Macworld 2009: Keynote přinesla iLife, iWork a nový MacBook Pro - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Macworld 2009: Keynote přinesla iLife, iWork a nový MacBook Pro

Macworld 2009

6. ledna 2009, 23.00 | Phil Shiller má za sebou premiéru a zároveň i derniéru jako hlavní řečník na Macworld keynote. Fanoušky Applu obdaroval novými softwarovými balíky iLife a iWork 09. Z hardwarových novinek přišel pouze 17“ MacBook Pro, který tipoval jen málokdo. Jaká byla keynote a co bude znamenat pro budoucnost Applu?

Spekulací o tom, proč Phil nahradil Steva Jobse jakožto řečníka na keynote, proběhlo za posledních pár týdnů opravdu hodně. Po shlédnutí keynote se osobně kloním k názoru, že důvodem této změny na poslední chvíli byla snaha Applu předejít pádu ceny akcií při pohledu fandů na nemocného Steva. Ať už je jeho zdravotní stav jakýkoli, samozřejmě držíme palce, keynote rozhodně nebyla nějak druhořadá a řekl bych, že byla připravována pro Steva. I když bylo ohlášeno, že je to naposledy, kdy Apple keynote na Macworldu pořádá, šlo o rozloučení důstojné a hodné tradice.


Phil Shiller nastupuje na scénu, diváci aplaudují

Phil Shiller jako budoucí tvář Applu?
Není to poprvé, co se Phil objevil na scéně keynote, i když doposud hrál takříkajíc jen druhé housle. Tentokrát již byla veškerá odpovědnost na jeho bedrech a ujal se jí se ctí. Na rozdíl od Billa Gatese na loňském CESu (také se loučil) neutekl k častému předávání slova jiným řečníkům a hodinu a třičtvrtě dlouhou keynote odprezentoval v podstatě sám. Jeho vystupování bylo mnohem profesionálnější a působivější než v minulých letech a bylo vidět, že na sobě hodně pracoval. Dokonce se mu podařilo i několik nenuceně působících vtípků a sklidil zasloužený potlesk. Charisma Steva Jobse nemá a nikdy mít nebude, přesto si ho upřímně jako novou tvář Applu představit dokážu. Jen doufám, že otevřený dopis Steva o jeho zdravotním stavu je pravdivý a že pokud odejde z Applu, tak hlavně proto, aby si užil plodů své práce. Steve držíme palce!


Phil slibuje tři novinky. V hlavě mi bláhově běží Mac Mini, iPhone 4G a co bude to třetí?

Trocha chvály neuškodí
Apple se vždy rád na keynote chválil a Phill v tomto ohledu neudělal výjimku. Představil nové Apple Story v Číně, Německu a Austrálii a neodpustil si konstatování, že jedině Apple dokáže udělat z otevření nového obchodu opravdovou show. Kdo zažil, musí potvrdit. Podle Phila projde dnes Apple Story cca 3,4 milionu lidí týdně, což je opravdu úctyhodné číslo. Koneckonců si Phil neodpustil ani poznámku, že Macworld si tak Apple pořádá každou chvili...

Nicméně tím dobré zprávy nekončily. MacBooky jsou již 8 měsíců nejprodávanějšími notebooky v USA. iTunes prodaly již 6 miliard písniček a používá je worldwide 75 miliónů registrovaných uživatelů. Applu se prostě daří nejen prodávat iPody a iPhony, ale Mac je populárnější než kdy před tím. Proto letošní keynote v podstatě postrádala informace o iPhonu a zaměřila se práve na Mac uživatele.

iLife 09
První na řadu přišel iLife, který je viditelně Phillimu nejbližší a koneckonců je podle Applu velmi častým důvodem, proč nový uživatelé přecházejí na Mac. Balík bude oficiálně dodáván sice až koncem ledna, ale už nyní je jasné, že cenová politika zůstala zachována.


Máte moc kamarádek? Pojmenujte si je v iPhoto a ono vám řekne, kdy a kde jste s nimi byli ...

iPhoto 09 přichází se zcela novou podporou pro rozpoznávání obličejů, která slouží ke zcela novému přístupu k práci s fotografickým archivem. iPhoto automaticky rozpoznává obličeje na fotografiích a označuje je obdelníkem. Pokud uživatel rozpoznanou tvář na jedné z fotografií popíše jménem, iPhoto projde celou knihovnu a vytvoří set fotografií daného člověka. Uživatel může algoritmu pomáhat tím, že označuje fotografie, které do setu patří či naopak nepatří, čímž se výsledek zpřesňuje. Dokonce pak díky nové podpoře Facebooku mohou pojmenovávání provádět jiní uživatelé a sdílet je mezi sebou.

Další novinkou v iPhotu jsou Places, tedy třídění fotografií podle místa pořízení. Apple použil mapy Googlu přímo v iPhotu a pomocí geotaggingu třídí fotografie dle místa pořízení a ukládá je do mapy. Pokud fotografie obsahuje GPS souřadnice, vše probíhá zcela automaticky. Pokud ne, tak je možno lokaci přidat k sadě fotografií ručně. Geotagging lze využít například i při spolupráci s Flickrem či při výrobě tištěného "Travel booku", ve které iPhoto automaticky vygeneruje mapy s popisem.

Z dalších novinek byli zmíneny nové funkce při prezentování. Slideshow poskytuje nově šablony, které umějí automaticky ořezávat fotografie podle rozpoznaného obličeje. Nabízí nové 3D efekty a výsledná animace může být přímo uložena do iPhonu či iPodu Touch.

Celkově Apple posunul iPhoto velmi trendy směrem. Rozpoznávání obličejů, automatické uspořádání archivu a propojení na komunitní služby jsou rozhodně něco, na co uživatelé budou slyšet. Navíc je úžasné, jak je skládačka produktů Applu nádherně propojena. iPhone má GPS, takže geotagging dává skvělý smysl. Jak lépe prezentovat své fotografie, než jako slideshow na iPhonu, a proč si nenechat vygenerovat pěkný cestovatelský deník.


Tak tohle kontextové menu změnilo můj pohled na iMovie. Možná v něm zase půjde stříhat video :)

Mimochodem mapy - tentokrát v animované podobě - jsou i v novém iMovie. To navíc přináší dlouho očekávanou možnost výrazně přesnějšího střihu pro pokročilé uživatele. Přibyla úžasná kontextová menu pro drag and drop operace, zjednodušila se práce se zvukem, objevily se nové šablony a řada nových vychytávek. Osobně po funkční stránce nejvíc oceňuji automatickou stabilizaci obrazu a možnost zrychlovat či zpomalovat video. Také automatická synchronizace zvuku u střihu je velmi příjemná pro reálnou video práci.


Škoda, že výlet na safari také nestojí 99 USD pro celou rodinu, jako rodinná licence iLife

Závěr představení iLife balíku obstaral GarageBand. U toho však Apple neprezentoval jeho nové funkce pro práci s hudbou, jak bychom asi čekali, ale vestavěné lekce hraní na hudební nástroje. Několik základních lekcí je zdarma, ostatní se kupují za 4,99 USD. A ruku na srdce – kdo by odolal výukovému videu, kde je lektorem Sting či řada dalších velmi populárních osobností?


iMovie je opravdu plné praktických novinek. Apple šel do sebe ...


Škoda že nemám hudební sluch. Vypadá to tak jednoduše!

Celkově nový iLife udělal velmi dobrý dojem. Apple nelenil a nová funkčnost jde opravdu praktickým směrem. Místo elegantních „opičáren“ se letos zaměřil na reálné potřeby uživatelů a upgrade se rozhodně vyplatí.

iWork 09
I druhý softwarový balík se dočkal nové verze s číslovkou 09. Nicméně v případě iWorks se Apple viditelně hodně zaměřil na firemní uživatele, takže na keynote věnoval prezentaci jehož funkcí výrazně méně prostoru. Inu profi věci až tolik visuálně netáhnou. Přesto přepracování vzorců v Numbers, dynamické propojení grafů skrz aplikace, automatické obsahy v Pages nebo třeba automatický morphing v Keynote si pozornost rozhodně zaslouží.


Mami, chci jako učitele Stinga. Půjdu na brigádu a našetřím 5 dolarů.


Poštovní spam nebyl nikdy jednodušší - váš iWork

A opět jeden krásný příklad propojení produktů. Nová Keynote nabízí možnost bezdrátového propojení s iPhonem či iPodem Touch. Pokud si na jedno z těchto zařízení zakoupíte za necelý dolar aplikaci Keynote Remote, můžete jej používat jako dálkový ovladač, včetně zobrazování následujícího listu prezentace, poznámek atd.

I iWorks mají stejný cenový model jako dosud. Nicméně dočkali se ještě jedné důležité novinky, kterou je napojení na novou on-line službu. Od dnešního dne je v beta provozu server iWork.com, který nabízí zatím bezplatné sdílení, prohlížení, komentování a export dokumentů z iWork 09. Uživatelé toužící po týmové práci tak získávají nový nástroj, který mimochodem je zcela multiplatformní. Je otázkou jak bude vypadat budoucí cenový model, protože služba dle všeho zatím není napojena na MobileMe a bude dle slov Phila v budoucnu zpoplatněna.


Rodinné balení licence za 99 USD se vyplatí. Zejména když jste mormon :)


iWork.com vypadá velmi dobře! Další způsob jak poskytnout své dokumenty cizím lidem a ztratit nad nimi kontrolu. Paranoia!

Jediná hardwarová novinka – MacBook Pro 17“
O hardwarových novinkách se toho naspekulovalo opravdu hodně a jak to tak už u Applu bývá, většina spekulantů se spletla. Není ani nový Mac Mini, ani nový iMac, ale přišel nový nejvyšší model řady notebooku využívající technologii Unibody. A co od něj můžeme čekat? Apple tvrdí, že jde o nejlehčí a nejtenčí 17“ notebook na trhu. Logicky přichází s nejvyšším dostupným Core2Duo procesorem na takřka 3 GHz, s až 8 GB DDR3 paměti a hlavně zcela novým displejem. 17“ širokoúhle, s rozlišením 1 920 x 1 200 bodů zas tolik nepřekvapí. LED podsvícení v kombinaci se zorným úhlem 170/120 stupňů, kontrastem až 700:1 a rozšířeným barevným gamutem už potěší výrazně víc. A co bude možná nejdůležitější zpráva pro profesionály, kromě lesklé verze bude za příplatek 50 USD k dispozici i matné provedení!


Proč tenhle displej nedají do MB Air? Klidně by 4 palce mohli ohnout dozadu :)

Hlavní důraz při prezentování nové sedmnáctky však Apple kladl na ekologický pohled. Nové materiály, menší spotřeba energie, menší množství odpadu a zejména nová baterie s výdrží až 8 hodin při až 1 000nabíjecích cyklů. Kdo by čekal vesmírnou technologii, tak bude zklamán. Apple jen do důsledku využil co měl k dispozici. Baterie není již výměnná, tudíž je o 40 % větší, má nově tvarované ploché články pro lepší využití objemu a novou elektroniku optimalizující nabíjecí cyklus.


Někdo si v Applu všimnul, že baterky MacBooků stojí za prd?


Být to tak o dvě tisícovky míň, byl by to v Tescu trhák!

A první dojem z největšího MacBooku Pro? Je to fešák, který má co nabídnout. Základní konfigurace se bude dál prodávat za 2 799USD a bude dostupná od konce ledna. Kdo chce pekelně nadupaný notebook, ten se má na co těšit.

iTunes na závěr
Na samotný závěr prezentace si Phil nechal tři zprávy týkající se iTunes. V první řadě Apple od dnešního dne nabízí již 8 miliónů písniček bez DRM. Déle přichází s novým cenovým modelem, který nahrazuje jednu cenu 99 centů hned třemi cenovými hladinami, od 0,69 do 1,29 USD. A v neposlední řadě iTunes na iPhonu od dneška umožňují plnou funkčnost i při připojení přes 3G síť a nevyžadují WiFi tak jako dřív.


Už jsem to zkoušel a nekecal! Jde to ...

Kam Apple dle keynote směřuje?
Bezesporu dobrou zprávou, kterou keynote jasně deklarovala, je fakt, že Apple nezapomíná na Mac a nestává se jen obchodníkem se zábavou. Nové balíky aplikací vypadají skvěle a navíc bude existovat nový Apple Mac Box Set, ve kterém bude systém, iLife a iWork dohromady za 169 USD. Apple rozšiřuje nabídku svých on-line služeb a přišla i hardwarová novinka.

Na druhou stranu toho, kdo čekal nový desktop Apple nepotěšil. Obavám se, že zaměření na notebooky je v dnešní době logické a nezbytné. Možná očekávané novinky přijdou později v průběhu roku, ale zázraky bych v této oblasti nečekal.

A na závěr si neodpustím jeden soukromý pocit. Phil ani jednou nevypustil z úst slovní spojení Snow Leopard, což považuji za opravdu nečekané a rozhodně nejde o náhodu. Pokud jste se totiž tešili na nějaké živé demo, příslib data uvedení či cokoli podobného, tak Apple nic takového neudělal. I s ohledem na představení Windows 7 plánované na tento týden na veletrh CES je to víc než zvláštní situace. Kdo ví, co na nás zase Apple chystá?

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 » Rubriky  » Počítače  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: