OpenTTD a iSudoku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

OpenTTD a iSudoku

5. srpna 2005, 00.00 | Jako každý druhý pátek, přinášíme vám i dnes recenze na dvě vybrané Freeware hry. Dnes si představíme logickou hříčku iSudoku a open source remake legendární budovatelské strategie Transport Tycoon. Příjemné čtení!

iSudoku

První hra, kterou si dnes představíme, působí na první pohled fádně. Jak už to tak ale bývá, za zdánlivou prostotou se skrývá netušená síla a geniální herní mechanismus. Hra Sudoku původně pochází z ostrovů zapadajícího slunce, Japonska. V průběhu historie Japonci hrami jako Go a Shogi prokázali, že logické a strategické hry se jim tvořit daří. Konkrétně Sudoku je potom hra světové popularity - často vychází v novinách vedle šachových hlavolamů nebo společně s křížovkami a dnes přichází i na váš počítač prostřednictvím elegantní freeware hry iSudoku.

Princip hry je jednoduchý - máte čtverečkované pole 9x9, rozdělené na 3x3 čtverců o 9i polích. V této síti jsou rozmístěna čísla od 1 do 9 a vaším úkolem je doplnit zbylá čísla do prázdných polí a to tak, aby každé číslo bylo pouze jednou ve své řadě sloupci a čtverci 3x3. Zdánlivě jednoduchý úkol se může stát i pekelně obtížným, je-li zadaných čísel málo a jsou nepříhodně rozmístěna. Míra obtížnosti Sudoku je však přesně vyvážená tak, aby člověka nutila přemýšlet, i pokud už zná zákonitosti řešení, ale zároveň neodradila nováčka. Samozřejmě existují situace různých obtížností, ale řešení je vždy jen jedno a vždy se k němu dá dopracovat logickým uvažováním.

iSudoku působí na první pohled primitivně.

iSudoku se vám snaží hru všemožně zpříjemnit; poskytuje například režim nápovědy, který vám červeně označí špatně vyřešené pole. Také vám neumožní nepozorně zadat jedno číslo 2x do stejného sloupce a po hranách políček poskytuje prostor, do kterého si můžete vpisovat možné hodnoty. Zkrátka a jednoduše, nováček se v něm jistě neztratí.

Princip hry neumožňuje žádné grafické orgie rázu komerčních 3D her, přesto však decentní použití průhlednosti a metalického pozadí desky působí elegantně a přesně zapadá do industriálního designu Mac OS X. Zvuky a hudba jsou ve hře pochopitelně také veškeré žádné, což je v této kategorii spíše klad, nežli zápor. Vzato kolem a kolem, je iSudoku zábavná hra na 5 až 10 minut času, která vám příjemně protáhne mozkové závity - mohu doporučit.

Hodnocení
Parádní logická hra pro hráče všeho věku.
Výrobce
Michel Pollet

Podobné hry
Goban
Fish Fillets (Recenzováno na Mujmac.cz)
MacShogi
Stažení
Zde

OpenTTD

Za dávných dob, když ještě muži byli pravými muži, ženy byly pravými ženami a počítače byly šedé plastové krabice s elektrickou spotřebou i hlučností kombajnu, probíhala ve světě elektronické zábavy exploze nápadů a nápaditých herních mechanismů. Tato éra originality, podnícená bouřlivým rozvojem netušených technologických možností, už bohužel pominula - kromě vzpomínek plných nostalgie nám po sobě však zanechala mnohé plody herních géniů klasického období tohoto nejnovějšího odvětví zábavního průmyslu. Sem patří i Transport Tycoon, hra, která svou popularitou překonala všechno, co do té doby tehdy ještě mladý herní svět viděl. Transport Tycoon se dočkal několika rozšíření a revizí, ale nakonec zestárl a komerčně zapadl - zůstala po něm však široká komunita fanoušků, která se své hry nechtěla vzdát a začala na vlastní pěst tvořit nové verze, kompletní přepisy či jednoduché modifikace původní hry. Nejúspěšnější takový projekt je bezpochyby Open Transport Tycoon nebo zkráceně OpenTTD.

Jak Transport Tycoon tak jeho open source bratranec jsou ekonomické strategie budovatelského rázu. Vaším úkolem majitele nově založené transportní společnosti je stavět dopravní spoje mezi důležitými body roztroušenými po mapě, vypravovat vlaky, lodě či jiná vozítka a za přepravu zboží ve finále inkasovat co největší sumu. V tom vám kromě terénních překážek, lokálních politiků a přírodních katastrof brání ještě počítačem řízení konkurenti snažící se o totéž. V rámci obchodního boje může hráč platit reklamní kampaně v jednotlivých městech, financovat rozvoj regionu či jinak získávat a ztrácet výhody. Přes všechny tyto finesy však 90% času ve hře strávíte stavbou komplikovaných železničních křižovatek, organizací sítě leteckých mostů a vypravováním roztomile vypadajících vláčků (při pohledu na parní lokomotivu razící si cestu krajinou zaplesá nejedno srdce). Aby hra nezačala časem nudit, je v ní zakomponován i jistý pozvolný technický rozvoj, který vám vždy jednou za čas zpřístupní rychlejší letadlo, větší loď nebo ekologičtější elektrifikovanou železniční trať.

OpenTTD působí lehce staře, ale profesionálně

Oproti původnímu Transport Tycoon Deluxe nabízí OpenTTD řadu přídavných možností a funkcí. Počínaje drobnými vylepšeními na poli ovládání přes možnost nastavení velikosti mapy až po detailní nastavení ekonomiky jsou vám všechny odlišnosti od původní hry zpřístupněny v přehledném menu, kde je můžete jednotlivě zapínat a vypínat, jak se vám zlíbí. Většina novinek jsou vítaná vylepšení - nové struktury jako průplavy pro lodě, vylepšená navigace vozítek nebo možnost stavět cesty na šikmých plochách přispívají k zábavnosti hry a dělají z ní návykovou záležitost.

Graficky OpenTTD vychází ze své předlohy a všechny rozdíly mezi původní hrou a jejím novodobým klonem jsou po grafické stránce zpracovány tak, aby zapadly do už existujícího modelu. Díky tomu působí grafika OpenTTD na freeware hru až překvapivě profesionálním dojmem - přece jen, Transport Tycoon technicky předběhl svou dobu o několik let. Podobně autoři přistupovali ke zvukové a hudební stránce hry a prostě použili dat z původní DOSové předlohy, kterou, pokud si dobře vzpomínám, doprovázely příjemné jazzové popěvky jakoby vypadnuvší z období 20. let v USA. Bohužel, ačkoliv manuál uvádí opak, nikdy se mi nepodařilo hudbu v OpenTTD donutit hrát a raději tedy jazz ve hře nahrazuji jazzem v iTunes.

Jedním z největších přínosů open source komunity k této hře je bezpochyby možnost hry po internetu. Hra, tolik zábavná v jednom člověku, se na přeplněných serverech běžících 24 hodin denně nečekaně mění, získává na soutěživosti a obtížnosti a dokáže zaplnit mnoho dlouhých večerů. Ačkoliv je OpenTTD, technicky vzato, téměř 15 let stará hra, neztratil nic ze své chytlavosti a hratelnosti, která vás přinutí k němu znovu a znovu sedat, radovat se z každé nové verze hry a po nocích budovat rozlehlá transportní impéria. Příjemnou zábavu!

Hodnocení
Remake legendární ekonomické strategie Transport Tycoon - hra, ke které se bude i po letech vracet.
Výrobce
Open Source - www.openttd.com

Podobné hry
The Battle for Wesnoth
Oolite
Stažení
Včetně původních grafických souborů - viz. poznámka autora
Oficiální verze

Poznámka autora:

Přestože OpenTTD samotný je OpenSource hra, copyright na původní grafické soubory Transport Tycoonu nebyl nikdy uvolněn. Hra je však obecně považována za abandonware a je volně ke stažení na mnoha místech na internetu. OpenTTD který si stáhnete z oficiálních stránek projektu tedy grafické sice soubory neobsahuje, ale není problém je získat jinde. Pokud se i tak chcete nahánění použitelné verze původní verze Transport Tycoonu vyhnout, můžete použít tento [5mb] neoficiální balíček, který obsahuje nejnovější verzi hry včetně potřebných datových souborů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zapadajici slunce ?

Autor: Modrak Muž

Založeno: 05.08.2005, 00:21
Odpovědí: 0

Zapadajici slunce na vychode :)???
Kdepak, IMHO ironie, wtz...

Odpovědět na příspěvek

Inspirace

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 05.08.2005, 02:29
Odpovědí: 0

Aaaa, tady se nekdo vcera inspiroval na Novinkach.cz a hledal Mac verzi, co? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Inspirace

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 05.08.2005, 11:38

Nechápu - mac verzi čeho? Inspirace čím? :) Novinky.cz nečtu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Inspirace

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 05.08.2005, 12:27

http://www.novinky.cz/int
ernet/zdarma/62196-hra--s
imple-sudoku---lepsi-nez-
krizovky.html

Vyslo to vcera. Jestli to je nahoda, tak docela dobra :-) Ja ze jsem to tam vcera videl a zaujalo me to, tak jsem se chtel poohlednout po mac verzi a ejhle, ona mi je naservirovana hned druhy den pod nos...

Odpovědět na příspěvek

Cestina

Autor: mamut Muž

Založeno: 05.08.2005, 07:29
Odpovědí: 0

OpenTTD existuje i v cestine :-))

Odpovědět na příspěvek

Sudoku widget

Autor: pixy Muž

Založeno: 05.08.2005, 10:11
Odpovědí: 0

Sudoku je skvela vec, ale existuje i jako widget - http://www.apple.com/down
loads/dashboard/games/isu
dokuwidget.html - na dashboardu zustava rozehrana hra, kdykoli lze odlozit a zase se vratit. Velmi prakticke :)

Odpovědět na příspěvek

Japonsko???

Autor: Mm. Muž

Založeno: 05.08.2005, 15:53
Odpovědí: 0

Nechci šťourat, ale s tím japonským původem to není zdaleka tak jednoduché:

Ačkoliv je název sudoku zkratkou z japonské věty Súdži wa dokušin ni kagiru, nepochází tato hra z Japonska. Japonská společnost Nikoli, která si název v zemi vycházejícího slunce zaregistrovala, uvádí, že hru objevila pod názvem "Number Place" (volně přeloženo "Umístěte čísla") v americkém magazínu o hlavolamech v roce 1980.
Americká agentura Associated Press (AP) uvádí, že hlavolam sudoku je variací hry Latin Square (Latinské čtverce), kterou v 18. století vymyslel švýcarský matematik Leonhard Euler. Hra Latin Square by podle AP měla vycházet ze staršího hlavolamu s názvem Magic Square (Kouzelné čtverce). "Tento typ hry by mohl mít kořeny ve starém čínském hlavolamu Lo Shu," domnívá se profesor sémiotiky toronstké univerzity Marcel Danesi...

Celý text najdete na http://www.sudoku.cz

Odpovědět na příspěvek

RE: Japonsko???

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 05.08.2005, 17:15

A kruh se pomalu uzavira... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Japonsko???

Autor: Jirka Muž

Založeno: 06.08.2005, 17:38

jako ze cina a japonsko je to same, jo?

Odpovědět na příspěvek

iSudoku mi nejde spustit

Autor: Vladimir Muž

Založeno: 05.08.2005, 18:51
Odpovědí: 0

po stažení a rozbalení mi iSudoku nejde spustit, resp. po poklepání ikonky se nic nestane. Co s tím? Jinak se mi ta hra líbí (podle popisu). Dík za pomoc

Odpovědět na příspěvek

RE: iSudoku mi nejde spustit

Autor: micker Muž

Založeno: 05.08.2005, 19:47

nemas pocestenej system? obcas to dela ze nektery aplikace jdou spustit pouze s anglictinou na prvnim miste .-/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iSudoku mi nejde spustit

Autor: Vladimir Muž

Založeno: 06.08.2005, 10:46

Dí, mám tam češtinu, zak to bude asi tím. Hned to prubnu.

Odpovědět na příspěvek

Proc tak pozde?

Autor: Jendik Muž

Založeno: 05.08.2005, 19:23
Odpovědí: 0

Uz me to nebavi. Nejdrive recenze na uz davno vypustenou hru Warcraft III, ted prozmenu na OpenTTD, ktera je venku uz min. pul roku. Spis vic...
MujMac - nejctenejsi Macovsky site v cechach (nejen Mac usery) tim poskozuje tuto platformu!
Piste aktualni recenze, nebo se do her nepoustejte.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proc tak pozde?

Autor: Adam Šindelář Muž

Založeno: 06.08.2005, 01:28

Proč tak pozdě? Protože OpenTTD je opensource hra a jako taková je "venku" už od začátku, což je rozhodně déle než půl roku. Sleduju ji už dlouho a teď jsem dospěl k závěru že by mohla čtenáře zaujmout. Jestli jste ji znal už před recenzí... no smůla, za to nemůžu. Je to ale veřejný produkt komunity, navíc ve vývoji a hádat se o tom kdy vyšla (vzhledem k tomu že aktuální verze je 0.4 tak vlastně ještě nevyšla) je zcestné.

Kromě toho, recenze na starší hry mají, zejména v našich končinách, svůj smysl. Ne každý ma hardware schopný rozběhat nejnovější tituly, snažím se tedy výběr her prokládat, aby si každý něco našel. Nejde se zavděčit všem.

Odpovědět na příspěvek

OpenTTC zere vykon?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.08.2005, 13:07
Odpovědí: 0

Tak jsem si OpenTTC zkusil parkrat zahrat. Dnes mi ale prislo, ze muj Book je nejaky liny. Kouknu do Activity Monitoru a co nevidim. OpenTTC si tam sedi na prednich mistech zroutu vykonu, a to presto, ze jsem ji hral naposledy v patek. A dokonce tam je hned 2x - kazdy proces zere asi 20 % vykonu plus pamet. Dela vam to take? Proces nelze ukoncit normalne, musi se pouzit "Force Quit"

Odpovědět na příspěvek

nepravdy

Autor: oozy Muž

Založeno: 16.08.2005, 11:15
Odpovědí: 0

Japonsko nie je krajina zapadajuceho slnka (v tom zmysle ako je to pouzite v clanku, inak tam slnko samozrejme tiez raz denne zapada :)

Autor sudoku je Wayne Gould a nie je to japonska hra:

http://spravy.pra
vda.sk/sudoku.asp?y=sk_ro
zne/sudoku_stred_1.htm

Odpovědět na příspěvek

OpenTTD na starem ppc

Autor: Monstaa Muž

Založeno: 08.10.2007, 16:00
Odpovědí: 0

Zdravim, jde nekde stahnout verze ktera by fungovala na MAC OS 9.0 ? jedna se o stary notebook Macintosh PowerBook 3400c. jsem spise uzivatel win a linux, tento mac se mi dostal do rukou poprve, samozrejme ze uz jsem se naucil plno veci jako treba mountovat soubory .dmg. Ale rozbehnout tuto hru se mi nedari. Predem dekuji

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Dí, mám tam češtinu, zak to bude asi tím. Hned to prubnu.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: