Zpráva z mediální akce Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zpráva z mediální akce Applu

3. září 2010, 00.00 | Steve Jobs představil iOS 4.1 a předběžnou verzi iOS 4.2. Uvedl nové iPody shuffle a nano a iPod touch čtvrté generace. Objevily se také iTunes 10 integrující sociální funkce a nakonec Jobs předvedl zcela přepracovanou novou Apple TV, poskytující mediální obsah prostřednictvím streamingu a výpůjček.

Apple již řadu let počátkem září pořádá mediální akci, na níž představuje nové iPody a novinky z oblasti médií. Stejně tomu bylo i letos, pozvánky na akci začal Apple rozesílat minulou středu. A protože to dělá vždy s týdenním předstihem, bylo jasné, že letos akce bude už 1. září, tedy zhruba o týden dříve než bývalo obvyklé (loni se stejná akce uskutečnila 9. září).

Akce ve středu v San Franciscu opravdu proběhla, včera jsme již přinesli stručnou předběžnou zprávu o představených novinkách, tady je však popíšeme podrobněji.

Použité informační zdroje

O novinkách ze San Francisca pochopitelně informuje každý server zabývající se Applem či informačními technologiemi, zde však vycházíme především z textových přepisů středečního dění. Ten už tradičně přináší Macworld, ještě podrobnější a více fotografiemi doplněný zápis nabízí Engadget. A se svým ilustrovaným popisem přišel též CNET. Chcete-li stručnější soupis novinek, poslouží MacRumors, který navíc přidává několik zajímavých dodatečných postřehů.

Apple po letech opět nabídl živý videopřenos z akce

Velkou novinkou letos bylo to, že se Apple rozhodl vysílat živý webový videopřenos z akce, oznámil to v úterý. Apple nabízel živé přenosy ze svých akcí do roku 2005, pak s nimi přestal, avšak nyní se k nim opět vrátil.

Ovšem toto oznámení vyvolalo menší kontroverzi, zpráva totiž uváděla, že přenos bude využívat HTTP Live Streaming postavený na otevřených standardech. Zároveň ale sdělovala, že ke sledování bude potřebný Mac provozující Safari pod Mac OS X 10.6 Snow Leopard nebo zařízení s iOS 3.0 či vyšším, což už zase až tak otevřeně nevypadalo.

A nyní si již lze přehrát videozáznam z akce (jde opět o streaming, avšak tentokrát přístupný též z Windows). A pro ty, kdo by si ho raději stáhli, se nabízí jako podcast v iTunes Store. Pochopitelně se videozáznam (rozdělený do více částí vzhledem ke své délce) už nachází také na YouTube.

A nyní se již podívejme, s čím vlastně Apple ve středu v San Franciscu přišel:

Zahájení akce

Jako v minulých letech se akce konala ve středisku Yerba Buena Center for the Arts, jež bylo pro tuto příležitost vyzdobeno emblém akce, který letos tvořila akustická kytara s ozvučným otvorem ve tvaru loga Applu.

Po několika úvodních hudebních skladbách na pódium přišel Steve Jobs a své uctívače překvapil už tím, že tentokrát neměl černý rolák, ale černý svetr odhalující krk. Po úvodním potlesku Jobs zmínil, že se v publiku nachází také jeho „spolupachatel“ Steve Wozniak a vyzval ho, aby povstal, „Wozovi“ se samozřejmě dostalo neméně bouřlivého potlesku.

Úspěchy kamenných obchodů

A pak již začal Jobs s obvyklým výčtem úspěchů Applu, avšak jako první probral kamenné firemní obchody Apple Store. Promítl fotografie nových obchodů v Paříži, Šanghaji (ten tvoří 13metrový skleněný válec) a v Londýně.

Celkem dnes má Apple 300 kamenných obchodů v 10 zemích světa a jsou dny, kdy je dohromady navštíví víc než milion lidí a školení One to One absolvuje 80 000 lidí týdně. Ti všichni kupují Macy, přičemž polovina z nich jsou noví uživatelé.

Novinky iOS

Dalším tématem Jobsova vystoupení byl iOS. Nezapomněl zmínit, že iPhone změnil dotyková uživatelská rozhraní a pak opět uvedl několik čísel svědčící o úspěchu této platformy.

Apple prodal už 120 milionů zařízení s iOS. A pokud jde o počet aktivací za den, ten dosahuje 230 000 (nepochybně tím reagoval na nedávné statistiky o počtu aktivací přístrojů s Androidem) a připomněl, že v tom nejsou upgrady, zatímco „někteří přátelé“ (jistě myslel výrobce přístrojů s Androidem) je do aktivací započítávají.

Podobně úspěšný je také obchod App Store, každou sekundu z něj uživatelé stáhnou aplikace ve 200 případů, celkový počet stažení už dosáhl 6,5 miliardy. Počet nabízených aplikací přesahuje 250 000 (to se ovšem ví již od víkendu), z toho 25 000 titulů je určených pro iPad.

Nastupuje iOS 4.1

A potom už představil první novinku akce, totiž iOS 4.1 (o němž se ovšem již ledacos vědělo, protože první beta verzi vývojáři obdrželi v červenci a od počátku srpna byla dostupná třetí beta verze).

Ostrá verze iOS 4.1 opravuje závažné chyby verze 4.0, měly by být konečně vyřešeny potíže s distančním čidlem iPhonu 4, problémy s Bluetooth připojením a iOS 4.1 by měl poskytovat přijatelný výkon též na iPhonu 3G (s iOS 4.0 se některým uživatelům telefon neúnosně zpomalil).

Zároveň však iOS 4.1 přináší také významné nové funkce, totiž podporu HDR fotografií, možnost odesílání HD videozáznamů přes WiFi, vypůjčování televizních pořadů a herní síť Game Center.

Jobs se podrobněji věnoval HDR fotografiím, tedy snímkům s velkým dynamickým rozsahem (High Dynamic Range). V iOS 4.1 to funguje tak, že se v aplikaci fotoaparátu zapne nová volba „HDR“ a při pořízení snímku se ve skutečnosti udělají tři fotografie za sebou v rychlém sledu.

Jedna má normální expozici, zatímco ty zbývající budou jedna podexponovaná a druhá přeexponovaná. Systém je zkombinuje do jednoho HDR snímku, který by měl vypadat lépe. Jobs promítl několik příkladů, jak to bude vypadat. Do fotoalba iOS 4.1 bude možné ukládat jak normální, tak HDR fotografie bez jakýchkoli omezení.

Další novinku (o níž se ovšem z beta verzí už vědělo) představuje Game Center, herní sociální síť Applu. Poskytne všechny funkce potřebné pro zřizování a provozování her více hráčů, k účasti v takových zápoleních půjde vyzvat přátele (a přátelé budou moci vyzvat vás) a kdo přátele nemá, tomu dokáže Game Center sama nějaké spoluhráče najít.

Uživatelé budou k této síti přistupovat přes speciální samostatnou aplikaci, vývojářům se nabízejí API rozhraní umožňující jim využít příslušných funkcí v jejich aplikacích.

Steve Jobs předvedl, jak se lze zapojit do takovýchto her a jak bude možné si prohlížet herní statistiky a potom přivítal na pódiu zástupce firmy Epic Games, jež předvedla svou novou hru využívající Game Center. Byla to RPG hra Project Sword, jež zaujala především svou opravdu kvalitní grafikou, ukazovaly se ovšem především možnosti hry více hráčů. (Hra využívá 3D jádro Unreal Engine 3 a na App Store se nabízí tato ukázka zdarma ke stažení jako Epic Citadel).

Na závěr Jobs řekl, že iOS 4.1 bude pro iPhone a iPod touch uvolněn příští týden. (Vývojáři mohli už od středy začít stahovat iOS 4.1 Golden Master, velikost aktualizace činí značných 590 MB. To znamená, že už mají definitivní verzi a v průběhu příštího týdne by se iOS 4.1 měl začít nabízet všem uživatelům (Apple se pravděpodobně snaží předejít problémům s distribucí aktualizace), iOS 4.1 bude samozřejmě dostupný zdarma.

Jobs sice neuvedl přesné datum jeho vydání, ale tisková zpráva Applu k novému iPodu touch (jímž se podrobněji zabýváme níže) uvádí, že iOS 4.1 bude dostupný od 8. září, tedy od příští středy.

iOS 4.2 sjednotí iPad a iPhone

iOS 4.1 se čekal, jenže Steve Jobs poté prohlásil, že má pro publikum malé překvapení – předběžný pohled na iOS 4.2.

V iOS 4.2 se vše točí kolem iPadu, novinky iOS 4 z iPhonu přenese také na iPad. Mimoto ale ještě přidává podporu bezdrátového tisku a (staro)novou streamingovou funkci AirPlay.

Na iPadu s iOS 4.2 bude možný tisk příkazem z menu (na tiskárnách podporujících bezdrátové připojení, samozřejmě), při tisku se v liště současně běžících aplikací objeví nová ikona „Print Center“, jež po otevření dvojitým stiskem domovského tlačítka zobrazí právě probíhající tiskové úlohy.

Pokud jde o funkci AirPlay, jedná se vlastně o přejmenovanou funkci AirTunes, jež se už před řadou let nabízela pro bezdrátový přístupový bod AirPort Express, umožňovala bezdrátový streaming mediálního obsahu z počítačů s iTunes na tento bod. Nyní se nazývá AirPlay a dovoluje bezdrátové proudové přehrávání (streaming) videa, zvuku a fotografií z iTunes přes WiFi na různá zařízení.

Nakonec Jobs vytáhl iPad s nainstalovaným iOS 4.2, předvedl multitasking, přepnul z Pandory na elektronickou poštu a na webový prohlížeč a též ukázal, že aplikace lze vhazovat do složek stejně jako na iPhonu (s iOS 4).

iOS 4.2 bude uveden až v listopadu a bude se zdarma nabízet pro iPad, iPhone a iPod touch. Jobs to nijak nezdůrazňoval, ale je zřejmé, že teprve s iOS 4.2 dojde k opětovnému sjednocení kódové základny iOS, jež se rozštěpila po uvedení iPadu.

Nové iPody

Když probral iOS, přistoupil Jobs k, jak řekl, „hlavnímu chodu“ akce, totiž k představení nových iPodů, připomněl, že toto je akce, kde se představují nové hudební produkty pro letošní vánoční sezónu.

Nejprve podotkl, že se prodalo již 275 milionů iPodů, Apple však neusínal na vavřínech, každý rok se je snažil inovovat a letos se do toho pustil opravdu rázně. Budou modernizovány všechny modely iPodů (což ale ve skutečnosti tak úplně neplatí), podle Jobse jde letos o největší změnu celé produktové řady. A potom už začal představovat jednotlivé nové typy iPodů:

iPod shuffle navrací tlačítka

Začal nejmenším iPodem shuffle. To měl být skutečně levný přehrávač, který se bude zvlášť snadno používat, ve druhé generaci byl dále vylepšen a ve třetí generaci z něj odstranili tlačítka (tuto verzi Apple uvedl loni v březnu).

Lidé však tlačítka jasně postrádali, přiznal Jobs, a tak se rozhodli uvést nový model, který je miniaturní, ale má opět tlačítka. Apple k němu vydal tuto tiskovou zprávu a tady najdete jeho technické specifikace.

Nový iPod shuffle má téměř čtvercový tvar (3,9 x 3,2 cm), je menší než iPod shuffle druhé generace, přesto ale nabízí původní ovládací tlačítka. Středové tlačítko slouží k přehrávání a pozastavování skladeb, vnějšími tlačítky se přeskakují skladby a mění hlasitost.

Zůstaly však zachovány hlasové funkce předchozího modelu, nadále podporuje hlasové ovládání VoiceOver (nyní ovšem aktivované vlastním tlačítkem) a podporuje přehrávací seznamy (playlisty), které lze nechat přeříkávat. Na přehrávači je možné mít více playlistů současně a podporuje také funkci Genius Mixes.

Přehrávač má sponu pro snadné zavěšení a měl by vydržet hrát 15 hodin. Dodávat se bude v pěti barvách (modré, růžové, zelené, oranžové a stříbrné, pouzdro je nadále hliníkové). Kapacita flash paměti nyní činí 2 GB (oproti předchozímu modelu se zmenšila na polovinu), klesla však i cena, na 49 USD (v USA).

iPod nano s dotykovou obrazovkou, ale bez videa

Jako další z iPodů přišel na řadu iPod nano. Steve Jobs nejprve promítl fotografii iPodu nano první generace, připomněl, že druhá generace přidala hliníkové pouzdro a na ty další si už skoro nikdo nepamatuje.

A tak se letošní, již šestou generaci rozhodl Apple výrazně zmenšit, proto opustil dotykové kolečko a nahradil ho obrazovkou umožňující dotykové ovládání. A v případě Applu samozřejmě jde o multi-touch ovládání.

Podle Jobse se přehrávač ohromně snadno ovládá a je tak malý, že ho též vybavili sponou pro zavěšení. Proti předchozí generaci se nový iPod nano zmenšil o 46 procent a je o 42 procent lehčí (teď váží 21 gramů). Hlasitost se ovládá fyzickými tlačítky, ovládání bylo lokalizované do 29 jazyků (včetně češtiny, což ovšem platí i pro iPod shuffle), stále podporuje sportovní sadu Nike+ Sport Kit (s níž lze synchronizovat integrovaný krokoměr) a na jedno nabití baterie vydrží hrát 24 hodin.

Pochopitelně i k tomuto iPodu vyšla tisková zpráva a jeho technické specifikace se popisují tady. Z nich lze vyčíst, že přehrávač má 1,54“ (39mm) obrazovku o rozlišení 240 x 240 pixelů, což dává hustotu zobrazení 220 pixelů na palec.

Jobs přirozeně věnoval při předvádění nového iPodu nano největší pozornost jeho dotykovému ovládání, ukazoval, jak lze používat obrazovku, jež nabízí ikony silně připomínající iOS (není však jasné, jestli přehrávač opravdu používá nějakou variantu iOS, rozhodně ale nedovoluje používání aplikací z App Store). Na obrazovce se při přehrávání hudby objeví obálka alba, poklepání na ni zobrazí dotykové ovládací prvky přehrávání, další se objeví při přejetí prsty doleva.

Tak se lze dostat do dalších obrazovek pro jiné funkce (rádio, seznamy Genius Mixes, podcasty či fotografie), tahem doprava nebo přidržením prstu se dá vrátit do domovské obrazovky, je to opět stejné jako v iOS.

iPod nano sice má akcelerometr, ale obrazovka se otáčí ručně dvěma prsty, dvojitým poklepáním se zvětšují fotografie. Názorně dotykové ovládání přehrávače popisuje tato stránka.

Nový iPod nano toho umí ještě víc, jeho možnosti se podrobněji probírají zde, nadále má FM rádio (umožňující pozastavení vysílání), stále podporuje hlasové ovládání VoiceOver a samozřejmě i automaticky vytvářené přehrávací seznamy Genius Mixes. Technické specifikace také uvádějí, že stále používá dokový konektor, takže půjde používat stávající příslušenství.

Oproti předchozí generaci však letošní model též něco ztratil, což Jobs pochopitelně nezmiňoval, zmizela videokamera (přidaná teprve loni) a přístroj ani neumí přehrávat video, dá se použít pouze pro zvuk a fotografie.

Nový iPod nano se bude nabízet v šesti základních barvách (grafitové, růžové, modré, stříbrné, zelené a zlaté) a ve speciálním provedení Product Red. Prodávat se budou dvě verze lišící se kapacitou flash paměti, verze s 8 GB bude stát 149 USD, 16GB verze přijde na 179 USD, to tedy zůstalo stejné jako vloni.

Nový iPod touch převzal řadu prvků iPhonu 4

A tak už zbyl jediný iPod, totiž iPod touch. Steve Job prohlásil, že to je pro Apple pozoruhodný produkt, který se stal nejoblíbenějším iPodem. Zmínil i to, že ho lidé nazývají iPhonem bez telefonu, k tomu dodal, že to je též iPhone bez úvazku (v USA se velmi těžko shání nedotovaný iPhone bez tarifu). Avšak iPod touch se podle Jobse zároveň stal nejrozšířenější přenosnou herní konzolou na světě.

Prodeje iPodu touch překonaly prodej přenosných konzol Nintenda a Sony dohromady, celosvětově drží přes 50 procent trhu přenosných her. A pro samotný iPod touch byly již staženy z App Store hry a další zábavní aplikace ve více než 1,5 miliardě případů.

Proto se Apple rozhodl, že udělá iPod touch ještě lepším. Podle Jobse je nyní tenčí a hezčí (nepřevzal však vzhled iPhonu 4, zadní panel je stále trochu zaoblený).

Podle očekávání však přebral hodně hardwaru z iPhonu 4. Dostal především displej Retina se čtyřnásobným počtem pixelů (960 x 640), což zajišťuje hustotu zobrazení 326 ppi, displej zobrazuje 24bitové barvy a pochopitelně má LED podsvícení.

Pohání ho stejný čip Apple A4 jako iPhone 4, převzal též tříosý gyroskop (doplňující akcelerometr), což se nepochybně bude hodit pro hry a konečně získal také fotoaparát, vlastně dokonce hned dva. Čelní fotoaparát podporuje videohovory FaceTime (přes WiFi připojení), zadní zase umí nahrávat HD video.

Přístroj používá iOS 4.1, a tak jako iPhone 4 dovoluje provozovat střihový program iMovie pro zpracování pořízených videonahrávek. Jobs ještě zmínil, že na jedno nabití vydrží přístroj přehrávat hudbu 40 hodin (pochopitelně s vypnutým displejem).

Samozřejmě Apple vydal také k novému iPodu touch tiskovou zprávu a ledacos odhalí pohled do technických specifikací přístroje.

Tam lze zjistit, že nový iPod touch je trochu lehčí (váží 101 gramů) a stejně jako iPhone 4 podporuje WiFi připojení standardu 802.11n (pouze v pásmu 2,4 GHz).

Též však ukáže, že zadní fotoaparát nedosahuje kvalit fotoaparátu iPhonu 4, statické snímky pořizuje pouze v rozlišení 960 x 720, zatímco iPhone 4 má pětimegapixelový fotoaparát, iPodu touch navíc chybí blesk. Video ale umí nahrávat ve formátu 720p s až 30 snímky/s. Čelní fotoaparát pak má stejně jako na iPhonu 4 rozlišení VGA. A co se týče výdrže na baterie, přehrávat video by měl zvládat po dobu 7 hodin.

iPod touch nyní podporuje videohovory FaceTime, navazovat se dají jak s jinými letošními iPody touch, tak s iPhony 4. O to se stará nová aplikace FaceTime, namísto telefonního čísla, jež tento iPod přirozeně nemá, se využívá adres elektronické pošty (což se předpokládalo již podle zjištění z beta verzí iOS 4.1). A protože přístroj má mikrofon (umístěný na dolní hraně), lze tyto hovory vést i bez sluchátek.

A pak už Steve Jobs oznámil jen ceny nového iPodu touch. Budou se nabízet tři modely lišící se kapacitou flash paměti, základní model s 8 GB přijde na 229 US. Dále se bude nabízet 32GB verze za 299 USD a konečně 64GB model za 399 USD. Všechny zde popsané nové iPody lze již nyní předběžně objednávat ve webovém obchodu Applu, ale jejich fyzický prodej začne až příští týden (v zemích, kde má Apple vlastní pobočky a obchody).

Jak vidět, nový iPod touch nenabízí verzi s 16 GB paměti, proti loňským modelům je zde jeden důležitý rozdíl. Zatímco 8GB iPod touch byl loni ve skutečnosti starý model druhé generace a nový hardware (shodný s iPhonem 3GS) nabízely pouze vyšší modely, letos mají všechny modely stejné „vnitřnosti“z iPhonu 4, 8GB verze tak představuje výhodnou koupi pro ty, kdo nepotřebují tolik paměti. Potvrdily se tak odhady, že letos ještě nebude uveden iPod se 128 GB flash paměti, protože její ceny dosud patřičně nepoklesly.

Zamlčený iPod classic

Steve Jobs už o žádných jiných iPodech nemluvil, což mnozí pochopili jako konec iPodu classic, jenže pohled do webového obchodu Applu ukazuje, že se tento přehrávač dále nabízí za stejnou cenu 249 USD a jeho technické specifikace dokazují, že se nijak nezměnil, stále používá miniaturní 160GB pevný disk.

Apple očividně dále nabízí tento iPod, protože stále existuje dost zákazníků, kteří vyžadují takovou kapacitu, a ta se zatím nedá pořídit za přijatelnou cenu pomocí flash paměti.

iTunes 10 přinášejí sociální funkce

Představování nových iPodů Jobs zakončil promítnutím reklam na nové modely (reklama na iPod touch se pochopitelně zaměřila na hry a videohovory FaceTime) a přešel k dalšímu tématu, totiž k iTunes. (Jobs však ve svých vystoupení nerozlišuje, kdy mluví o softwaru iTunes a kdy o obchodu iTunes Store, což někdy dost mate.)

Připomněl, že iPod tvoří část většího celku právě s iTunes, z iTunes Store si zákazníci stáhli už 11,7 miliardy hudebních skladeb. A pokračoval ve výčtu statistik stažení, epizod televizních seriálů se stáhlo již 450 milionů, filmů 100 milionů, elektronických knih 35 milionů. Obchod iTunes Store má 160 milionů aktivních účtů, což z něj dělá největší internetový mediální obchod na světě.

A nyní Apple uvádí software iTunes 10. Jeho logo vídali zákazníci celých deset let, teď se ho však Apple rozhodl změnit, protože prodej stažených skladeb předčil prodej CD, a tak přichází nové logo bez symbolu CD.

Změn ovšem přinášejí iTunes 10 mnohem víc, podle Jobse jsou elegantnější a přehlednější. Například zobrazení seznamu skladeb dosud ve sloupci alba pouze opakovalo jeho název – teď přichází hybridní zobrazení, jež tam místo toho zobrazuje obálku alba.

Samozřejmě přetrvává zobrazení Cover Flow a nadále je zde obchod iTunes Store. Apple se ale u iTunes 10 soustředil hlavně na objevování. Na to, jak se dozvědět o nové hudbě, lidé se stále ptají, co poslouchají jejich přátelé. Chtějí vědět, co dělají jejich oblíbení umělci. Apple byl přesvědčen, že musí existovat lepší způsob, jak se to dozvědět.

A proto v iTunes 10 zavádí Ping, sociální síť pro hudbu. Podle Applu jde o zkřížení Facebooku a Twitteru s iTunes, o sociální síť, jež se zaměřuje na hudbu.

Ping je zabudovaná přímo do iTunes, kde se zobrazuje veškerá aktivita uživatelů. Jednotlivé lidi lze najít pouhým zapsáním jejich jména, jestliže se chtějí nechat sledovat, dá se to zařídit jediným stiskem.

Lze sledovat lidi a nechat se sledovat, většina umělců pochopitelně dovolí své sledování, uživatelé se budou moci rozhodnout, zda bude třeba, aby schvalovali, kdo je bude sledovat. Tím se může vytvářet okruh přátel.

Dá se tak určit, nakolik soukromé nebo veřejné budou aktivity daného uživatele a velice snadno se to nastavuje. Kdo bude chtít, může zveřejňovat své názory a myšlenky. Ping se volá z menu v levém navigačním panelu a pro sledované lidi se zobrazuje graf deseti skladeb a alb, jež nejčastěji stahují.

Vzhledem k počtu uživatelů iTunes Store tak existuje 160 milionů lidí, které lze pomocí této sítě potenciálně sledovat. Jobs předvedl užití téhle funkce v praxi, zjistil, že Jack Johnson zveřejnil nějaké fotografie a podíval se na aktivity několika dalších sledovaných uživatelů. Lady Gaga zveřejnila v síti Ping své uvítací video. A o sobě Jobs oznámil, na jaký koncert se chystá.

Ping se navíc neomezuje jen na osobní počítače s iTunes, bude dostupná též na iPhonu a iPodu touch, zobrazuje se přímo v iTunes Store. Je to prostě sociální síť pro hudbu, vytvořená Applem, integrovaná do iTunes. (Už loni, před vydáním iTunes 9, se spekulovalo o integraci iTunes se sociálními službami, nakonec si Apple zřídil svou vlastní).

Mluvilo se též o tom, že by Apple mohl prodloužit dosavadní 30sekundové bezplatné ukázky hudebních skladeb v iTunes Store, k tomu však nedošlo, údajně proto, že to neodsouhlasily hudební společnosti.

Jobs ve středu řekl, že nové iTunes jsou již dostupné, avšak stránka pro stažení tohoto softwaru ve skutečnosti dlouho sdělovala, že iTunes 10 přijdou už brzy a nabízela místo nich předchozí verzi 9.2.1, teprve později bylo možné stáhnout novou verzi 10.

Pro Mac jde o 83 MB velký soubor, varianty pro Windows jsou trochu menší, přesné velikosti souborů a požadavky iTunes 10 pro jednotlivé platformy najdete v tomto podpůrném dokumentu.

iTunes 10 přinášejí též další novinky, ty se popisují tady. A samozřejmě se objevila také tisková zpráva k iTunes 10, z novinek vedle sítě Ping zdůrazňuje hlavně půjčování televizních pořadů a funkci AirPlay.

A na závěr ještě nová Apple TV

To už bylo docela dost novinek, ale Jobs řekl, že má ještě jednu věc, vlastně ještě jednoho koníčka. Bylo jasné, že tím myslí modernizaci Apple TV, pověsti o tom, že bude představena její nová verze, kolují už dlouho.

Skutečně mluvil o Apple TV, připustil, že to nebyl velký hit. Avšak ti, kdo ji vlastní, si ji oblíbili a hodně ji používají. Apple se od svých uživatelů dozvěděl, že chtějí hlavně filmy a televizní pořady a žádají je všechny v HD kvalitě. Chtějí za obsah platit nižší ceny. Nestojí o počítač u televizoru, protože počítače již mají a k televizi odcházejí se pobavit.

Nepřejí si starat se o ukládání obsahu, nechtějí o ničem takovém přemýšlet, pouze se chtějí dívat na filmy a seriály. Nestojí o synchronizaci obsahu s počítačem. A požadují, aby příslušný hardware byl malý, elegantní a pracoval tiše.

A právě to je nová Apple TV, vychází z toho, co se takto dozvěděli, a proto se liší od toho, na co myslí mnohé firmy.

Nová Apple TV dosahuje pouze čtvrtiny velikosti své předchůdkyně, vejde se na dlaň, s matně černou barvou vypadá spíše jako hokejový puk. Napájecí zdroj je integrovaný a zjednodušila se též nabízená rozhraní, na zadním panelu se nachází pouze HDMI, Ethernet a napájecí zdířka (ještě je tam optický zvukový výstup a servisní USB port). A samozřejmě nabízí také WiFi.

S novou Apple TV se dodává hliníkové dálkové ovládání Apple Remote a zaměřuje se hlavně na filmy a televizní pořady. Veškerý obsah se nabízí v HD kvalitě (existuje-li) a vše se teď půjčuje, nic se nekupuje.

To znamená, že se nic neukládá (ani není kam, nová Apple TV nemá žádné větší datové úložiště). Možný je též streaming obsahu z počítače do Apple TV, odpadá tak synchronizace, takto lze zobrazovat například úžasné fotografické prezentace. Zařízení přitom pracuje potichu a nepřekáží díky svým drobným rozměrům.

A poté se začal Jobs zabývat dostupným obsahem, iTunes Store je podle něj největší internetovou knihovnou filmů a HD filmů na světě, které si lze vypůjčit za 4,99 USD ve stejný den, kdy vyšly na DVD. Nákup televizních pořadů stával 2,99 USD, což se lidem zdálo drahé, teď je za 0,99 USD (ovšem jako výpůjčka).

Televizní pořady jsou přitom bez reklam, zatím však tuto nabídku podporují jen některé televizní společnosti, Apple se již dohodl s ABC a Foxem a doufá, že se připojí další. (Těsně před akcí se objevily zprávy, že osud celého projektu televizní půjčovny závisí na postoji televizních společností, Applu se zjevně podařilo dosáhnout dohody na poslední chvíli.)

iTunes Store nabízí takovéto výpůjčky v šesti zemích světa, do konce roku mají přibýt další.

Kromě výpůjček z iTunes Store ale nová Apple TV umí používat některé další internetové videoslužby. Lze z ní sledovat veškerý obsah z YouTube (včetně HD záznamů). Umí zobrazovat fotografie ze služeb Flickr a MobileMe (z ní se dají zobrazovat i videa). Samozřejmě na ní lze zobrazovat obsah z počítače uživatele dodávaný streamingem. A v USA bude možné využívat také streamingovou službu videopůjčovny Netflix (ti, kdo budou mít předplacenou příslušnou službu).

Steve Jobs dále předvedl uživatelské rozhraní nové Apple TV, dost se podobá tomu původnímu, ale je ještě zjednodušenější. Zobrazuje nejžádanější filmy, když se některý vybere a klepne se na něj, vypůjčí se. A pro předkládané filmy si lze prohlížet hodnocení z Rotten Tomatoes.

Jobs ukázal, jak je možné si vybrat film, zobrazit si jeho náhledy a vypůjčit si ho, totéž předvedl pro televizní pořady, Apple TV lze nechat vybrat oblíbené seriály a ukázat jejich dosud neshlédnuté epizody.

Podobně snadno jde přehrávat obsah z YouTube, Netflixu či podcastů, což Jobs také krátce předvedl a nakonec ukázal streaming ze svého iMacu, předvedl možnosti fotografické prezentace na Apple TV.

K podpoře Netflixu poznamenal, že to je zatím nejlepší existující implementace, jež se snadno používá a poskytuje skvělou kvalitu obrazu.

Po předvedení toho, co nová Apple TV umí, Jobs ukázal ještě jednu další věc. Už byla řeč o funkci AirPlay v souvislosti s iOS 4.2. A právě pomocí AirPlay bude možný streaming obsahu z iPadu do nové Apple TV.

Při sledování filmu na iPadu (s iOS 4.2) se objeví tlačítko s dotazem, kam se má film vysílat, lze zvolit Apple TV a videoproud se pošle do tohoto zařízení. Kromě filmů se toto dá dělat také s fotografiemi.

A pak došlo na cenu nové TV. Jobs připomněl, že původní Apple TV stála 229 USD, mnozí si tehdy přáli, aby byla levnější. A tak teď cena skutečně klesla, na pouhých 99 USD (přesně jak tvrdily pověsti).

Nová Apple TV se začne prodávat za 4 týdny, ale už teď lze podávat předběžné objednávky.

Apple samozřejmě vydal tiskovou zprávu též k nové Apple TV, zdůrazňuje hlavně její cenu 99 USD a půjčování televizních pořadů za 99 centů. Na webu Applu se pochopitelně již nachází stránka nové Apple TV, popisující jí nabízené služby, vedle toho, co předvedl Jobs, také uvádí, že s pomocí bezplatné aplikace Remote z App Store lze změnit iPhone nebo iPod touch v luxusní dálkové ovládání Apple TV s dotykovým uživatelským rozhraním. A podrobně se tam rozebírá používání funkce AirPlay.

Zajímavé věci se lze dozvědět též v technických specifikacích. S půdorysem 9,8 x 9,8 centimetru opravdu mnoho místa nezabere. WiFi připojení je standardu 802.11n a pracuje jak v pásmu 2,4, tak 5 GHz. A dále se tam píše, že jako procesor používá nová Apple TV čip A4. To tedy znamená, že používá iOS, ovšem upravený. Teoreticky by tak na ní bylo možné provozovat aplikace z App Store, což však Apple očividně nechce, snaží se vyhnout čemukoli složitějšímu, co by práci s ní komplikovalo.

Stále se mluví o HD videu, je však třeba říci, že Apple tím myslí rozlišení 720p. Veškerý HD obsah v iTunes Store se nabízí právě v 720p (1 280 x 720), SD materiál používá rozlišení 720 x 480. Samotná Apple TV ani nepodporuje vyšší rozlišení, ale teď už alespoň zvládá v 720p až 30 snímků/s (předtím to bylo jen 24).

Čistě definitoricky je 720p HD rozlišení, ačkoli příznivci rozlišení FullHD (1080p) s tím souhlasit nebudou, Apple ovšem předpokládá časté stahování (zvlášť při výpůjčkách), a tak není divu, že zvolil nižší rozlišení.

Zakončení akce

Nakonec Steve Jobs stručně zrekapituloval výše popsané novinky, zmínil miniaturní rozměry nového iPodu nano, především však předpověděl, že síť Ping se velmi rychle stane hodně oblíbenou.

Protože se jednalo o hudební akci, na její úplný závěr Jobs pozval Chrise Martina z kapely Coldplay. Zahrál několik svých písní, na žádost publika musel přidat další, o té poslední, nové, zavtipkoval, že se jmenuje „Coldplay 2.6“. Po bouřlivých ovacích Martin opustil pódium, Jobs poděkoval za účast a tím akce skončila.

Stručné zhodnocení předvedených novinek

O všech ve středu předvedených novinkách se bude jistě ještě hodně psát, ale určité předběžné zhodnocení je možné už teď. Mimochodem se potvrdila velká většina kolujících pověstí, pro Apple bude stále těžší takovým únikům zabraňovat, s tím jak se rozšiřuje dostupnost Internetu v asijských zemích, kde probíhá vlastní výroba.

Na iOS 4.1 nejvíc překvapila podpora HDR fotografií, avšak teprve praxe ukáže, zda to skutečně zvýší kvalitu snímků, jinak jde o typickou údržbářskou aktualizaci. Zajímavější je iOS 4.2, protože slibuje opětovné sjednocení kódové základny a široké využití jistě najde i funkce AirPlay.

Co se týče nových iPodů, nový iPod shuffle ukázal, že odstranění tlačítek byla chyba, což teď Apple napravil. Avšak nový iPod nano se nepochybně stane terčem silné kritiky, vadí jeho přílišné zmenšení, především se však nelíbí odstranění podpory videa, nelze se ubránit podezření, že se tak Apple snaží zabránit, aby konkuroval iPodu touch.

iPod touch čtvrté generace je naopak vítanou novinkou, protože převzal většinu prvků iPhonu 4, proti němu má pouze horší zadní fotoaparát (což je škoda, ale lepší snímač by se do jeho pouzdra asi nevešel) a jinak mu chybí snad jen GPS. A 8GB model by za svou cenu mohl být opravdu zajímavý.

Potvrdily se též dohady, že iPod classic zůstane v nabídce, Jobs o něm ovšem těžko mohl mluvit, když tvrdil, že se modernizovaly všechny iPody (opět zapůsobilo „realitu deformující pole“).

iTunes 10 se připojily k módnímu trendu sociálních sítí, vzhledem k tomu, že se Ping bude nabízet i na přístrojích s iOS, asi se skutečně může rozšířit. Pro USA je zajímavá také nabídka nového obsahu pro výpůjčky, naopak pro země, v nichž iTunes Store nepůsobí (což je i ta naše), nové iTunes mnoho nepřinášejí.

A totéž platí o nové Apple TV, jež je nyní ještě provázanější s iTunes Store. Za 99 USD se však nejspíš najde dost zájemců o toto zařízení, v zemích bez iTunes Store by se mohla uplatnit alespoň jako adaptér zpřístupňující YouTube na televizi. Někomu ovšem může vadit, že nepodporuje rozlišení 1080p a objevují se další podobná řešení, hlavním soupeřem nové Apple TV však zřejmě bude nastupující Google TV, uvidíme, zda konečně dojde k úspěšnému propojení televize a Webu (zatím se to nikomu nepovedlo).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: