Chabé prodeje 1,8” disků možná věstí blížící se konec iPodu classic - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Chabé prodeje 1,8” disků možná věstí blížící se konec iPodu classic

20. července 2009, 00.00 | Kvůli rozmachu flash pamětí mají Samsung a Toshiba potíže s odbytem nových velkokapacitních 1,8” pevných disků, což vyvolává dohady o osudu iPodu classic.

První iPody přispěly k rozšíření miniaturních pevných disků, avšak trendy na současném trhu naznačují, že se nejspíš již přibližuje konec posledního iPodu užívajícího toto úložné zařízení, i když asi ještě bude chvíli trvat, než skutečně zmizí.

Malý zájem o 250GB 1,8“ disky

O jeho budoucnosti se spekuluje už delší dobu, ale teď to pro něj začíná vypadat opravdu bledě. Před necelými dvěma týdny informovala Ars Technica ve své hardwarové rubrice, že trh 1,8” pevných disků pomalu odumírá, ilustruje to především na nově uvedeném 250GB modelu Samsungu.

Tyto disky dnes totiž vyrábějí již jenom dvě firmy, Toshiba a Samsung. Toshiba dosáhla kapacity 250 GB už loni v září (bližší podrobnosti v češtině najdete třeba tady), Samsung s touto kapacitou přišel až počátkem července.

Na disku Samsungu je ovšem zajímavé, že se nabízí pouze s rozhraním USB 2.0 (to svědčí o jeho určení pro přenosné externí disky), PATA či SATA verze se vůbec neplánují, přestože Samsung Ars Technice potvrdil, že by to technicky nebyl žádný problém, s velmi nízkými náklady by dokázal malou změnou základní desky disku takové varianty vyrobit, kdyby o to nějaký OEM výrobce projevil zájem.

Zjevně se však žádný zájemce neobjevil a nové 1,8“ disky Toshiby, ačkoli se nabízejí už skoro deset měsíců, se zatím nedostaly do žádného netbooku či přenosného přehrávače. To svědčí o tom, že trh o 1,8” disky nemá velký zájem a dá se očekávat jejich postupný odchod ze scény.

Důvod je prostý, přestávají stačit jak konkurenci ze strany flash pamětí, tak rozměrnějších pevných disků. V přehrávačích je stále častěji nahrazuje flash paměť, v netboocích a ultrapřenosných noteboocích je podobně vytlačují SSD disky (jejichž kapacita významně roste, 256GB a 320GB modely brzy nebudou nijak vzácné).

Flash paměti jsou méně náchylné k mechanickému poškození než rotující pevné disky, což nepochybně přispělo k jejich oblibě v přenosných přehrávačích a díky rostoucí kapacitě a klesajícím cenám dále upevňují své postavení na trhu.

A pokud jde o netbooky a ultrapřenosné notebooky vyžadující ještě vyšší úložnou kapacitu, v těch se v rostoucí míře objevují 2,5” pevné disky, mnohem výkonnější a levnější než 1,8” modely (to platí i pro externí disky, 2,5” disky nemají zase až o tolik větší rozměry a stále je lze napájet přímo z rozhraní USB).

Ohlédnutí do historie iPodů

V době příchodu prvního iPodu na trh, v roce 2001, byla situace zcela jiná, tehdy prostě neexistovala jiná možnost, jak zajistit úložnou kapacitu v řádu gigabytů pro kapesní přístroj za rozumnou cenu, než právě miniaturní pevný disk, navíc jejich kapacita v té době poměrně rychle stoupala.

V roce 2004 uvedený iPod mini také používal mechanické 1” mikrodisky, flash paměť poprvé nasadil až iPod shuffle v lednu 2005, s kapacitou 512 MB či 1 GB. A v září 2005 se objevil iPod nano (jenž nahradil iPod mini), teprve s ním začal postupný přechod iPodů na flash paměť, završený uvedením iPodu touch v září 2007. Kapacity flash pamětí všech iPodů pořád rostou a začínají se blížit tomu, co nedávno nabízely jen pevné disky.

Přesto však Apple pevné disky v iPodech ještě nikdy úplně neopustil, nadále udržoval modely, které je obsahovaly, v září 2007 jediný zbylý diskový model dostal oficiální přízvisko „classic“. Tehdy se dodávaly dvě kapacity, 80 a 160 GB. Avšak o rok později Apple svou modelovou řadu dále zjednodušil a ponechal na trhu pouze jediný klasický model, se 120GB 1,8” diskem, 160GB model přestal prodávat.

To bylo ovšem dáno tím, že 160GB disk byl dvouplotnový a vyžadoval větší tloušťku přístroje a Apple se rozhodl zachovat jen tenčí model v rámci svého všeobecného směřování k tenkosti. Problém současných velkokapacitních 1,8“ disků spočívá právě v tom, že jde o dvouplotnové modely s větší tloušťkou, takže se nevejdou ani do iPodů s tenkými pouzdry, ani do ultratenkého MacBooku Air.

Apple tak ve své nabídce pořád zachovává diskový iPod, dosud vlastně zcela ukončil jenom jeden diskový model, výše zmíněný iPod mini, jehož 1” mikrodisk nahradila flash paměť v iPodu nano.

Současný vývoj trhu pochopitelně vyvolává otázku, zda se něco podobného nezopakuje v případě 1,8” disků. Apple v posledních letech pravidelně zdvojnásobuje kapacitu iPodů s flash pamětí, předpokládá se, že letos v září uvede inovovaný iPod touch se 64 GB (od června prodávaný iPhone 3GS se nabízí s až 32 GB a zatím vždy platilo, že iPod touch stejné generace poskytuje dvojnásobnou paměť).

Zhoršující se vyhlídky iPodu classic

Teď jde o to, co se na podzim stane s iPodem classic. Kvůli štíhlému pouzdru nové velkokapacitní 1,8” disky nejde použít a je málo pravděpodobné, že by Apple přistoupil k jeho zesílení, to by odporovalo všem jeho dosavadním trendům v oblasti designu.

A mnoho jiných možností nezbývá. Apple by sice mohl prodej iPodu classic ukončit již v září, jenže stále se najde dost zákazníků, kteří ho vyžadují, a tak nejspíš uvede jen mírně inovovaný model se stejným 120GB diskem jako doposud, protože stále bude nabízet větší kapacitu než všechny iPody s flash pamětí.

Jiná situace by mohla nastat za další rok, kdyby pokračoval trend ve zdvojnásobování kapacity paměti, potom by měl mít iPod touch roku 2010 již 128 GB, čímž by se iPodu classic vyrovnal. Do té doby by se sice mohla zvýšit též kapacita 1,8” disků, avšak bude-li jejich odbyt nadále váznout, Toshiba a Samsung asi nebudou mít příliš důvodů k jejich výraznější inovaci. Přirozeně bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet flash paměti, ale dosavadní trendy nasvědčují, že by jejich vítězné tažení mělo pokračovat.

Jasněji v tomto ohledu sice bude až v září, avšak i když iPod classic ještě zůstane v letošní nabídce, tak příští rok už patrně nepřežije (a 1,8” pevný disk možná zmizí též z MacBooku Air).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: