Začínají se vynořovat pověsti o zářijové akci Applu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Začínají se vynořovat pověsti o zářijové akci Applu

17. srpna 2009, 00.00 | Objevily se první náznaky, že Apple chystá mediální akci v týdnu po 7. září, kde lze čekat nové iPody a iTunes a zřejmě též hudební novinky, zatímco spekulace o uvedení tabletu se jeví jako nanejvýš nevěrohodné. A možná přijde i Steve Jobs.

Už se stalo v podstatě tradicí, že počátkem září Apple pořádá mediální akci, na níž představuje nové iPody a další s nimi související služby a produkty. Všeobecně se proto očekává, že se to bude opakovat také letos, sotva tedy překvapí, že se počaly objevovat první náznaky možného termínu konání této akce.

Podle MediaMemo, rubriky webu All Things Digital věnující se digitálním médiím, několika zdrojům z prostředí hudebního průmyslu vedení Applu sdělilo, že onu akci plánuje na týden po 7. září (většinou to bývá v úterý, jež letos v daném týdnu připadá na 8 září). Ale jak je pro Apple typické, jeho zástupci ani neuvedli přesný termín, ani neupřesnili, co se tam má objevit (dobrý způsob, jak dotyčné patřičně naladit, aniž by to Apple cokoli stálo, o publicitu se mu již postaráme my ostatní zadarmo).

Apple sice ani nenaznačuje, avšak ledacos se dá odvodit z minulých zářijových akcí a přirozeně se už vynořila řada pověstí, vše to shrnul server MacRumors.

Zmíněný článek mimo jiné obsahuje odkazy na obdobné akce v letech 2005 až 2008, z nichž vyplývá, že dosud byly vždy představeny nové či modernizované modely iPodů a též nové verze iTunes (obvykle se jednalo o novou hlavní verzi, vyjma roku 2007, kdy Apple vydal jen aktualizaci na verzi 7.4).

A někdy to doplnily i další novinky, například v roce 2007 Steve Jobs oznámil citelné zlevnění původního iPhonu. Loni v září Apple uvedl modernizovaný iPod touch (druhé generace), iPody nano čtvrté generace, inovovaný iPod classic a také iTunes 8.

Lze očekávat nové iPody a iTunes 9

Celkem logicky se proto letos čeká předvedení iTunes 9, o nichž první pověsti tvrdí, že přinesou podporu Blu-ray, nástroje pro uspořádávání aplikací z App Store a snad také integraci se sociálními sítěmi (tu však možná zajistí samostatná aplikace).

Dále lze předpokládat uvedení iPodu touch třetí generace, nejspíš přebírajícího většinu hardwaru z iPhonu 3GS a modernizovaných iPodů nano, přičemž je dost pravděpodobné, že jak nový iPod touch, tak iPod nano budou vybaveny fotoaparáty.

Dost nejasný zůstává osud iPodu classic, vyskytly se úvahy, že kvůli rostoucí kapacitě (a klesající ceně) flash pamětí by mohl Apple prodej iPodu s mechanickým pevným diskem ukončit, ale pořád jde najít dost důvodů, proč model classic letos ještě ponechat v nabídce.

Loni Apple uvedl rovněž nový firmware 2.1 pro iPhone a iPod touch, letos by se tak analogicky dal očekávat firmware 3.1, pokud ovšem bude hotový včas (jeho třetí beta verzi dostali vývojáři koncem července, od té doby nepřišlo mnoho nových zpráv).

Údajné fotografie nového iPodu touch

A už se také objevily údajné fotografie nového iPodu touch, dostal je jednak server MacRumors, jednak blog rozhlasového pořadu Covino & Rich.

Mělo by se jednat o prototyp, který se dostal mimo areál Applu jen díky tomu, že byl určen pro testy výdrže, proto je silně poškrábaný, autor fotografií ho prý získal od pracovníka recyklační služby (jenž zřejmě měl přístroj zlikvidovat), jeho částečné rozebrání ukazuje letopočet 2009 na základní desce (což slouží jako jeden z důkazů autenticity daných materiálů).

Fotografie pochopitelně vyvolaly pochybnosti, ale autoři blogu se zapřísahají, že jsou pravé, kvůli tomu dodatečně zveřejnili též snímky ve vysokém rozlišení (aby vyvrátili podezření o manipulaci s nimi) a dokonce i video.

Snímky a video ukazují, že by nový iPod touch měl mít fotoaparát nahoře uprostřed na zadním panelu, což souhlasí se všemi dosavadními pověstmi a náznaky.


Možná bude představen nový formát hudebních alb „Cocktail“

Také se spekuluje o tom, že by Apple v září mohl uvést nový formát interaktivních hudebních alb „Cocktail“, který údajně připravuje spolu s nahrávacími společnostmi EMI, Sony Music, Warner Music a Universal, aby posílil prodej alb na iTunes Store.

Avšak jiné zdroje zprávu deníku Financial Times o takové spolupráci popírají a tvrdí, že zmíněné čtyři hudební společnosti vyvíjejí vlastní formát CMX, jenž by měl konkurovat právě „Cocktailu“ prosazovanému Applem na vlastní pěst.

To se vyjasní až v září, uvidíme, s čím vlastně kdo přijde, ale i pro Apple bude dost těžké přimět zákazníky k většímu nákupu celých alb (vždyť přece právě možnost koupě jednotlivých skladeb byla jedním z důvodů rostoucí obliby internetového hudebního obchodu Applu).

Rozporné a nevěrohodné spekulace o tabletu

Samozřejmě nemohou chybět ani pověsti o tabletu, ovšem uvedení tohoto téměř mýtického přístroje se v poslední době prorokuje skoro před každou akcí Applu.

Nová dávka spekulací, s níž přišel server Gizmodo, který dostal tip od člověka, co měl vidět makety tabletu, mluví o přístroji v podobě „obřího iPhonu“ s 10“ úhlopříčkou displeje. Údajně budou existovat dva modely, jeden pro školství a druhý s webovou kamerou a přístroj by měl používat OLED obrazovku (nabízí se však otázka, zda tyto pověsti nejsou pouze reakcí na nové zprávy o chystaném přehrávači Zune HD Microsoftu, který skutečně bude mít OLED displej).

Cena tabletu se má pohybovat mezi 700 a 900 USD, což není zrovna málo, proto prý nepůjde jen o přerostlý iPod, ale měl by fungovat též jako dodatečná obrazovka a touchpad pro iMacy a MacBooky, něco na způsob USB obrazovek, s nimiž v poslední době vyrukovaly čínské firmy.

Na zářijové akci se však tablet zřejmě neobjeví. Jak píše Jim Dalrymple na svém webu The Loop, velice spolehlivé zdroje mu potvrdily, že tablet v září rozhodně představen nebude, akce se bude týkat výlučně hudby (viz výše uvedené) a o tabletu nepadne jediná zmínka, přístroj na veřejnost nevyjde dříve než počátkem roku 2010.

Gizmodu totéž řekl také John Gruber (autor známého blogu Daring Fireball), i podle něj se v září tablet skoro určitě neobjeví, neboť jde o záležitost roku 2010 (stejnou zprávu už koncem července přinesl AppleInsider).

Jak Jim Dalrymple, tak John Gruber bývají obvykle velice dobře informovaní, zejména Gruber většinou předem ví o významných novinkách Applu (například předpověděl uvedení 13“ MacBooků Pro), takže tablet letos asi opravdu nedorazí.

Bude to veřejný návrat Steva Jobse?

Velkou novinkou by ovšem mohlo být již to, kdo vlastně bude akci uvádět. Na konci června Apple potvrdil, že se Steve Jobs poté, co překonal závažné zdravotní problémy (které bylo nutné řešit transplantací jater) částečně vrátil do práce.

Tiskové zprávy, jež od té doby Apple vydal ke svým novinkám, Jobse opět citují, ale zatím ještě nikde veřejně nevystoupil, je tudíž docela dobře možné, že by právě zářijová akce mohla být vhodnou příležitostí pro jeho návrat.

To jestli tam Jobs vystoupí, anebo ho zase zastoupí někdo jiný, by mělo mimo jiné napovědět, jak na tom vlastně je se svým zdravím. Samozřejmě mu přejeme, aby se mu vedlo co nejlépe, avšak je třeba říci, že na samotné novinky Applu jeho přítomnost až tak velký vliv mít nebude. Apple skutečně není pouze Steve Jobs, což se jasně potvrdilo během letošního roku, z něhož zatím Jobs většinu strávil na zdravotní dovolené.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: