Keynote plný očekávní - MWSF 2002 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Keynote plný očekávní - MWSF 2002

8. ledna 2002, 00.00 | Tento keynote byl díky divokým spekulacím na webu i díky propagaci ze strany Apple velmi očekávaný - takřka nic z toho, co se předpovídalo, se nakonec nesplnilo, přesto oznámené novinky uspokojí skoro všechny.

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 

Pravděpodobně žádna keynote Steva Jobse nebyla tak očekávaná, jako na letošním MacWorld San Francisco – předcházela jí mohutná mediální masáž ze strany Applu, objevení opravdu podařeného podvrhu iWalku a mnoho spekulací – které se, jak se u Applu začíná stávat zvykem, výrazně minuly s realitou. Keynote se konala den před zahájením vlastní výstavy, která trvá od úterý do pátku.

Steve se bez dlouhých úvodů pustil do prezentace. První byla na řadě krátká rekapitulace – chválu si vysloužily iPody, kterých se za necelých 60 dní prodalo 125 000. Zmínil se i o Apple Storech, kterých bylo oproti předpokládaným 25 nakonec otevřeno 27 – zatím nenesou zisk, ale předpokládá se, že již na konci tohoto roku by měly být ziskové. Podle průzkumů, které Apple provedl, 40% zákazníků v Apple Storech nebylo předtím majiteli Maca – buď měli PC nebo je Mac jejich první počítač. Jobs také „pochválil“ stát Maine, kde se jim podařilo získat největší školní zakázku všech dob – vybavení všech 7. a 8. tříd počítači iBook.

Další část novinek patřila Mac OS X – především konstatování, že v posledních 3 měsících bylo uvedeno několik set nových aplikací, především díky Mac OS X 10.1, která přinesla dostatečnou podporu pro vývojáře. Následovalo krátké a relativně obvyklé defilé zástupců nejrůznějších společností, kteří představili své nové produkty pro Mac OS X.

První se na scéně objevil zástupce Adobe, aby mimo jiné ohlásil dostupnost After Effects 5.5, přinášející kromě ostatních novinek právě podporu pro OS X, a následně (v Jobsově stylu „a ještě jedna věc...“) oficiálně oznámil nové verze GoLive 6 a LiveMotion 2. Největší pozornosti se však dočkalo předvedení nové verze Photoshopu – sice krátké, ale poměrně efektní. O Photoshopu zatím není známé oficiální datum uvedení, Adobe o něm tvrdí, že je „za rohem“, Jobs vtipkoval, že nyní budeme místo odpočítávání na keynote odpočítávat k uvedení Photoshopu.

Představitel Palmu krátce předvedl novou verzi Palm Dekstopu 4, který je již rovněž dostupný (minimálně v podobě preview verze) pro Mac OS X – mezi předvedené novinky patřil například snadný přístup k funkcím prostřednictvím ikonky v docku.

Mike Evangelist, ředitel marketingu Applu, předvedl důležité nové vlastnosti FinalCutu – zaměřil se především na realtime operace, využitelné bez dodatečného hardware na počítačích s procesory G4 – zvlášť barevné korekce si vysloužili velmi velký ohlas.

Theodore Gray z Wolfram Research předvedl nástroj Mathematica, což je pro většinu smrtelníků poměrně odtažitý program, který má však mnoho využití pro složitější kalkulace.

Aspyr je v současnosti jeden z největších producentů her pro Maca – minulý rok jich uvedli 10. Na letošní rok chystají další novinky, například hru Harry Potter, další titul založený na StarWars a jiné.

Poté přišel na řadu jeden ze zákazníků – společnost Lucasfilm. Vystoupení jejího zástupce uvodila video-zdravice šéfa Lucasfilmu, George Lucase, který se omluvil z důvodu práce na StarWars, následovalo krátké předvedení, jak Lucasfilm používá Mac OS X, program Maya a kompoziční a efektový program After Effects pro přípravu záběrů.

Vzhledem k tak velkému zájmu a úsilí vývojářů, kteří neustále chrlí nové aplikace a vzhledem k tomu, jak dobře je Mac OS X použitelný, Steve Jobs následně oznámil, že OS X se s okamžitou platností stává základním systémem pro všechny nové Macy – Mac OS 9 bude pochopitelně nainstalován a bude možné ho volitelně používat místo OS X. Zajímavostí, která nebyla zmíněná přímo na keynote, je, že k počítačům PowerBook a PowerMac se bude dodávat rozšířená sestava programového vybavení – uživatelé iMaců poměrně často získali dost široké spektrum programů navíc, zatímco uživatelé profesionálních strojů obvykle dostali pouze počítač se systémem a základními nástroji.

Následující část prezentace patřila strategii „digital hub“. Apple postupně uvedl iMovie pro zpracování videa, iTunes pro práci se zvukovými soubory, včetně možnosti snadné spolupráce s MP3 přehrávači a iDVD pro jednoduchou tvorbu efektních DVD-Video disků. Z důležitých moderních zařízení tak chyběla pouze podpora pro digitální fotografii – proto Apple uvádí program iPhoto.

Program iPhoto by měl vyřešit hned několik obvyklých problémů uživatelů – od přesunutí fotografií do počítače, přes jejich editaci až po správu a organizaci fotografií – uživatelé v USA mohou dokonce přímo z iPhoto zadat výrobu fotografií na papíře, případně si nechat vytisknout fotoalbum. Více se k tomuto programu vrátíme v samostatném článku.

iPhoto je k dispozici zdarma ke stažení na webových stránkách Applu, ke svému chodu vyžaduje systém Mac OS X 10.1.2.

Na řadu přišel také iBook – tento skvělý přenosný počítač od Applu byl poměrně nedávno vylepšen o rychlejší procesor a sběrnici, nyní se dočkal dalších zlepšení. Základní model s procesorem 500 MHz a CD-ROM zůstává beze změn v konfiguraci, pouze byla snížena cena na 1199 USD. Na úroveň prostředního modelu se posouvá konfigurace s 600 MHz procesorem, combo mechanikou a 20 GB pevným diskem – to vše nyní za 1499 USD. Top-model je novinka, obsahující větší LCD o úhlopříčce 14,1“, oproti 12,1“ u původních modelů. Velikost displeje totižto byla pravděpodobně jediná výtka některých uživatelů – asi především hůře vidících, případně používajících menší fonty pro zobrazení informací například v Excelu (což byl nejčastěji zmiňovaný důvod na stánku Applu). S tím se pochopitelně příslušně zvětšil celý počítač, což Apple využil k umístění baterie s větší kapacitou – nyní má vydržet až 6 hodin provozu. Cena tohoto modelu je 1799 USD, všechny modely jsou dostupné ihned.

Poté Jobs zrekapituloval vývoj iMaca od jeho vzniku, až do dnešního dne – kdy je uveden zcela nový model iMaca. iMacu se věnujeme v samostatném článku, kde najdete podrobné informace včetně cen. Za zmínku rozhodně stojí efektní příchod iMaca na scénu – objevil se na černém piedestalu, který vyjel z pódia. Nový iMac svým výkonem, schopnostmi i designem perfektně zapadá do strategie „digital hub“ –je rozhodně dostatečně výkonný pro všechny aplikace pro domácí, ale i profesionální použití, je efektní a elegantní, takže se skvěle hodí nejen na pracovní stůl. Uvidíme, jak se nový iMac prosadí – a také jak dopadnou prodeje profesionálních strojů, které iMac výkonnostně dohání (kromě dvouprocesorové konfigurace), ovšem s výrazně nižší cenou. Nový iMac byl odměněn dlouhým a velkým potleskem diváků, což svědčí o nadšeném přijetí této novinky.

Na závěr Steve Jobs tradičně poděkoval všem, kteří se na vývoji novinek podíleli.

Po skončení keynote sešel Jobs z pódia a prodíral se davem známých, od kterých přijímal gratulace, nebo kterým naopak gratuloval – například Jonathanovi Ivymu, šéfdesignérovi Applu. Všichni návštěvníci při odchodu dostali aktuální vydání magazínu Time, které svou obálku věnovalo právě novému iMacu. Článek s fotografiemi, které jsou uvnitř, se omylem dostal na internet s předstihem již v noci, uvidíme, jestli se dozvíme, zda kvůli tomu padaly hlavy. Jobs je velmi citlivý na únik tajných informací a neváhá kvůli tomu podnikat i právní kroky. Při odchodu byli novináři a VIP návštěvníci vpuštěni na výstavní plochu Applu, která je doslova zaplněná novými iMacy – pouze na dvou malých částech se krčí další modely, včetně jediného exempláře nového iBooku. Zítra bude tento stánek spolu se všemi ostatními přístupný pro desetitisíce návštěvníku MacWorld Expo San Francisco 2002 – v průběhu 4 dní trvání veletrhu je očekáváno 80 000 návštěvníků.

Po této keynote rozhodně nepanovalo rozladění návštěvníků a uživatelů, jako loni po MacWorld Expo v New Yorku – novinky sice byly zcela jiné, než se očekávalo, ovšem nový iMac je zásadní a především podařený produkt, což muselo uživatele dostatečně uspokojit. Větší displej pro iBook je příjemným rozšířením nabídky, uvidíme, jak se u uživatelů uchytí iPhoto. Jediným produktem, který doslova zoufale volá po updatu tak zůstává řada PowerMaců – můžeme alespoň už nyní začít spekulovat o tom, co nám přinese další velká akce v Tokiu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: