Tenčící se skladové zásoby pravděpodobně naznačují blížící se modernizaci MacBooku Air - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tenčící se skladové zásoby pravděpodobně naznačují blížící se modernizaci MacBooku Air

8. října 2010, 00.00 | Zásoby MacBooku Air v nepřímých prodejních kanálech se prudce ztenčily, což by mohlo znamenat, že se přibližuje uvedení nových modelů, z obchodů Applu byly navíc staženy též externí DVD mechaniky SuperDrive pro tento stroj.

Pověsti o modernizaci MacBooku Air kolují už dlouho, v červenci se poprvé vynořilo tvrzení, že Apple chystá nový zmenšený model s 11,6“ displejem (namísto současného 13,3“). Podobné zprávy se později opakovaly ještě několikrát a koncem září napsal tchajwanský server DigiTimes, že výroba nového 11,6“ notebooku Apple již začala u firmy Quanta.

Americkým prodejcům se povážlivě tenčí skladové zásoby MacBooků Air

To vše ovšem byly pouhé nepotvrzené pověsti, ale nyní se objevily nepřímé náznaky, že se okolo MacBooku Air opravdu začíná něco dít. AppleInsider totiž ve středu uvedl, že v nepřímých prodejních kanálech (tedy u jiných maloobchodních prodejců než je Apple), se zásoby MacBooku Air v podstatě vyčerpaly.

Například z autorizovaných prodejců Applu, jež AppleInsider sleduje v rámci svého cenového průvodce pro Macy (zaměřeného samozřejmě na USA, míní se pochopitelně američtí prodejci), všichni kromě jediného už nemají na skladu levnější 1,83GHz model. A přinejmenším dva z nich již nemají ani dražší 2,13GHz konfiguraci s SSD diskem.

Podle AppleInsideru je to poprvé, kdy něco takového zaznamenal u MacBooků Air, od doby, kdy začal sledovat dostupnost jednotlivých modelů Maců, což dělá už déle než dva roky.

Současná situace ale nenastala okamžitě, již několik týdnů předtím určití prodejci upozorňovali, že se zásoby tohoto Macu ztenčují. (Ve webovém obchodu Applu je MacBook Air dostupný bez omezení, jenže to je přímý prodej, zatímco u ostatních prodejců má distribuce určitou prodlevu, a tak se případné změny musí chystat s předstihem.)

Navíc podle lidí znalých dění v oblasti velkoobchodních dodávek počítačů pro velké prodejce jako jsou Best Buy a Amazon těmto prodejcům Apple naznačil, že zásoby MacBooků Air neobnoví dříve než mezi 12. a 16. říjnem.

MacBooky Air proti jiným modelům Maců nepatří zrovna k masově prodávaným, takže k takovýmto situacím se skladovými zásobami dochází pouze tehdy, když se připravuje zásadní změna dané produktové řady, tvrdí dotyční znalci.

Stahuje se také externí mechanika SuperDrive

To by tedy mohlo znamenat, že se ve zmíněné době objeví nové modely MacBooků Air. Že se něco v tomhle směru děje, naznačuje také zpráva blogu TUAW, který obdržel upozornění, že Apple stahuje externí DVD mechaniky SuperDrive ze svých kamenných obchodů Apple Store. Tyto mechaniky se přitom dají použít pouze pro MacBook Air (pro něj byly navrženy) a pro serverovou varianta Macu mini, což též nasvědčuje blížící se modernizaci ultrapřenosného notebooku Applu.

Ve středu byl dokonce na chvíli odstaven webový obchod Applu, ale brzy začal opět fungovat bez viditelných změn, takže se nejspíš jednalo jen o běžnou údržbu (anebo o chybu v rámci probíhajících příprav na uvedení nového hardwaru).

Brzká modernizace MacBooku Air se jeví jako vysoce pravděpodobná

Samozřejmě, teprve příští dny ukážou, jestli tyto náznaky skutečně něco znamenají, avšak podceňovat je nelze. Počátkem června AppleInsider podobně informoval o klesajících zásobách Maců mini u maloobchodních prodejců a zhruba za dva týdny modernizované modely opravdu dorazily na trh, teď se opakuje podobná situace.

Vyhovoval by i zvolený termín, Apple tradičně modernizuje svůj hardware, zejména přenosné Macy, právě v říjnu. Kupříkladu v říjnu 2008 uvedl MacBooky a MacBooky Pro s hliníkovým „unibody“ pouzdrem a loni v říjnu zase přepracoval bílý MacBook (který též dostal „unibody“ pouzdro, avšak polykarbonátové).

K modernizacím notebooků Applu s procesory Intel navíc došlo také v listopadu 2006 a 2007 a půjdeme-li ještě hlouběji do minulosti, v říjnu 2005 byly modernizovány tehdejší PowerBooky.

Zdá se proto jako značně pravděpodobné, že by se někdy v polovině října mohly objevit nové modely MacBooku Air. Ten už totiž dlouho „přesluhuje“, posledních změn se dočkal v červnu 2009, kdy byly na konferenci WWDC 2009 uvedeny (vedle inovovaných MacBooků Pro, včetně zcela nových 13“ modelů) jeho nové konfigurace nabízené dodnes.

Avšak základní konstrukce tohoto ultrapřenosného notebooku Applu zůstává v podstatně stejná od počátku (MacBook Air uvedl Apple v lednu 2008 na tehdejším Macworldu) a jeho čipová sada s integrovanou grafikou GeForce 9400M zůstává stejná od října 2008.

To je skutečně dlouhá doba, podobná situace byla snad jen s Macem mini před březnem 2009, kdy se dokonce spekulovalo o jeho zrušení (právě AppleInsider Mac mini „pohřbil“ již v roce 2007, aby ho později musel z hrobečku zase vykopat).

Nabídne Apple svou odpověď na netbooky?

S MacBookem Air se to může vyvíjet podobně, bude-li nový model opravdu vybaven 11,6“ displejem, vyvstává otázka, co vlastně bude mít se současným MacBookem Air společného. Pravděpodobně by se jednalo úplně nový stroj a vlastně ani s určitostí nevíme, zda si opravdu ponechá označení Air (pochopitelně ale může).

Mohla by to být také odpověď Applu na netbooky, které nadále zásadně odmítá, nový notebook (ať už se bude jmenovat jakkoli), se od nich přirozeně bude dost lišit. Začíná to již 11,6” displejem, netbooky bývají ještě menší (v této rozměrové kategorii ovšem Apple nabízí iPad s 9,7“ displejem a samozřejmě nebude chtít konkurovat vlastnímu, navíc komerčně značně úspěšnému produktu ) a lze předpokládat nasazení podstatně silnějšího procesoru než je pro netbooky obvyklý Intel Atom.

Otázkou však zůstává, zda to bude stále procesor Core 2 Duo nebo už stroj přejde na úsporné varianty nových mobilních Nehalemů, to též určí, jakou bude stroj používat grafiku. Nejistota se týká rovněž datového úložiště, tedy jestli alespoň některé konfigurace zůstanou u klasických pevných disků, anebo zda nové stroje plně přejdou na SSD disky (což bude mít vliv na jejich cenu).

Lze očekávat zesílený přísun pověstí na dané téma

Pokud Apple v tomto směru opravdu něco chystá, mělo by v příštích dnech docházet k dalším informačním „únikům“, zejména z Asie, kde probíhá fyzická výroba. Uvidíme, co budou obvyklé zdroje hlásit o novém MacBooku Air.

Na druhou stranu by se ale tyto pověsti neměly přeceňovat, minulý týden například server DigiTimes tvrdil, že Apple začal testovat dotykové obrazovky pro budoucí iMacy, avšak toto úterý mluvčí firmy Sintek Photronics, jež měla obrazovky dodat, takovéto dodávky popřel (což se ovšem dá opět vyložit dvěma způsoby, buď byla zpráva skutečně mylná, nebo se Sintek prostě snaží nepohněvat Apple a zejména Steva Jobse, který v minulosti na podobná předčasná prozrazení záměrů Applu reagoval i zrušením smlouvy s daným dodavatelem).

Koncem října už bychom měli být moudřejší, pokud Apple zachová své dosavadní zvyklosti, již ukáže, co hodlá dál dělat s nejpřenosnějšími Macy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: