Zprávy související s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy související s iPhonem

20. ledna 2010, 00.00 | První údajné podrobnosti o iPhone OS 4.0. Právní bitva Applu s Nokií ohledně mobilních telefonů dál zesiluje. Objevila se první legitimní aplikace pro iPhone za 1 000 USD. A Rockstar Games vydala pro iPhone hru GTA: Chinatown Wars.

Hlavní pozornost nyní samozřejmě přitahuje vše, co nějak souvisí s tabletem, jehož představení se zřejmě již blíží, ovšem akce ohlášená na příští středu by měla přinést novinky také v oblasti firmwaru pro iPhone:

Boy Genius Report tvrdí, že iPhone OS 4.0 přinese multitasking a přepracované uživatelské rozhraní

V dalším dnešním článku informujeme, že za týden Apple chystá mediální akci, kde nejspíš předvede svůj pověstný tablet a zároveň se očekává též představení iPhone OS 4.0.

A známý blog Boy Genius Report (BGR)přišel s prvními údajnými podrobnostmi o novém firmwaru, který by měl být určen též pro iPhone (a iPod touch, pochopitelně).

BGR tvrdí, že podle jeho důvěryhodného kontaktu u Applu bude celý iPhone OS 4.0 prostoupen multi-touch gesty, což zřejmě souvisí s tím, že operační systém tabletu (který mimochodem BGR označuje jako iTablet, ale není jasné, zda jde o oficiální pojmenování nebo to prostě jen zvolil jako svůj pracovní termín) má být velmi podobný iPhone OS 4.0 nebo dokonce zcela shodný.

Dále má nový firmware poskytovat několik nových způsobů, jak provozovat aplikace v pozadí, takže nakonec přece jen povolí multitasking (souběžné zpracování více úloh) i pro aplikace třetích stran, což mnohým dosud chybělo (že by se projevil tlak přístrojů s Androidem, které multitasking podporují od počátku?).

Nový software prý přinese četné změny grafiky a uživatelského rozhraní, jež usnadní pohyb po operačním systému a učiní ho efektivnějším. Podrobnosti nejsou zatím známy, BGR uvažuje o vylepšeném oznamování či přepracované domovské obrazovce.

Nová verze firmwaru bude údajně dostupná pouze pro iPhone 3G a 3GS, ale má je ohromně „postrčit vpřed“ na trhu chytrých telefonů, protož je přiblíží plnohodnotnému počítači mnohem víc než všechny současné telefony. Všichni zasvěcení z toho prý jsou „velmi nadšení“.

Je ovšem dost zvláštní, že z aktualizace byl vyloučen jen původní iPhone, protože iPhone 3G se od něj vnitřním hardwarem (SoC čipem) nijak zvlášť neliší, skutečnou změnu přinesl až iPhone 3GS, avšak Apple zjevně nechce iPhone 3G ještě odříznout, protože jeho uživatelů je již příliš mnoho.

A konečně má nový firmware poskytovat zbrusu novou možnost synchronizace pro kontakty a kalendářní aplikace.

Samozřejmě se jedná o neověřené pověsti a BGR se v minulosti už víckrát netrefil (jako třeba v případě iTunes 9, jejichž údajné novinky typu podpory Blu-ray a sociálních sítí se nakonec nepotvrdily), ale výše uvedené vlastnosti vypadají docela pravděpodobně, ostatně si to budeme moci ověřit nejspíš už za týden.

V USA zuří lítý právní souboj mezi Applem a Nokií ohledně jejich telefonů

Další záležitost zmíníme jen stručně a spíše v odkazech na jiné zdroje, ale pominout bychom ji neměli. Jde o to, že se v USA dostali do vážného sporu Apple a finská Nokia. Už loni v říjnu Nokia zažalovala Apple, že iPhone neoprávněně používá některé její patenty, na což Apple odpověděl protižalobou, že Nokia naopak porušuje 13 jeho patentů.

Poté sáhla Nokia k opravdu těžkému kalibru, počátkem ledna podala žalobu u komise pro mezinárodní obchod (ITC), kdy dokonce žádala zákaz prodeje iPhonů, iPodů a MacBooků. Apple si to ovšem nenechal líbit a na oplátku požádal ITC o zákaz dovozu telefonů Nokie do USA. (Dotyčný článek obsahuje odkazy na celý dosavadní vývoj případu, obdobný souhrn v angličtině nabízí také Ars Technica).

Není asi příliš pravděpodobné, že by k zmíněným zákazům prodeje a dovozu skutečně došlo, avšak dokládá to, kam až rivalita obou firem dospěla, nakonec se ale nejspíš vyřeší mimosoudním vyrovnáním, zatím ovšem nikdo netuší, kdo z toho vyjde nejlépe.

Je třeba připomenout, že v USA se Nokii narozdíl od jiných oblastí světa příliš nedaří, zejména pak v kategorii chytrých telefonů, kde navíc drtivou převahu má právě iPhone, což zřejmě bude hlavním důvodem jejích žalob.

Zároveň to ale ukazuje, že s patenty skutečně něco není v pořádku, když to může dospět až k takovýmto konfliktům, jak trefně podotýkají komentáře čtenářů, půjde-li to takhle dál, nakonec budou ve vývojových odděleních převažovat právníci nad konstruktéry a vývojáři (neradostná, avšak bohužel nikoli vyloučená vyhlídka).

První legitimní aplikace pro iPhone za 1 000 USD

Asi si ještě pamatujete na „aplikaci“ I Am Rich, jež se předloni objevila na App Store a vyvolala rozruch svou cenou, stála totiž 999,99 USD. Šlo však o dost nemístný žert, aplikace pouze zobrazovala ikonu udávající zaplacenou cenu (podrobnosti například zde). Apple ji záhy z obchodu App Store stáhl, stejně si ovšem vysloužil (oprávněnou) kritiku za to, že něco takového vůbec připustil.

Teď však přišla skutečně legitimní (a v mnoha smyslech toho slova též legální) aplikace za cenu 1 000 USD. Jedná se o aplikaci BarMax CA, jež by měla sloužit pro přípravu kalifornských právníků ke státní kvalifikační zkoušce.

Aplikace to je mohutná, zabírá přes 1 GB, protože ji mimo jiné tvoří tisíce stran textů a stovky hodin zvukových záznamů. Právníci by tento materiál měli zpracovat během dvouměsíčního kursu, nabízí ještě řadu dalších pomůcek. Aplikace je zatím určena jen pro Kalifornii, ale její výrobce chce do konce letošního roku mít hotové ještě verze pro New York a pět dalších států USA.

BarMax CA v současnosti sice představuje nejdražší aplikací pro iPhone, přesto však adeptům právnického řemesla může přinést úsporu, protože obdobné přípravné kursy poskytované jinými firmami stojí mezi 3 000 a 4 000 USD. A přirozeně se předpokládá, že se vložená investice budoucím právníkům brzy vrátí.

A vzhledem k tomu, že (jak plyne i z předchozí zprávy) bude v USA potřeba právníků (bohužel) spíše ještě narůstat (ačkoli už teď se tato země vyznačuje největší hustotou právníků na kilometr čtvereční na světě), má tato aplikace, přes svou cenu, zajištěný odbyt.

Na iPhone přichází hra GTA: Chinatown Wars

Hry patří pro iPhone (a zejména pak pro iPod touch) k nejvýznamnějším aplikacím, mezi placenými tituly rozhodně vedou a stal se z nich opravdu zajímavý obchod, což nakonec musel uznat i Apple, ostatně loňskou reklamní kampaň k novým iPodům touch zaměřil právě na hry.

A zdá se, že na ostře sledované mediální akci v San Franciscu příští týden budou hry patřit k důležitým tématům, ukazuje se totiž, že tam byli pozváni též zástupci několika významných výrobců her.

Není ovšem jasné, jestli se hry budou týkat očekávaného tabletu, jeho větší obrazovka by sice pro hry byla nepochybně přínosná, ale potíž by mohla být s jeho předpokládanou vysokou cenou (již ovšem zatím přesně neznáme). Je proto docela dobře možné, že hry budou souviset spíše s novými možnostmi výše zmiňovaného iPhone OS 4.0, který by mohl znamenat nový impuls pro rozvoj her na iPhonu a iPodu touch, pak by přítomnost zástupců herního průmyslu rozhodně dávala smysl.

To se ovšem vyjasní až za týden, ale už teď dorazil na trh další hodně zajímavý herní titul. Hry série GTA jsou všeobecně známé a oblíbené, zároveň však musí čelit neustálé kritice a snahám o zákazy, protože jejich hrdinou je zločinec postupně stoupající v hierarchii organizovaného zločinu, každý díl série přitom nabízí poněkud odlišné, ale vždy detailně propracované prostředí a děj.

Na iPhone teď přišlo již třinácté pokračování GTA: Chinatown Wars. Tato hra byla původně vyvinuta pro Nintendo DS, existuje též pro Sony PSP a nyní se dostala na iPhone jako vůbec první titul ze série GTA (verze pro iPhone je přenesená z Nintenda DS, postrádá vylepšení verze pro PSP).

Hráči v ní přijímají roli Huanga Leeho, muže vyslaného jeho strýcem, aby mu pomohl ovládat triády (čínské mafie) města Liberty City. A jako tradičně v GTA mohou toto město prozkoumávat, zúčastňovat se řady různých vedlejších misí a páchat své vlastní nezákonné kousky (tato hra opravdu není nic pro upjaté mravokárce, samozřejmě ale není určena ani pro děti – oficiálně je pro hráče až od 17 let, ovšem dospělý svéprávný uživatel se kvůli ní jistě zločincem nestane).

Hra kombinuje vypravěčský styl GTA IV s akcemi prvních dvou dílů GTA, hráči se mimo jiné účastní obchodu s drogami a musí se podílet na minihrách, v nichž plní menší kriminální úkoly typu ukradení vozu. Představu o tom, jak hra vypadá, si lze udělat z tohoto videa na YouTube.

GTA: Chinatown Wars se prodává v App Store za 9,99 USD, vyžaduje iPhone OS 3.1.2 a funguje na iPhonech 3G a 3GS a iPodech touch druhé a třetí generace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: