Nová iniciativa „Cocktail“ má podpořit prodej celých alb na iTunes Store - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Nová iniciativa „Cocktail“ má podpořit prodej celých alb na iTunes Store

29. července 2009, 00.00 | Velcí hudební vydavatelé, znepokojení tím, že převládají nákupy jednotlivých skladeb, údajně spolupracují s Applem na vytvoření nových interaktivních nabídek, jež mají opět posílit prodeje celých alb, navíc se objevily pověsti, že s nimi bude spojeno také uvedení tabletu.

Zdá se, že Apple chystá další novinku v oblasti prodeje hudby na iTunes Store, ovšem tato nová iniciativa zřejmě vychází spíše z popudu nahrávacích společností.

Nová interaktivní alba pro iTunes Store

Nová iniciativa je zatím známá pod kódovým označením „Cocktail” a mělo by se jednat o výsledek spolupráce Applu se společnostmi EMI, Sony Music, Warner Music a Universal Music Group, snažící se zvýšit přitažlivost nákupů hudebních alb.

Alespoň to tvrdí deník Financial Times, kterému to údajně prozradili zúčastnění pracovníci oněch společností, nová alba by měla mít spíše podobu aplikace, jež bude vedle vlastní hudby a současných doprovodných materiálů zahrnovat také interaktivní obálku, texty písní, fotografie a další dodatečné informace o skladbách a jejich tvůrcích, kterými se bude moci zákazník probírat.

A z tohoto prostředí by mělo být možné též přímo přehrávat příslušnou hudbu, bez nutnosti vracet se do iTunes (není však jasné, jestli tyto „aplikace“ budou schopné pracovat i bez nainstalovaných iTunes). Podle jednoho ze zástupců nahrávacích společností nepůjde jenom o několik přibalených PDF souborů, ale o opravdu plnohodnotný dodatečný materiál.

Hudební vydavatelé se snaží oživit skomírající prodej alb

Za tímto projektem stojí především finanční potíže hudebních vydavatelství. Celkový prodej hudby na iTunes je sice obrovský (Apple při nedávném oznámení svých výsledků za čtvrtletí prozradil, že se prodalo již přes osm miliard skladeb), velká vydavatelství však nejsou spokojena se strukturou prodeje, většina zákazníků pochopitelně stahuje spíše jednotlivé skladby než celá alba.

Prodej alb klesá jak v internetových, tak také ve fyzických obchodech, což se vydavatelům příliš nezamlouvá, protože marže na jednotlivých skladbách jsou nižší než při prodeji alb. A svou roli zřejmě hraje též konzervativismus hudebních společností, jež by rády navrátily doby, kdy lidé poslouchali celá alba.

Celá zpráva se opírá o neověřené informace, ale pokud je pravdivá, potom by prodej těchto interaktivních alb měl začít v září, kdy Apple nejspíš představí nové iPody (letos zvlášť očekávané, protože by se měl objevit iPod touch třetí generace odvozený od iPhonu 3GS a je dost pravděpodobné, že nové iPody dostanou také fotoaparáty), v posledních letech při těchto příležitostech Apple zároveň uváděl rovněž novinky spojené s prodejem hudby a s iTunes Store obecně.

Nepříliš důvěryhodné pověsti o tabletu chystaném již na září

Financial Times však současně tvrdí, že v rámci projektu „Cocktail“ Apple uvede v září též nový tablet (odvozený od iPhonu a iPodu touch), aby byl připravený na vánoční sezónu. Tablet prý přinese novou revoluci v zábavním průmyslu, měl by mít přístup jak k App Store, tak k iTunes Store a umožní jak přehrávání mediálního obsahu, tak také prohlížení onoho doprovodného interaktivního materiálu.

Podle tohoto tvrzení by tablet byl spíše zábavním zařízením než plnohodnotným počítačem, o přístroj údajně mají zájem též vydavatelé knih, kteří ho považují za alternativu ke čtečce Kindle Amazonu (Kindle ovšem používá elektronický papír, zatímco tablet by nejspíš nasadil tradičnější displej).

Avšak právě tohle budí nedůvěru v celou zprávu, protože podle AppleInsideru, jenž většinou mívá poměrně spolehlivé zdroje, tablet Applu přijde na trh až počátkem příštího roku, jeho uvedení v září by bylo tudíž značně předčasné (v podstatě by tento přístroj už měl být hotový a o tom by se jistě nějaké pověsti objevily).

Pověsti o „koktejlovém tabletu“ se tedy musí posuzovat se značnou skepsí, na druhou stranu je velmi pravděpodobné, že Apple v září při představení nových iPodů přijde s nějakými novinkami také pro iTunes Store.

„Cocktail“ sotva bude všelékem na klesající prodej alb

Nová interaktivní alba ovšem asi budou hlavně výsledkem nátlaku hudebních vydavatelů, Apple samotný na téhle věci nejspíš nějak zvláštní zájem nemá, jemu je v podstatě jedno, jakým způsobem se hudba prodává (ostatně tvrdí, že iTunes Store nepřináší zvlášť velký zisk a slouží především k podpoře prodeje hardwaru), ale pochopitelně si nehodlá znepřátelit hudební vydavatele, takže jim vyšel vstříc.

Je však otázkou, zda „Cocktail“ nějak výrazně posílí prodej alb, pokles jejich prodeje má hlubší příčiny (asi nejvíc by pomohlo, kdyby alba prostě obsahovala kvalitní hudbu, což zdaleka ne vždy platí, nemluvě o tom, že právě možnost nákupu jednotlivých skladeb byla jedním z hlavních důvodů úspěchu internetového prodeje hudby).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: