Apple oznámil nové Macy Pro a 27“ monitor LED Cinema Display - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple oznámil nové Macy Pro a 27“ monitor LED Cinema Display

28. července 2010, 00.00 | Nové Macy Pro s až šestijádrovými Xeony a lepšími grafickými kartami se začnou dodávat v srpnu, v září se navíc objeví 27“ monitor LED Cinema Display.

Včera Apple uvedl modernizované iMacy a Magic Trackpad, ty podrobněji popisujeme v samostatném článku. Zároveň však oznámil další chystané hardwarové novinky, jež se objeví později, podle očekávání jde o modernizované Macy Pro a nový 27“ stolní monitor:

Nové Macy Pro přinesou novinky v oblasti procesorů, grafických karet a disků

Nejprve se podívejme na nové Macy Pro, jejich vlastnosti Apple oznámil v téhle tiskové zprávě a nové prvky již popisují též stránky Macu Pro na webu Applu.

Oproti některým dřívějším předpokladům však nejde o zásadní změnu, v podstatě zůstává zachována stávající konstrukce, jen se vylepší některé komponenty a především se podstatně rozšíří paleta volitelného vybavení.

Nové dva základní modely

Z tiskové zprávy vyplývá, že se i nadále budou nabízet dva základní modely, a to čtyřjádrový za 2 499 USD a osmijádrový za 3 499 USD.

Čtyřjádrový model bude vybaven 2,8GHz Xeonem W3530 spolu se 3GB DDR3 ECC RAM, rozšiřitelné na 16 GB, zatímco osmijádrový model dostane dva čtyřjádrové 2,4GHz procesory Xeon E5620 se 6 GB RAM, rozšiřitelné až na 32 GB. Oba dva stroje budou obsahovat 1TB SATA disk a především novou grafickou kartu, kterou bude ATI Radeon HD 5770 s 1 GB paměti GDDR5.

Ostatní vybavení obou modelů zůstane shodné s tím, co se nabízí dnes, všechna rozhraní a rozšiřující sloty pochopitelně budou zcela stejné. Samozřejmě k nim půjde objednat nový trackpad Magic Trackpad, ale to je drobnost. Nové však budou zejména možnosti rozšiřování, a to v celkem třech oblastech, konkrétně se jedná o procesory, grafické karty a datová úložiště:

Široká paleta vícejádrových konfigurací

Čtyřjádrový model půjde volitelně osadit 3,2GHz čtyřjádrovým nebo 3,23GHz šestijádrovým Xeonem, do dvouprocesorového stroje bude možné nasadit šestijádrové Xeony X5650 na 2,66 nebo 2,93 GHz. To znamená, že budou existovat konfigurace se 4, 6, 8 nebo 12 procesorovými jádry, a protože tyto procesory podporují Hyper-Threading, virtuálních jader může být dvakrát tolik, tedy až 24.

Všechny tyto procesory se vyrábějí 32nm procesem a i šestijádrové modely používají jediný čip, takže všechna jádra mohou sdílet 12 MB terciární cache paměti a obsahují také jiné prvky zvyšující výkon. Apple to vše popisuje zde, paměťový řadič je pochopitelně nadále tříkanálový a RAM lze taktovat až na 1 333 MHz.

Znatelně výkonnější grafické karty

Ke zlepšení došlo též u grafických karet, standardní ATI Radeon HD 5770 proti současné GeForce GT 120 znamená velkou změnu a komu to nepostačí, bude moci tyto karty nasadit hned dvě, anebo půjde použít ještě podstatně výkonnější kartu ATI Radeon HD 5870 s 1 GB RAM.

Vlastnosti obou karet Apple popisuje na téhle stránce, změnily se přitom i výstupní porty karet, obě nabízejí dva Mini DisplayPorty a podvojný DVI výstup, což bude stačit na velkoformátové monitory, DVI výstup si poradí s rozlišením až 2 560 x 1 600 a Mini DisplayPorty mohou jít ještě výše.

Klasické nebo SSD disky

Čtyři diskové šachty bude samozřejmě možné osadit až čtyřmi 1TB neb 2TB 7200otáčkovými SATA disky tak jako teď, nově se však budou nabízet také SSD disky o kapacitě 512 GB, které rovněž mohou být až čtyři. O užitých SSD discích Apple uvádí pouze to, že zvládají přenosové rychlosti až 230 Mb/s, tedy dvojnásobek proti klasickým pevným diskům.

Tyto disky se dají sdružovat do polí RAID 0 a RAID 1, vyspělejší RAID konfigurace bude potřebovat dodatečnou RAID kartu, to se proti současnosti nezmění, stejně jako optické mechaniky, což nadále budou jedna nebo dvě 18X DVD vypalovačky SuperDrive. Úložné možnosti chystaných Maců Pro se popisují zde.

A nový 27“ monitor LED Cinema Display dorazí až v září

Druhou včerejší oznámenou hardwarovou novinkou byl 27” monitor LED Cinema Display, o němž už se také hovoří hodně dlouho. Oznámení má podobu této tiskové zprávy a na Webu Applu se již nachází stránka, která ho popisuje podrobněji.

Tento monitor nabízí 27“ IPS obrazovku s rozlišením 2 560 x 1 440. Zjevně se jedná o stejnou obrazovku, jako je ta v 27“ iMacích, s trochou nadsázky lze říci, že to v podstatě bude 27“ iMac bez vlastního počítače.

Svými dalšími vlastnostmi se ale podobá spíše 24“ monitoru LED Cinema Display z října 2008, proti němuž má o 60 procent vyšší rozlišení. Stejně jako 24“ model bude nabízet integrovanou kameru iSight, mikrofon a reproduktory, rozbočovač se třemi napájenými porty USB 2.0 a konektor MagSafe dovolující z monitoru napájet notebooky Applu.

Samozřejmě má LED podsvícení a navíc ještě používá čidlo okolního světla, přizpůsobující jas obrazovky a dále šetřící energii, podle Applu jde o jeho zatím „nejzelenější“ monitor. Za zmínku stojí i to, že nese reproduktory o výkonu 49 wattů, což by mělo poskytovat dostatečně silný zvuk a díky užití subwooferu zajistí věrné hluboké tóny.

Pro připojování počítačů používá nový monitor Mini DisplayPort, takže bude spolupracovat s novějšími Macy, s jinými zdroji signálu Apple zjevně nepočítá a tento konektor už podporuje jak přenos videa, tak zvuku po stejném kabelu (u 24“ verze se zvuk ještě přenášel samostatně přes USB).

Nový monitor Applu bude dostupný až v září a bude se prodávat za 999 USD. Mimochodem Apple již snížil cenu 24“ monitoru LED Cinema Display na 799 USD, tedy o 100 USD, zatímco cena 30” monitoru Cinema HD Display se nezměnila. Je pravděpodobné, že až na trh dorazí 27“ monitor, ostatní monitory se doprodají a zmizí z nabídky.

Předběžné zhodnocení oznámených novinek

Podrobnější závěry o výše popsaných novinkách bude možné udělat až poté, co se skutečně dostanou na trh, ale něco lze vyvodit už teď.

Pokud jde o nové Macy Pro, jedná se spíše o evoluci než revoluci, podstatně rozšiřující možnosti stávajících strojů. Dvanáctijádrová konfigurace bude opravdu hodně výkonná, ale na druhou stranu bude problém najít software a úlohy, jež ji využijí naplno.

Modernizace grafických karet je nezbytná, ty stávající naprosto neodpovídají této kategorii počítačů, ovšem ani nové karty nepatří k absolutní špičce, přestože přinášejí podstatné zlepšení, uvidíme, jestli se později nabídka grafického hardwaru ještě dále rozšíří. A pokud jde o volitelné SSD disky, ty by mohly výkon jistě citelně posílit, ale jasně to ukážou až testy.

Pro některé však mohou být nové Macy Pro zklamáním, protože nepřinášejí rychlejší rozhraní a významně se nezvětšila ani maximální kapacita RAM.

A co se týče nového 27“ monitoru, ten poskytuje obrazovku 27“ iMacu dalším strojům. Přináší řadu výhod (díky kvalitnímu IPS panelu a LED podsvícení), někomu ovšem může vadit, že nabízí pouze Mini DisplayPort, skoro vylučující snadné připojení jiných zařízení a navíc se zřejmě bude dodávat pouze s lesklou povrchovou úpravou. Avšak ti, kdo jsou spokojení s obrazovkou 27“ iMaců, uvítají i tenhle monitor.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: