Zprávy o iOS 4.2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy o iOS 4.2

17. září 2010, 00.00 | Apple uvolnil první beta verzi iOS 4.2 pro iPhone a iPad a oznámil bezdrátový tisk AirPrint pro zařízení s iOS. iOS 4.2 na iPadu mění funkci tlačítka zámku orientace zobrazení. A již se objevují přehledy dalších novinek objevených v iOS 4.2.

Uprostřed minulého týdne Apple vydal iOS 4.1 pro iPhone a iPod touch, ovšem již na mediální akci konané 1. září Steve Jobs zároveň předvedl následnou chystanou verzi iOS 4.2, jež bude dostupná také pro iPad, uvedení ostré verze Apple přislíbil na letošní listopad.

Vyšla první beta verze iOS 4.2

A tuto středu Apple uvolnil pro vývojáře první beta verzi iOS 4.2 a brzy se počaly objevovat další informace o tom, co tato nová verze iOS přináší

Počátkem září sice Apple popsal některé její vlastnosti pro iPad na svém webu, ovšem v beta verzi se již podařilo odhalit ledacos dalšího.

AppAdvice nelenil a nabízí video předvádějící běh iOS 4.2 na iPadu a totéž udělal Engadget, jehož video se zaměřuje hlavně na multitasking. A iLounge předložil spoustu snímků obrazovek ukazujících různé změny systému. (Pro tento článek jsme sice použili ukázky z anglické verze, ale od svých čtenářů víme, že iOS 4.2 bude nabízet také českou lokalizaci.)

Apple oznámil bezdrátový tisk „AirPrint“ pro zařízení s iOS

Už na zářijové akci Steve Jobs letmo zmínil, že iOS 4.2 bude podporovat také tisk na bezdrátových tiskárnách, ale teprve teď se ukázalo, jak velký význam tomu Apple přikládá.

Vydal totiž oficiální oznámení (v podobě obvyklé tiskové zprávy), v němž sděluje, že pro vývojáře uvolnil beta verzi funkce „AirPrint“ pro iPad, iPhone a iPod touch, jež bude součástí iOS 4.2 pro tyto přístroje v listopadu.

AirPrint automaticky vyhledá tiskárny v lokálních sítích a bude na nich moci bezdrátově tisknout texty, fotografie a grafiku přes WiFi, aniž by se musely instalovat ovladače nebo stahovat dodatečný software. Jako první takovýto tisk ze zařízení s iOS budou podporovat současné a chystané tiskárny HP vybavené technologií ePrint, později ale kompatibilní modely jistě nabídnou i další výrobci tiskáren.

Vedle kompatibilních síťových tiskáren ovšem půjde AirPrint použít též na sdílené tiskárny připojené k PC či Macu se softwarem podporujícím AirPrint.

AirPrint bude fungovat na iPadu, iPhonu 4, iPhonu 3GS a iPodu touch třetí a vyšší generace, takže iPhone 3G a iPod touch druhé generace, přestože na obou iOS 4 funguje, tuto možnost nedostanou.

Podrobnosti k tisku AirPrint

Blíže se na funkci AirPrint podíval AppleInsider a popsal, co zjistil:

Volby pro tisk se nacházejí v navigační liště nebo nástrojovém panelu, stisk příslušného tlačítka umožňuje určit, na jakou tiskárnu se bude tisknout a kolik kopií. Dají se ale nastavovat i vyspělejší volby, jako třeba rozsah tištěných stránek nebo oboustranný tisk. Na iPadu se tyto volby zobrazí ve vyskakovacím menu, na iPhonu a iPodu touch to bude normální plná obrazovka.

Stav tiskové úlohy si lze prohlédnout tlačítkem Print Center v liště současně běžících aplikací, což vyvolá aplikaci Print Center, jejíž ikona se zobrazuje pouze tehdy, když se něco tiskne.

Print Center řadí tiskové úlohy do fronty, jež je pro dané zařízení jenom jedna, přijímá tiskové úlohy ze všech aplikací a pro všechny tiskárny. Umožňuje poměrně vyspělou správu tiskových úloh, včetně jejich rušení, vybrání úlohy zobrazí souhrnné údaje o ní. Tato aplikace automaticky běží v pozadí, vyžaduje tudíž multitasking (což vysvětluje, proč iPhone 3G, který multitasking nezvládá ani pod iOS 4, nepodporuje AirPrint).

Zatím s beta verzí iOS 4.2 umí tisknout některé kompatibilní tiskárny, k nimž patří HP Photosmart C410, C310 a B210, podle tiskové zprávy by AirPrint ovšem měly podporovat všechny tiskárny HP s technologií ePrint, tedy celé řady tiskáren Photosmart, Photojet, Officejet Pro a Laserjet Pro.

Tisknout půjde také na sdílené tiskárny připojené k počítači, ale na něm bude muset být odpovídající software, v případě Maců se ukazuje, že pro spolupráci s beta verzí iOS 4.2 na nich musí pracovat nejnovější sestavení Mac OS X 10.6.5 (vydané toto úterý).

iOS 4.2 mění na iPadu funkci tlačítka zámku orientace zobrazení

Ze zveřejněných popisů iOS 4.2 též vyplývá, že mění funkci jednoho fyzického tlačítka iPadu, které nyní slouží k uzamykání orientace obrazovky.

S beta verzí iOS 4.2 se z něj však stane tlačítko pro ztlumení zvukového výstupu, uzamčení orientace obrazovky obstará tlačítko vedle widgetu iPodu na liště multitaskingu, tak jako na iPhonu s iOS 4.

Mimochodem, ještě před zahájením prodeje iPadu Apple funkci dotyčného tlačítka změnil, původně totiž mělo sloužit právě ke ztlumení, ale nakonec se z něj stal zámek orientace obrazovky. S iOS 4.2 se tak vlastně vrací ke svému původnímu určení.

Lze pouze spekulovat, jestli Apple chtěl uvést iPad již s iOS 4, ale když se ukázalo, že to nepůjde, funkci tlačítka pozměnil, v každém případě ale iOS 4.2 mění účel jednoho fyzického tlačítka iPadu (což mimochodem aplikacím pro App Store přísně zakazuje).

Přehled dalších objevených novinek iOS 4.2

Přehled mnoha dalších objevených novinek iOS 4.2 pro iPhone a pro iPad přinesl AppleInsider.

O bezdrátovém tisku AirPrint již byla řeč výše. Apple doplňuje jeho podporu do těch svých aplikací iOS, u nichž to dává smysl, tisknout tak půjde například ze Safari či z fotoalba.

iOS 4.2 ovšem obsahuje četné další novinky, a to i pro iPhone, přestože ve srovnání s iPadem jich není tolik.

Novinky pro iPhone

Na iPhonu iOS 4.2 přináší novou ikonu pro aplikaci hlasových poznámek, novou verzi modemového firmwaru a nové předvolby aplikace pro textové poznámky (k těm se ještě vrátíme u novinek pro iPad). A také doplní přímý import .ics souborů, což dovolí jednoduše přidávat události do kalendáře.

Novinky iOS 4.2 pro iPad

Mnohem významnější změny ovšem iOS 4.2 přináší na iPad, protože s ním poprvé získává možnosti iOS 4, zatímco dosud používal iOS 3.2.x.

Samozřejmě iOS 4.2 také na iPadu podporuje multitasking, funguje stejně jako na iPhonech a iPodech touch s iOS 4, zacházení s aplikacemi bude přirozeně též úplně stejné.

A v domovské obrazovce rovněž půjde vytvářet složky pro aplikace, což umožní jejich přehlednější uspořádání, ale narozdíl od iPhonu dovoluje díky své větší obrazovce do jedné složky umístit až 20 aplikací, namísto 12.

Vyhledávání Spotlight dostalo nové předvolby umožňující do hledání zahrnout nebo z něj naopak vyloučit kontakty, aplikace, hudbu, podcasty, videa, zvukové knihy, textové poznámky, elektronickou poštu a kalendářní události. Kategorie lze též přeuspořádat, aby se změnilo pořadí zobrazení výsledků hledání.

Rozšířil se výběr nastavitelných omezení, kromě přístupu ke hrám více hráčů přes Game Center jde povolit nebo zakázat možnost nastavování lokalizační služby a poštovních účtů.

Na iPadu 3G navíc iOS 4.2 nově dovoluje vypojit 3G připojení a přejít na EDGE, což by mělo prodloužit výdrž baterie, ovšem za cenu citelného zpomalení datové komunikace.

Samozřejmě stejně jako v iOS 4.1 na iPhonu poskytuje iOS 4.2 pro iPad volbu dovolující zapínat a vypínat kontrolu překlepů.

Uživatelé se zhoršeným zrakem jistě ocení novou volbu „Large Text“ v panelu předvoleb přístupnosti, jež umožní nastavit pro kontakty, elektronickou poštu, SMS zprávy a poznámky zvětšené písmo, které může mít velikost 20, 24, 32, 40, 48 nebo 56 bodů.

Tak jako na iPhonu také na iPadu přibyly nové předvolby v poznámkové aplikaci, dovolující volit mezi písmy Chalkboard, Helvetica a Marker Felt. A dále lze nastavit výchozí poštovní účet, k němuž se budou vázat nové poznámky.

S iOS 4.2 též uživatelé iPadu získají přístup k sociální herní síti Game Center Applu (na iPhonu a iPodu touch tohle přinesl již iOS 4.1). Aplikace Game Center poskytne volby pro zvaní přátel do her, pro vzájemné porovnání skóre a zobrazování dalších herních statistik a pro spoustu dalších věcí spojených s hrami více hráčů.

O změně funkce tlačítka zámku orientace obrazovky již byla řeč výše, teď je z něj tlačítko ztlumení a jako zámek orientace slouží widget iPodu podobně jako na iPhonu. Vlevo vedle tohoto widgetu však navíc ještě přibyl posuvník pro nastavování jasu obrazovky.

Při prvním veřejném představení iOS 4.2 Steve Jobs vyzdvihoval technologii AirPlay (dříve AirTunes), jež rovněž bude novinkou jak pro iPhone, tak pro iPad. Dovolí streaming mediálního obsahu z těchto přístrojů přes WiFi, vedle hudby takto půjde vysílat také videa a fotografie. Paleta přijímajících zařízení se jistě bude postupně rozšiřovat, rozhodně však mezi nimi bude nová Apple TV, což nepochybně otevře zajímavé možnosti.

iOS 4 též přinesl vylepšeného poštovního klienta Mail, s univerzální schránkou a možností zobrazování zpráv podle konverzačních vláken, s iOS 4.2 všechny tyto novinky konečně dorazí na iPad, což zpřehlední a zefektivní jeho elektronickou poštu.

A samozřejmě s iOS 4.2 přijde na iPad reklamní platforma iAD, dovolující zobrazovat interaktivní, multimediální reklamy. Steve Jobs je nadšeně popisoval už v červnu při zahájení konference WWDC 2010, avšak zatím si iAD nevede nějak zvlášť skvěle, přísun reklam není zrovna závratný, ale to se pochopitelně může ještě změnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: