Apple vydal třetí beta verzi firmwaru 3.1 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple vydal třetí beta verzi firmwaru 3.1

29. července 2009, 00.00 | Registrovaným vývojářům se v pondělí zpřístupnila již třetí beta verze firmwaru 3.1 pro iPhone, podle náznaků Applu tento firmware přinese také oficiální podporu pro aplikace „rozšířené reality“.

V pondělí Apple uvolnil už třetí beta verzi firmwaru 3.1 pro iPhone a iPod touch. Druhá beta verze přitom přišla v půlce července. Práce na první významné aktualizaci teprve v červnu uvedeného firmwaru 3.0, který přinesl řadu skutečně zásadních změn, tak zjevně plynule postupují vpřed.

Nejnovější testovací sestavení firmwaru 3.1 nese označení 7C116A a má velikost 307 MB. Apple samozřejmě současně vydal i odpovídající novou beta verzi vývojářské sady (sestavení 9M2808). Ti, kdo používali druhou beta verzi, museli na novou verzi přejít do pondělní půlnoci (svého místního času), aby jejich zařízení nepřestala fungovat, Apple si tak zajišťuje, že všichni vývojáři budou pracovat ve stejném prostředí.

Zatím není mnoho zpráv o nějakých významných novinkách této nové verze, přirozeně ovšem zůstaly zachovány ty, jež se objevily v předchozích beta verzích, tedy nedestruktivní ořez videa a používání hlasového ovládání i přes Bluetooth připojení a též možnost, aby vývojáři pracovali s bezdrátově připojeným přístrojem (tu přinesla až druhá beta verze).

Firmware 3.1 má zavést na iPhone podporu rozšíření reality

Téměř současně s vydáním nové beta verze firmwaru 3.1 se vynořily zprávy, že nový firmware přinese hlubší podporu „rozšířené reality“.

Jako rozšířená realita (často se setkáte s anglickým termínem „augmented reality“) se označuje doplňování obrazu skutečnosti o dodatečné informace, jde tedy vlastně o jakési splývání skutečnosti s virtuální realitou, poměrně podrobně tuhle záležitost rozebírá Lupa.

Většina těchto aplikací používá živé video nahrávané daným přístrojem, které aplikace doplňuje o další informace. To mohou být například směrové pokyny či GPS souřadnice, případně se může jednat o program schopný rozpoznávat čárové kódy, jež se objeví v záběru kamery. Pochopitelně však existuje celá řada dalších možností.

Už ve firmwaru 3.0 někteří vývojáři našli nedokumentovaná API rozhraní, která dovolovala vyvinout takovéto aplikace rozšířené reality pro iPhone. Avšak přinejmenším jednomu vývojáři Apple sdělil, že má počkat na vydání firmwaru 3.1, než se pokusí takovou aplikaci odeslat ke schválení pro obchod App Store. To tedy nejspíš znamená, že firmware 3.1 bude obsahovat oficiální podporu pro aplikace tohoto typu.

Ve zmíněném případě to byla aplikace Nearest Subway firmy Acrossair, jež umí překládat přes pořizovaný obraz okolí informace o stanicích newyorského metra v blízkosti. Stačí nasměrovat objektiv iPhonu určitým směrem a na displeji se objeví překryvné tabule popisující nejbližší stanici v daném směru a to, jaké linky jí projíždějí (názorně to předvádí tohle video na YouTube).

Aplikace je určena pro iPhone 3GS, protože ten umí pořizovat video a GPS přijímač doplnil ještě o digitální kompas. Toho všeho Acrossair využila k napsání aplikace Nearest Subway a samozřejmě ji chtěla začít prodávat na App Store. Jenže od Applu se dozvěděla, že aplikace nebude schválena před vydáním firmwaru 3.1. Ten mimo jiné zahrnuje API rozhraní dovolující vývojářům přímý přístup k proudu videa z kamery, což je v daném případě poměrně zásadní věc.

Vydání firmwaru 3.1 se očekává v září

Lze tedy předpokládat, že po vydání firmwaru 3.1 nejspíš začne aplikací pro rozšíření reality přibývat, avšak většinou budou zřejmě použitelné jen pro majitele iPhonu 3GS, který nabízí potřebný hardware.

Apple pochopitelně neprozradil, kdy hodlá vydat ostrou verzi firmwaru 3.1, ale v současnosti se všeobecně očekává, že by na trh měl přijít v září. Ve stejném termínu se zároveň předpokládá uvedení nových iPodů, včetně modernizovaného iPodu touch. Ten nepochybně převezme většinu hardwaru z iPhonu 3GS a v poslední době přibývá náznaků, že by mohl obsahovat také jeho fotoaparát schopný nahrávat video. V takovém případě by zřejmě byly aplikace rozšířené reality použitelné též na novém iPodu touch, zvlášť kdyby přebral i kompas (o tom se však dosud vůbec nic určitého neví).

Tohle vše se ovšem ukáže až v září, ale již teď lze říci, že aplikace rozšířené reality, získají-li silnější podporu ve firmwaru 3.1, otevřou zajímavé možnosti pro lepší využití nového hardwaru iPhonu 3GS (a možná též iPodu touch třetí generace).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: