Adobe na Macworldu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

Adobe na Macworldu

10. ledna 2002, 00.00 | Adobe tradičně patří k pozorně sledovaným firmám, na letošním Macworldu se na nové produkty čekalo podobně netrpělivě, jako na novinky od Applu - Mac OS X potřebuje ke svému prosazení nové aplikace, a ty od Adobe jsou z nejpoužívanějších.

Za podporu online zpravodajství
děkujeme sponzorům:


 
Novinky od Adobe byly na Macworld Expo San Francisco asi druhým největším tahákem – hned po Apple. Důležitou součástí přechodu Applu na Mac OS X je totižto softwarová základna, která umožní využívat tento nový systém naplno – a produkty Adobe patří bezpochyby k těm nejpoužívanějším.

Nové produkty

Adobe se účastnilo přímo keynote Steva Jobse, když Shantanu Narayen, výkonný viceprezident Adobe, ohlásil ty nejdůležitější novinky přímo před diváky keynote – nejprve zmínil dostupnost Adobe After Effects 5.5, které byly představené již loni v prosinci, a následně v Jobsově stylu „a ještě jedna věc...“ oznámil nové verze programů GoLive 6 a LiveMotion 2. Následně během prezentace proběhla krátká ukázka nového Photoshopu (7), který byl přivítán hlasitým potleskem – je vidět, že ze všech programů je nejvíc očekávaný právě Photoshop.

Obě dvě aplikace jsou zaměřené na tvorbu pro internet, není proto divu, že je Adobe ohlásilo spolu – bude také možné je koupit ve společném balíku za zvýhodněnou cenu. A jaké novinky programy obsahují?

Adobe GoLive je program určený pro tvorbu a správu internetových stránek – od statických stránek pro web, přes tvorbu dynamických stránek provázaných s databázemi prostřednictvím PHP, ASP a JSP až po tvorbu obsahu pro bezdrátová zařízení, jako jsou WAPové nebo iMode. GoLive 6 přináší například Web Workgroup server, který poskytuje správu celých webových serverů a zároveň poskytuje nástroje pro spolupráci pracovních týmů – kontrolu verzí, sledování změn, porovnávání a další. Web Workgroup server dokáže spolupracovat se všemi aplikacemi, které podporují WebDAV, tedy například Photoshop, Illustrator a InDesign od Adobe, Dreamweaver od Macromedie a další.

Nová verze poskytuje také upravené rozhraní, které lze více uzpůsobit vlastním potřebám, a nabízí další novinky, například možnost náhledu na HTML kód při vizuálním editování obsahu stránky, pečlivou kontrolu syntaxe dokumentu, pokud je nastaven odpovídající DTD a také významně vylepšenou práci s tabulkami.

GoLive 6 nyní široce podporuje tvorbu obsahu pro mobilní přístroje – jak v podobě WAP stránek, používaných v Evropě a Americe, tak v podobě iMode stránek, což je zjednodušené HTML, které nabízí provozovatel japonské mobilní sítě NTT DoCoMo – iMode se testuje také v Evropě, neboť se předpokládá, že bude životaschopnější než WAP, jak díky technickému provedení stránek, tak díky platebním modelům. Nový GoLive obsahuje možnosti kontroly vzhledu na vybraných mobilních telefonech, na Windows je možná přímá spolupráce se simulátorem WAPových telefonů Nokia.

V nové verzi je možné snadno vytvářet dynamicky generované stránky pomocí dynamických skriptovacích jazyků PHP, ASP a JSP. Na MacOS X dokáže GoLive 6 spolupracovat se serverem Apache, který je součástí každé instalace operačního systému a tím usnadňuje vývoj PHP stránek. Jednou z dalších novinek je vylepšená podpora pro QuickTime, což dovoluje například snazší přípravu obsahu pro streaming.

GoLive bude stát 399 USD, speciální zaváděcí cena nové verze bude 199 USD, upgrade z předchozí verze přijde na 99 USD. GoLive 6 bude možné zakoupit ve společném balíku s programem LiveMotion 2 za 499 USD.

LiveMotion 2 je nástroj pro tvorbu webové grafiky a animací, například ve formátech Flash (SWF) nebo QuickTime. Nejdůležitější novinkou v nové verzi je podpora ActionScriptu, který dovoluje vytvářet dynamické a interaktivní animace. V LiveMotion 2 lze kromě ActionScriptu používat také JavaScript. Součástí je Script Editor, který dovoluje snadné a přehledné editování vytvářeného kódu, zabudovaný debuger zase pomáhá nacházet a odstraňovat případné chyby.

Tak jako v případě ostatních aplikací Adobe, je i LiveMotion úzce provázaný s jinými produkty, jako je Photoshop, GoLive a další a dovoluje snadnou tvorbu animací z výstupů ostatních programů.

Cena LiveMotion 2 bude 399 USD, se zaváděcí cenou 199 USD, nebo v již zmiňovaném balíku s GoLive 6. Adobe kromě toho také oznámilo novou verzi Web Collection 4.0, která bude obsahovat nové verze programů GoLive 6 a LiveMotion 2, kromě toho také Photoshop 6 a Illustrator 10. Dostupnost obou nových verzí i celé kolekce programů se očekává v prvním čtvrtletí.

Adobe na Macworldu

Adobe se pochopitelně poměrně výrazně prezentuje také na výstavní ploše – stánek má hned vedle Applu, i když ve výrazně menších rozměrech (stánek Applu je tradičně obří a největší). Součástí stánku jsou kromě samostatných pracovišť s jednotlivými programy také dvě prezentační „pódia“, na kterých probíhá obvyklá sekvence prezentací, kromě toho však Adobe nabízí také „školící středisko“, ve kterém probíhají za účasti instruktorů z Amerického grafického institutu školení, zaměřená především na nové verze aplikací pro Mac OS X. První den výstavy byl zájem enormní a již dopoledne byly všechny zajímavé kurzy obsazené.


Školící středisko Adobe

Adobe nyní nabízí následující aplikace nativně pro Mac OS X: Adobe Illustrator 10, Adobe Acrobat 5.0.5 a Adobe After Effects 5.5. Adobe InDesign 2 je nyní ve stádiu posledních betaverzí, nově ohlášené aplikace budou uvedeny na trh ještě v prvním čtvrtletí. Dá se předpokládat,že Photoshop (7) bude na trh uveden rozhodně do konce prvního pololetí, další aplikace, jako je například FrameMaker, PageMaker, Dimension a podobně mají buď budoucnost na OS X nejistou, případně je již nyní jasné, že nebudou vůbec. S Premierou Adobe asi moc nespěchá, neboť má velmi zdatného soupeře přímo z dílny Apple – FinalCut Pro 3. Ostatně, také u připravovaných řešení pro DVD authoring Adobe zvažuje, zda je bude dělat pro Mac OS, a bude se tak pouštět do křížku s poměrně zdařilým DVD Studiem Pro od Apple.

Mimochodem, na Macworld Expo nemá stánky ani jeden z dvou velkých konkurentů Adobe – Quark i Macromedia se letos neúčastní.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: