Stručný souhrn dění okolo iPhonu 4 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Stručný souhrn dění okolo iPhonu 4

25. června 2010, 00.00 | Začal prodej iPhonu 4 v pěti zemích, před obchody stojí fronty zájemců a Apple nestíhá uspokojovat poptávku. Vyšla uživatelská příručka pro nový iPhone a objevila se aplikace iMovie. Přicházejí však také první stížnosti na nový telefon, recenze amerických deníků jsou ovšem vesměs pochvalné.

Na trh právě přichází nový iPhone, tento článek přináší stručný výběr zpráv, jež s tím souvisejí:

Zahájení prodeje iPhonu 4 doprovázejí fronty zájemců a potíže s dodávkami

Včera se začal prodávat iPhone 4 v pěti zemích světa, ve Francii, Japonsku, Německu, USA a Velké Británii. Podrobnější informace budou dostupné samozřejmě až o víkendu, zejména statistiky o počtech prodaných telefonů, ale již teď přicházejí zprávy o frontách tvořících se před obchody Applu, jak v USA, tak v Británii a v Japonsku.

Dalo se to čekat, napovídal tomu už rekordní počet předběžných objednávek (600 000 jen za první den), dlouhé byly i seznamy těch, co si telefon rezervovali k osobnímu odběru v obchodech.

A je zřejmé, že Apple bude s uspokojováním poptávky mít docela velké potíže. Smůlu mají zatím ti, kdo by chtěli iPhone 4 v bílé barvě, ve středu Apple vydal stručnou tiskovou zprávu sdělující, že se výroba bílých modelů iPhonu 4 ukázala jako mnohem náročnější, než se čekalo, proto nebudou dostupné nejméně do druhé poloviny července, na dostupnost černých iPhonů 4 to vliv mít nebude.

A operátor AT&T dokonce již v úterý oznámil, že kvůli mnohem většímu objemu předběžných objednávek začne nové iPhony nabízet ve svých kamenných prodejnách teprve 29. června, až 5 dní po oficiálním termínu zahájení prodeje, včera měli telefon dostat jenom ti, kdo si ho objednali už 15. června.

S dodávkami je tedy zjevně hodně potíží, přesto se dá předpokládat, že během víkendu dojde k překonání rekordu v prodeji, zájem zákazníků je totiž zřejmě větší než o iPad nebo loni o iPhone 3GS.

Apple vydal uživatelskou příručku pro iPhone 4 a iOS 4

Ti, kdo svůj telefon ještě nedostali, si o něm zatím mohou alespoň číst, Apple ve středu uvolnil uživatelskou příručku pro iPhone 4 a iOS 4. Má podobu 17,1 MB velkého PDF dokumentu (o 244 stránkách), který v 28 kapitolách popisuje hlavní vlastnosti nového iPhonu, především aplikací dodávaných s iOS 4, příručka je použitelná i pro iPhony 3GS s novým firmwarem. Představuje také obchody iTunes Store a App Store, aplikaci iBooks pro elektronické knihy (ta se v App Store objevila již v pondělí) a probírá též sadu Nike + iPod.

PDF příručka se dá stáhnout odtud, nabízí se ale i ve formátu přístupném ze Safari na iPhonu.

V App Store se už nabízí aplikace iMovie

Včera se také v App Store objevila aplikace iMovie, představená již na WWDC 2010 spolu s iPhonem 4, jež dovoluje přímo na telefonu dále zpracovávat pořízené filmy.

Prodává se (v těch zemích, kde už je dostupný iPhone 4) za 4,99 USD a funguje pouze na iPhonu 4, což se ovšem od minulého týdne. Mobilní verze iMovie zjevně potřebuje výkon čipu A4, ale navíc asi též vyžaduje větší RAM iPhonu 4, protože nepracuje ani na iPadu.

Někteří uživatelé si stěžují na defekty displeje Retina a na oslabování signálu

Již se však stačily sejít i první stížnosti na nový iPhone. Někteří uživatelé hlásí, že displej Retina na určitých místech jeví nepříjemný nádech do hnědé nebo žluté, ale následné reakce říkají, že za několik dní problém sám zmizel, podle příspěvků v diskusích by příčinou mohlo být lepidlo užité pro krycí sklo.

Dodávky iPhonu 4 jsou totiž tak rychlé, že lepidlo nestačí zaschnout, a to vytváří zmíněné artefakty. Za několik dní by se tak mohla situace okolo potíží s displeji Retina vyjasnit.

Další problémy se týkají ukazatele síly mobilního signálu, podle řady hlášení signál citelně zeslábne, když se telefon drží za levý dolní roh.

Potíž ovšem možná spočívá v samotném ukazateli síly signálu, zdá se totiž, že nový iPhone udává za stejných podmínek slabší signál než iPhone 3GS, aniž by byly s hovory větší obtíže. Mohlo by se tudíž jednat spíše o softwarovou chybu (Apple už slíbil nápravu), avšak mnozí zažívají skutečné problémy s navazováním hovorů a kupodivu to zlepšují i některá pouzdra (včetně těch od Applu).

Významné americké deníky už přinesly recenze iPhonu 4, vyznívají vcelku příznivě

A pochopitelně se již objevily první recenze nového iPhonu ve významných amerických denících (jejichž recenzenti dostali telefon v předstihu k vyzkoušení), stručný souhrn jejich zjištění nabízí AppleInsider, jde o recenze Walta Mossberga z Wall Street Journalu, Davida Poguea z New York Times a Eda Baiga z USA Today.

Všechny nový iPhone hodnotí spíše příznivě. Recenzentům se zamlouvala hlavně vysoká rychlost přístroje, projevující se ve všech operacích. Citelně se zrychlilo též pořizování fotografií, které jsou navíc kvalitnější, ale stále se nevyrovnají snímkům z digitálních fotoaparátů, zato kvalitu pořizovaného HD videa si všichni pochvalují.

Chválu sklidily i videohovory FaceTime, hlavně za svou jednoduchost a slušnou kvalitu spojení (přes WiFi). Elektronické knihy vypadají na displeji Retina dobře, ale údajně se to nevyrovná iPadu a dost se liší názory na aplikaci iMovie, některým recenzentům se líbila, zatímco jiným ne. Všichni se však shodli na tom, že nové krycí sklo je mnohem odolnější, vydrží bez potíží pád telefonu a skoro nejde poškrábat.

Asi nejvíc si stěžoval Walt Mossberg, to však souviselo s tím, že v USA se telefon dá provozovat jenom v síti operátora AT&T, jež na mnoha místech trpí potížemi s nedostatečným signálem (iPhone 4 se nově snaží alespoň automaticky využívat nejméně zatížené a nezarušené frekvenční pásmo), navíc AT&T přestal nabízet tarify s neomezeným datovým připojením.

Další podrobnosti najdete na uvedených odkazech, recenzí iPhonu 4 ovšem bude jistě dále přibývat, v USA ji nakonec přinese každé významnější periodikum či server.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: