Softwarové dění spojené s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové dění spojené s Macy

11. června 2010, 00.00 | Vyšlo další testovací sestavení Mac OS X 10.6.4. Vývojáři obdrželi beta verze iTunes 9.2 a Xcode 4. Adobe konečně uvedla Photoshop Lightroom 3. A Microsoft prozradil, že Office 2011 pro Mac bude pouze 32bitová.

Tento týden se objevilo poměrně hodně softwaru pro Macy (a i pro jiné platformy), zde se pokusíme předložit shrnutí příslušných zpráv.

Vývojáři obdrželi další testovací sestavení Mac OS X 10.6.4

Pověsti slibovaly uvedení ostré verze Mac OS X 10.6.4, čtvrté následné aktualizace Snow Leoparda, už na pondělí v rámci zahájení konference WWDC 2010, ale k tomu nakonec nedošlo, ačkoli ostatní slibovaný software se skutečně objevil (o tom více níže).

Avšak Mac OS X 10.6.4 zjevně ještě není zralý k uvedení pro všechny uživatele, o čemž svědčí to, že v úterý externí vývojáři dostali jeho další beta verzi (již sedmou, první přitom Apple uvolnil koncem dubna).

Nové testovací sestavení 10F566 se příliš neliší od předchozího sestavení 10F564 uvedeného minulý týden, doprovodná dokumentace popisuje zcela stejné opravy a nadále nevypisuje žádné známé problémy.

A už dlouho zůstávají stejné zájmové oblasti testování, tedy grafické ovladače, protokol SMB, rozhraní USB, technologii VoiceOver a VPN připojení. Příliš se nezměnila ani jeho velikost, rozdílová aktualizace zabírá 613,8 MB (zatímco předchozí sestavení mělo asi 600 MB).

Popisy testovacích sestavení z poslední doby se již prakticky nemění, a tak se všeobecně očekávalo brzké uvedení ostré verze, jenže současný vývoj ukazuje, že termín uvolnění Mac OS X 10.6.4 zůstává naprosto nejistý, lze říci jenom to, že se nakonec někdy objevit musí.

Vývojáři dostali beta verzi iTunes 9.2 a vývojářský náhled Xcode 4

Steve Jobs sice při zahájení konference WWDC 2010 představil pouze novinky týkající se mobilní platformy Applu, ale nakonec se objevil i nějaký ten software pro Macy.

Ještě v pondělí Apple vydal pro všechny uživatele webový prohlížeč Safari 5, ten ovšem podrobněji probíráme v samostatném článku. Vývojáři však obdrželi i beta verze dalšího softwaru.

O Xcode 4 se zatím mnoho neví

Účastníci WWDC 2010 dostali předběžnou vývojářskou verzi (Developer Preview) vývojového prostředí Xcode 4. Ti se však zavazují, že nebudou zveřejňovat podrobnosti z konference, a tak zatím ven proniklo jen minimum podrobností o nové verzi tohoto základního integrovaného vývojového prostředí Applu.

Ten pouze uvádí, že je to „nové revoluční vývojové prostředí pro aplikace Macu, iPhonu a iPadu“, které umožní rychleji psát lepší kód. Zatím tak unikla jenom zpráva o tom, že Interface Builder byl integrován přímo do Xcode a vývojové prostředí proto poskytuje „sjednocené uživatelské rozhraní“ s jedním oknem.

iTunes 9.2 dláždí cestu k iPhonu 4 a iOS 4

Jak již víte, v pondělí Apple uvolnil pro vývojáře iOS 4 Golden Master Candidate, který se zřejmě stane základem ostré verze nového firmwaru mobilních přístrojů Applu.

iOS 4 ovšem vyžaduje pro spolupráci s osobními počítači novou verzi iTunes, a tak se vývojářům zároveň nabízí beta verze iTunes 9.2. (Oboje si mohou registrovaní vývojáři stáhnout z portálu iPhone Dev Center).

iTunes 9.2 by měly přinést řadu vylepšení, pochopitelně doplní podporu nového iPhonu 4, umožní synchronizaci a správu elektronických knih na iPhonu a iPodu touch (budou-li mít nainstalovaný iOS 4) a PDF dokumentů na všech přístrojích s iOS (tedy i na iPadu), přímo z iTunes půjde vytvářet složky iOS 4, zrychlí zálohování při synchronizaci iPhonů a iPodů touch s iOS 4 a přinesou další výkonností vylepšení.

Vzhledem k tomu, že iOS 4 se jako aktualizace firmwaru stávajících iPhonů a iPodů touch začne nabízet 21. června (nový iPhone 4 se bude prodávat až od 24. června), měl by zhruba ve stejné době Apple zároveň vydat ostrou verzi iTunes 9.2 pro Mac OS X a pro Windows.

Adobe uvedla Photoshop Lightroom 3

V úterý přišla s významnou softwarovou novinkou také Adobe, konečně totiž dala na trh ostrou verzi svého programu Photoshop Lightroom 3.

Jde o aplikaci pro profesionální správu a zpracování fotografií a na Macu představuje hlavního konkurenta pro program Apple Aperture, který se své třetí verze dočkal už v únoru (poté však Apple musel následnými aktualizacemi opravovat některé závažné chyby).

Jako veřejná beta verze ovšem byl Lightroom 3 dostupný již od loňského října, takže se na něj čekalo skutečně dlouho.

Lightroom 3 přináší velké množství zlepšení, nových nástrojů a funkcí. Například podporuje (tak jako Aperture 3) videozáznamy pořizované moderními digitálními zrcadlovkami (obvykle v HD rozlišení), výrazně zlepšil funkce pro potlačování šumu a pro zaostřování obrazu a nabízí korekce vad objektivů (a korekce perspektivy) na základě profilů konkrétních objektivů (jde o stejné funkce, jaké do Photoshopu CS5 doplňuje zásuvný modul Camera Raw 6.1).

Lightroom 3 rovněž umožňuje simulovat ve snímcích zrnitost klasického filmu, přičemž lze nastavovat vlastnosti „filmového zrna“.

Dále se měla citelně zvýšit rychlost programu, v reakci na rostoucí objemy fotografických knihoven i velikosti jednotlivých snímků. K fotografiím se dají přidávat vlastní vodoznaky, program nabízí nástroje pro jejich návrh.

Zlepšily se též možnosti tvorby obrazových prezentací, mohou se k nim připojovat vlastní zvukové stopy a lze je exportovat jako video, a to až do rozlišení 1080p. V obrazovce pro tisk nové nástroje umožňují připravovat a tisknout vlastní rozvržení snímků (nebo je ukládat jako JPEG soubory) a dají se z nich vytvářet přednastavené konfigurace.

Zlepšily se možnosti publikování fotografií na Webu, program se lépe integruje s nejpoužívanějšími fotoslužbami a vylepšil se také import snímků.

Významnou novinku tvoří možnost fotografování přímo do programu, kdy se k aplikaci připojí podporovaný digitální fotoaparát a snímky z něj se budou importovat do složky na daném počítači nebo v síti. (Seznam podporovaných fotoaparátů pro tuhle funkci najdete tady.)

Novinek samozřejmě přináší Lightroom 3 ještě mnohem víc, jejich podrobnější přehled v angličtině předkládá Adobe na téhle stránce. Zde pochopitelně zmiňujeme pouze základní vlastnosti programu, podrobnější recenzi přinese Grafika později.

Jak jsme již uvedli, Lightroom 3 se nabízel v podobě beta verze celých sedm měsíců, během nichž vývojáři Adobe samozřejmě nezaháleli. Beta verze totiž zaznamenaly od loňského října 600 000 stažení, takže vzniklo ohromné společenství testujících a Adobe pochopitelně využívala jejich podnětů k doladění programu. Platnost beta verze Lightroomu 3 skončí 30. června, ti, kdo budou chtít program používat dál, si ho přirozeně budou muset zakoupit.

V USA se už Lightroom 3 prodává za 299 USD (upgrade z předchozích verzí stojí 99 USD), u nás zřejmě budou ceny podobné jako za verzi 2 (webový obchod Adobe pro nás nastavuje cenu 249 EUR bez DPH a pro upgrade pak 80 EUR).

Photoshop Lightroom 3 se samozřejmě nabízí pro Mac OS X a pro Windows. Verze pro Mac OS X vyžaduje procesor Intel, alespoň 2 GB RAM, nejméně 1 GB volného prostoru na disku a Mac OS X 10.5 nebo vyšší, verze pro Windows má podobné nároky na hardware a funguje pod Windows XP SP3 nebo vyššími.

Microsoft prozradil, že Office 2011 bude pouze 32bitová

Na letošním Macworldu, který se konal v únoru, Microsoft představil beta verzi chystaného kancelářského balíku Office 2001 for Mac. Ta poprvé přinese pod Mac OS X Outlook a nabídne také nové uživatelské rozhraní. Z dosavadních informací se proto zdálo, že tahle verze už plně přejde do prostředí Cocoa.

Ale tenhle týden se ukázalo, že to tak docela pravda nebude, na blogu týmu vyvíjejícího Office pro Mac se totiž objevil příspěvek vysvětlující přítomnost členů týmu na konferenci WWDC 2010.

Tamních přednášek pro vývojáře se zúčastnila řada lidí z Microsoftu (přesněji řečenou z divize MacBU, jež v Microsoftu vyvíjí software pro Macy), ve snaze naplno využít základních technologií Applu, jako je právě Cocoa.

V Office 2011 toto prostředí využívá Outlook (napsaný nově od začátku) a pak též nové prvky uživatelského rozhraní, jako je třeba páska (ribbon). MacBU používá prostředí Cocoa ráda, protože dovoluje mnohem snáz zařídit, aby software a služby Microsoft vypadaly a fungovaly tak, jak chtějí uživatelé Maců.

Avšak MacBU se snaží v Office 2011 především zlepšit kompatibilitu mezi verzemi Office pro Windows a pro Mac, protože to byl jeden z nejčastějších požadavků zákazníků, takže tomu věnuje nejvíce sil. Jinými slovy, Microsoft hlavně usiluje o prohloubení kompatibility mezi platformami, a to i na úkor plného přechodu ke Cocoa.

Vývojová prostředí Applu ovšem vyžadují, aby 64bitové verze programů byly plně přeneseny pod Cocoa (právě kvůli tomu podporuje 64bitový režim na Macu až Photoshop CS5). Office 2011 však tento přechod provede pouze částečně, a tak bude dostupná jenom ve 32bitové verzi.

Pro většinu uživatelů by to však nemuselo být zase až tak důležité, 64bitová verze by měla význam především pro ty, kdo pracují s opravdu obrovskými objemy dat, například s rozsáhlými dokumenty Excelu (s miliony buněk) nebo s prezentacemi PowerPointu používajícími fotografie ve vysokém rozlišení.

Na běžného uživatele by to nemělo mít valný vliv, ostatně vývojový tým Office pro Windows také kvůli kompatibilitě doporučuje zůstat u 32bitové verze Office (více o tom v češtině najdete třeba zde).

Office 2011 tak bude jenom 32bitová, ale přesto by měla přinést řadu významných vylepšení, to se ovšem ukáže teprve po uvedení konečné verze, k čemuž má dojít letos na podzim, MacBU ale slibuje, že v budoucnosti bude Office využívat Cocoa v ještě větší míře.

Nové aktualizace pro Office 2008 a 2004

Office 2011 zůstává záležitostí budoucnosti (i když už zřejmě dosti blízké). Zatím jsou aktuálními verzemi Office 2008 a 2004 a pro ně Microsoft tento týden vydal další průběžné aktualizace.

Konkrétně se jedná o aktualizaci na verzi 12.2.5 pro Office 2008 (zabírá 333 MB), jež opravuje bezpečnostní chybu dovolující zanesení škodlivého kódu do paměti a dále řeší chybu, která zabraňovala, aby uživatelský slovník používal slova v různých jazycích.

Aktualizace verze 11.5.9 pro Office 2004 pak opravuje pouze stejnou bezpečnostní chybu jako výše zmíněná aktualizace Office 2008 (a díky tomu zabírá jen 9,7 MB).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: