Tablet Applu se údajně objeví počátkem příštího roku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tablet Applu se údajně objeví počátkem příštího roku

27. července 2009, 00.00 | Server AppleInsider tvrdí, že po překonání většiny překážek Apple chystá uvedení svého tabletu odvozeného z iPodu touch na první čtvrtletí roku 2010.

Pověsti o tom, že Apple uvede nový tablet, který se bude snažit změnit trh přenosných počítačů, kolují už dlouho. Minulý týden se svým vyjádřením k tomuhle tématu přišel také server AppleInsider. Ten již v září 2007 psal o tom, že Apple chystá přístroj, jenž by se mohl stát moderní obdobou přístroje Newton MessagePad, jehož prodej sice skončil už v roce 1998, ale mnozí na něj nostalgicky vzpomínají dodnes.

AppleInsider v minulosti již vícekrát dokázal, že má spolehlivé informace ze zákulisního dění u Applu, a tak si jeho tvrzení ohledně tabletu zaslouží pozornost, podívejme se tedy, jak to podle něj s tímto zatím poněkud mýtickým přístrojem vypadá.

Za tabletem stojí Steve Jobs

Tablet prý byl vývojovým projektem Applu už nejméně rok předtím, než se objevila ona předloňská zmínka a od té doby se vyvíjel dál. Měl by to být přístroj s 10” úhlopříčkou a podporou 3G sítí a jedná se o nejnovější duchovní dítě Steva Jobse, což do značné míry určuje jeho vlastnosti a také to, kdy se dostane na trh. Podle zasvěcenců totiž projekty pod přímým Jobsovým dohledem musí mít přesné obrysy, každý pixel uživatelského rozhraní musí odpovídat dané vizi a jakmile se objeví sebemenší chyba (či to, co za chybu považuje Jobs), musí se vše vrátit zpět do vývoje.

AppleInsider údajně byl svědkem alespoň půl tuctu takovýchto „resetů“ projektu za minulé dva roky. Vývoj vždy zamrzl a klíčové rysy zařízení byly nově zváženy a přepracovány. Blízcí Jobsovi spolupracovníci občas dokonce pochybovali, že tento projekt kdy spatří světlo světa, nakonec Jobs v minulosti již některé podobné projekty takto zastavil (v roce 2004 na konferenci D: All Things Digital prozradil, že jedním z nerealizovaných projektů bylo PDA Applu).

Avšak v posledních šesti měsících se podle zdrojů AppleInsideru daly dohromady všechny životně důležité prvky tabletu. Jobs, vzhledem ke svým zdravotním potížím v tomto období, projekt sledoval z domova a později dokonce i z nemocničního lůžka a nakonec začal být s výsledkem skutečně spokojený. A to tak, že uvedení tabletu na trh zařadil do plánu Applu na rok 2010, konkrétně na jeho první čtvrtletí, tvrdí lidé, kteří v minulosti AppleInsideru poskytli velmi přesné informace o vnitřním dění v Cupertinu.

Nový přístroj, jehož cena by se měla pohybovat mezi nejvybavenějším iPhonem a nejlevnějším notebookem Applu (tedy nejspíš mezi 600 a 1 000 USD) se tak zřejmě objeví někdy mezi lednem a březnem 2010, pokud se samozřejmě nevyskytnou nějaké nepředvídané potíže.

Údajná jednání o podpoře operátora Verizon Wireless

Protože tablet má podporovat 3G sítě, bude důležité i to, jací mobilní operátoři budou pro tento přístroj poskytovat své služby. V případě iPhonu zajišťuje v USA telekomunikační služby výlučně operátor AT&T. Apple veřejně stále tvrdí, že je tento vztah výborný (naposledy to zopakoval minulý týden při oznámení svých finančních výsledků za minulé čtvrtletí), v zákulisí však vztahy obou firem zdaleka tak srdečné nejsou.

Nový firmware 3.0 přinesl řadu nových funkcí, jež vyžadují podporu operátora a AT&T některé z nich (jako třeba podporu MMS zpráv či využívání iPhonu v roli modemu) dosud nezprovoznil, takže američtí uživatelé iPhonu jsou na tom v mnoha ohledech hůře než zákazníci v jiných zemích.

Kritika těsného svázání iPhonu v USA s AT&T patří k nejčastějším tématům webových diskusí a podle zasvěcenců zaváhání AT&T v souvislosti s firmwarem 3.0 roztrpčilo také Apple a způsobilo, že nyní aktivně jedná s konkurenčním operátorem Verizon Wireless o možnosti, že by mobilní přístup k internetu pro chystaný tablet obstarával právě on. (Před pár dny přišel finanční zpravodajský web The Street.com s pověstí, že Verizon bude nabízet dotovaný tablet Applu, nejspíš právě o tom se teď jedná.)

Předpokládaný vzhled tabletu

AppleInsider již v minulosti několikrát zveřejnil představy vzhledu nového tabletu, ale v posledních měsících získal přesnější informace a nabízí nová umělecká ztvárnění jeho vzezření, zobrazující spolu s ním též iPhone, aby bylo možné nějaké porovnání (skutečný tablet ovšem může vypadat značně odlišně).

Chystaný tablet by tedy měl mít obrazovku o úhlopříčce kolem 10 palců (podle některých jiných pověstí by to mělo být 9,7”) a samozřejmě bude podporovat multi-touch ovládání. A podpora 3G sítí by měla zajistit mobilní připojení k internetu.

Potíže s výběrem procesoru

Dlouho však nebylo jasné, jaký procesor bude tablet používat, podle AppleInsideru hlavní příčinou opožděného uvedení tabletu na trh je právě hledání vhodné hardwarové platformy.

Při počátečním návrhu přístroje se totiž údajně počítalo s tím, že bude postaven na procesoru Intel Atom, tehdy ovšem teprve chystaném pod kódovým označením Silverthorn.

Zástupci Intelu v březnu 2006 skutečně veřejně prohlásili, že Apple chystá kapesní přístroje využívající jeho procesory, zároveň ovšem vyloučili, že by to mohl být iPod. Pověsti o tom, že Apple nasadí Atom do některých svých produktů, opravdu kolovaly, avšak přístroje s ním na trh nikdy nedorazily. AppleInsider sice nemá žádné jasné důkazy, že by existovaly nějaké takové prototypy, ale podle náznaků, jež vyrozuměl od svých zdrojů, Apple zklamala u prototypů s čipy Intelu výdrž baterie.

A to zřejmě byl jeden z hlavních důvodů, proč na jaře 2008 Apple převzal za 278 milionů USD firmu P.A. Semi zabývající se návrhem čipů s nízkým příkonem. Apple nebyl spokojený s existujícími SoC (Systém-on-a-chip) řešeními a chtěl s pomocí P.A. Semi vyvinout vlastní SoC čip vycházející z architektury ARM, který by vyhovoval jeho požadavkům (to znamená, že tablet bude mít blíže k iPodu touch než k Macům).

To samozřejmě způsobilo u Intelu značné rozčarování, z jeho strany dokonce zazněly výroky kritizující Apple za to, že pro iPhone zvolil procesor ARM, ovšem vyšší vedení Intelu se tahle prohlášení snažilo rychle zahladit.

Intel nadále zůstává výlučným dodavatelem procesorů pro Macy a to se sotva změní (ovšem to, že Apple nyní používá čipové sady NVIDIe namísto od Intelu, svědčí o tom, že ani tady není spolupráce tak těsná jako předtím, v daném případě šlo však především o to, že integrovaná GeForce 9400M nabízí mnohem vyšší výkon než integrované grafiky Intelu), v oblasti kapesních přístrojů ale Apple nejspíš zůstane u ARM, zvlášť když nyní nastupuje nová generace těchto procesorů.

Jak ukazuje iPhone 3GS, nová SoC řešení vycházející z procesoru Cortex A-8 poskytují mnohem vyšší výkon než předchozí procesory ARM11 a kdyby čip pro tablet navíc obsahoval nějaké doplňky od P.A. Semi (třeba mediální akcelerátory), mohlo by to být opravdu zajímavé řešení.

Samozřejmě zůstává spousta nezodpovězených otázek, včetně toho, pro koho vlastně bude Apple tenhle přístroj nabízet (jistě se bude snažit zajistit, aby nekonkuroval ani iPodu touch, ani 13” MacBookům), to vše se nejspíš ještě řeší a odpovědi se dozvíme až počátkem příštího roku. Dávalo by to smysl i z obchodního hlediska, teď na podzim Apple nejspíš uvede modernizovaný iPod touch a další iPody určené pro vánoční sezónu, zatímco tablet si ponechá na pozdější dobu. A stále ovšem nelze vyloučit ani to, že se vyskytnou nové nepředvídané potíže, jež uvedení tabletu opět oddálí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: