Novinky ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Novinky ze světa iOS

15. října 2010, 00.00 | Ve třetí beta verzi iOS 4.2 byly nalezeny některé menší nové změny. Mediální přehrávač VLC se stane univerzální aplikací podporující také iPhone a iPod touch. A objevila se další hackerská utilita pro otevírání iOS, nazvaná greenpois0n.

Zatímco novinky spojené s Macy se očekávají hlavně příští týden, kolem iOS se toho děje docela dost už nyní:

Třetí beta verze iOS 4.2 přidává tóny SMS zpráv, avšak částečně omezuje podporu AirPlay

Toto úterý Apple uvolnil pro vývojáře již třetí beta verzi iOS 4.2 chystaného na listopad pro iPhone, iPod touch a iPad. A jak se dalo čekat, už se scházejí podrobnější zprávy o tom, jaké změny nová beta verze (sestavení 8C5115c) přináší.

Pro iPhone poskytuje například aktualizovanou verzi modemového firmwaru, avšak proti předchozí beta verzi také některé nové prvky ztratila.

Jde hlavně o to, že z některých aplikací zmizelo tlačítko funkce AirPlay umožňující bezdrátový streaming mediálního obsahu na kompatibilní cílová zařízení (včetně nové Apple TV). Jak upozorňuje kupříkladu server MacStories, tlačítko AirPlay zmizelo v distribuci pro iPad z aplikací YouTube, Photos a Videos, avšak při spuštění YouTube v prohlížeči Safari se tlačítko objeví.

Důvod tohoto kroku není jasný, mohla by to být pouhá chyba, ale možná jde o nějaké administrativní omezení, jenže se ani netuší, jestli zavedené Applem, anebo zda si ho vynutil třeba Google.

To se zřejmě vyjasní až v příštích beta verzích, do listopadu, na kdy byla slíbena ostrá verze, se ještě jedna či dvě mohou objevit. A zdá se, že z iPadu zmizela též nastavení pro datové připojení iPadu přes iPhone (nalezená ve druhé beta verzi).

Další změna je skutečně pouze kosmetická, v obrazovce Connect to iTunes pro připojení k iTunes se nyní používá nová ikona iTunes 10 (mnozí ji považují za ošklivou, Steve Jobs si však za jejím vzhledem stojí).

Jde stále o beta verzi, takže by nemělo překvapit, že obsahuje chyby, byly zjištěny v bezdrátovém tisku AirPrint. Při tisku z iPhonu se občas stane, že se obrázek vytiskne jen v rozlišení obrazovky telefonu, nikoli ve svém skutečném rozlišení.

Přibyly i další menší novinky, především ( jak upozornil německý blog fscklog) nová beta verze přidává velký počet tónů pro oznamování SMS zpráv na iPhonu 4. Celkem se jedná o 17 nových oznamovacích tónů, patří k nim například „Calypso“, „Choo Choo“, „Sherwood Forest“ a „Tiptoes“.

Většinu novinek třetí beta verze iOS 4.2 názorně předvádí tohle pětiminutové video, které sestavil TiPB.com.

Jak již víte, s třetí beta verzí iOS 4.2 byla uvolněna též druhá beta verze iTunes 10.1, ta samozřejmě nadále slouží pro podporu bezdrátového tisku pod Windows (na Macu k tomu stačí Mac OS X 10.6.5).

VLC pro iPad se změní v univerzální aplikaci podporující také iPhone a iPod touch

Koncem září Apple vpustil do App Store známý mediální přehrávač VLC, který francouzská firma Applidium přenesla na iPad. Díky tomu tablet Applu může přehrávat širokou paletu různých mediálních formátů, oproti verzím VLC pro jiné platformy však verze pro iPad trpěla některými nedostatky. Applidium ovšem pracuje na jejich vyřešení a slibuje toho ještě víc.

Dosud byla tahle aplikace určena jenom pro iPad, ale to by se mělo brzy změnit, podle tohoto firemního oznámení se stávající aplikace VLC Media Player (verze 1.0) změní v univerzální aplikaci, kterou bude možné provozovat vedle iPadu též na novějších iPhonech a iPodech touch.

Apple nyní novou verzi aplikace zkoumá, nenajde-li v ní nic, co by mu vadilo, měla by se už brzy objevit v App Store. Applidium slibuje, že nová verze zajistí plynulejší přehrávání díky optimalizaci kódu pro ARMv7 jádro čipu Apple 4 (a dalších SoC čipů s procesorem Cortex-A8).

Stále se však nevyužívá hardwarový dekodér videa, takže ve většině případů se 720p videa nebudou přehrávat plynule. Aby aplikace zajistila rozumné přehrávání, musí vyžadovat odpovídající hardware, fungovat proto bude vedle iPadu jenom na iPhonech 3GS a 4 (a na odpovídajících generacích iPodů touch), protože iPhone 3G a další starší hardware prostě neposkytují dostatek hrubého výkonu pro dekódování většiny filmů.

Firma také reagovala na stížnosti uživatelů, že přehrávač nerozeznává některé přípony souborů, proto se jejich podpora značně rozšířila a navíc bude možné otvírat přílohy z poštovního klienta Mail nebo ze Safari (a vlastně ze všech ostatních aplikací) ve VLC.

Takže až se v App Store objeví nová verze VLC, nejenom dále zlepší přehrávání mediálního obsahu na iPadu, ale možnost přehrávání široké palety mediálních formátů získají též vlastníci novějších iPhonů a iPodů touch.

Ochrany iOS se bude snažit prolamovat také utilita greenpois0n

Začíná přibývat utilit pro otevírání (jailbreak) firmwaru přístrojů s iOS, včetně těch nejnovějších. Ve středu jsme zmiňovali novou utilitu Limera1n a teď přichází další podobný softwarový nástroj, nazvaný greenpois0n.

Novou utilitu vytvořil Chronic Dev Team, jehož člen „ipod2g“ objevil počátkem září metodu „SHAtter“, využívající k prolomení ochran Applu zranitelnost v boot (zaváděcí) ROM, schopnou si poradit s iOS 4.1 Tato metoda má z hlediska hackerů výhodu v tom, že ji bude obtížné, ne-li zcela nemožné potlačit. Softwarovou aktualizací je to v podstatě vyloučené, Apple by zřejmě musel fyzicky vyměnit celou boot ROM. (Takže přístroje se stávající boot ROM půjde takto otevřít i se všemi budoucími verzemi iOS.)

Chronic Dev Team se tuto metodu chystal implementovat do svého nástroje greenpois0n, který chtěl vydat 10.10.2010, ale předběhl ho Georg Hotz se svou utilitou Limera1n. Ten vyvinul svou vlastní metodu průniku využívající zranitelnosti USB kódu v boot ROM a na její implementaci spolupracoval se známým iOS hackerem „comexem“. (Hotzova metoda dovoluje otevření firmwaru i bez připojení přístroje k počítači kabelem.)

Chronic Dev Team se proto rozhodl užít pro greenpois0n Hotzovu metodu s tím, že si „SHAtter“ ponechá v záloze pro případ, že by Apple našel způsob, jak se vypořádat s Hotzovým průnikem a svou utilitu uvolnil až v úterý.

Utilita greenpois0n tak pochopitelně vládne podobnými schopnostmi jako Limera1n, dokáže otvírat firmware iPadu, iPhonu 4, iPhonu 3GS a iPodů touch třetí a čtvrté generace. Rovněž se nabízí v předběžné verzi, ale Chronic Dev Team ji rychle aktualizuje, původně vydanou verzi RC2 již nahradil novou verzí RC3. Tým hodlá podporovat všechny hlavní platformy, tedy Mac OS X, Linux a Windows, zatím však jsou na stránce utility aktivní pouze odkazy ke stažení variant pro Windows a Linux, na variantě pro Mac OS X se teprve pracuje.

Do budoucnosti tým slibuje, že greenpois0n bude podporovat novou Apple TV (mimochodem, Limera1n si s novou Apple údajně poradí už nyní, jenže zatím to není příliš užitečné, protože na tenhle přístroj sice lze instalovat dodatečné aplikace, avšak postrádá prostředek pro jejich spouštění, ten budou muset hackeři teprve dopsat) a také iPod touch druhé generace. Vlastnící iPhonu 4 by před nasazením utility greenpois0n měli použít software TinyUmbrella pro zachování baseband kódu, vycházejí-li z firmwaru před iOS 4.1.

Brzy tak bude k dispozici řada utilit umožňujících otevření i těch nejnovějších přístrojů s iOS a vzhledem k užitým metodám má Apple jen nepatrné šance takovéto snahy nějak významněji potlačit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: