Macworld - softwarové novinky, 2. část - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld - softwarové novinky, 2. část

15. ledna 2002, 00.00 | Dnes vám přinášíme další várku informací o nových programech a utilitách, které se objevily na MWSW 2002. Všechny mají jedno společné - podpora pro Mac OS X.

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Na letošním Macworldu se k podpoře Mac OS X hlásil každý výrobce, jak to jen šlo – pokud neuváděl přímo novou verzi kompatibilní s OS X, minimálně jí ohlašoval nebo alespoň líčil, jak na ní usilovně pracují. Přechod na OS X nabírá obrátky a jelikož si mnoho uživatelů ještě chvíli počká, než definitivně přejdou na nový systém, budou moci pod OS X nativně využívat takřka všechny své oblíbené aplikace, případně za ně bude vhodná náhrada.

ScanSoft na Macworldu začal prodávat svůj OCR program OmniPage Pro X – první OCR program dostupný pro Mac OS X. OCR programy slouží pro převod informací vytištěných na papíře do digitální podoby. OmniPage Pro X k tomu přidává další zajímavou funkci – převod elektronických PDF dokumentů do editovatelné podoby souborů pro Word a Excel, případně do HTML. Převod má zahrnovat shodný layout,grafiku a fonty jako v PDF. Samozřejmostí je export naskenovaných a převedených papírových dokumentů do PDF souborů. Jednou z dalších funkcí OmniPage Pro X je rozpoznávání tabulek a jejich převod do editovatelné podoby. OmniPage Pro X nyní také dokáže předčítat rozpoznávaný text pro zpětnou kontrolu nejen zrakem, ale také sluchem. Bohužel, OmniPage Pro podporuje pouze angličtinu a západoevropské jazyky. Cena programu je 150 USD.

Na Macworldu pravděpodobně díky škodolibosti, nebo také nevědomosti vystavovatelů sousedil stánek SnanSoftu (s programem OmniPage) se stánkem vývojářů OmniGroup – tedy autorů webového prohlížeče OmniWeb, nástroje pro kreslení grafů OmniGrafle a také autorů několika převodů her pro Mac OS X. OmniGroup jsou již dlouholetými vývojáři pro Mac OS X, začínali již na NeXTu. Poslední novinkou, uvedenou těsně před Macworldem, je nová verze jejich prohlížeče OmniWeb 4.1, který by měl mít například vylepšenou podporu pro JavaScript, převzatou z projektu Mozilla. Každopádně, je potřeba dávat pozor na to, že ne všecny „Omni“ produkty jsou z dílny těchto vývojářů.

Společnost Equilibrium uvedla novou verzi programu DeBabelizer, který je používaný především k automatizované práci s obrázky – aplikace zvládá načítání dat z nejrůznějších zařízení, editaci, optimalizaci a následně konverzi do některého z potřebných formátů. Nové funkce programu kromě podpory OS X zahrnují: export QuickTime a AVI souborů do RealMedia formátu, export webové katalogy s náhledy, vkládání digitálního podpisu Digimarc do souborů, zlepšené skriptování včetně podmínek IF a ELSE či export optimalizovaný pro PDA zařízení s Palm OS a Windows CE. Demoverze je dispozici na webu výrobce.

Jak jsme se zmínili již v minulém přehledu novinek z Macworldu, procreate uvolnil novou verzi Painteru 7 podporující tablety Wacom včetně přítlaku. Wacom na Macworldu oznámil, že kromě Painteru nyní tablety a především funkci přítlaku využívají také další aplikace pro Mac OS X: Illustrator 10, Alias|Wavefornt Maya 3.5.1, kreslící nástroj Synthetik Studio Artist 2 a animační program Toon Boom Studio 1.0.1. Tyto aplikace dokáží využívat ve větší či menší míře funkce přítlaku na tabletech Wacom, jinak jsou základní funkce tabletu pochopitelně dostupné každé aplikaci.

Pokud používáte náhradu a rozšíření ControlStripu pod Mac OS, zvanou WorkStrip, určitě vás potěší ohlášení verze pro Mac OS X. WorkStrip pod OS 9 kromě převzetí funkce ControlStripu poskytuje přístup ke všem spuštěným aplikacím a jejich oknům a k nedávno používaným souborům. Kromě toho také umožňuje nadefinovat různá pracovní prostředí, sestávající se z sad používaných dokumentů a aplikací. Pod OS X nabízí pouze přístup k aplikacím a jejich dokumentům, jelikož ControlStrip není pod OS X implementován. Na webu výrobce SoftChaos je k dispozici testovací verze, finální verze by měla být uvedená do konce příštího měsíce.

IBM již pro Mac OS X uvedlo svůj program pro diktování textu ViaVoice, nyní ohlásil podporu také Lotus Software, který je vlastněný IBM. Podpora se pochopitelně týká klienta pro Lotus Notes pro Mac OS X. Lotus Notes je multiplatformní systém pro výměnu zpráv a spolupráci na dokumentech. Podpora pro Mac OS X má být dostupná v další verzi klienta, zatím pracovně nazývaná Notes Rnext. Tato verze by měla obsahovat shodnou funkčnost, jako klient pro Windows. Podpora pro OS X se poprvé objeví v příští betaverzi Notes Rnext, která má být k dispozici v prvním čtvrtletí. Zatím není známá cena, datum uvedení ani prodejní jméno pro finální verzi Notes Rnext.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: