Dosbox - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Dosbox

4. listopadu 2005, 00.00 | Protože seriál o hrách pro Mac OS X v současné době prochází přerodem, ze kterého vzejde svěžejší a zábavnější rubrika, připravili jsme pro vás na tento pátek místo recenze na hru článek přinejměnším stejně zajímavý. Ještě než se (snad už) příští pátek pustíme do her moderních, komerčních a hardwarově náročných, zastavme se dnes u herní klasiky - her, které mnozí z nás pamatují ještě z dětství. Jak mnozí už tuší, budeme si povídat o emulátoru DOSu, programu DosBOX a současné abandonware scéně.

DosBOX::Mac OS X

Všichni je známe, mnozí je milujeme. Když je dostaneme do rukou, zatlačíme nostalgickou slzu a potom v jejich společnosti strávíme noc a den. Řeč je samozřejmě o starých hrách, ještě z dob počítačového pravěku. Her z doby, kdy vše, na čem záleželo, byla hratelnost; ne grafické zpracování, monumentální orchestrální doprovod nebo miliony dolarů na vývoj. Vždyť jsou to právě klasiky jako Zelda, Dungeon Master, Tetris, Civilization nebo UFO, ke kterým se dnešní herní průmysl neustále vrací ve snaze načerpat inspiraci. A právě tyto (stále ještě) živoucí legendy si máte dnes možnost znovu zahrát, případně vyzkoušet si ty, které vás kdysi minuly. Držte si klobouky - příští zastávka: herní pravěk!

C:\

Je mi jasné, že uvedením tohoto tradičního prefixu na serveru zabývajícím se počítači Macintosh trochu riskuji, ale přece - pokud si chcete DOSové klasiky připomenout, budete se muset snížit ke krátkému výletu do černých hlubin příkazové řádky. Netřeba však zoufat, existuje celá řada grafických programů, které za vás DosBOX ovládají a celou práci s ním zjednodušují. My se budeme zabývat programem Petit dosbox, který obsahuje i samotný DosBOX v nejnovější verzi.

Petit dosbox v celé své nádheře :)

Tento program vám značně zjednoduší celý proces nastavování a spouštění nejrůznějších her. Pokud si z nějakého důvodu chcete užít autentický výlet do DOSu, stáhněte si rovnou DosBOX a po jeho startu nezapomeňte stisknout Option+Return (Alt+Enter na PC klávesnici), což celý program přepne do režimu plné obrazovky. Ti pohodlnější z vás už sedí u nažhaveného grafického rozhraní, odvážlivci s čistým DosBOXem musí ještě pomocí příkazu mount připojit místní adresář, například takto:

mount c /Applications/Dos/

Instalace i spuštění hry pomocí Petit dosboxu jsou jednoduché. V DosBOXu musíte nejdříve adresář se hrou uložit do složky, kterou jsme před chvíli přimountovali a následně spustit, podobně jako v Dosu. Po spuštění hry je ovšem třeba ještě vyřešit několik problémů. Tak především, každá hra má jiné hardwarové nároky na procesor a grafickou kartu. Pokud se hra hýbe podezřele pomalu, zkuste pomocí zkratky Control-F12 (na iBooku nebo PowerBooku Fn-Control-F12) zvýšit frekvenci emulovaného procesoru; opětovné snížení je možné pomocí zkratky Control-F11. Protože však DosBOX emuluje celý počítač, včetně všech jeho vnitřních součástek, nemusí ani vaše nabušená G5 stačit obyčejné staré VGA grafice. Pokud tedy zvýšení frekvence nepřineslo žádný efekt, můžete pomocí klávesových zkratek Control-F8 a Control-F7 upravit počet vykreslovaných snímků za vteřinu. Kdyby náhodou počítač přestal reagovat, netřeba si zoufat - celý DosBOX se dá v kteroukoliv chvíli okamžitě ukončit stiskem Control-F9.

Abandonware

Samotný emulátor ale není vše - budeme potřebovat také bohatou zásobu herního software. V tomto směru se jako pravý zlatý důl ukázaly internetové stránky zabývající se Abandonware, tedy software, jehož tvůrci zkrachovali, zemřeli, přidali se k Vesmírným lidem, odstěhovali do Tibetu nebo jednoduše ztratili o své dílko zájem a prohlásili jej za freeware. Pojďme se krátce podívat po nejlepších zdrojích klasické herní zábavy na internetu.

Abandonia

Kde jinde začít, než na stránkách Abandonia.com? Abandonia se nachází v nejaktivnějším středu celosvětové abandonware scény, je aktualizována často i několikrát denně a výborných her na dlouhé zimní večery tu najdete přehršel. Jednotlivé herní tituly jsou třízeny podle kategorií, ke stažení je i celá řada bonusových materiálů a užitečných utilit (i když většina z nich jen pro Windows) a pro nově příchozí je připraven i žebříček deseti nejpopulárnějších titulů. Doporučuji začít například hrou UFO: Enemy Unknown nebo skvělou Civilization II. Bohužel, vzhledem ke své velké popularitě, musela Abandonia zavést několik pravidel na svou právní ochranu, a mnoho her vám tedy nebude umožněno stáhnout - ty které k dispozici jsou ovšem budete stahovat z rychlých a spolehlivých serverů.

Free Oldies

Stránky freeoldies.com sice žádné hry doopravdy ke stažení nenabízí, ale zato fungují jako výborný rozcestník na jiné servery. U každé hry v rozsáhlé databázi je uvedeno několikero odkazů na weby, kde je daný titul k dostání. Doporučuji vyzkoušet, pokud je hra, kterou sháníte, na Abandonii zablokována kvůli právním opletačkám. Stránky nejsou příliš často aktualizovány, ale zdají se být poměrně spolehlivé.

Home of the Underdogs

Domov smolařů je server mnohým uživatelům Macintoshe známý především díky stránkám Macintosh Garden, které již dlouhou dobu hostuje a které Applí komunitu čas od času zásobují herními starožitnostmi ještě z dob Mac OS 7 a starších. Hlavním zamřením tohoto webu je však PC abandonware, kterého je zde k dostání nepřeberné množství. Při procházení databáze dostupných titulů můžete narazit i na mnohé vzácné kousky, které nejsou zaneseny ani v Abandonii. Většinu her Home of the Underdogs nabízí ke stažení ze svých vlastních serverů, které jsou obvykle rychlé a stabilní.

Návrat do budoucnosti

Nuže, dnes jste se, milí čtenáři, dozvěděli něco o herní klasice, kde ji sehnat a jak si ji nejlépe užít. Od příštího týdne se na vaše obrazovky vrátí pravidelný seriál o komerčních i freeware hrách pro Mac OS X, jehož podobu můžete ovlivnit v připravené anketě. Budeme se na vás těšit zase příští pátek!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: