jsem jen uzivatel, ktery na tom musi delat. A fakt je, ze kult zrovna rad nemam. Demagogie je Vas obor co?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Rychlost ve 2D

Autor: Pavel Kočička Muž

Založeno: 15.01.2002, 13:28

Jakub půjde pást ovce. No to je dobré :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost ve 2D

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.01.2002, 15:00

Tak tohle bych si chtěl přečíst v nějakých testech časopise jako je Pixel apod. Nechápu, proč redakce něco takového nedokáže zorganizovat. A nebo že by se v Applu báli a nějakou G4 do přímého souboje nepůjčili? Photoshop 6 a založit stejný soubor (větší než 50MB ale menší než virtuální paměť) a otevřít, převody barev, pár filtrů a uložit. V tom se projeví všechno - rychlost disku, sběrnice, procesor i grafická karta. A bylo by to jasný. Já dělám s Photoshopem okrajově. A to je proti InDesignu rychlá aplikace. Tak jak píšete, chci vidět srovnání a je mi fuk, jestli mají Windows to či ono jiné, jde mi jen o výkon a spolehlivost. Normální grafik se naučí dělat s čímkoliv, pokud ho systém neotravuje. Mně trval přechod z MacOS (8.6) na Windows 2000 asi týden a dneska je mi to fuk. Profesionálovi je jedno, jestli je systém "přítulný" nebo co. Hlavně že to jede rychle, nepadá to a to je pro mě důležitý. A servis - to je snad vtip! Doporučuji to "vyzkoušet", za jak dlouho dodá náš nejmenovaný Apple značkový servis díly na G4. Obvykle do druhého dne leda dorazí se na to podívat. Je to směšný, jak ten skalní Macista píše, že je to dnes stejný. Servis Apple byl vždycky strašnej ale to, co je dneska, je přímo děs. Byl jsem "mekař" ale dneska už ne. A rozhodně bych se styděl, kdybych musel obhajovat "svojí" značku tím, že píšu že PC je posraný computer a Dell je prDell atd. Ubožák. Podstata je, že místo slušný mašiny dali na trh další domácí počítač a na desktopy kašlou. Asi to tak nenese a nebo cítí, že v grafice ztrácejí body, tak hurá na domácnosti.

Odpovědět na příspěvek

jaký titulek?

Autor: Jura Muž

Založeno: 15.01.2002, 11:22

G4 - 512 MB/40GB/CDRW = „nejnižší model“ (ať se každý podívá sám, co to znamená) cca 90 000 bez DPH (v tomto je započítaný systémový software za 15534,-), já vím rýpalové, ten disk (7200 ot.) není moc velký, ale za malý příplatek... atd. Já si myslím, že to je značný cenový rozdíl (tedy ne srovnatelná cena). Za něco přes 150 kKč lze zakoupit dualG4. Ceny a podrobnosti na www.dtpobchod.cz a u každého dobrého prodejce Apple:-) Výkon zůstává otevřenou otázkou...

Odpovědět na příspěvek

RE: jaký titulek?

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.01.2002, 11:47

Bohuzel, mistni aktivni "agent" vam urcite obratem napise, ze lzete, ze Apply jsou za ceny stejne nizke jako PC a maji vyssi vykon a pokud se vam zda, ze jsou pomale, tak je neumite pouzivat a namisto pro okrasu (viz nove rady), je pouzivate pro praci. To je postup obvykly na PC a na Macu je to "zastaraly". Dik, ze nekdo dalsi konecne potvrdil, za co se Apple prodavaji.

Odpovědět na příspěvek

vlk se nazral a koza zustala cela ...

Autor: claire Muž

Založeno: 09.01.2002, 09:08
Odpovědí: 0

proc jen 100vkova sbernice? design mi s odstupem casu a po shlednuti vice fotek prijde slusny (ale cube je cube) - ale lcd cekali vsichni, g4 se dalo predpokladat - takze kde je slibovane nevidane prekvapeni?

Odpovědět na příspěvek

RE: vlk se nazral a koza zustala cela ...

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 09.01.2002, 10:54

No, podle meho je osazeni G4 a SuperDrivem dost prekvapujici tah - spekulace, pokud vubec, tuto variantu zminovaly jako krajne nepravdepodobnou. Ono to logicke je, protoze iDVD je velmi consumer zalezitost, ale neocekavalo se, ze do toho Apple slapne az takto razantne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vlk se nazral a koza zustala cela ...

Autor: claire Muž

Založeno: 09.01.2002, 11:22

mozna zalezi, kdo spekuluje - zapalenay mekar, it fanda, klasicky it manager (tzn vi od vseho neco aka uplne nic)

proc by dale apple zvysovali vykon g3, vzhledem k tempu vyvoje cpu od intelu nebo amd by to bylo 'nelogicke' (podle meho nazoru) ...

apple musi nabizet neco vice a byt v nekterych oblastech napred, jinak by lide stale casteji sahali po pc ...

me zarazi 100vkova sbernice, chapu, ze by imac mohl konkurovat stolnim powerG4, ale ta sbernice zbytecne degraduje jinak celkem povedeny model

Odpovědět na příspěvek

iMac pro mě překvapením je

Autor: Mekič Muž

Založeno: 10.01.2002, 00:42
Odpovědí: 0

Nový iMac mě opravdu hodně překvapil a když si vezmete porovnání cena/výkon, tak současné G4 jsou téměř odepsané a potřebují rychlou inovaci. Jinak těhle iMaků se prodá asi opradu hodně, akorát u nás to bohužel bude "tradiční" :-(

Odpovědět na příspěvek

Fuj. To je příšerka. ;-)

Autor: Tomáš Bleša Muž

Založeno: 10.01.2002, 08:50
Odpovědí: 0

Tohle není počítač, ale stolní lampička. Asi dražší lampička. Když bude na displayi hodně bílé plochy, mohlo by to dělat příjemně měkké světlo. iMac 3.0 bude asi ve tvaru stojánku na tužky. ;-)

Odpovědět na příspěvek

jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: gefir Muž

Založeno: 10.01.2002, 09:53
Odpovědí: 0

Konecne se objevil pocitac ,ktery za rozumne penize nabizi prakticky vse,co bezny uzivatel potrebuje. Neznam a nedovedu si predstavit srovnatelne vybavene PC (Posrany Computer) za tyto penize. Doba,kdy se o applech tvrdilo, ze jsou mozna dobre,ale proti PC prilis drahe,je tak minulosti.ja sam jsem doslova odkojeny jablickem a uz se skutecne tesim, ze muj Cube dostane noveho ,vykonneho brasku.
Jinak, podle mych informaci se chysta dalsi verze imaca, ktera ma byt predstavena nekdy v breznu. Bude uplne jina designove a bude urcena predevsim pro domacnosti. Nebude mozna tak skvele osazena ale bude za jeste zajimavejsi penize (mluvi se o max.40.000) Takze se mame spolecne s G5 na co tesit......
jen by skutecne uz mohli na ceskem zastoupeni zacit smekat s ceskou X , uz jim to trva skutecne dost dlouho. Jsem zvedavyjak dlouho to jeste bude trvat a kdy se X Cz po ohlasenem predstaveni bety v lednu dostane k beznemu uzivatelovi. Kdyby to tak bylo soucasne s novym iMacem......... Ale tim si nejsem tak docela jisty, protoze zijeme v ceske republice, a v teto zemi se o praci vetsinou jen diskutuje......

Odpovědět na příspěvek

RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: wragh Muž

Založeno: 10.01.2002, 12:22

Promin ale ja mam pocit ze tohle je stroj do domacnosti, v breznu bude asi spise nejakej narezanej desktop ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: ... pan Smrtka :-) Muž

Založeno: 10.01.2002, 13:09

Desktop asi také, nicméně iMac pod 1000 USD bude také, jak řekl pan Smrtka : my nesmíme ani naznačovat

Odpovědět na příspěvek

RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: claire Muž

Založeno: 10.01.2002, 13:18

myslim, ze za podobne nazory se na mekare 'ostatni' divaji jako na fanatiky ...

jisteze za stejne penize ziskam pc s lcd displejem, mnohem lepsi grafickou kartou, procesorem na vyssi frekvenci a levnejsi moznosti upgrade - jen namatkou ...

dulezitejsi je imho zminit 'realny' vykon v konkretnich aplikacich, moznosti os, stabilitu, chovani za behu, uzivatelskou stranku atp, vyzdvihnout SuperDrive, Altivec atd ...

ale poznamka o cene byla zbytecna a off ...

navic o par prispevku nize je nekolik 'velmi kultivovanych' poznamek - koukam, ze diskuze se stavaji po vzoru svych zahranicnich kolegu velice extremni a scestne ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: agent Muž

Založeno: 10.01.2002, 21:02

aha, tak cena je "off" a proc v TIME, ktery mi tu lezi na stole je srovnavan iMac a vyzdvyhovana jeho skvela cena a je srovnavana s jedinym hi-end strojem podobneho vykonu a moznosti, ale za 2200 USD a jeste k tomu je to trapny prDELL..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: claire Muž

Založeno: 11.01.2002, 09:44

jednak nevim, proc trapny prDELL, pane s velmi originalnim nickem

jednak si prectete, mily pane, na co konkretne jsem reagoval ...

nakonec, az si maca koupim u nas za cenu srovnatelnou te z web/store - pak se vam za svou poznamku rad omluvim

ale myslim, ze az na SuperDrive, se da u nas snadno za stejne penize poridit srovnatelne pc

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: agent Muž

Založeno: 11.01.2002, 21:05

tak si jej prosim kupte, nebo jeste lepe sestavte z dilu, verim, ze vas to vyjde na zlomek ceny i toho nejlevnejsiho iMaca a urcite budete moci hazet cisly jako 133 Mhz, 1.7 Ghz, DDR, GF4X128 MB, WD80 GB, 42x24x24CD-RW, 8xPCI...
kdyz vam ty cisla delaji tak dobre, a to hlavni vam unika...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: jo, tak tohle si dam libit.....

Autor: claire Muž

Založeno: 12.01.2002, 11:48

co hlavni mi unika? pokud spravne chapu, tak iMac by mel byt mj pocitac 'na doma' ... a vy si myslite, ze vetsina beznych uzivatelu pozna rozdil mezi iMacem a treba vami zminovanou pc konfiguraci?

cisla mi obcas opravdu delaji dobre, ale ne ty jak jste uvedl vy nybrz napr cena ...

a protoze maca mam doma a v praci uz jsem jich vystridal hezkou radun a byl mj i u rady nakupu - desil bych se situace, kdy se memu drahemu macu neco stane a ja budu odkazan na pomoc lidi a firem, ktere macy pouze prodavaji, ale o jejich odbornosti si zadne iluze nedelam ...

to neni totiz jen o tom, ze na zapade stoji mac tolik co jine sludne pc nebo jeste mene, ze ma pekny design, ze je to zatracene vykonny stroj s dobrym os, ze superdrive predbehl pc o par let atd atd atd ... ne kazdy ma doma cube, powerbooka a ted si poridi iMaca ...

Odpovědět na příspěvek

Vyreseno...

Autor: Leos Muž

Založeno: 10.01.2002, 12:44
Odpovědí: 0

Premyslel jsem, jakeho maca bych si mel poridit na praci domu - uz uz jsem chtel "jit" do G4, ale jak byl predstaven tenti novy iMac - mam pocit, ze je dobojovano:-) Vzhledem k tomu, ze na tvorbu layoutu ten kompik bohate postacuje, pomer vykon/cena se mi zda taky idealni - citi adieu stolni G4...

Odpovědět na příspěvek

Bohužel velké zklamání

Autor: mellom Muž

Založeno: 14.01.2002, 13:15
Odpovědí: 0

....bohužel musím souhlasit s tím, že Apple zaspal trochu dobu, výkon jeho počítačů není nad konkurencí, spíše naopak, jejich technické parametry jsou zastaralé (nový iMac to jenom potvrzuje). Strategie Applu se zaměřuje na domacího uživatele, kterého láká svým nadčasovým designem a jednoduchostí svých aplikací a zapomíná na to hlavní, na to čím byl pro většinu svých zákazníků zajímávý (a ty na design moc nedají!!!). Svět Wintelu je urputný soupeř, který mnoho věcí Applu "ukradl" a v mnohém i předčil. Ale nakonci všeho boje je vždy zákazník, který se rozhodne do čeho vloží své peníze. Pokuď pro zákazníka jsou důležité technické parametry či softwarové zázemí, servis služeb a ne pouze design krabice jeho počítače, tak nevím čím si ho chce Apple získat. Tady mám obavi nad budoucností Applu. Kam spěje? (Strácí dech ?)

Odpovědět na příspěvek

RE: Bohužel velké zklamání

Autor: claire Muž

Založeno: 14.01.2002, 14:52

1. hodnotite situaci vseobecne nebo zejmena u nas (support atp) resp z pohledu mekare nebo pc'ckare?

2. mac os a aplikace bezici pod nim jsou opravdu 'lepsi' nez windowsi (windoze jsou jen moloch, ktery na sebe pouze nabaluje a nabaluje tuny bugozniho kodu a sem tam pridaji featuru, ktera je u jinych os standardem uz hezkou radku let - navic ten jejich stupidni filesystem) - ale beru, ze kazdemu vyhovuje neco jineho

3. iPod, superdrive, zastaveni vyroby crt, firewire, airport atp - v tom vsem apple pc predbiha na cele care ... co se vykonu atp tyce, to je otazka na diskuzi (flamewar?) ... applu skodi politika motoroly a ibm (coby 'vyrobcu' powerpc cpu), ale to neni omluva - o vykonu je nejlepsi se presvedcit na vlastni kuzi - ale byla-li stolni G4 prvni desktop, ktery prekrocil vykonem jeden gigaflop a v profi sfere jsou macy stale oblibene (nekdy spise diky zvladnute firewire technologii, os atp) - nebude to s 'aktualnosti' macu snad az tak zle ... verim, ze 100 lidi bude mit 100 ruznych nazoru :-)

sam verim, ze kdyby mel novy iMac rychlejsi sbernici a moznosti pripadneho upgrade by byly srovnatelne s pc svetem (tzn predevsim dostupnost) - nemel by ve sve tride konkurenci - unas proti nemu hovori predevsim cena, podpora kolisave ci spise chabe urovne a predevsim neznalost uzivatelu ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: agent Muž

Založeno: 14.01.2002, 22:44

s tou sbernici je to naprosty nesmysl... je to jen a pouze o cislech.. mas vubec predstavu jaky je tam meritelny vykonosti rozdil? asi 2% !!! (mezi 100 a 133) jenze by tahle sranda stala prachy, navic by to muselo mit jine pameti... je to vice komplikaci nez uzitku... pro uzivatele je to zcela nezajimavy parametr (pro PCckare je ale kazde cislo dulezite, predevsim proto, ze vubec nevi co ta cisla znamenaji)

a "upgrade" -- kdy se tady v cechach konecne naucime myslet??? proc proboha vzdy myslime na "kutilstvi", kdyz si kupujeme TV take si vybirame podle toho jestli tam puje vymenit obrazovka za jinou, jestli pujde upgrejdnout flaska v ovladaci, jestli pujde nekdy za 3 roky pripojit do digitalni site... kdyz kupuji auto, take zjistuji, jestli tam pijde za rok vymenit motor? a co treba pridat jeste jeden? v kufru je mista dost... je tam volny "slot"...

tohle je porad o nicem.. je to jen o pocitacich, ne o potrebach uzivatele a to je pro me mnohem dulezitejsi, ale take je to vubec to posledni co ve svete PC nekoho zajima...

krasny priklad PeCckarskeho mysleni jsem nasel v Chipu 1/02 -- uzivatel si nejprve stezuje na neschopnost prodejcu, pote se pta kde sehnat schema zapojeni USB, aby si mohl vyrobit USB PRODLUZOVACKU...
k cemu sakra je pak Internet? k cemu jsou obchody? vzdyt USB prodluzovacku muze dodat kazdy obchod asi z 40 Kc.. ne, PCckar si ji radeji vyrobi a o navod si napise do Chipu... a tak je to se vsim...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: claire Muž

Založeno: 15.01.2002, 09:23

do jake miry je 'kutilstvi' dano narodni povahou si netroufam rict - mozna ze kdyby si kazdy mohl poridit poradny pocitac resp notebook z jedineho platu, nemuseli by lidi tolik kutit a upgradovat ...

navic ne kazdy je takovy geek jako ty, vetsina jsem asi bfus, ale kazdy je dobry v necem jinem ...

hlavne nezapomen neustale pripominat, jak vetsina kolem jsou nemozni ... treba si da casem apple misto jablka do loga tvuj oblicej :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: Petr Muž

Založeno: 15.01.2002, 11:52

Fakt me ten clovicek bavi. Dokonce jsem si vyhledal, ceho vseho je autorem, (staci zadat Jakub Dvoracek do Google...) a je mi jasny, ze je to demagogickej pisalek, ktery si hlaje na Apple guru a svatyho bojovnika proti ne-Apple platformam a jakykoliv nazor proti jeho kultu bude okamzite potrestan, autor nazoru zhanoben a zaslapan do zeme. Nema smysl se s takovymi hovady zabyvat a bohuzel, nema smysl navstevovat weby, kde davaj prostor takovym lidem. Skoda casu. Jo a s tim jeho xichtem v logu to sedi. Viz jeho e-mail na domene mac.com. Doufam, ze ma trenky Aplle a zachodovy prkynko ve tvaru jablicka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: agent Muž

Založeno: 15.01.2002, 22:26

hele Petulko, a kdo je to prosim ten Dvoracek?
no, a nemusis se prece hned rozcilovat, kdyz necemu nerozumis...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: Petr Muž

Založeno: 16.01.2002, 12:17

Jasny, bez toho abys byl nejlepsi a mel posledni slovo, proste nemuzes existovat. Potrebujes diskuze k tomu, abys mohl predvadet ty svy exhibice a demagogie a ponizoval lidi, kteri maji pocitace na praci a donedavna na Macy nedali dopustit. Kvuli kretenum jako jses ty, bych si nikdy nedal na auto samolepku jablicka, protoze by si nekdo mohl myslet, ze jsem takovej kreten, jako ty. Delas to dobre. Urcite dostanes pochvalu primo z Apple. tak si ji nalep na tu svoji prdel. Sbohem ubozaku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: agent Muž

Založeno: 16.01.2002, 20:24

tedy Petulo, tys mi to ale nandal...
Vis, bude jen dobre, kdyz "lide" jako ty nebudu mit s Apple nic spolecneho...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: claire Muž

Založeno: 17.01.2002, 09:24

uff, to uz si to samolibe stvoreni vyhrazuje pravo rozhodovat, kdo ma resp nema mit s apple cokoli spolecneho?

proc radeji agente neporadis v jine diskuzi klukum, jak pretaktovat g4 nebo prepalit pc nvidii na maca?

boze ty jsi narcis a dusevni sprinter jakemu neni rovno :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: agent Muž

Založeno: 17.01.2002, 12:56

hehe, ty mne musi uplne nenavidet...
nevim proc bych nekomu mel radit s tim, jak si znicit pocitac...
a ohledne grafarny jsou na to desitky linku na netu... nebudu nosit drivi do lesa...
kazdopadne, tva reakce mne jako vzdy velmi pobavila...
jo, a nekde dole jsem cetl, ze jsi zase perlil... pry "nepada HW ale operacni systemny"... to si delas legraci ze? zase dalsi dukaz, ze jsi tak trosinku mimo misticku...
ps: uz se tesim, jak mne zase budes oznacovat za samolibejho, arogantniho fanatika ;-)) no, kdy ti to udela dobre, tak prosim!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: claire Muž

Založeno: 17.01.2002, 14:29

:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: mellom Muž

Založeno: 16.01.2002, 12:24

add 1)Nehodnotím situaci z pohledu mekaře ani pc'čkáře, pouze se snažím na to podívat očima budoucího zákazníka, který se rozhoduje koupit si nového pc sevším všudy (které potřebuje pro svou práci).

add 2)...taky i z mé zkušenosti to byla dřív pravda, že MacOS byl opravdu v mnoha věcech lepší (stabilnější výkonější atd..),ale dnes Windowsy už tolik nepadají (myslím Win 2000,XP)a v mnohém se Mac OS vyrovnají, mají širší podporu vývojářů atd...

add 3) Výkon počítačů jsem hodnotil opět z pohledu uživatele, či-li poměr cena/výkon a zde Apple ztrácí dost!!!!!!! To, že Apple má v mnoha věcech prvenství,to mu neupírám, je uživateli celkem k ničemu!!! Oblíbenost v profi svéře klesá (aspoň u nás), ve specializovaných oblastech ať už jsou to vědecká pracoviště či jiná odborná pracoviště Mac svou pozici ztratil či ztrácí,v oblasti grafiky (která je jeho doménou) ztrácí také :-(((

add 4) Nemyslím si, že zvýšení frekvence sběrnice by vyřešilo nějaké problémy. To hlavní je v tom, že počítač máte k provozování určitých programů a ty mají své (čím dál více se zvyšující) nároky na hardware PC a ty jsou obecně podobné, ať máte maca či wintela, pokud aplikace vyžaduje výkon v 3D a atd ...., tak to že máte sice jinak "výkonného" maca,ale bez těchto vlastností, Vám moc nepomůže. Snažím se tím řic, že Vám zaleží na tom jestli a za KOLIK budete Vámi potřebnou aplikaci provozovat!!!!

PS:Nejs
em odpůrce Applu, ale pouze se snažím být realista a né fanatický zastánce nějaké platformy.( bez urážky!!)

Odpovědět na příspěvek

RE: Bohužel velké zklamání

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.01.2002, 15:15

Celkem souhlasím. Psal jsem něco před chvílí v tom smyslu o kus dole. Přesně souhlasím s tím, že zaostávají výkonově (a mě nic jiného než výkon a spolehlivost nezajímá), cenově jsou mimo a kdyby za ty prachy nabízeli alespoň pořádný servis a záruky. Nevěděl jsem, že Dell nabízí OPRAVU počítače do 8-mi hodin! To je něco, co by se mi líbilo a ne 12 dnů čekání na nový MB u Apple. Ano, Apple přišel první s FireWire ale bez podpory dalších firem by byl k ničemu. Dneska stojí firewarový řadič na PC necelé dva tisíce. Bezdrátová síť do kanceláře se na PC dá pořídit stejně dobře, jako na Apple. Je fuk, kdo s tím přišel první. Nakonec první 3D grafické karty nevymysleli v Apple a taky jim nevadí je používat, stejně tak PCI atd. Co na tom záleží? Důležitý je, že PC jsou dneska stejně padavý jako Mac, jsou rychlejší a levnější (konkurence) a mají vesměs lepší technický servis. Tím to pro mě hasne. Dělám střih a nevím, jestli bych chtěl zase Apple nebo něco na PC. Záleží i na aplikacích a třeba Avid nabízí všechny slušný věci jen na Maca. Ale ten servis Apple ČR (pozor, ne Avid ale Apple) je nesrovnatelný. Zažít = pochopit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bohužel velké zklamání

Autor: claire Muž

Založeno: 14.01.2002, 15:56

apple je minoritni platforma se vsemi klady i zapory ... bohuzel nemuzeme cekat, ze bude nabizet srovnatelny servis jako napr ibm nebo dell (mimochodem, kdo z beznych uzivatelu ma doma stroj od dell, sun nebo ibm?)

na prvnim miste stoji proti macum u nas cena (dana rozsirenosti platformy) a neznalost resp zkreslene predstavy ...

a padavy neni pc ani mac nybrz operacni systemy a aplikace bezici na zminovanem zeleze ...

ale souhlas s tim, ze servis, dostupnost, zazemi a sluzby jsou tristni :( ... v tomhle minimalne u nas pc svet macy valcuje a je to zcela pochopitelne jeden z nejdulezitejsich aspektu pri vyberu platformy - kdyz obe nabizeji srovnatelne

Odpovědět na příspěvek

RE: reakce

Autor: Charlie Muž

Založeno: 23.12.2007, 11:39

Zkus se zapřemýšlet. Chceš pořád vrážet penize do vylepšování PC nebo si jednou za čas koupit Ramky a být vybavený. Pro mě si člověk, který asi nepracuje s fotkami, filmy nebo programuje asi jen hraje hry tak se nediv že potřebuješ stále rychlejší PC. To co do PC musíš naistalovat mac má a pokud si do maca chceš dát nejaký microsoft program mac ho zvladne ale do PC nedostaneš maca. Všechno má své pro i proti. V dnešním světě je zaběhlé PC ale čím dál víc lidí štve že sou s ním problémy ať už viry nebo nedokonalé programy.

Odpovědět na příspěvek

Zábavné

Autor: Tomas Muž

Založeno: 15.01.2002, 13:12
Odpovědí: 0

Diskuze je velmi zábavná, skoro zábavnější než Linux/Windows.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zábavné

Autor: Vapno Muž

Založeno: 15.01.2002, 15:41

A nezapominejme ze se stale bavime o novem iMacu! Opravdu zabavne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zábavné

Autor: Petr Muž

Založeno: 16.01.2002, 12:03

Nebavime se jen o iMacu. Je to o tom, ze Apple namisto poradnych, nadupanych desktopu, predstavil hezky domaci pocitac a zklamal tim vsechny, kdo cekali, ze konecne (s rocnim zpozdenim) dokaze vyrobit rychly graficky pocitac. Bohuzel se tak nestalo.

Odpovědět na příspěvek

Každý je vo svojej lige...

Autor: Braňo Beňo Muž

Založeno: 17.01.2002, 10:45
Odpovědí: 0

Z Prahy do Kolína sa odveziem Trabantom rovnako ako RollceRoycom. Ja by som si zvolil RollceRoyce.

P.S.
V práci mi bol pridelený značkový IBM PC s 1GHz Pentiom. Čo sa týka výkonu, zvuku (zvuk. karta), HDD a monitoru mám na to len dve slová : obyčajný zasraný zbabraný nafúkaný nefunkčný shit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Každý je vo svojej lige...

Autor: Petr Muž

Založeno: 25.01.2002, 12:57

Jé, to je fakt krásný. Já mám v práci přidělený (mimo jiné) i PM8100/80MHz a co se týká výkonu, zvuku, HDD, monitoru, klávesnice, myši a sítě - mám na to pět slov: naprosto příšerný pomalý zasraný jablko. Důvod, proč to "musím" používat? Speciální řídící interface karta, která je jen ve verzi NuBus. Kromě toho mám doma PC (stavěný vlastnoručně) a co se týká výkonu, zvuku,HDD a monitoru, tak to nemá chybu. Výkon vyšší jak G4 (ve střihu a grafice), HDD jak IDE, tak SCSI jsou asi stejný pro všechny počítače na světě, monitory asi taky (mám Sony Trinitron). Vaše značkový IBM PC je asi určené na kancelářské práce a ne na grafiku a zvuk že?

Odpovědět na příspěvek

Diskuze?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 17.01.2002, 14:43
Odpovědí: 0

Dobry den,

tuto diskuzi zatim jen sleduji z povzdali a nemam prilis chut do ni zasahovat - ostatne nemam ani chut ji cist, nebot se davno presunula z oblasti vecne vymeny nazoru k bezobsazne hadce. Musim vsak podotknout, ze pristup nekterych "diskuteru", kteri si osvojuji pravo na jedinou a ultimatni pravdu a sve protivniky osocuji a zesmesnuji me rozhodne nepripada jako prilis stastny a nekam vedouci. I diky takovymto lidem pak muze macovska platforma snadno ziskat povest fanatiku - coz jsou pochopitelne obvykle pouze jedinci, kteri vsak skodi vsem ostatnim.

Kazdopadne, at posuneme diskuzi k nejakym vysledkum: na serveru je serial vykonovych testu, ktery muzete najit zde (http://www.mujmac.cz/ser
ial51.html). Krome jinych testu tam je take Photshopovy skript, ktery lze pomerne snadno pouzivat jak na PC, tak na MAcu. Prosim, podivejte se na tento test a vyjadrete svuj nazor, zda je podle vas dostatecne reprezentativni pro realne ulohy. Pokud ano, muzeme se dohodnout na podminkach a take na tom, jake stroje budou otestovane - nabidku pany Kocandy samozrejme radi vyuzijeme.

Odpovědět na příspěvek

sklamanie z diskusie

Autor: Batu Muž

Založeno: 28.01.2002, 09:20
Odpovědí: 0

Precital som skoro celu diskusiu, a som ztoho mimo. Myslel som ze ludia ktory pracuju v DTP maju vyvinutejsi zmysel pre krasu, maju svoju emocionalnu stranku na vyssej urovni.
Dalej, ja som zo slovenska, u nas je to s macom ovela tazsie.
Hladal som na internete vsade, a vsetko, co by mi ulahcil pouzivanie svojho iMACa. Bohuzial neviem po anglicky a na slovenskom nete okrem ponuk predajcov skoro nic neni. Tak som bol rad, ked som nasiel tento server.
Myslel som "konecne budem mat vsetky novinky, typi tryki, a uzitocne prispevky", ale som uplne sklamany. Tu sa ludia len hadaju ako psi.
Nastastie ale viem aj pomadarsky, a tam mac komunita je na uplne inej urovni.
Co som sa naucil ohladne maca som naucil od nich, lebo bohuzial u nas v apple store ani to mi nevedeli povedat aku koncovku musi mat externy mikrofon.
svojho maca mam uz dva roky a som stym velmi spokojny. Nepotreboval som upgrade, nepotreboval som vymenit monitor ani HD ani DVD mechaniku. za tie dva roky som dokupil len ram nic viac a slape to krasne. Kamosi maju PC a za tu dobu viem ze investovali ovela viac do svojich PC nez ja do svojho macu.
PS. Som za aby tieto fora boli moderovane.

Odpovědět na příspěvek

RE:vlastní názor

Autor: Jirka Muž

Založeno: 23.12.2007, 11:29

Zdravím bratia slovaky. Já mám s Applem malé skušenosti, ale překvapuje mě stále víc. Kamarád si otevřel obchod s Applem. Dostal sem se k tomu jak slepý k houslým, ale po těch dvou měsících si konečně můžu odpovědět na otázku jestli mac nebo pc. Nemám o čem přemýšlet. Jsem hodně pohodlný a než neustále instalovat nové programy ať už na úpravu fotek, filmů a dalších radši si svého Maca vytahnu z krabice a hned se pustím do práce.
Včera mi dal zákazník otázku zda je možné mít na PC Leoparda. Upřímně řečeno věděl sem jen že na maca mužu dát Windows. Pak mi řekly že se to dá přes cracklou verziale že se to chová jako každé PC jen padá a padá. Kdyby někdo z Vás potřeboval imaca nebo ipod zkrátka cokoliv od Apple ozvěte se mi na můj mail polasek.jirka@seznam.cz nebo zavolejte vedoucímu prodejny 774 448 201 - Oldřich žák, nebo stavte do prodejní pasáže terno ve Zlíně - Loukách. Mimo Applu tu máme tiskárny Kyocera a herní consoly Nintendo Wii. Tak zatím a těším se na vaši návštěvu

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: