Apple zve na mediální akci týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple zve na mediální akci týkající se Maců

15. října 2010, 00.00 | Média obdržela pozvánku na akci konanou 20. října, jež představí novinky spojené s Macy. Lze očekávat předběžné představení nástupce Snow Leoparda, zřejmě též uvedení balíků iLife '11 a iWork '11 a pravděpodobně dojde k modernizaci MacBooku Air (a možná i dalších notebooků).

Apple v současnosti své hardwarové a softwarové novinky představuje dvěma způsoby. Buď je prostě uvede na trh bez předchozího upozornění (nepočítáme-li obvykle se předtím vynořující pověsti „z dobře informovaných zdrojů“), anebo uspořádá vlastní mediální akci, kde novinky uvede, což se obvykle týká těch významnějších záležitostí. Tak je tomu už delší dobu a když se od letošního roku Apple přestal účastnit Macworldu, již se nemusí ohlížet na jiné akce či instituce.

Z pozvánky vykukuje lev za jablečným logem

Přesto však Apple své novinky nadále uvádí převážně v určitých měsících a zachovává i další zažité tradice. Jednou z nich je, že pozvánky na zmíněné akce rozesílá týden předem elektronickou poštou vybranými médiím. A tuto středu opět dostala takovou pozvánku, asi jako první to veřejně oznámil Engadget.

Apple zve na speciální mediální akci, jež se bude konat příští středu 20. října od 10:00 pacifického času v přednáškovém sálu cupertinského areálu Applu. (Vzhledem k časovém posunu u nás již bude večer.)

Jako vždy pozvánku doprovází obrázek, na němž je vidět trojrozměrné logo Applu, známé kovové nakousnuté jablko, z pod něhož vykukuje fotografie kočkovité šelmy, zřejmě lva. A obrázek doprovází heslo „Back to the Mac“ („Návrat k Macu“).

Přes důraz na iOS docházelo také k modernizacím Maců

Akce se tedy zjevně bude týkat novinek spojených s Macy. Není to nijak překvapivé, Apple tradičně v říjnu (nejpozději počátkem listopadu) uvádí nové Macy, letos navíc hodně uživatelů získalo dojem, že Apple klade příliš velký důraz na iOS a hardware s ním spojený, zatímco Macy opomíjí. Projevilo se to hlavně na letní vývojářské konferenci WWDC 2010, kde Steve Jobs představil pouze iPhone 4 a iOS 4, avšak o Macích se vůbec nezmínil.

K modernizacím Maců ovšem letos přece jenom docházelo, v dubnu se objevily modernizované MacBooky Pro, v květnu pak získal bílý MacBook „výkonnější vnitřnosti“.

Na konferenci WWDC 2010 se ke zklamání mnohých nové Macy neobjevily, ale brzy po ní dorazily na trh modernizované Macy mini, v červenci potom Apple uvedl modernizované iMacy a Magic Trackpad.

Tehdy zároveň oznámil modernizaci Maců Pro, jež se ovšem dostaly k zákazníkům až koncem srpna. Ohlásil též 27“ monitor LED Cinema Display, který se začal prodávat teprve koncem září.

V září navíc Apple představil nové iPody a nastínil další směr vývoje iOS. Když si tohle dáme dohromady spolu s pověstmi, jež kolují v poslední době, lze zkusit odhadnout, co by tak asi mohl Apple příští středu předvést.

Představí Apple Mac OS X 10.7 „Lion“?

Samotná pozvánka naznačuje, že jedním z hlavních témat akce bude další vývoj Mac OS X, výše popsaný obrázek nejspíš odkazuje na jeho další novou verzi, nástupce současného Snow Leoparda. Půjde zřejmě o Mac OS X 10.7, o němž dosud kolují jen neurčité dohady.

Apple nové hlavní verze Mac OS X označuje jmény velkých kočkovitých šelem, pozvánka naznačuje, že nová verze by se mohla jmenovat „Lion“, tedy „lev“. Příští týden by mohl upřesnit, co pro tuto novou verzi Apple chystá a snad také sdělí přesnější časový rámec jejího vývoje.

Na akci ovšem předvede nanejvýš předběžnou vývojářskou verzi tohoto operačního systému, podobně jako tomu bylo v červnu 2008 na konferenci WWDC 2008. (Objevily se sice naprosto zcestné spekulace, že by Apple mohl uvolnit Mac OS X 10.7 již nyní, ale to nedává smysl, už kvůli podpoře externích vývojářů, což si samo žádá mnohem delší čas).

Apple tak zřejmě nastíní, kam hodlá dál směřovat s Mac OS X, již se vyrojily pověsti o tom, že Mac OS X 10.7 bude zahrnovat „revoluční nové vlastnosti“, ale dosavadní zkušenosti vybízejí spíše ke skepsi, i když nová verze operačního systému Maců jistě nějaké důležité novinky přinese (jen doufejme, že jimi nebudou snahy o připodobnění k iOS, hlavně pokud jde o jeho četná omezení).

Lze očekávat též vydání programových balíků iLife '11 a iWork '11

Mac OS X 10.7 tak zřejmě bude dostupný nanejvýš v hodně předběžné vývojářské verzi, ale přesto bychom se mohli dočkat také nových ostrých verzí softwaru pro Macy. Apple totiž nejspíš uvede nové verze '11 svých programových balíků iLife a iWork, jejichž současné verze '09 byly představeny už na loňském Macworldu.

Pověsti o iLife '11 se objevují již delší dobu, v červenci přinesl jeden francouzský web pověsti o tom, co má nová verze zahrnovat (plnou podporu 64bitového režimu, přepracovaný program iWeb a vypuštění aplikace iDVD) a v minulých měsících přibývalo náznaků brzkého uvedení tohoto softwaru, na Amazonu se například nedávno objevily položky chystaných knih o iLife '11 a jeho aplikacích.

A lze předpokládat, že pokud Apple uvede novou verzi mediálního balíku iLife, udělá totéž se svým kancelářským balíkem iWork.

Opět můžeme jenom spekulovat, co ty tyto programy přinesou, ale dá se očekávat zlepšená podpora 64bitového režimu a moderního hardwaru obecně, vyloučit nelze ani nové funkce a vlastnosti zlepšující spolupráci s iOS (pod který ostatně byly některé aplikace těchto balíků přeneseny).

Možná vyjde též ostrá verze Mac OS X 10.6.5

A objevit by se mohla také ostrá verze Mac OS X 10.6.5, jehož beta verze externí vývojáři dostávají již od poloviny srpna, poslední zprávy o nové beta verzi pocházely z konce září, ale včera přinejmenším někteří vývojáři obdrželi nové testovací sestavení 10H555 (jde o již sedmou uvolněnou beta verzi), které nadále netrpí žádnými známými problémy a nezměnil se ani seznam komponent, na něž se mají testující přednostně zaměřit. To vše ještě více posiluje domněnky o blížícím se uvedení ostré verze.

Nová aktualizace Snow Leoparda bude potřebná pro podporu některých funkcí (zejména bezdrátového tisku) iOS 4.2 chystaného až na listopad, ale Mac OS X 10.6.5 by mohl zahrnovat i podporu pro zmíněné nové verze programových balíků Apple a též pro nový hardware.

Modernizace MacBooku Air se pokládá za téměř jistou

A tím se dostáváme k tomu, že by Apple příští středu mohl představit také nové Macy. Jak jsme uvedli výše, letos se nějaké modernizace již dočkaly skoro všechny Macy, s jednou významnou výjimkou – ultrapřenosný MacBook Air se vůbec nezměnil již od června 2009, ale jeho základní konstrukce je ještě mnohem starší.

Pověsti o modernizaci tohoto stroje přicházejí už od jara a v červenci tchajwanské zdroje začaly tvrdit, že se chystá nový model s menším, 11.6“ displejem, vybavený úspornými variantami nových mobilních Nehalemů.

Věrohodnost těchto informací bude možné ověřit příští středu, počátkem října se totiž začaly povážlivě ztenčovat skladové zásoby stávajících MacBooků Air u amerických prodejců Maců, což obvykle bývá znamením blížící se modernizace daného typu.

Zřejmě se tak na chystané akci dočkáme nového MacBooku Air, případně jeho nástupce, mohlo by zároveň jít o odpověď Applu na netbooky (které odmítá jako takové, jeho řešení by nepochybně bylo výkonnější a ovšem také o něco dražší).

Modernizace by se mohly dočkat též některé MacBooky Pro

Nelze ovšem vyloučit ani modernizaci dalších Maců. Server MacRumors udržuje průvodce pro kupce produktů Applu, který sleduje, kdy byly jednotlivé modely naposledy modernizovány a podle toho doporučuje, zda daný produkt koupit, anebo počkat na jeho nový model.

Zatímco stolní Macy se nacházejí na počátku nebo uprostřed svého životního cyklu, v případě notebooků je „ na spadnutí“ modernizace MacBooku Air a též u MacBooků Pro průvodce uvádí, že se blíží konci svého cyklu.

To by mělo platit především pro 13“ modely, které stále používají procesor Core 2 Duo, již se proto vyskytly úvahy, že by je Apple nyní mohl též osadit mobilním Nehalemy (nejspíš levnějšími procesory Core i3), není to ovšem vůbec jisté.

Apple by totiž mohl s modernizací MacBooků Pro počkat až do příštího roku, kdy lze předpokládat nasazení procesorů Sandy Bridge, nástupců současných Nehalemů (ty by mimo jiné měly přinést už přijatelně výkonnou integrovanou grafiku, jak naznačují testy předběžných vzorků).

Modernizace MacBooků Air se zdá být téměř jistá, ale k menším změnám může dojít též u ostatních notebooků (i kdyby 13“ MacBooky Pro nedostaly nové procesory, možná se dočkají drobných vylepšení své výbavy) a kosmetické úpravy nelze úplně vyloučit ani u dalších Maců, včetně stolních.

Před středeční akcí Apple zřejmě ohlásí rekordní prodeje

Teoreticky by Apple mohl přinést ještě nějaké další překvapení, ale už samotné výše probrané novinky by jako náplň oznámené akce docela stačily.

Mimochodem, příští týden bude pro Apple docela rušný, protože již v pondělí 18. října oznámí své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí. Toto načasování sotva bude náhodné, Apple má ve zvyku uvést své ekonomické výsledky před představením novinek (podobně tomu bylo letos v lednu, kdy nejprve v pondělí zveřejnil výsledky za čtvrté kalendářní čtvrtletí 2009 a následující středu představil iPad).

Příští pondělí Apple jistě sdělí přesnější údaje o počtech prodaných iPhonů, iPadů a Maců, všeobecně se očekává, že půjde o rekordní hodnoty.

V USA podíl Maců na prodeji osobních počítačů již překročil 10 procent

Zejména v USA se Macy prodávají opravdu dobře, podle ve středu zveřejněných odhadů analytických firem Gartner a IDC dosáhl podíl Applu na prodeji nových osobních počítačů v USA ve třetím čtvrtletí 2010 více než 10 procent (podle IDC 10,6 a podle Gartnera 10,4 procenta), což ho umístilo třetí nebo čtvrtou příčku žebříčku největších výrobců (první dvě místa obsadili HP a Dell, o třetí místo se Apple přetahuje s Acerem), celosvětově však podíl Maců stále ještě nestačí na samostatnou kolonku ve statistikách.

Počet v USA prodaných Maců se blíží 2 milionům, důležité je však hlavně to, že ve Spojených státech prodej Maců pořád rychle rostl, podle Gartnera o 14, podle IDC dokonce o plných 24 procent, což výrazně překonává růst trhu jako celku (a někteří z výše umístěných výrobců PC naopak zaznamenali pokles odbytu).

Nejbližší budoucnost slibuje pro Apple nadějné vyhlídky

Scénář pro příští týden vzhledem k výše uvedenému vypadá takto: Nejdříve v pondělí oznámí Apple své hospodářské výsledky, kdy zřejmě ohlásí rekordní prodeje jak přístrojů s iOS, tak také Maců a ve středu pak představí novinky spojené s Macy, jež by měly zajistit, že tento trend bude pokračovat i nadále. MůjMac o tom všem samozřejmě bude průběžně informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: