Apple potvrdil návrat Steva Jobse do práce - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple potvrdil návrat Steva Jobse do práce

1. července 2009, 00.00 | Mluvčí firmy potvrdil zpravodajským agenturám, že Steve Jobs již opět pracuje u Applu, avšak ještě ne naplno a spekuluje se, že se jeho úloha natrvalo změní.

Ohledně Steva Jobse se v poslední době vyrojila řada spekulací, velký rozruch vyvolala zpráva, že se v dubnu podrobil transplantaci jater, zároveň se však začalo mluvit o jeho návratu do firmy, objevovaly se zmínky o tom, že byl spatřen v cupertinském areálu Applu a tisková zpráva oznamující prodej milionu kusů nového iPhonu 3GS Jobse citovala.

Jobsův návrat zatím jen částečný

Pořád se ale jednalo o neověřené informace, avšak od pondělí už máme jistotu, Jobsův návrat totiž oficiálně potvrdil přímo Apple. Firemní mluvčí sdělil agentuře Reuters (a také několika dalším zpravodajským agenturám, jejichž citace se záhy rychle rozšířily po webu), že se Jobs vrátil do práce. V současnosti tam pracuje jen několik dní v týdnu, v ostatní dny pracuje z domova. Mluvčí dodal, že jsou velmi rádi, že ho mají zpátky.

V lednu Jobs oznámil, že odchází na dočasnou zdravotní dovolenou do konce června. Již nějakou dobu předtím výrazně ztrácel na váze, což zjevně byl důsledek metabolické poruchy a jeho odchod do ústraní dokazoval, že jde o vážnější problém, než se původně předpokládalo.

Po Jobsově odchodu z funkce generálního ředitele Applu se vyrojily různé (často dost nechutné) spekulace o jeho zdravotním stavu, přirozeně to rovněž způsobilo nervozitu mezi investory a finančními analytiky, ale jak víte, Apple nakonec vcelku uspokojivě fungoval dál.

Ještě při zahájení konference WWDC 2009 o Jobsovi nepadla ani zmínka, brzy poté se však začaly objevovat už zmíněné zprávy, avšak teprve v posledních dnech se začíná situace vyjasňovat.

Transplantace jater potvrzena

Shrňme si proto dosavadní informace, abychom se k této záležitosti, související s hlavní tématickou náplní MůjMacu pouze okrajově, již nemuseli vracet.

Původ Jobsových potíží zřejmě sahá až do roku 2004, kdy mu byl zjištěn zhoubný nádor slinivky břišní. Tehdy však měl svým způsobem štěstí (lze-li vůbec o něčem takovém v téhle souvislosti mluvit), jednalo se o vzácnější léčitelnou formu (ve většině případů bývá naděje na přežití tohoto onemocnění velice malá), která se dala řešit operací.

Nemoc však zjevně měla další následky, jež nakonec vedly k tomu, že potřeboval transplantaci jater, její provedení potvrdila (s Jobsovým svolením) nemocnice Methodist University Hospital v tennesseejském Memphisu.

Jobs zvolil tuhle nemocnici nejspíš kvůli tomu, že stát Tennessee má mnohem kratší čekací lhůty na transplantace než činí průměr v USA, je však třeba zdůraznit, že nový orgán dostane jen ten, kdo ho opravdu potřebuje, bez ohledu na své postavení, vedoucí transplantačního programu nemocnice vysvětlil, že z čistě lékařských důvodů byl Jobs hlavním kandidátem operace a také řekl, že transplantace proběhla úspěšně a Jobsova prognóza je vynikající.

Avšak přes veškerý pokrok lékařské vědy zůstává transplantace orgánu (zvlášť tak složitého jako jsou játra) značně závažným zákrokem (rozhodně to není obdoba výměny rozšiřující karty v počítači), Jobs se tedy jistě i v tom nejpříznivějším případě bude ještě nějakou dobu zotavovat (to zřejmě vysvětluje, proč Apple jeho návrat nespojil s větší publicitou).

Jobsova zdravotní dovolená tak spočívala v čekání na transplantaci a následné zotavení z ní, vzhledem k tomu, jakou nervozitu vyvolala samotná zpráva o Jobsově dočasném odchodu z funkce, nepřekvapuje, že tato informace nebyla uvolněna předem. Mezi analytiky a finančníky nyní probíhá diskuse, zda Apple měl podrobné informace o Jobsově zdravotním stavu zveřejnit dříve, k tomu se však MůjMac vyjadřovat nebude.

Stane se Jobs poradcem a hlavním stratégem?

Ostatně, finanční trhy si mezitím již zvykly na myšlenku, že Steve Jobs neřídí každodenní chod Applu, a tak potvrzení jeho návratu kurs firemních akcí v podstatě nijak neovlivnilo, někteří analytici dokonce začínají uvažovat o tom, že Jobs bude teď zastávat spíše poradenskou roli, soustředí se na rozvíjení firemní strategie a uvádění nových produktů, zatímco provozní záležitosti zůstanou i nadále na Timu Cookovi, který převzal Jobsovu úlohu po dobu jeho zdravotní dovolené, dokonce se spekuluje, že by se Cook mohl stát generálním ředitelem Applu také oficiálně.

09mm16012009f.jpg

Lze tedy předpokládat, že se přes Jobsův (prozatím jenom částečný) návrat příliš mnoho nezmění, další novinky Applu ovšem nejspíš už opět předvede on (pravděpodobně půjde o nové iPody a Snow Leoparda v září, mluví se sice i o jiných nečekaných novinkách, jenže na to se příliš sázet nedá).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: