MacWorld Expo 2002 za dveřmi! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůAgregator

MacWorld Expo 2002 za dveřmi!

19. prosince 2001, 00.00 | S tím jak se blíží termín další velké Apple výstavy, MacWorld Expo 2002 v San Franciscu, teplota se blíží k bodu varu - servery na internetu doslova bublají dohady a spekulacemi - a Apple je šikovně přiživuje tu přesunutím keynote, tu tajemnou pozvánkou

S tím jak se rychle blíží další velká Apple výstava, konkrétně MacWorld Expo v San Franciscu, stále víc a víc narůstá šum na macovských serverech, sílí dohady a spekulace, jaké nové produkty se objeví a co se dá očekávat. Z MacWorldu pro vás jako obvykle chystáme důkladné zpravodajství, takže ty nejžhavější novinky se dočtete vždy u nás, včetně fotografií a videosekvencí. A zdá se, že tento rok si to prostě nesmíte nechat ujít – novinek by mělé být požehnaně.

MacWorld Expo

Tak jako každý rok, i MacWorld Expo 2002 San Francisco se koná v Moscone centru, tentokrát ve dnech 7. – 11. ledna, přičemž vlastní výstava se koná od 8. ledna. Tento den, tedy v úterý, měl být původně také úvodní projev (keynote) Steva Jobse, ovšem minulý týden byl z nenadání přeložen o den dříve, na pondělí, 7. ledna. Oficiální důvod je dost vágní, Apple se domnívá že má tak strhující novinky, že nemůže déle počkat, neoficiálně se spekulovalo například o tom, že Jobs chce mít svůj keynote dříve, než „konkurenční“ Bill Gates na jiné výstavě týž den. Ostatně, iPod byl také uváděn den před spuštěním prodeje Windows XP. Každopádně, tato změna necelé tři týdny před zahájením výstavy vyvolala poměrně značnou nevoli mezi návštěvníky, neboť měli své cesty a především lety naplánované tak, aby stihli právě 8. ledna, nyní bylo nutné hotely a letenky předělat – vzhledem k tomu, že se jedná o začátek roku, kdy se mnoho lidí návštěvníků v Evropě vrací zpět do USA, nejedná se o jednoduchý úkol...

Podle zpráv Apple rozeslal novinářům v Dánsku pozvánky, ve kterých je láká na keynote s tím, že zde bude uveden „inovativní, revoluční a prostě rozdílný produkt“. Uvidíme, čeho se dočkáme, v jiných zemích nebyla pozvánka až tak lákavá, nejčastěji se spekuluje o nových iMacích.

Apple...

O tom co připravuje Apple se jako obvykle bouřlivě diskutuje už několik týdnů. Pokud se budeme pohybovat pouze v rámci stávajících produktových řad, předpokládal se menší či větší update PowerBooku (větší update by byl asi nesmyslný, z koncepčního hlediska se jedná o velmi úspěšný model), tím, že Apple nyní oznámil nový model s combo-mechanikou (čtení DVD, vypalování CD), tyto spekulace utnul. Inovovaný iBook je také velmi málo pravděpodobný, i ve stávající podobě je famózně úspěšný.

Stolní počítače ovšem po nových modelech přímo volají. IMac je z počítačového hlediska už veterán – po tři roky zůstává v podstatě stejný, je pravda že se 3x zvedla frekvence procesoru, ale žádné podstatnější změny nenastaly. Zde jsou spekulace obzvláště mohutné a předpokládá se, že už (konečně!) bude uveden iMac s LCD displejem, stále s procesorem G3. Tomu napovídají také zprávy z kruhů výrobců, že Apple objednal velké množství LCD displejů a také už zadal výrobu těchto strojů Pokud je chce začít prodávat v okamžiku uvedení, musí už nyní linky chrlit počítače – že by i ta naše, pardubická?

Stolní počítače G4 si také zaslouží inovaci – zde se očekává osazení novým procesorem PowerPC 7460, neboli Apollo, který by měl Macy konečně „postrčit“ za gigahertzovou hranici. Kéž by také Apple vyslyšel volání uživatelů a inovoval počítačový case – sice je velmi snadno použitelný, ovšem také nesmírně omezující, nelze kromě již osazené pozice CD instalovat žádnou další 5 a 1/4“ mechaniku – tedy pro opravdové profesionály často omezující.

Je dost možné, že Apple uvede ještě nějakou novinku, například ze své produktové řady „digital hub“, kde je první vlašťovkou iPod. Zde se ale už opravdu musíme nechat překvapit, tato tajemství si Jobs střeží opravdu pečlivě.

U Mac OS X se dá očekávat v nejbližší době noá setinková verze, obsahující opravy chyb, bylo by dobré, kdyby Jobs načrtnul „roadmap“ dalšího vývoje systému. Nebylo by asi dobré, kdyby oznámil, že OS X bude například od března (což by ovšem přesně odpovídalo jeho „ročnímu přechodu“ na OS X) dodáván jako základní systém, s Mac OS 9 pouze jako Classic vrstva. Na tento krok ještě podle všeho není správná doba. Každopádně, větší update se dá očekávat až někdy na léto, předchozí verze, 10.1, se stala terčem kritiky za mnoho chyb (které se teď řeší záplatami)

...a ti druzí

V oblasti software se toho dá očekávat hodně – co se opravdu splní je otázkou. Adobe nyní postupně inovuje celou produktovou řadu, Illustrator se již dodává a InDesign je ohlášen, další produkty jsou ovšem na spadnutí (GoLive, LiveMotion, oficiální ohlášení Carbon verze Acrobatu, Photoshop). Co z toho, zdali něco vůbec, „spadne“ právě na MWSF, je otázkou. CEO Adobe Burce Chizen například nedávno oznámil, že s Photoshopem, což je jeden z nejpoužívanějších programů, se počítá až na druhé čtvrtletí roku 2002. Ve stejném rozhovoru se mimochodem zmínil, že se zvažuje, zda se připravovaný program pro authoring DVD disků bude portovat také na Maca - Adobe se asi nechce pouštět po fiasku, jaké utrpělo v souboji FinalCut vs. Premiera, do dalšího podobného boje. Předpokládáme, že novinky uvidíme, ovšem ne všechny, které by jsme si přáli (ale tak je tomu vždy). Microsoft asi ničím novým nepřekvapí, Corel také vystřílel všechny své podstatné produkty. Micromedia uvede Flash 6 co nevidět, otázkou opět je, zda již na MWSF, nebo na své akci. Také další produkty by nebyly a škodu, například Fireworks či Dreamwaver.

A co Quark? Ten se radši ani neobjevil na seznamu vystavovatelů – termín uvedení Quark 5 do konce letošního roku se už asi stihne obtížně, a už několikátý rok prezentovat to samé... V tomto okamžiku by mohl InDesign potvrdit svou roli Quark-killeru, zvlášť pokud se již svou rychlostí a stabilitou dostane do opravdu použitelného stavu (a podle toho co víme o ID2 tomu tak opravdu bude). Zvlášť tam, kde se bude brzy přecházet na Mac OS X, bude ID2 opravdu žhavou volbou.

Podle všeho by jsme se měli dočkat také zajímavých herních novinek, o kterých vám budeme referovat – zda však už (konečně) uvidíme i HALO pro Maca je stále ve hvězdách.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: