Apple údajně připravuje přepracovaný MacBook Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple údajně připravuje přepracovaný MacBook Air

16. července 2010, 00.00 | Na druhé pololetí 2010 má Apple chystat nový 11,6“ MacBook Air a též nový iPod touch s fotoaparátem a čipem A4.

Poslední větší inovací Maců byla výrazná modernizace Maců mini v polovině června, od té doby se na této frontě mnoho neděje, pověsti na toto téma ovšem přicházejí stále.

Digitimes věští nový MacBook Air a nový iPod touch

Nejnověji se objevilo tvrzení, že Apple připravuje nový MacBook Air, podle tchajwanského serveru Digitimes ve druhé polovině roku 2010 uvede novou verzi ultrapřenosného MacBooku Air, jež bude vybavena 11,6“ displejem (takže podstatně menším než současná 13,3“ obrazovka) a bude používat úsporné ULV procesory ze série Intel Core i, tedy nové 32nm mobilní Nehalemy s ultranízkým pracovním napětím.

Nový notebook má vyrábět firma Quanta Computer, podle vedoucího analytika Mingchiho Kua z Digitimes Research. Quanta navíc prý bude vedle nového MacBooku Air vyrábět též nový iPod touch, který na trh přijde v srpnu nebo v září.

MacBook Air nasadí nové technologie

Kuo se odvolává na své diskuse s významnými výrobci komponent (s nimiž má Digitimes velice dobré vztahy, takže nelze vyloučit, že se opravdu dozví ledacos ze zákulisí), tvrdí, že 11,6“ MacBook Air bude ještě lehčí a tenčí než stávající modely a technologie v něm použité Apple později uplatní v širším měřítku ve svých dalších modelových řadách, aby dále zvýšil jejich konkurenceschopnost.

Zároveň se však předpokládá, že se v letošním roce prodá jen 400 000 kusů těchto strojů, nebude to nijak masová záležitost (vzhledem k tomu, že ostatních Maců se za rok odbude několik milionů).

O iPodu touch se takovéto pověsti objevily již dříve

Pokud jde o nový iPod touch, ten má dostat třímegapixelový fotoaparát, schopný pořizovat jak statické snímky, tak video a stejně jako iPhone 4 bude postaven na čipu Apple A4. Tento přístroj naopak bude zbožím masové spotřeby, Kuo odhaduje, že v roce 2010 se prodá 17 až 18 milionů kusů.

Obdobné pověsti však přišly už před několika dny. Nasazení čipu A4 lze považovat za téměř jisté, ale okolo fotoaparátu panují pochybnosti, navíc se zvažuje, že by mohl mít též čelní fotoaparát pro podporu videohovorů FaceTime. V tomto ohledu Digitimes nepřináší mnoho nového, pouze „recykluje“ dřívější pověsti.

Bude 11,6“ MacBook Air předznamenáním rozsáhlejších změn přenosných Maců?

Zajímavěji však vypadají zprávy o novém MacBooku Air. Samozřejmě nemáme žádnou záruku, že se jedná o pravdivé informace, v minulosti se některá tvrzení Digitimes nepotvrdila, jiná však ano a nedá se popřít, že má velice dobré kontakty u firem, jež zajišťují vlastní výrobu hardwaru Applu a případné prototypy musí získat s určitým předstihem.

Budeme-li předpokládat, že to jsou autentické zprávy, potom by šlo o zásadní inovaci tohoto modelu, o jeho novou generaci, s menší úhlopříčkou obrazovky a nasazující úsporné mobilní Nehalemy.

To se zatím nezdálo příliš pravděpodobné, spíše se předpokládalo, že podobně jako ostatní 13“ notebooky Applu zůstane u procesorů Core 2 Duo a doplní je novou integrovanou grafikou GeForce 320M.

Pokud by to však byla úplně nová generace MacBooku Air, dávalo by smysl také nasazení nové generace procesorů. Podobně jako při uvedení prvního MacBooku Air by se tento stroj mohl stát předvojem dalších širších změn. (Původní MacBook Air byl vlastně první model Applu, který použil „unibody“ pouzdro.)

Největší nejistota zůstává ohledně grafiky

Největší nejasnosti přetrvávají okolo grafiky, uvažované procesory sice zahrnují integrovanou grafiku Intel HD, jenže ta je dost slabá, GeForce 320M se rozhodně nevyrovná (a ztrácí i na GeForce 9400M ve stávajícím MacBooku Air).

A tak se Apple buď smíří se slabší integrovanou grafikou, anebo nasadí nějaké úplně jiné řešení (do té doby se ovšem možná již vyřeší licenční spory mezi NVIDIí a Intelem, znemožňující NVIDii výrobu čipových sad pro Nehalemy, nebo se najde nějaká úplně jiná alternativa).

Na potvrzení či vyvrácení těchto pověstí si počkáme ještě několik měsíců

Dostupných informací je sice zatím pořád málo, ale vyjdeme-li z Kuových výroků, potom by nový MacBook Air měl předznamenávat novou generaci notebooků Applu, jejíž technologie se ve větším měřítku uplatní až v roce 2011.

Ovšem i samotný 11,6“ MacBook Air se zřejmě objeví teprve za několik měsíců, takže zůstává otázkou, zda stávající modely už prostě dožijí, anebo jestli se ještě dočkají modernizace nasazující grafiku GeForce 320M.

To vše ukáží příští měsíce, lze předpokládat, že nejprve v září přijdou nové iPody (včetně nového iPodu touch s prvky převzatými z iPhonu 4) a později, nejspíš někdy v říjnu, by mohly dorazit modernizované Macy, především výše popisovaný nový MacBook Air (avšak může to nakonec být i něco docela jiného).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: