Zprávy o softwaru pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o softwaru pro Mac OS X

4. srpna 2010, 00.00 | Aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update 3.3 přidává podporu formátů RAW osmi dalších fotoaparátů. A Microsoft oznámil ceny a přibližné datum uvedení Office for Mac 2011.

Přísun softwarových novinek pro Macy se sice opět poněkud zpomalil, ale něco málo se přece jenom našlo:

Apple vydal aktualizaci Digital Camera RAW Compatibility Update 3.3

Při profesionálním a poloprofesionálním zpracování digitálních fotografií stále více přichází ke slovu formát RAW. Přesněji řečeno jde spíše o skupinu formátů, takže pro každý nový fotoaparát, který umí ukládat do RAW, se musí zvlášť doplňovat příslušná podpora do zpracovávajícího softwaru.

Mac OS X formáty RAW podporuje přímo na úrovni systému, čehož využívají především programy Aperture a iPhoto. Aby udržel krok s vývojem, musí Apple samozřejmě vydávat pravidelné softwarové aktualizace, jež označuje jako Digital Camera RAW Compatibility Update, toto pondělí uvolnil další, s číslem verze 3.3. (Předchozí verze 3.2 se objevila letos v dubnu.)

Tato nová verze doplňuje pro programy Aperture 3 a iPhoto ’09 podporu formátů RAW osmi nových fotoaparátů, konkrétně modelů Canon PowerShot SX1 IS, Olympus E-PL1, Panasonic Lumix DMC-G2, Panasonic Lumix DMC-G10, Samsung NX10, Sony Alpha DSLR-A390, Sony Alpha NEX-3 a Sony Alpha NEX-5, většinou tedy nových typů kompaktních přístrojů s výměnnými objektivy (někdy nazývaných „nezrcadlovky“).

Přehled všech fotoaparátů podporovaných jednotlivými verzemi Snow Leoparda a nejnovější aktualizací obsahuje tenhle podpůrný dokument.

Aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update 3.3 se samozřejmě nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update nebo se dá stáhnout ručně z webu Applu (má velikost 5,68 MB). Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 a vyšší.

Microsoft oznámil bližší podrobnosti k uvedení Office for Mac 2011

Včera jsme zmiňovali, že Microsoft začal minulý týden intenzivněji propagovat novinky, které přinese jeho chystaný kancelářský balík Office for Mac 2011.

Tehdy ještě nebylo známo, kdy přesně bude dostupný, ani jeho ceny a jednotlivá vydání, avšak mezitím v pondělí Microsoft vydal zprávu, jež právě tohle upřesňuje (příslušnou tiskovou zprávu najdete tady).

Nová vydání a ceny

Zpráva uvádí, že se Microsoft Office for Mac 2011 začne dodávat ve více než 100 zemích světa koncem října, přičemž bude dostupná ve dvou základních krabicových vydáních - Office for Mac Home and Student 2011 a Office for Mac Home and Business 2011.

Složení aplikací v těchto vydáních a jejich ceny se podle Microsoftu více přiblíží Office pro Windows, zjevně chce srovnat podmínky pro jednotlivé platformy, tvrdí, že proti Office 2008 se cena za jednu instalaci sníží o 20 až 50 procent.

Vydání Office for Mac Home and Student bude zahrnovat textový procesor Word, tabulkový procesor Excel, prezentační program PowerPoint a IM aplikaci Messenger. V USA bude jedna jeho licence stát 119 USD a rodinné balení dovolující instalaci na tři Macy přijde na 149 USD.

Vydání Office for Mac Home and Business bude obsahovat vedle Wordu, Excelu, PowerPointu a Messengeru také nový Outlook for Mac. Ten nahradí poštovního klient Entourage Office 2008, bude ovšem stejně jako Outlook pro Windows poskytovat i další funkce důležité pro kancelářské prostředí (kalendář a úkolovník). Jedna licence tohoto vydání bude stát 199 USD, za balení dovolující instalaci na dva počítače bude Microsoft požadovat 279 USD.

Kromě toho bude existovat ještě vydání Microsoft Office for Mac Academic 2011 za 99 USD, zahrnující Word, Excel, PowerPoint, Outlook a Messenger, které ovšem bude dostupné pouze pro studenty vyšších vzdělávacích institucí a pro tyto instituce samotné, včetně jejich personálu.

Více podporovaných jazyků

Jak již bylo řečeno, nová verze Office pro Mac bude hned od počátku dostupná ve více než 100 zemích světa, proto se dále zvýšil počet podporovaných jazyků, k dosavadním 11 přibudou dva další, a to polština a ruština. Přesný seznam zemí, v nichž se začne Office 2011 prodávat, však Microsoft zveřejní až na konci října.

Čeština mezi podporovanými jazyky pochopitelně není, dá se ovšem předpokládat, že alespoň české slovníky budou dostupné prostřednictvím třetích stran, tak jako tomu bylo u dosavadních verzí Office pro Mac.

Podmínky přechodu z nyní zakoupené Office 2008

Přirozeně se myslí i na ty, kdo si teď pořídí Office 2008, zákazníci, co si ji koupí mezi 1. srpnem 2010 a 30. listopadem 2010, budou mít nárok na bezplatný přechod na Office 2011, zájemci o takovýto upgrade se mohou zaregistrovat na webu Microsoftu, kde musí vyplnit příslušný formulář a zaslat svůj produktový klíč a datovaný doklad o koupi do 31. prosince 2010. Podmínky upgradu z předchozích verzí zakoupených již dříve zatím zveřejněny nebyly.

Nové ceny budí rozpaky

Microsoft sice prohlašuje, že nová cenová politika Office pro Mac je výhodnější, tento názor však každý nesdílí. Zatímco Office 2008 dovolovala instalaci na více Maců současně, z nichž se v daném okamžiku směla používat jen jedna, s Office 2011 tohle už možné nebude. (V případě Maců bývá mnohem častější, že jich uživatelé vlastní víc, protože udržují v provozu i starší, dříve pořízené stroje.)

A velké nadšení pochopitelně nebudí ani to, že Outlook bude dostupný pouze v rámci dražšího vydání Office for Mac Home and Business (zlevněné „akademické“ vydání též zahrnující Outlook bude dostupné jenom určité vymezené skupině uživatelů).

Microsoft Office pro Mac čelí silné konkurenci

Narozdíl od dřívějších dob dnes Microsoft Office na Macu čelí mnohem silnější konkurenci, pro běžné kancelářské úlohy většině uživatelů víc než postačí podstatně levnější iWork a zcela bezplatné alternativy typu OpenOffice a NeoOffice jsou dnes také mnohem použitelnější než dříve.

Microsoft Office sice nabízí více možností, ovšem za podstatně vyšší cenu, dá se proto předpokládat, že po kancelářském balíku Microsoftu sáhnou hlavně ti, kdo ho budou skutečně potřebovat. Tomu odpovídá i nová cenová politika Microsoftu, lze očekávat, že se Office 2011 uplatní hlavně v podnikovém prostředí, kde srovnání licenčních podmínek s těmi pro Windows dává smysl. Naopak domácí uživatelé (pokud tedy Microsoft Office ještě nepoužívají), asi budou hodně váhat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: