Softwarové novinky související s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky související s Macy

10. září 2010, 00.00 | Apple vydal správní utilitu iPhone Configuration Utility 3.1. Microsoft přiblížil další vlastnosti Office 2011 for Mac ve třetím propagačním videu. A objevily se první informace o tom, co přinese Parallels Desktop 6, Parallels již novou verzi potvrdila, včetně termínu zahájení prodeje.

Pozornost se nyní sice věnuje spíše dění okolo nových iPodů a iOS, ale pár novinek se objevilo též v oblasti softwaru pro Macy:

Apple vydal iPhone Configuration Utility 3.1 podporující iOS 4.1

První softwarová novinka ovšem s iOS souvisí. Ve středu Apple vydal iOS 4.1 pro iPhone a iPod touch (to probíráme v samostatném článku), proto ve stejný den uvolnil také novou verzi správní utility iPhone Configuration Utility.

Ta umožňuje snadné vytváření, údržbu a instalaci konfiguračních profilů iPhonů a iPodů touch v podnikovém prostředí, umí sledovat a instalovat implementační profily pro instalaci aplikací a shromažďuje informace o spravovaných přístrojích. Jde tedy o nástroj pro snadnou správu většího počtu těchto přístrojů. (Konfigurační profily tvoří XML soubory obsahující nastavení důležitá pro fungování iPhonů a iPodů touch v podnikových systémech jako jsou například bezpečnostní nastavení, síťové konfigurační údaje či nastavení bezdrátového připojení).

Verze 3.1 této utility doplňuje podporu pro dvě nové důležité vlastnosti iOS 4 v oblasti podnikového nasazení, totiž funkce správy mobilních zařízení (Mobile Device Management) a bezdrátovou distribuci konfiguračních profilů. Mimoto nově podporuje SSL VPN klienty Cisco AnyConnect a Juniper Networks, protokol CardDAV, vícenásobné účty Exchange a systémy SAN prostřednictvím protokolu SCEP.

Nová verze utility tak umožňuje využít novinek OS 4 dále usnadňujících integraci iPhonů a iPodů touch do podnikových systémů, což by mělo pomoci posílit jejich zastoupení v tomto prostředí (zejména v USA se jejich podíl skutečně už nějakou dobu významně zvyšuje).

iPhone Configuration Utility 3.1 se doporučuje pro správu všech zařízení s iOS 4.0 a vyšším, nabízí se samozřejmě jak pro Mac OS X, tak pro Windows, varianta utility pro Mac OS X se dá stáhnout tady (má velikost 9,94 MB), vyžaduje Mac OS X 10.6 (Snow Leoparda). Varianta pro Windows se nachází zde (31,76 MB), požaduje Windows XP SP2 či vyšší, Vistu SP1 nebo Windows 7 a .NET 3.5 SP1.

Microsoft přiblížil další nové vlastnosti chystané Office 2011 for Mac ve třetím videu

Již od srpna víme, že Microsoft vydá novou verzi 2011 svého kancelářského balíku Office for Mac koncem října. Aby do té doby navnadil zákazníky, začal pravidelně zveřejňovat videa přibližující jednotlivé novinky tohoto softwaru, první dorazilo koncem července, další potom koncem srpna.

A ve středu se na blogu vývojového týmu Office 2011 objevilo oznámení, že vyšlo již třetí takové video.

Tentokrát vývojáři Microsoftu popisují nové nástroje pro týmovou přípravu dokumentů, spolupráci s doprovodnými webovými aplikacemi Office, pomocníka pro plánování v Outlooku a funkci vysílání prezentací v PowerPointu.

Office 2011 poskytne nástroje umožňující současnou editaci dokumentů Wordu, Excelu a PowerPointu několika lidem na různých místech, takto připravované dokumenty mohou běžní uživatelé ukládat na službě SkyDrive, podniky pochopitelně využijí spíše SharePoint.

Pro Office 2010 pro Windows se nabízejí doprovodné webové aplikace, s nimiž bude samozřejmě spolupracovat také Office 2011. Ty dovolí pracovat z libovolného počítače s připojením k Internetu, zajistí prohlížení dokumentů Office ve vysoké kvalitě, přímo na Webu bude možné provádět jejich menší úpravy a poté je půjde otevřít v aplikacích Office 2011, jež pochopitelně dovolí rozsáhlejší změny.

Office 2011 bude poprvé zahrnovat též program Outlook (nahradí dosavadního poštovního klienta Entourage) a nové video připomíná, že Outlook 2011 nabídne pomocníka pro plánování (Scheduling Assistant), který umožní zobrazovat kalendář spolu s poštou, což dále zvýší produktivitu práce. (Jde přirozeně o stejný prvek, jaký obsahuje Outlook 2010 pro Windows.)

Uživatelé Exchange budou moci v pomocníkovi pro plánování zobrazovat více podrobností sdílených kalendářů svých spolupracovníků a půjde snadno sledovat odpovědi účastníků na výzvu k uspořádání schůzky.

Také PowerPoint 2011 převezme jednu novinku PowerPointu 2010 pro Windows, totiž funkci vysílání prezentace (Broadcast Slideshow, samotný Microsoft ji pro PowerPoint 2010 popisuje tady), umožňující přehrávat prezentaci na zadané webové adrese, bude ji tak možné „vysílat” na Webu, příjemci bude stačit pouze webový prohlížeč.

První konkrétnější informace o Parallels Desktopu 6

Po přechodu Maců na procesory Intel se na nich významně usnadnilo provozování Windows a dalších operačních systémů. Samotný Mac OS X od verze 10.5 (Leoparda) zahrnuje Boot Camp, umožňující instalaci Windows a jejich spuštění jako alternativního operačního systému.

Ovšem pokud chcete používat současně Mac OS X a Windows či jiný operační systém, bude potřeba jiné řešení, takzvaný virtualizační software, který vytvoří virtuální stroj, v němž poběží dodatečný systém.

Prvním široce používaným virtualizačním softwarem pro Mac se stal program Desktop firmy Parallels (program existuje již od roku 2006), později se objevili další konkurenti (zejména Fusion firmy WMare, jehož první verze dorazila na trh v roce 2007), Parallels ovšem neusnula na vavřínech a svůj software průběžně vylepšuje.

V současnosti nabízí Desktop ve verzi 5, ale množí se náznaky, že již brzy uvede novou verzi 6. Už minulý týden totiž byly spatřeny krabice s Desktopem 6 v jednom kalifornském obchodu. A ve středu přinesl AppleInsider první konkrétnější informace o tom, jaké novinky by měla šestá verze Parallels Desktopu zahrnovat.

Podle jeho zdrojů bude Parallels Desktop 6 for Mac pracovat v průměru o 40 procent rychleji než předchozí verze. A doba spouštění Windows by měla být zhruba poloviční proti verzi 3.1 úhlavního konkurenta, tedy programu VMware Fusion.

Takováto tvrzení jsou samozřejmě vždy dost sporná, závisí na tom, co a za jakých podmínek se měří, avšak nedávný zevrubný test časopisu MacTech došel k závěru, že Desktop 5 je v průměru asi o 30 procent rychlejší než Fusion 3. Desktop 6 by měl tento náskok ještě zvětšit, což VMware jistě nenechá dlouho bez odezvy.

Parallels Desktop 6 by měl též ještě více prohloubit integraci virtualizovaného systému (tedy většinou Windows)´s Mac OS X, údajně přinese podporu klávesových zkratek Mac OS X, vyhledávacího systému Spotlight a funkcí správy oken Exposé. A také rodičovská kontrola Mac OS X se automaticky uplatní i na aplikace Windows.

Další oblastí, v níž verze 6 přinese zlepšení, jsou podle zasvěcenců hry, výkon her (pro Windows) má zvýšit až dvojnásobně, navíc přidá podporu prostorového zvuku Dolby 5.1 a zlepší zacházení s herními 3D prostředími.

Vylepšení se dočká též aplikace Parallels Mobile pro iOS, umožňující vzdálenou správu virtuálních strojů Parallels Desktopu z iPhonu, iPodu touch nebo iPadu a zajistí přístup k nim, pochopitelně bude podporovat novinky Desktopu 6.

A utilita Parallels Transporter dovolující vytvořit z fyzického PC virtuální stroj pro Mac, jež se dosud dodávala jako samostatná aplikace, se stane přímo součástí Desktopu 6.

Uvedení Desktopu 6 již bylo potvrzeno na příští týden

A včera Parallels skutečně oznámila uvedení Desktopu 6 (příslušnou tiskovou zprávu najdete tady). V podstatě se potvrdily výše uvedené informace AppleInsideru, opravdu přinese 80 nových vlastností a vylepšení (lze ovšem předpokládat, že většinu z nich budou tvořit jen drobnější změny).

Parallels zdůrazňuje u verze 6 především rychlost, zejména při přenosu souborů přes rozhraní USB a přes síť, spouštění Windows má být proti verzi 5 rychlejší o 41 procent a 3G grafika se údajně urychlila o 40 procent. Navíc Parallels Desktop 6 plně podporuje 64bitový režim.

Potvrdilo se doplnění podpory 5,1kanálového prostorového zvuku, možnost používání klávesových zkratek Mac OS X pod Windows a užívání Spotlightu k vyhledávání programů Windows.

Velký důraz klade Parallels i na zabezpečení, vedle už zmíněného rozšíření působnosti rodičovské kontroly na Windows umožní Desktop 6 šifrovat virtuální stroje. A spolu s ním se navíc budou dodávat další programy pro posílení bezpečnosti. Budou to antivirové programy Kaspersky Internet Security 2011 pro Windows a Kaspersky Anti-Virus for Mac, dále pak zálohovací program Acronis True Image Home 2010 a disková správní utilita Acronis Disk Director 2011 Home (oboje pro Windows).

Parallels Desktop 6 se začne prodávat od příštího úterý 14. září, za stejnou cenu jako jeho předchůdce (tedy 79,99 USD, u nás se nabízí za 1 800 Kč). Bude se dodávat též studentská verze za 39,99 USD a balík Switch to Mac za 99,99 USD zahrnující USB kabel pro přenos souborů z PC na Mac.

Stávající vlastníci předchozích verzí budou moci na verzi 6 přejít za 49,99 USD, ale ten, kdo si koupil u autorizovaných prodejců verzi 5 po 15. srpnu, bude mít nárok na Desktop 6 zdarma.

Od příštího týdne tak bude možné ověřit, nakolik se splnila výše uvedená tvrzení o vyšší rychlosti a důkladnému zkoumání jistě budou podrobena i další vylepšení Desktopu 6.

Již od verze 5 je sice Parallels Desktop zřejmě o něco rychlejší než VMware Fusion, mnozí uživatelé však v diskusích tvrdí, že Fusion pracuje stabilněji a spolehlivěji, proto bude důležité, jak si Parallels v nové verzi poradila se stabilitou svého softwaru. A samozřejmě se dá čekat, že VMware nezůstane nečinně sedět a zanedlouho též přijde s aktualizací svého virtualizačního softwaru pro Mac.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: