Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Informace

Zprávy o softwaru pro Macy

13. září 2010, 00.00 | Apple uvolnil řadu aktualizovaných ovladačů tiskáren pro Snow Leoparda. Vyšly verze 5.0 utilit PDFPen a PDFPen Pro umožňujících editaci PDF souborů. Microsoft již odeslal do výroby Office for Mac 2011. Na Mac by brzy měla přijít známá herní trilogie Grand Theft Auto Trilogy. A Apple údajně chystá softwarové FaceTime klienty pro Mac OS X a Windows.

Koncem minulého týdne se sešlo několik zpráv o současném či chystaném softwaru pro Macy:

Apple uvolnil aktualizace ovladačů tiskáren sedmi výrobců pro Snow Leoparda

Minulý čtvrtek Apple vydal větší počet balíků aktualizovaných ovladačů tiskáren (a skenerů), od celkem sedmi výrobců, jedná se hlavně o značky zaměřující se spíše na kancelářské a podnikové uživatele.

Konkrétně to byly ovladače pro tiskárny Brother (verze 2.4, podporují tyto modely, jejich velikost činí 104,70 MB), Infotec (ovladače Infotec-7 pro tyto tiskárny, 20,05 MB), Lanier (ovladače Lanier-7 pro následující modely, 20,52 MB), Gestetner (ovladače Gestetner-7 pro tyto tiskárny, 20,31 MB), Ricoh (ovladače Ricoh-7 pro tyto modely, 21,78 MB), Savin (ovladače Savin-7 pro příslušné tiskárny, 20,32 MB) a NRG (ovladače NRG-7 pro tyto modely, 19,7 MB).

Ovladače pro všechny podporované tiskárny si lze ručně stáhnout z výše uvedených odkazů, samozřejmě se objeví také v Software Update, pokud na daném Macu budou nainstalovány některé z těchto tiskáren (pak se ovšem stáhnou ovladače pouze pro ně).

Ovladače Brother 2.4 vyžadují Mac OS X 10.6.1 a vyšší, všechny ostatní výše zmíněné ovladače jsou určeny pro Mac OS X 10.6 nebo vyšší.

Utility PDFPen 5.0 a PDFPen Pro 5.0 přinášejí podporu 64bitového zpracování a nové redigující funkce

Americká softwarová firma Smile (známá spíše pod svým původním jménem SmileOnMyMac, v srpnu se přejmenovala na Smile, aby vyjádřila, že kromě softwaru pro Mac OS X nyní dodává též aplikace pro iOS) minulý týden uvedla nové verze 5.0 svých utilit PDFPen a PDFPen Pro.

Smile nabízí řadu různých utilit (mimo jiné oblíbený program TextExpander pro práci s textovými makry). PDFPen je, jak napovídá název, nástroj pro vyznačování a editaci PDF dokumentů. Umožňuje různé úpravy PDF dokumentů, jak textu, tak obrázků a dokonce poskytuje OCR funkci pro naskenované dokumenty, umožňující z bitových map získat editovatelný text. Vytvořené dokumenty lze ukládat přímo do Evernote a složitější úkony se dají automatizovat pomocí AppleScriptu.

PDFPen toho umí ještě mnohem víc, přehled jejích schopností předkládá tato stránka (vyspělejší a dražší vydání PDFPen Pro přidává ještě další možnosti), v mnoha případech může posloužit jako alternativa k Adobe Acrobatu (Smile nabízí tuto srovnávací tabulku, v níž porovnává schopnosti svých PDF utilit s Acrobatem a dalším podobným softwarem).

A nové verze 5.0 přinášejí řadu dalších významných vylepšení. Především teď jde o plně 64bitový software, který funguje pouze pod Snow Leopardem. Na strojích s vícejádrovými procesory lze nechat OCR funkci zpracovávat několik stránek souběžně, což samozřejmě převod zrychlí. Verze 5.0 dokážou pracovat s delšími dokumenty a došlo k jejich všeobecnému urychlení.

PDFPen 5.0 nově přidává také možnost redigování (začerňování) textu, případně ho lze vymazávat nebo nahrazovat, včetně textu vygenerovaného OCR funkcí. Začerněný text utilita automaticky odstraní, takže ho nelze odkrýt (jako v případě pouhého překrytí). Nově přibyly též funkce pro vyhledání a nahrazení nebo vyhledání a začernění textu.

Lze měnit rozlišení a barevnou hloubku jednotlivých obrázků nebo celých dokumentů pro zmenšení objemu výsledného PDF souboru. A nabízejí se i další funkce pro úpravu obrázků, jako třeba nastavení kontrastu a některé jiné efekty. Naskenované stránky je možné „narovnat“ předtím, než se na ně použije OCR a OCR funkce si poradí také s barevným textem na barevném nebo stínovaném pozadí.

Formuláře podporují nové prvky včetně seznamů a HTTP tlačítka „odeslat“, objekty či text se automaticky vyberou při zvolení příslušného nástroje, URL adresy v textu se automaticky detekují a stanou se aktivními odkazy a vylepšení se dočkaly rovněž tiskové funkce. Seznam všech novinek utility PDFPen 5.0 najdete například tady.

PDFPen Pro 5.0 samozřejmě zahrnuje všechny výše popsané novinky, ale k nim přidává ještě tři další možnosti. Umí převádět HTML dokumenty a celé weby do vícestránkových PDF dokumentů, v nichž zachovává hypertextové odkazy. Dále je schopná vytvářet a editovat vyplňovatelné PDF formuláře nezávislé na platformě a pro PDF dokumenty dokáže vytvářet a editovat hypertextové obsahy. (Přehled jejích novinek se nalézá kupříkladu zde.)

Už jsme zmínili, že verze 5.0 vyžaduje Mac OS X 10.6 Snow Leopard, uživatelé Leoparda a Tigera budou muset zůstat u verze 4.7.1 (tu lze stáhnout tady), Macy s PowerPC pochopitelně též nemají jinou volbu (mimochodem, PDFPen používá pro procesory Intel a PowerPC rozdílná OCR jádra.)

Samozřejmě se nabízejí zkušební verze obou utilit, PDFPen 5.0 se dá stáhnout odtud (jde o 40,8 MB), PDFPen Pro 5.0 potom zde (41,1 MB), jsou plně funkční, ale do výsledných dokumentů přidávají vodoznaky.

Těch se lze zbavit zakoupením licence, jež pro PDFPen 5.0 stojí 59,95 USD a pro PDFPen Pro 5.0 99,95 USD, upgrade z předchozích verzí přijde na 25 USD a za přechod ze základního vydání na vydání Pro se musí zaplatit 40 USD.

Microsoft již odeslal Office for Mac 2011 do výroby

Už v srpnu Microsoft (přesněji řečeno jeho divize MacBU vyvíjející software pro Macy) oznámil, že novou verzi svého kancelářského balíku pro Mac OS X, Office for Mac 2011, vydá koncem letošního října a zároveň upřesnil, jaká se budou nabízet vydání a kolik budou stát v USA. Od té doby MacBU pravidelně přibližuje různé vlastnosti tohoto softwaru prostřednictvím propagačních videí, minulý týden zveřejnila již třetí takové video.

Blíží se polovina září, do konce října tak už příliš mnoho času nezbývá, bylo proto jasné, že již musí probíhat závěrečné práce na Office 2011. To se potvrdilo minulý pátek, kdy vývojový tým Office pro Mac na svém blogu vydal příspěvek, v němž oznamuje, že Office for Mac 2011 už předal do výroby.

Znamená to, že byly dokončeny poslední testy a nyní se pracuje na výrobě fyzických médií a obalů, což stejně jako jejich distribuce do více než 100 zemí světa, kde se bude Office 2011 prodávat, zabere nějaký čas. Nová Office pro Mac je tak jako software už hotová, teď se pracuje na její distribuci k zákazníkům.

To pochopitelně v MacBU znamenalo důvod k oslavám, slavilo se na všech pracovištích MacBU, tedy v Redmondu, v Silicon Valley, v Pekingu, v Dublinu a v Tokiu, práce na Office 2011 trvaly dva a půl roku. (Oslavy v MacBU přibližuje toto video.)

MacBU samozřejmě tvrdí, že Office 2011 je zatím nejlepší verzí, jakou pro Mac vydala, tentokrát to však asi skutečně bude pravda. Office pro Mac by nyní totiž měla srovnat krok se svým protějškem pro Windows (tedy s Office 2010). Bude poprvé zahrnovat Outlook (důležité hlavně pro podniková prostředí), bude umět využívat webových aplikací Office a služeb Microsoftu jako jsou SharePoint a SkyDrive, v Excelu vrátí zpět podporu maker ve Visual Basicu, a tak dále. A zároveň přinese nové uživatelské rozhraní více odpovídající zvyklostem Mac OS X.

Nová Office for Mac však nadále bude pouze 32bitová, software stále nebyl plně převeden do prostředí Cocoa. Tím se MacBU pochopitelně nechlubí, ve většině případů by to ale nemuselo až tolik vadit.

To ovšem posoudí až zákazníci poté, co k nim nová Office pro Mac dostane. Microsoft stále říká, že to bude koncem října, avšak už se objevily náznaky přesnějšího data. Na (americkém) Amazonu se na chvíli objevil v položkách pro Office 2011 jako datum vydání 26. říjen, ale brzy poté Amazon tento údaj odstranil.

Možná však prodej Office 2011 začne o den později, alespoň to tvrdí francouzský web MacGeneration. Podle jeho informací, získaných údajně přímo z francouzské pobočky Microsoftu, se Office for Mac 2011 začne prodávat 27. října.

Zpráva dále ukazuje fotografie balení nové Office pro Mac a uvádí jejich francouzské (nebo spíše evropské) ceny, vydání Home and Student Edition bude stát 109 EUR a vydání Home and Business Edition (jež zahrnuje Outlook) přijde na 249 EUR, balení s licencemi pro více počítačů se budou prodávat za 139 a 379 EUR. Proti cenám v USD jde o podstatně vyšší částky, ovšem podobná cenová politika se dnes uplatňuje pro většinu komerčního softwaru.

Office for Mac 2011 sice zřejmě přinese skutečně hodně zajímavých novinek, ale vzhledem ke své ceně bude čelit silné konkurenci dalšího kancelářského softwaru pro Mac OS X, zejména domácí uživatelé by mohli dát přednost kancelářskému softwaru Applu, anebo i bezplatným alternativám, nová Office se pravděpodobně nejvíce uplatní v podnikovém prostředí.

Grand Theft Auto Trilogy se má brzy začít nabízet také pro Mac OS X

V poslední době začalo přibývat her pro Mac OS X, což je nepochybně důsledkem rostoucího počtu Maců. Hlavní zásluhu na rozšíření nabídky má ovšem Valve, jež v květnu spustila svou herní službu Steam také pro Macy a postupně rozšiřuje paletu herních titulů pro Mac OS X. Přidávají se však též další firmy, i když v řadě případů jde o hry, které se pro jiné platformy dodávají už delší dobu.

To platí také o známé herní sérii Grand Theft Auto (GTA). Ta si získala značnou oblibu, avšak zároveň musela čelist silné kritice a nejrůznějším zákazům. protože hrdinou těchto her je zločinec postupně stoupající v hierarchii organizovaného zločinu, každý díl série přitom nabízí poněkud odlišné, ale velice propracované prostředí a děj, ovšem poněkud „nekorektní“.

Přes všechny zákazy slavila tato série značné komerční úspěchy (zákazy zjevně měly spíše opačný účinek) a nyní to vypadá, že tři tituly této série si budou moci užít také vlastníci Maců, snad ještě letos se budou moci též vydat na dráhu zločinu (samozřejmě jen na svých monitorech).

V seznamu otázek a odpovědí na webu Rockstar Games, vydavatele série GTA, se totiž objevila odpověď na dotaz, zda uvažují o zpřístupnění svých her pro Macy.

Odpověď zní ano, s největší pravděpodobností ještě během letošního roku má pro Mac vyjít Grand Theft Auto Trilogy tvořená hrami Grand Theft Auto III, Grand Theft Auto: Vice City a Grand Theft Auto: San Andreas. Brzy se by měly objevit podrobnější informace a oficiální oznámení této trilogie.

Pro Mac OS X tak možná ještě letos přibudou další známé hry, a protože jde o tituly z let 2001 až 2004, neměly by být potíže s jejich nároky na hardware ani na starších Macích.

Mimochodem, pro iOS se už jeden titul ze série GTA nabízí, jde o hru GTA: Chinatown Wars napsanou pro přenosné herní konzoly.

Apple údajně chystá softwarové FaceTime klienty pro Mac OS X a Windows

A na závěr přidejme ještě jednu pověst, jež se týká softwaru pro osobní počítače. Jak jistě víte, iPhone 4 mimo jiné nabízí videohovory FaceTime, umožňující audioviuzální komunikaci přes WiFi. A nově videohovory FaceTime podporuje také iPod touch čtvrté generace představený 1. září spolu s dalšími novými iPody.

To pochopitelně vyvolalo dohady, že by Apple mohl podporu videohovorů FaceTime rozšířit i na další zařízení, mluví se tom, že by takovou podporu mohl získat iPad a podle nových pověstí by se mohly objevit také na osobních počítačích.

Tvrdí to francouzský web Mac4ever, píše, že Apple pracuje na softwarových FaceTime klientech pro Mac OS X a Windows. V případě verze pro Mac by měl být tento klient integrován do stávajícího komunikačního softwaru iChat (to zní logicky, protože už teď podporuje iChat videokomunikaci přes jiné kanály).

Ve stejné zprávě Mac4ever uvádí, že již brzy by měl vyjít mediální balík iLife '11 Applu. Tento web už v červenci přinesl popis vlastností iLife '11 (má být plně 64bitový a nebude v základní instalaci zahrnovat iDVD), avšak zároveň tehdy tvrdil, že balík vyjde již v srpnu, což se nestalo. V poslední době však opravdu přibývá náznaků blížícího se uvedení iLife '11.

Ale teprve příští týdny ukáží, co je na tom pravdy, což samozřejmě platí i o softwarových klientech pro FaceTime. Takový software by ale rozhodně dával smysl, FaceTime totiž nyní (s ohledem na iPod touch) umožňuje navazovat videohovory nejen prostřednictvím telefonního čísla, ale též adresy elektronické pošty, což pochopitelně otevírá cestu i na osobní počítače.

Apple se nijak netají snahou učinit z FaceTime obecný standard a kdyby rozšířil své videohovory též na Macy a PC (a zachoval jejich velice snadnou obsluhu), jistě by to významně napomohlo jejich širšímu přijetí.

Nyní tedy bude zřejmě záležet na tom, jak rychle se podaří odladit příslušný software, pak už by měly mít videohovory FaceTime cestu na osobní počítače otevřenou (potřebný hardware většina Maců již má v základní výbavě, pro ty ostatní, o PC ani nemluvě, se dá sehnat velice levně).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: