Obchodní zprávy ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Obchodní zprávy ze světa iOS

13. srpna 2010, 00.00 | V Čině se začíná prodávat iPhone 3GS s aktivovaným WiFi. Odchod Marka Papermastera z Applu zřejmě přímo nesouvisí s anténou iPhonu 4. A dodávky bílého iPhonu 4 se možná opozdí ještě mnohem víc.

V minulých dnech se objevila také řada zpráv obchodního rázu souvisejících s přístroji používajícími iOS, z nichž zde předkládáme stručný výběr:

V Číně se konečně začne prodávat iPhone 3GS s aktivovaným WiFi připojením

Ve řadě zemí se už prodává iPhone 4, v kontinentální Číně se ovšem zatím nabízí jen iPhone 3GS a navíc ještě má proti jiným zemím jedno hodně nepříjemné omezení, nefunguje mu WiFi.

Vynutily si to čínské úřady, v době uvádění telefonu na tamní trh zakazovaly přístroje s WiFi (údajně z bezpečnostních důvodů, trvaly na tom, aby telefony využívaly místní standard WAPI ). Později však zákaz zrušily a minulý týden operátor China Unicom, jenž iPhone v Číně prodává, oznámil, že dá na trh telefon Applu bez tohoto omezení.

To by sice mělo přispět k posílení oficiálního prodeje iPhonu v nejlidnatější zemi světa, ale vzhledem k obrovitosti tamního trhu zatím nemá nijak závratné výsledky, což je dáno i tím, že mu silně konkurují iPhony z šedého trhu, který nabízí levnější přístroje bez omezení (mluví se až o milionech kusů přicházejících těmito kanály). Výhoda aktivovaného WiFi sice již padla, ale přístroje z šedého trhu budou pořád levnější, takže stále zůstává nejisté, jak se bude odbyt v Číně dále vyvíjet.

Odchod Marka Papermastera z Applu nejspíš nesouvisí s anténou iPhonu 4

p>Koncem roku 2008 získal Apple do svého vedení bývalého viceprezidenta IBM Marka Papermastera, avšak celá věc se záhy zkomplikovala, IBM s jeho „přestupem“ nesouhlasila, a tak se do věci vložili právníci, nakonec Papermaster k Applu nastoupil až od dubna 2009.

V této souvislosti působí značně ironicky, že zhruba již po 15 měsících tenhle člověk z Applu odešel, což Apple potvrdil počátkem srpna, ale samozřejmě nesdělil žádné bližší podrobnosti. Dosavadní Papermasterovy úkoly dočasně převzal Bob Mansfield, viceprezident pro hardwarový vývoj Maců.

Pochopitelně se začalo spekulovat, co bylo důvodem tohoto odchodu, podle některých náznaků měl být propuštěn v souvislosti s potížemi okolo antény iPhonu 4, dokonce se o něm počalo mluvit jako o „oběti aféry Antennagate“.

Následné zprávy to však vyvracejí, podle deníku Wall Street Journal (WSJ) byl příčinou konflikt se Stevem Jobsem, který podle zdrojů WSJ ztratil důvěru v Papermastera už před několika měsíci.

Zřejmě tak šlo o střet rozdílných firemních kultur, Papermaster zvyklý na tradiční korporátní prostředí IBM si nedokázal přivyknout na odlišné podmínky v Applu, na čemž se asi projevilo i to, že až několik měsíců po jeho nástupu se Jobs vrátil ze zdravotní dovolené, na kterou musel nastoupit kvůli transplantaci jater, když pak znovu převzal otěže firmy, došlo ke střetu obou mužů.

Zajímavé ale je, že zdroje WSJ viní z potíží s anténou spíše Jobse a nikoli Papermastera, Jobs podle nich rozhodl užít danou konstrukci antény již dříve (John Gruber na svém blogu Daring Fireball dokonce uvádí, že už před dvěma roky se vědělo, že uchopení připravované externí antény určitým způsobem může vést k útlumu signálu, ale nevěnovala se tomu velká pozornost).

p>Jobs ostatně anténu iPhonu 4 dodnes nepovažuje za problém, to jasně prokázala tisková konference, kterou k této záležitosti Apple uspořádal. Co se týče prodejů iPhonu 4, na nich se to skutečně neprojevilo a náklady na pouzdra zdarma vzhledem k celkovým příjmům firmy také asi nebudou nějak závratné.

Papermasterův případ tak ukazuje, že ve vedení Applu každý nevydrží, je zjevné, že ani dlouholeté zkušenosti v oboru nemusí stačit.

Na bílý iPhone 4 se možná bude čekat až do konce roku

A máme zde ještě další potíž s iPhonem 4, jež by podle Johna Grubera mohla mít vliv na Papermasterův odchod (ale není to vůbec jisté). iPhone 4 se původně měl dodávat ve dvou barevných provedeních, černém a bílém, avšak nakonec se na trh dostaly jenom černé telefony, bílá varianta byla odložena a koncem července Apple oznámil její další opoždění, které má podle některých dohadů souviset s potížemi při lakování krycích panelů na bílo.

A ve středu britský operátor Orange začal svým zákazníkům rozesílat oznámení elektronickou poštou (podle TiPb), že ve Velké Británii nebude bílý iPhone 4 dostupný před koncem letošního roku A dodává, že kdo vydrží několik měsíců, může si na něj počkat, ostatním zájemcům doporučuje, aby si raději vybrali z nabízených černých modelů.

Do Británie se sice bílé iPhony 4 dostanou až později, nejprve se bude uspokojovat poptávka v USA, ale i tak to naznačuje, že se dodávky bílého provedení opozdí ještě mnohem déle, než se dosud čekalo, asi jsou s výrobou této varianty skutečně velké potíže.

Nedávné zprávy sice tvrdily, že v kontinentální Číně již začala výroba bílého iPhonu a jeden takový kus byl propašován do Hongkongu, jejich věrohodnost je však sporná, nemluvě o tom, že jeden kus ještě mnoho neznamená, fotografie bílého iPhonu 4 včetně krabice se na Webu ostatně objevily už dříve. Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet, ale zatím to vypadá, že na větší dodávky tohoto barevného provedení se bude čekat ještě velice dlouho.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: