Zprávy o chystaném softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o chystaném softwaru pro Macy

28. července 2010, 00.00 | Apple se chystá zpřístupnit první beta verzi Mac OS X 10.6.5 externím vývojářům. Nově uvolněná specifikace OpenGL 4.1 se snaží předstihnout DirectX 11. Mediální balík iLife '11 se údajně objeví v srpnu a bude plně 64bitový. A Microsoft začal rozesílat pozvánky pro neveřejnou beta verzi Office for Mac 2011.

Shodou okolností se sešlo hned několik zpráv, jež se týkají softwaru, který bude pro Macy významný v bližší či vzdálenější budoucnosti:

Vývojáři mají již brzy obdržet první testovací sestavení Mac OS X 10.6.5

V polovině června Apple vydal Mac OS X 10.6.4, který přinesl především řadu různých oprav chyb, ovšem už tehdy bylo jasné, že tím práce na Snow Leopardovi zdaleka nekončí.

Vývojový tým Mac OS X pochopitelně počal pracovat na další verzi a nyní již údajně dokončil její vnitřní testování a chystá se ji uvolnit pro externí spolupracovníky, zasvěcenci tvrdí, že v těchto dnech dostanou externí vývojáři první testovací sestavení Mac OS X 10.6.5. Vybraná skupina vývojářů ho možná právě získala a širší vývojářská obec ho má obdržet nejpozději do víkendu.

Zatím se pochopitelně neví, co přesně bude další aktualizace Snow Leopard obsahovat, ale dá se předpokládat, že se pozornost opět zaměří hlavně na další vylepšování grafických ovladačů a výkonu OpenGL grafiky, jako tomu ostatně bylo už v předchozích verzích.

Mac OS X 10.6.4 totiž v tomto ohledu tak docela nenaplnil naděje, jež se do něj vkládaly, Valve Software dokonce koncem června zveřejnila varování, že Macy s grafickým hardwarem NVIDIe by na novou verzi Snow Leoparda neměly přecházet, protože to snižuje výkon 3D grafiky v některých hrách. (Podobné upozornění vydal také Blizzard.)

Navíc se v diskusních forech Applu počaly objevovat stížnosti na problémy se zobrazováním po nainstalování Mac OS X 10.6.4, od trhaného přehrávání videa po porušené zobrazování v Safari (zkušenosti jednotlivých uživatelů se samozřejmě liší, záleží na konkrétních konfiguracích).

Snad tedy můžeme doufat, že to, co se nepodařilo dostat do Mac OS X 10.6.4, se objeví ve verzi následující, výkonnostní optimalizace OpenGL ovladačů by byla rozhodně žádoucí (už kvůli rostoucí nabídce her pro Mac OS X), což samozřejmě platí i pro nové výkonnější grafické karty iMaců a Maců Pro.

Více budeme vědět teprve poté, co se Mac OS X 10.6.5 skutečně dostane k vývojářům, pak nepochybně začnou pronikat podrobnější informace na veřejnost. Avšak od první beta verze k ostré verzi bude určitě třeba nejméně několik týdnů testování, takže další aktualizaci Snow Leoparda lze čekat až po prázdninách, podpora nového hardwaru se tak objeví už v Mac OS X 10.6.4.

Khronos Group uvolnila specifikaci OpenGL 4.1

Mac OS X v současnosti plně podporuje pouze OpenGL 2.1 a z výše uvedeného plyne, že i stávající podpora by si zasloužila optimalizaci, samotný standard OpenGL ovšem nestojí na místě a dál se vyvíjí.

Udržuje ho sdružení Khronos Group, jež v pondělí oznámilo uvolnění specifikací nové verze 4.1 (příslušnou tiskovou zprávu najdete tady).

OpenGL se snaží poskytovat API rozhraní po 2D a 3D grafiku nezávislá na platformě a jeho další vývoj zaměřuje hlavně na podporu moderního hardwaru. Verze 4.1 samozřejmě přináší hodně novinek, Khronos Group zdůrazňuje především následující:

OpenGL 4.1 přináší úplnou kompatibilitu s API rozhraními OpenGL ES 2.0 používanými na mobilních zařízeních, včetně těch užívajících iOS, v budoucnosti by tak mělo být mnohem snaží přenášet aplikace využívající OpenGL mezi mobilními platformami a osobními počítači.

K dalším novinkám patří možnost nahrávat binární kód pro zpracovávání objektů shaderů, flexibilnější připojování programů k určitým etapám zpracování grafických dat, 64bitové komponentové vertexové shadery umožňující vyšší geometrickou přesnost a vícenásobné viewporty pro vykreslení jedné plochy. Jinými slovy, nová specifikace OpenGL se v oblasti programového zpracování grafických dat snaží nabídnout podobné možnosti jako nejnovější verze DirectX Microsoftu (který je ovšem pevně svázaný s Windows).

V rámci těchto snah se zavádějí nová ARB rozšíření, jež zlepšují možnosti spolupráce s OpenCL, fragmentové shadery podporují šablonové hodnoty a tato rozšíření jsou robustnější, například při provozování aplikací využívajících rozhraní WebGL. Vylepšeny byly též mechanismy hlášení chyb a vydávání varování. Plný popis všech dosavadních specifikací OpenGL se nabízí zde.

Už tento týden by měli vývojáři dostat testovací ovladače pro grafické karty NVIDIe podporující OpenGL 4.1 a AMD (vlastník ATI) též prohlásila, že bude novou specifikaci OpenGL podporovat, ovladače pro koncové uživatele budou ovšem dostupné až později. Podpora OpenGL 4.1 by se měla postupně dostávat na jednotlivé platformy, ale bude to trvat, v současnosti jen málokde najdete alespoň ucelenou podporu verze 3.0 (Snow Leopard plně podporuje jen verzi 2.1, z verzí 3.x zvládá pouze některé prvky).

V případě Mac OS X bude záležet hlavně na tom, jak bude Apple spolupracovat s výrobci grafických karet. Dosud to nebylo nijak slavné (již v testovacích sestaveních Mac OS X 10.6.3 byly nalezeny prvky širší podpory OpenGL 3.0, ale nedotáhlo se to do konce ani v Mac OS X 10.6.4), snad se to teď změní, když spuštění služby Steam pro Mac postupně rozšiřuje nabídku her pro Mac OS X.

Teprve se však uvidí, jak rychle Apple začne implementovat nové možnosti OpenGL. Bude to nepochybně běh na hodně dlouhou trať, ale například kompatibilita s mobilními aplikacemi by ho mohla zajímat, přesto nelze čekat, že se podpora OpenGL 4.1 v Mac OS X objeví v nejbližší budoucnosti, to bude nepochybně dlouhodobější záležitost.

Plně 64bitový iLife '11 se má objevit počátkem srpna

Mediální programový balík iLife se nabízí již od roku 2003 a některé jeho aplikace jsou ještě starší. V současnosti je aktuální verzí iLife '09, kterou Apple uvedl už v lednu 2009 na tehdejším Macworldu. Od té doby se samozřejmě objevily další menší průběžné aktualizace, ale přesto neudiví, že se začíná mluvit o příchodu nové zásadní verze. (Dříve Apple většinou uváděl novou verzi iLife počátkem roku na Macworldu, letos se ho však neúčastnil, navíc v té době věnoval značné úsilí dokončení iPadu.)

Minulý týden si blog TUAW na francouzském Amazonu všiml položky knihy „iLife '10 for Dummies“ (iLife '10 pro začátečníky), s předpokládaným datem vydání 23. září. Amazon sice brzy poté odstranil z dané položky název knihy a obrázek obálky, přesto se to dá považovat za náznak příprav nové verze iLife.

S mnohem konkrétnějšími informacemi však přišel minulý pátek francouzský web Mac4ever (Google dokáže z francouzštiny vyrobit celkem srozumitelný anglický text).

Mac4ever tvrdí, že podle jeho obvykle dobře informovaného zdroje se brzy objeví nová verze iLife, pojmenovaná iLife '11. Článek původně uváděl, že se tento software objeví 7. srpna, ale později to opravil, nově uvádí 17. srpen, což je úterý (zatímco 7. srpen byla sobota, datum opravdu nepříliš věrohodné, kdežto úterý je tradičním dnem uvádění novinek).

Podle onoho zdroje mají být všechny aplikace balíku 64bitové, zlepší se jejich integrace se sociálními sítěmi a aplikace iWeb bude zcela přepracována. Dále ještě slibuje „tajemnou novou aplikaci“.

Naopak má být z iLife vypuštěna aplikace iDVD, již nebude tvořit součást instalačního balíku, ale bude možné si ji dodatečně stáhnout z Webu (tak jako iMovie HD). A konečně má iLife '11 zahrnovat novou beta verzi galerie služby MobileMe, podporující funkce Faces a Places.

Samotný Mac4ever upozorňuje, že jde o pouhé pověsti, přesto vzbudily značný ohlas. Uvedení nové verze iLife by sotva někoho překvapilo, ostatně verze iLife '08 byla představena také v srpnu, v roce 2007.

Dost věrohodně působí i ostatní sdělení. Podporu 64bitového režimu Apple postupně zavádí u všech svých aplikací. Pokud jde o aplikaci iWeb, ta by například mohla posílit podporu HTML5, který Apple tolik prosazuje (mimo jiné jako náhradu Flashe).

Spoustu dohadů vyvolává ona „tajemná nová aplikace“, většinou se vsází na něco spojeného s podporou možností a funkcí z iOS, spekuluje se třeba o podpoře videohovorů FaceTime na Macích.

Rozpaky budí zpráva o vypuštění aplikace iDVD, zapadalo by to však do současných plánů Applu, Steve Jobs zjevně vytáhl do boje proti fyzickým médiím a jako jejich alternativu prosazuje stahování ze Sítě, což se však rozhodně nebude líbit každému. Význam optických médií sice možná postupně slábne, ale pořád se najde dost situací, kdy se možnost vypálení vlastního DVD bude hodit (už vzhledem k nízké ceně těchto médií).

Tohle a mnohé další bychom se měli dozvědět už brzy, jsou-li zmíněné informace pravdivé. Současně s novou verzí iLife by se navíc měla objevit také nová verze kancelářského balíku iWork, ale o té zatím žádné pověsti nemluví. Vzhledem ke včerejším hardwarovým novinkám a oznámením Applu by se nové verze těchto programových balíků mohly objevit spolu s novými Macy Pro, které mají též přijít v srpnu, jisté to ovšem není.

Microsoft začal rozesílat pozvánky pro neveřejnou beta verzi Office for Mac 2011

Letos v únoru, na Macworldu 2010 (kterého se poprvé neúčastnil Apple), Microsoft představil beta verzi svého kancelářského balíku Office 2011 pro Mac. Od té doby se objevilo několik dalších beta verzí, dostupných ovšem pouze vývojářům. A teď začal Microsoft rozesílat elektronickou poštou pozvánky umožňující beta verzi vyzkoušet dalším lidem, stále se však jedná o značně omezený okruh osob.

Pozvánku zveřejnil web Neowin.net, vyplývá z ní, že se pozvání vztahuje pouze na ty, kdo se přihlásili k službě Microsoft Connect. A obsahuje velice přísné ustanovení zakazující prozrazovat jakékoli informace o beta verzi Office 2011 všemi myslitelnými komunikačními prostředky, včetně ústního podání. Tento zákaz bude platit až od odvolání, někdy v letošním roce, přesnější datum Microsoft zatím nestanovil.

Dá se ovšem předpokládat, že přes všechny zákazy budou unikat další informace, už teď víme, že Office 2011 přinese nové uživatelské rozhraní používající pásku (Ribbon), nahradí poštovního klienta Entourage Outlookem a nabídne vyspělé možnosti sdílení dokumentů. Počátkem června navíc Microsoft prozradil, že Office 2011 bude stále pouze 32bitová, protože ne všechny komponenty budou přeneseny do prostředí Cocoa.

Ostrá verze Office 2011 for Mac se má objevit někdy ke konci letošního roku, což se asi stihne, nasvědčuje tomu i výše popsané rozšíření okruhu testujících.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: