Různé zprávy ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Různé zprávy ze světa iOS

29. října 2010, 00.00 | Osud bílého iPhonu 4 začíná být velice nejistý. Apple již nehodlá dále měnit funkce hardwarových tlačítek iPadu. iOS 4.1 má bezpečnostní chybu zpřístupňující zamčené iPhony. Přehrávač VLC už běží také na iPhonu. A pro otevírání iOS 4 se nabízí celá řada hackerských nástrojů.

V poslední době se většina novinek týkala Maců, a tak dění okolo iOS ustoupilo poněkud do pozadí. K opravdu zásadní změně dojde až příští měsíc po vydání iOS 4.2 (který přinese multitasking a další novinky iOS 4 na iPad), přesto se však v minulých týdnech našly zajímavé novinky týkající se hardwaru a softwaru pro tuto platformu a na některé z nich se tady podíváme:

Budoucnost bílého iPhonu 4 vypadá hodně nejistě

Snad si ještě pamatujete, že když v létě zahájil Apple prodej iPhonu 4, sliboval dvě barevná provedení, černé a bílé (stejně jako u předchozího iPhonu 3GS). Ovšem zatímco černá verze se běžně nabízí, bílý iPhone 4 se stal přízrakem, fyzicky ho vidělo jenom velice málo lidí.

Brzy po spuštění prodeje (černého ) iPhonu 4 Apple oznámil, že se příchod bílé verze opozdí, předpokládaným důvodem měly být potíže s lakováním krycích panelů na bílo, v červenci však Apple ohlásil další zpoždění a v srpnu se objevily zprávy, že se uvedení tohoto telefonu na trh odkládá až ke konci letošního roku.

Jenže i to byly zřejmě příliš optimistické odhady, vývoj v tomto týdnu vyhlídky na brzkou dostupnost bílého iPhonu 4 ještě dále zhoršil. Nejprve v úterý agentura Reuters oznámila, že se uvedení bílého iPhonu 4 odkládá až na jaro 2011, sdělila jí to mluvčí Applu, aniž by blíže vysvětlila důvody nového zpoždění.

Ve středu přišel Cult of Mac s novým vysvětlením příčiny tohoto zpoždění, údajně spočívá v pronikání světla bílým krytem telefonu, avšak nikoli ven, ale naopak dovnitř, což snižuje kvalitu pořizovaných fotografií, hlavně při použití blesku.

Jenže ve středu zveřejnil další tvrzení o bílém iPhonu Boy Genius Report. Tomuto blogu jeden jeho zdroj sdělil, že ve skutečnosti Apple vůbec nemá v plánu uvést bílý iPhone 4, někdy v březnu 2011 prý oznámí další „zpoždění“, jenže to již se bude blížit termín pro uvedení nového modelu iPhonu, takže bílý iPhone 4 přestane být aktuální.

Citovaný zdroj navíc říká, že jeho kontakty ve výrobním průmyslu o celé věci mlčí, nepotvrdily, zda příčinou skutečně byly potíže s výrobou bílé varianty telefonu, takže by za tím mohlo být i něco jiného, avšak nic se neví jistě.

Bílý iPhone 4 se tak asi už natrvalo změní ve fantom, který se přinejlepším neobjeví ještě několik měsíců (a pak již to nebude mít příliš velký smysl, pokud ovšem vůbec někdy dorazí).

Další známkou toho, že s ním v blízké budoucnosti nejde počítat, je, že webový obchod Applu přestal bílý iPhone 4 nabízet (tedy přesněji řečeno, už neuvádí, že není dostupný), nově se tam zobrazuje pouze černé provedení.

iPhone 4 tak na tom bude s barvou stejně jako legendární Ford T, který zákazníci mohli mít v jakékoli barvě, jestliže to byla černá.

Změna funkce fyzických tlačítek iPadu v iOS 4.2 už bude trvalá

iPad nese několik fyzických tlačítek, funkce jednoho z nich se však změní s uvedením iOS 4.2. Již první beta verze iOS 4.2 totiž udělala z tlačítka pro uzamčení orientace obrazovky iPadu tlačítko ztlumení zvuku. (Uzamčení orientace nově obstará tlačítko vedle widgetu iPodu na liště multitaskingu, tak jako na iPhonech s iOS 4.)

Tahle změna se mnohým uživatelům příliš nelíbila, doufali, že se to může změnit v ostré verzi iOS 4.2 či v některé z následných aktualizací, ale nyní se zdá, že bude trvalá.

Server 9to5mac totiž cituje konverzaci elektronickou poštou mezi Stevem Jobsem a jedním ze svých čtenářů, který se nejprve zeptal, jestli opravdu bude tlačítko uzamčení orientace nahrazeno tlačítkem ztlumení zvuku, na což dostal tradičně stručnou Jobsovu odpověď - „Jo“. A na dotaz, zda Apple zvažuje změnu učinit volitelnou možností, odvětil Jobs neméně stručně „Ne“.

A tak nezbývá než se smířit s tím, že od vydání ostré verze iOS 4.2 (k čemuž má dojít někdy v listopadu) se funkce jednoho fyzického tlačítka iPadu natrvalo změní.

iOS 4.1 trpí bezpečnostní chybou zpřístupňující zamčené iPhony

iPhony s iOS 4.1 mají bezpečnostní chybu, jež dovoluje přístup k nim i bez znalosti hesla, když jsou zamčené.

Podrobněji to popisuje Engadget, když se v obrazovce uzamčení do tlačítka pro nouzový hovor zadá náhodně zvolené číslo a po jeho vytočení se rychle stiskne tlačítko uzamčení, bude možné přistupovat k historii hovorů, hlasové poště a k adresáři na telefonu, funguje to pro iPhony 3G, 3GS a 4 (tedy všechny, co podporují iOS 4).

Po vstupu do aplikace telefonování nefunguje ani uzamykající, ani domovské tlačítko a do obrazovky uzamčení se lze vrátit jen pokusem o vytočení hovoru. Navíc se zpřístupní také aplikace iPod (do ní se dá dostat přidržením domovského tlačítka) a když se zvolí sdílení kontaktu a pak se stiskne ikona fotoaparátu, půjde na telefonu prohlížet fotoalbum.

Tato chyba se vyskytuje i v časných beta verzích iOS 4.2, ale CNETu Apple potvrdil, že o ní ví a na její nápravě se pracuje, měla by ji opravit ostrá verze iOS 4.2 přislíbená na listopad, brzy tak snad bude tahle chyba vyřešena.

Mediální přehrávač VLC již funguje také na iPhonu

Už v půlce října dorazilo oznámení, že známý mediální přehrávač VLC, koncem září přenesený na iPad, se stane univerzální aplikací, jež bude schopná fungovat také na novějších iPhonech.

A k tomu skutečně tento týden došlo, v App Store se již nabízí VLC Media Player 1.1.0, který vedle iPadu pracuje též na iPhonech 3GS a 4 a na nejnovějších iPodech touch.

Aplikace nabízí ještě několik dalších vylepšení, soubory už lze mazat přímo z ní a není to třeba nadále dělat přes iTunes a jejich sdílení souborů. Přehrávač podporuje širší výběr přípon souborů (předtím některé neznal a takové soubory odmítal přehrávat).

A přehrávání videí by mělo být plynulejší díky optimalizaci na úrovni strojového kódu (stále však program nevyužívá grafický hardware, zlepšilo se jen využití hlavního procesoru). VLC 1.1.0 se dá stáhnout zdarma, vyžaduje iOS 3.2 nebo vyšší.

Bohatá úroda nástrojů pro otvírání iOS 4

Hodně novinek se objevilo též v oblasti hackerských nástrojů pro otevírání (jailbreaking) iOS 4, zde si shrneme zprávy z minulých dvou týdnů.

V polovině října známý hacker Georg Hotz vydal nástroj Limera1n, schopný otevřít většinu zařízení s iOS 4.0 a vyšším (včetně nové Apple TV), zpočátku však byl tento software dostupný pouze pro Windows, to se ale brzy změnilo a nyní se dá ze své stránky zdarma stáhnout jak pro Windows, tak pro Mac OS X.

Záhy poté se objevila také utilita greenpois0n Chronic Dev Teamu, rovněž schopná otevřít většinu přístrojů s iOS, ta se nabízí dokonce pro Windows, Mac OS X a Linux.

Měla by být též schopná otevřít novou Apple TV, její tvůrci však navíc již připravují nástroj pro nahrávání aplikací na toto zařízení, po Webu už kolují snímky obrazovky, kde menu nové Apple TV získalo dodatečnou položku „Inject Software“, zatím ovšem jde o neveřejnou beta verzi.

Užitečnost takové funkce je však zatím v podstatě nulová, protože neexistují žádné aplikace pro novou Apple TV. Apple je dosud vůbec nepodporuje a aplikace z jiných přístrojů s iOS na ní nebudou pracovat bez rozsáhlých úprav, protože chybí například podpora dotykového ovládání, uživatelské rozhraní je zcela jiné.

Hackeři však pravděpodobně už brzy nějaké takové aplikace připraví, mohly by například zpřístupňovat další internetové mediální služby či rozšířit paletu podporovaných typů souborů.

A svůj nový nástroj pro otevírání iOS 4.1 vydal také iPhone Dev Team, uvedl utilitu Pwnage Tool 4.1.2 pro Mac OS X, jež prolamuje iOS 4.1 na iPhonech 3G, 3GS a 4, na iPodech touch třetí a čtvrté generace a též otvírá iPad (s iOS 3.2.2). Nově si navíc poradí i s Apple TV druhé generace.

Utilita kombinuje několik metod prolamování firmwaru včetně metody utility Limera1n, díky čemuž zvládá většinu hardwaru Applu, aniž by přístroj musel být k počítači připojen kabelem, podrobnosti najdete na blogu týmu, spolu s odkazy pro její stažení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

VLC Player

Autor: gargous Muž

Založeno: 29.10.2010, 08:14
Odpovědí: 0

Tak jsem to stahnul, nainstaloval a otestoval. Je to hnus velebnosti. Ne snad vzhledem, ale pouzitim. Kdyz opomenu moznost nahrat s avi i srt titulky a nic se nedeje (cekal jsem to), tak nejhorsi je straslive sekani. Zjistil jsem, ze VLC nejakym zahadnym zpusobem neumi pracovat s RAM a kdyz mu dojde, zacne se sekat a rozpadat obraz :( Ani s uplne holym iPhonem 4 (nebezi zadna aplikace, krome systemovych a LVC) jsem neuspel, 350MB m4v se zacal sekat o neco dal, ale zacal.

Odpovědět na příspěvek

vlc110

Autor: stýf Muž

Založeno: 29.10.2010, 15:36
Odpovědí: 0

tak VLC na iOS zlyhal absolutne

Odpovědět na příspěvek

RE: vlc110

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 30.10.2010, 13:32

Presne tak, napriklad filmove ukazky z apple.com prehrava VLC s nejakym stlmenym zvukom, s horsou dynamikou ako standardny player (na iPade).

Odpovědět na příspěvek

Telefonování ze zamčeného

Autor: Zed Muž

Založeno: 30.10.2010, 00:16
Odpovědí: 0

Telefonování ze zamčeného 3GS se mi podle toho návodu nepodařilo.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Presne tak, napriklad filmove ukazky z apple.com prehrava VLC s nejakym stlmenym zvukom, s horsou dynamikou ako standardny player (na iPade).


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: