Macworld – bod varu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Macworld – bod varu

7. ledna 2002, 00.00 | Apple tentokrát přivádí uživatele do varu - jaký produkt však tak halasně propaguje? S novými iMacy a PowerMacy G4 počítá každý, ale co dalšího uvidíme – například iWalk, PDA od Applu? Nejočekávanější akce je doslova za dveřmi!

Apple opustil svojí obvyklou taktiku „produkty se předvedou samy“ a před letošní keynote podniká opravdu nebývalé manévry. Uvidíme, co bude jejich výsledkem – na podzim oznámil uvedení „průlomového“ produktu, ze kterého se nakonec vyklubal kvalitní, ale neprůlomový iPod – poučil se Apple, nebo riskuje davy nespokojených uživatelů a fanoušku? Nezbývá než konstatovat, že teprve čas ukáže – a to již v den publikování tohoto článku, v pondělí 7. ledna, od 18. hodiny našeho času – to bude zde, v San Franciscu, probíhat netrpělivě očekávaná keynote Steva Jobse. Redakce je jako obvykle u toho, takže vy budete mít čerstvé informace z první ruky.

Apple také na sebe zcela strhnul pozornost – obvykle se před velkou událostí spekuluje jak o novinkách Applu, tak o tom, co připravují další společnosti, například Adobe. Tentokrát dokonce i únik oficiálních informací o Adobe GoLive 6 (Adobe mělo na webu tajný dokument s datem utajení do 7.1) nezaznamenalo žádný ohlas. Ovšem není pochyb o tom, že i ostatních zhruba 300 společností má co ukázat – novinek bude zcela určitě dostatek.

Prvním krokem, který předznamenával neobvyklost tohoto MacWorld Expa, bylo přesunutí keynote Steva Jobse – poprvé za celou historii bylo posunuté o den PŘED vlastní výstavu. První reakce byly rozpačité, nikdo, včetně pořadatelské organizace IDG Expo, netuší pravý důvod, uživatelé jsou pochopitelně roztrpčení, neboť musí většinou měnit cestovní plány. Následně se objevilo vysvětlení Apple, že se jedná o průlomový produkt, který bude mít dopad na všechny ostatní firmy... Jedna z neoficiálních informací také pravila, že Steve chtěl opět „vypálit rybník“ Billovi Gatesovi, který má večer svůj zahajovací keynote na veletrhu CES (výstava spotřební elektroniky) – iPod byl také uveden den před uvedením Windows XP na trh.

To stále ještě ale není nic proti kampani, kterou Apple rozpoutal na svém webu od minulého pondělí: odpočítává 7 dní, které zbývají do pondělní keynote a každý den o půlnoci amerického času mění heslo – zatím se objevily tyto (za nedokonalý anglický překlad se omlouváme):
7. den - This one is big. Even by our standards. (Tohle je velký. Dokonce i podle našich měřítek)
6. den – Count the days. Count the minutes. Count on being blown
away. (Počítejte dny. Počítejte minuty. Počítejte s tím, že vás to smete)
5. den – Beyond the rumor sites. Way beyond. (Za představami spekulujících serverů. Mnohem dál.)
4. den – It’s like a backstage pass to the future. (Je to jako propustka do budoucnosti)
3. den – To boldly go where no PC has gone before. (Odvážné až tam, kam se dosud žádné PC nedostalo)
2. den – Full speed ahead: Lust factor ten. (Plnou rychlostí vpřed: faktor neodolatelnosti deset)
1. den (neděle) – Just one more sleeples night (Už jen jedna noc bez spánku)

Apple tentokrát zcela opustil svou obvyklou taktiku a vyloženě provokuje – co jiného než množství dohadů může vyvolat takováto série dost odvážných hlášek. Reakcí na to byla ohromná smršť spekulací – mnohem větší, než je obvyklé. A korunovalo to objevení produktu iWalk – PDA od Applu. Obrázky a video se objevily na serveru Spymac.com, vše vypadá poměrně věrohodně, ovšem domníváme se, že to, co bylo na serveru, je falsum – důvodů, proč se domnívat že jde o šikovné skloubení Photoshopu a dejme tomu FinalCutu, je povícero (autorům však všechna čest!). To pochopitelně nevylučuje, že něco podobného existuje, ovšem pravděpodobnost uvedení PDA od Applu asi není příliš vysoká – trh se od doby, kde chtěl Jobs koupit Palm, poměrně změnil, Pocket PC nasadil především díky firemní oblasti zdrcující tempo a Palm teď bude muset sám se sebou něco dělat, aby se udržel rozumně nad vodou. Trh uživatelů Applu je z výrazné části obsazen PDA od Palmu a Handspringu, uvedení PDA od Applu by tedy asi znamenalo vstup na dost nejistou půdu. Pochopitelně, po uvedení nástupce Newtona volají všichni bývalí (ale určitě i současní) uživatelé tohoto zařízení, ale v daný okamžik je to poměrně nepravděpodobné.

Pokud se tedy podíváme na reklamní upoutávky znovu, jsou možné dva přístupy: optimistický a pesimistický (v případě Applu tedy spíš realistický). V případě optimistického Apple opravdu všem doslova „vytře“ zrak novým převratným zařízením. Politikou Apple je totální provázanost hardwaru a softwaru – poskytuje hardware a k tomu programové vybavení, které ho umožní co nejlépe využít, co nejelegantněji, nejpříjemněji. Toto je krásně vidět na mechanice SuperDrive – k ní byl uveden program iDVD, který doslova každému umožňuje velmi snadno vytvořit elegantní DVD, například s domácím videem. Další názorná ukázka je FireWire a iMovie, iPod a na něj navazující iTunes, nebo AirPort - opět skloubení existující technologie pro bezdrátový Ethernet s jednoduchým softwarem od Applu. Představme si zařízení, které by na jednu stranu mělo ty nejlepší technologie z Maca, ale na druhou stranu by bylo ještě jednodušší, uživatelsky přítulnější – obsahovalo by SuperDrive mechaniku, umožňovalo by střih videa a tvorbu DVD, sloužilo jako domácí stereo s iPodem na cesty. Program iPhoto (či iPicture), o kterém se dlouho spekuluje, by umožňoval úpravy fotografií z digitálního fotoaparátu, které bychom si poté mohli prohlížet na obrazovce TV, vypálit na DVD jako slideshow nebo odnést na CD, případně poslat přes Internet do minilabu. Apple by s velkou pravděpodobností takovéto zařízení dokázal vytvořit – otázka je, zda by ho dokázal prodat. Sjednocená, omezená zařízení jsou stále v menšině oproti mnohem otevřenějším počítačům v kombinaci s běžnou spotřební elektronikou. Hezký příklad je trh webových set-top boxů k televizi – kdysi nadšeně oslavovaná zařízení, která měla přinést internet do každé domácnosti, byla převálcována PCčky – kdo internet doma opravdu chtěl, pořídil si radši PC, než aby surfoval na rozmazané obrazovce televize s nízkým rozlišením pomocí zařízení pochybných a omezených schopností.


iWalk, který se objevil na stránkách Spymac.com. Máme však mnoho důvodů, proč pochybovat o věrohodnosti.

Pokud se budeme dívat pesimisticky, či realisticky, vychází nám nové PowerMacy G4 (G5? G4 Pro?). Technické specifikace, spolu s LCD iMacy, se objevily opět na Spymac.com (ano, zatím se vyplnilo máloco, co tento server sliboval, iWalk je dokonce jejich obsese už od léta, tentokrát přípravě podle všeho věnovali mnohem více času), ovšem takováto data se objevují poměrně často pár dní před vlastním uvedením – minimálně parametry a cena se dostanou k prodejcům. Z dostupných informací by se měly PowerMacy s novým procesorem G4 dostat přes 1GHz skokem – na rychlosti 1,2 a 1,4 GHz, jedna konfigurace pochopitelně dvouprocesorová. Pokud k tomu přidáme novou rychlou sběrnici, rychlé paměti, rychlejší verzi FireWire a snad také konečně case, respektující požadavky profesionálních uživatelů (více PCI pozic, více místa pro velké mechaniky), jedná se o opravdu našlápnutou mašinku, na kterou se dá použít každý z uvedených sloganů.

To pochopitelně nevylučuje, že Apple také uvede další novinky, které budou zapadat do strategie „digital hub“ – ať již další software (možná zmiňované iPhoto) nebo digitální zařízení – v tom případě je otázka, co to bude.

Pokud je tedy zdrojem celého poprasku nová verze PowerMaců, spousta uživatelů bude zklamaných – uživatelé totiž zásadně očekávají revoluci, ne pouze inovaci, a Apple v nich k tomu toto očekávání poměrně zdařile podporuje. Problém je, že ve světě výpočetní techniky, kde ve vývoji hraje Apple druhé housle, se k takové revoluci dá těžko znenadání přijít. Apple však s úspěchem používá inovativní model – vzít jako základ nový a ojedinělý produkt někoho jiného (DVD-R mechanika Pioneeru, maličký 5GB pevný disk Toshiby – oboje drží prvenství ve své oblasti) a přidat k němu takové vlastnosti, které využití tohoto původního produktu posunou mnohem dál.

Budete-li při sledování keynote nakonec zklamaní, napište nám v diskusích pod články, případně v diskusních fórech, jaký produkt by splnil vaše očekávání. Splní-li se optimistický varianta a Apple se opravdu „pustí tam, kde dosud žádné PC nebylo“, jsme na výsledný produkt velmi zvědaví. Každopádně, první informace o novinkách najdete na našem serveru ještě dnes večer, všechny dostupné podrobnosti hned zítra.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: