Apple uvedl modernizované iMacy a Magic Trackpad - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple uvedl modernizované iMacy a Magic Trackpad

28. července 2010, 00.00 | Včera Apple začal prodávat nové iMacy vybavené procesory Core i3, i5 a i7 a samostatnými grafickými kartami ATI Radeon, volitelně si k nim lze navíc přiobjednat trackpad Magic Trackpad podporující multi-touch ovládání.

Včerejšek byl dnem, kdy Apple uvedl řadu hardwarových novinek spojených s Macy a další oznámil, zde se podíváme blíže na ty, jež se již dají koupit:

Předchozí pověsti o hardwarových novinkách se do velké míry naplnily

Už minulý týden se objevovaly náznaky, že se chystá modernizace iMaců a možná též Maců Pro. A v pondělí na svém blogu Daring Fireball John Gruber uvedl, že by Apple mohl v úterý (tedy včera) přijít s novými Macy Pro, zrychlenými Macy, 27“ monitorem LED Cinema Display a možná i s trackpadem Magic Trackpad.

A to se včera víceméně splnilo, Apple opravdu začal prodávat inovované iMacy a Magic Trackpad, zatímco v případě Maců Pro a 27“ monitoru pouze oznámil, že chystá jejich uvedení. Oznámeným novinkám věnujeme samostatný článek, zde se podíváme na to, co již teď lze koupit.

Že se něco děje, bylo jasné, když včera odpoledne (našeho času) přestal být dostupný webový obchod Applu, avšak majitelé přístrojů s i OS se předem dozvěděli, co se chystá, novinky se totiž s předstihem objevily v aplikaci Apple Store (ta do App Store dorazila koncem června).

Modernizované iMacy nabízejí výkonnější procesory a grafické karty

Nejprve se podíváme, co přinášejí nové iMacy (Apple k nim vydal tuhle tiskovou zprávu, jež obsahuje i seznam nově dodávaných standardních konfigurací).

Jak se dalo čekat, vnější design těchto strojů se nezměnil, nadále používají hliníková pouzdra a 21,5“ a 27“ IPS obrazovky s LED podsvícením. Nezměnily se ani možnosti připojení, na USB 3.0 či rychlejší FireWire si budeme muset ještě počkat. Podrobnější popis nových iMaců předkládá Apple tady, jde ovšem pouze o mírně aktualizované dosavadní stránky, nejlépe vyniknou novinky v přehledu technických specifikací.

K významným změnám došlo v nitru těchto strojů, zejména co se týče procesorů, potvrdily se nedávné pověsti, iMacy skutečně zcela opustily procesory Core 2 Duo.

Nižší modely nyní používají dvoujádrové procesory Core i3 a Core i5, zatímco nejvyšší 27“ model nadále užívá čtyřjádrové procesory Core i5 a i7. Vše to jsou procesory s architekturou Nehalem a pravděpodobně se jedná o stolní verze. (Ovšem dvoujádrové procesory Core i3 a i5 mají čip vlastního procesoru vyrobený 32nm procesem a obsahují integrovanou grafiku Intel HD.) To mimo jiné znamená, že všechny iMacy nyní nesou procesory s integrovaným paměťovým řadičem, ovládajícím RAM DDR3 taktovanou na 1 333MHz.

Architektura těchto procesorů, spolu s licenčními podmínkami Intelu, vylučuje, aby spolupracovaly s čipovými sadami NVIDIe s integrovanou grafikou, proto nyní všechny iMacy používají samostatné grafické procesory ATI Radeon HD.

A ještě jedna malá změna se týká všech nových iMaců. Už od loňského října nabízejí zásuvku SD karet, avšak nové modely podporují karty formátu SDXC, tedy karty s kapacitou převyšující 32 GB. Dalo se to čekat, protože totéž se zjistilo u nových Maců mini (tentokrát však Apple podporu SDXC karet více zdůrazňuje).

A ke všem iMacům nyní lze vedle myši Magic Mouse objednat také nový trackpad Magic Trackpad. Ten podrobněji probereme níže, teď se podívejme na nové standardní konfigurace iMaců:

Nové modely iMaců

Menší 21,5“ iMacy se nyní standardně osazují procesory Core i3 se 4 MB cache paměti L3. Jsou to fyzicky dvoujádrové procesory podporující Hyper-Threading, takže mohou zpracovávat až čtyři programová vlákna současně, avšak narozdíl od vyšších procesorů nezahrnují technologii Turbo Boost umožňující zvýšit taktovací frekvenci aktivního jádra, když zpracovávaný program není optimalizovaný pro vícevláknové zpracování.

Nové konfigurace 21,5“ iMaců

Nejnižší 21,5“ iMac nabízí 3,06GHz procesor Core i3, spolupracující s grafickou kartou ATI Radeon HD 4670 osazenou 256 MB vlastní RAM. Další vybavení zůstalo stejné jako u předchůdce s Core 2 Duo, tedy 4 GB RAM (rozdělené do dvou 2GB modulů, protože procesor Core i3 obsahuje dvoukanálový paměťový řadič) a 500GB disk. Stejná zůstala i cena 1 199 USD. Co se týče volitelného vybavení, u tohoto modelu Apple poskytuje pouze rozšíření RAM na 8 GB.

Vyšší 21,5“ Mac toho už přináší víc, pracuje v něm procesor Core i3 na 3,2 GHz, spojený s grafickou kartou ATI Radeon HD 5670 s 512 MB RAM. Základní výbavu doplňují 4 GB RAM a 1TB disk, za což Apple žádá 1 499 USD.

Volitelně lze tento stroj vybavit procesorem Core i5 na 3,6 GHz (je to 32nm dvoujádrový stolní Nehalem, který oproti Core i3 navíc podporuje Turbo Boost), za příplatek 200 USD. Dále jde rozšířit RAM na 8 GB a nasadit 2TB disk.

Pro 27“ iMacy se nabízí SSD disk

Nižší 27“ iMac se svým vybavením dost podobá vyššímu 21,5“ modelu, také on používá 3,2GHz procesor Core i3 a grafickou kartu ATI Radeon HD 5670 s 512 MB RAM. A opět je doplňují 4 GB RAM a 1TB disk. Tento model stojí 1 699 USD.

Volitelně se pro něj rovněž nabízí 3,6 GHz procesor Core i5, až 16 GB RAM a 2TB disk, možnosti jeho rozšiřování jsou však ještě mnohem širší.

Za 150 USD navíc lze osadit grafiku ATI Radeon HD 5750 s 1 GB vlastní paměti a hodně se zvětšily možnosti v oblasti datových úložišť. Namísto standardního 1TB SATA jde použít 2TB disk (za příplatek 150 USD), anebo se dá disk nahradit 256GB nemechanickým SSD diskem. Zcela novou možnost pak představuje kombinace klasického a SSD disku. Za 1TB disk spolu s 256GB SSD diskem Apple chce 750 USD navíc, zatímco 2TB disk a SSD disk přijdou na dodatečných 900 USD.

Nejvyšší 27“ model nadále používá čtyřjádrové procesory

Vlastně nejméně se změnil nejvyšší 27“ iMac se čtyřjádrovým procesorem. Ten se prodává už od loňského listopadu, ale teď dostal výše taktovaný procesor a výkonnější grafickou kartu. Standardní konfigurace zahrnuje 2,8GHz procesor Core i5 (fyzicky čtyřjádrový stolní čip „Lynnfield“), spolupracující s grafickou kartou ATI Radeon HD 5750 osazenou 1 GB RAM. Zbývající vybavení tvoří obligátní 4 GB RAM a 1TB disk, za což zákazník zaplatí 1 999 USD.

Volitelně se dá nejvyšší model vybavit čtyřjádrovým procesorem Core i7 na 2,93 GHz za 200 USD (oba tyto procesory podporují Turbo Boost, ale Core i7 navíc zvládá Hyper-Threading, takže poskytuje osm virtuálních procesorových jader). Grafická karta již dál vylepšovat nejde a ostatní možnosti rozšiřování se přirozeně shodují s nižším 27“ modelem.

Magic Mouse lze doplnit o Magic Trackpad

Standardně se k iMacům nadále dodává myš Magic Mouse a bezdrátová klávesnice Applu. Volitelně si lze jako dříve objednat klávesnici připojenou kabelem a kabelovou myš Apple Mouse, úplnou novinku na poli vstupních periférií však znamená nový stolní trackpad Magic Trackpad. S iMacy se dá objednat pouze v kombinaci s Magic Mouse, je ho však možné zakoupit také samostatně, v obou případech přijde na 69 USD.

Apple svůj nový trackpad podrobněji popisuje na téhle stránce. Jeho příchod se ovšem očekával, protože před týdnem úřad FCC zveřejnil jeho schvalovací dokumentaci a ochrannou známku „Magic Trackpad“ si Apple zaregistroval už na jaře.

A skutečně se jedná o stolní trackpad, který umožňuje, aby i stolní Macy mohly využívat ovládání známé z trackpadů MacBooků a MacBooků Pro, proti nim je ovšem podstatně větší, podle Applu má skoro o 80 procent větší rozměry než trackpad jeho notebooků.

Trackpad podporuje gesta až čtyř prstů

Tak jako Magic Mouse se Magic Trackpad připojuje přes Bluetooth (dá se tudíž používat se všemi novějšími Macy, včetně notebooků), měl by fungovat do vzdálenosti 10 metrů. A pochopitelně nabízí skleněný dotykový povrch stejně jako trackpady notebooků. Tento povrch přirozeně podporuje multi-touch ovládání, umí vyhodnocovat gesta více prstů (až čtyř). Pouzdro periférie je nepřekvapivě hliníkové a hodně připomíná klávesnici Applu.

Oproti Magic Mouse zvládá více gest, jedním prstem lze simulovat klepnutí nebo dvojité poklepání, dvěma prsty se posouvá, máchnutím tří prstů se dá stránkovat a přetahovat. Čtyřmi prsty je možné vyvolat Exposé a přepínat mezi aplikacemi a dále Magic Trackpad podporuje otáčení pomocí dvou prstů.

Celá dotyková plocha trackpadu může fungovat jako jedno tlačítko, ale samozřejmě se dá zkonfigurovat na podporu dvou tlačítek a různých dalších gest, to vše se nastavuje v panelu systémových předvoleb nazvaném prostě Trackpad.

Magic Trackpad vyžaduje Mac OS X 10.6.4 plus odpovídající softwarovou aktualizaci. Ta se dá stáhnout odtud (má velikost 75,09 MB), navíc Apple již uvolnil ovladače trackpadu pro 32bitová (6,62 MB) a 64bitová Windows (3,98 MB).

Apple začal prodávat vlastní nabíječku

Protože jde o bezdrátovou periférii, zajišťuje její napájení dvojice AA článků a pochopitelně lze použít dobíjitelné akumulátory. Apple s tím víceméně počítá, protože počal nabízet svou první vlastní nabíječku za 29 USD, cena však zahrnuje šest NiMH AA článků, které půjde střídat (najednou se mohou dobíjet dva články).

Nabíječka obsahuje regulační elektroniku, po dobití článků na plnou kapacitu se přepne na udržovací režim, který citelně sníží příkon. Má to být na pouhých 30mW, což je podle Applu desetkrát méně, než potřebuje průměrná nabíječka, je tedy i v tomto ohledu mnohem „zelenější“.

Nabíječka se podrobněji popisuje tady, pochopitelně se dá použít také pro Magic Mouse. A samozřejmě ji Apple inzeruje jako ekologické opatření zmenšující počet spotřebovaných baterií (v tomto případě se ovšem zájmy životního prostředí a peněženky zákazníka vzácně shodují).

Závěrečné shrnutí

Změny, jež Apple provedl u iMaců, by měly především zvýšit jejich výkon (o tom mluví též užitý reklamní slogan „Ultimate all-in-one. Turbocharged.“ - „Nejzazší integrovaný počítač. S turbem.“), ale teprve nezávislé testy ukážou, nakolik se to projeví na běhu aplikací.

Je třeba vzít v úvahu, že procesory Core i3 jsou nejnižšími modely své třídy, takže rozdíl proti Core 2 Duo nebude tak dramatický, ale výkonnější by být měly, již díly nové paměťové architektuře.

Nejvýrazněji se ovšem projeví nasazení samostatných grafických karet, proti modelům s integrovanou grafikou by měl být nárůst snímkových rychlostí citelný, užité karty ATI Radeon HD ale také nepatří k výkonnostní špičce, přestože samozřejmě proti předchozímu grafickému hardwaru znamenají velký pokrok.

To vše ukážou až testy, v případě 27“ modelů by navíc bylo zajímavé zjistit vliv volitelného SSD disku na celkový výkon. Pod Mac OS X však vystává u SSD disků problém s tím, že zatím nepodporuje příkaz TRIM (jeho význam vysvětluje například tento článek), snad se objeví s další aktualizací systému.

A nový Magic Trackpad je nepochybně zajímavá periférie, jež dále rozšíří možnosti ovládání, avšak teprve praktické testy ukážou, zda naplní očekávání.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: