Goban a SimpleSolitarus - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Goban a SimpleSolitarus

19. srpna 2005, 00.00 | Dnes je opět čas si představit dvě vybrané Freeware hry, které potěší vašeho Maca, až spolu budete sami trávit dlouhé deštivé odpoledne. Pojďme se podívat na dvojici her Goban a SimpleSolitarus.

Goban

Královskou hrou Evropské civilizace jsou od nepaměti šachy, hra s největší pravděpodobností Indického původu. Civilizace východní Asie však už dlouhou dobu znají hru zdánlivě mnohem primitivnější, avšak stejně obtížnou a krásnou. Mluvím samozřejmě o světově proslaveném GO, které se svým indoevropským bratrancem sice sdílí nutnost strategického uvažování a logiky, ale narozdíl od šachů se nedá schematizovat a naučit nazpaměť, jak to často dělají dlouhodobí šachoví hráči. GO je hra, kterou se dokážete naučit za 5 minut, ale stát se v ní mistrem, vám potrvá celý život. Zejména díky dlouhému období totality je u nás tato forma zábavy poměrně neznámá, ale její popularita rychle vzrůstá a už dnes má většina lidí mlhavé tušení, že GO není nový prací prášek. Neznalcům pravidel mohu vřele doporučit podařený článek na české Wikipedii, který hru přehledně a jasně vysvětluje.

Program Goban vám nabízí prvotřídní prostředí pro vyzkoušení GO na vašem domácím Macintoshi. Poskytuje možnost hry dvou lidských hráčů na jednom počítači i výkonnou umělou inteligenci založenou na vynikajícím opensource enginu GnuGO, který snese srovnání i s těmi nejsilnějšími herními mozky, obvykle za několik tisíc dolarů. Hra je doslova nabita nejrůznějšími funkcemi, jako je hra po internetu, nejrůznější možnosti nastavení pravidel, velikosti desky či vzhledu kamenů. Hry je možné ukládat a později přehrávat ze záznamu pomocí zabudovaného posuvníku nebo se k nim vracet a hrát od zvolené pozice. Zkrátka na nedostatek funkcí si rozhodně stěžovat nemůžeme.

Goban je jednoduchý a přehledný, i když graficky lehce zastaralý

Po grafické stránce sice autoři žádná kouzla nepřipravili - deska je tvořena volitelným obrázkem pozadí a kameny jsou prostě jednoduše ztvárněné tmavé a světlé plošky. Hráči je alespoň umožněno nahradit herní grafiku vlastními obrázky a vzhled desky a kamenů tak úplně změnit, přesto však hra připomíná více webové rozhraní, než Cocoa aplikaci. Zvuky ani hudba ve hře nejsou všehovšudy žádné, ale ani nijak nechybí.

Ať už si chcete doma zahrát partii GO a chybí vám hrací deska, máte naplánované utkání s bratrancem v Kanadě nebo si chcete jen procvičit dovednosti ve hře proti počítači, je Goban tou správnou volbou. Nenáročný interface, velké množství funkcí a jeden z nejlepších počítačových GO mozků pod kapotou vás jistě nezklamou.

Hodnocení
Velmi vydařené počítačové zpracování tradiční hry GO, které je navíc poháněno velmi výkoným programem GnuGO, který vás na vyšší obtížnost roznese na kopytech. Rozhodně skvělá volba na provětrání mozkových závitů.
Výrobce
Sente

Podobné hry
Chess
MacShogi
iSudoku (recenzováno na mujmac.cz)
Stažení
Tady

SimpleSolitarus

Z důvodů, které nebyly prostým smrtelníkům nikdy odhaleny, se tvůrci operačního systému Mac OS X rozhodli přikládat ke každé instalaci šachový simulátor, zvaný prostě Chess. Zcela netradičně tak vytvořili snad jediný systém, v jehož základní ani rozšířené výbavě se nenacházela jediná karetní hra. Samozřejmě se okamžitě vyskytla celá řada nejrůznějších freeware i shareware produktů, které tento nedostatek nahrazovaly po svém, nejčastěji hrou na motivy populárního pasiáns. My se dnes podíváme na graficky atraktivní, přesto však nenáročný přírůstek do této rozsáhlé rodiny her.

SimpleSolitarus je, jak už název napovídá, velmi jednoduchou implementací hry pasiáns. Protože princip a veškeré možné varianty tohoto druhu karetních her byly už mnohokrát prozkoumány a přepracovány, je dnes velmi obtížné přijít s jakoukoliv inovací žánru. SimpleSolitarus se o to raději ani nesnaží a místo toho hráči nabízí přehledný a atraktivní herní zážitek přesně toho druhu, jaký by od podobné hry očekával. Hra sice neposkytuje ani natolik základní funkce jako Undo (krok zpátky) nebo přetahování karet z balíku s esy zpět do vyskládaných sloupců, ale přesto se ji daří ve zhruba třech případech ze čtyř vítězně dohrát. Absence těchto, jindy kriticky důležitých, služeb tedy uživatele možná zprvu překvapí, ale hru samotnou zasáhne jen minimálně.

Grafické zpracování hry je sice jednoduché a dvojrozměrné, ale velmi profesionálně provedené. Už na první pohled upoutá zdánlivě ledabylá, náhodná rotace jednotlivých karet, která hře dodává na přirozeném dojmu a kontrastuje s chirurgickou přesností rozmístění herních prvků v jiných programech. Karty i celý herní interface (ne že by ho bylo moc) jsou vykresleny se smyslem pro detail a jsou přesně natolik interaktivní, aby nerušily, ale přesto potěšily oko pozorovatele. Hra je také doplněna poněkud sporadicky se vyskytujícím šustotem karet při obracení nebo míchání balíčku. Hudební doprovod zde žádný není, což je pravděpodobně jedině dobře - vždyť která skladba doprovázející freeware hru byla kdy muzikálně dobře zvládnutá?

SimpleSolitarus je skutečně jednoduchý, ale vizuálně atraktivní

Říká se, že v jednoduchosti je síla, a v oblasti počítačové zábavy toto rčení mnohdy platí dvojnásob. Přesto je však často i ten nejjednodušší námět zpracován přehnaně komplikovaně a složitě, jakoby snad tvůrci her vařili dort podle slavného vzoru Pejska a Kočičky. Autoři SimpleSolitaru se vydali cestou minimalismu a absolutní přímočarosti herního zážitku, čímž se jim podařilo vytvořit skvělý karetní simulátor, který sice nepřekvapí množstvím funkcí a místy působí i lehce okleštěně, ale přesto svoji funkci plní na jedničku a vypadá přitom dobře. Zkrátka a jednoduše, je SimpleSolitarus na freewarovou hru až překvapivě profesionální dílko, kterému můžeme, vzhledem k jeho nulové ceně, snadno odpustit i těch několik nedostatků, které má.

Hodnocení
Nenáročná, ale přesto vizuálně atraktivní karetní hra pro kratší pracovní přestávky i dlouhá deštivá odpoledne. Několik chybějících funkcí může hru lehce zkomplikovat, ale v konečném důsledku ji spíše zpestřují.
Výrobce
DanLabGames

Podobné hry
Solitaire XL
Texas Solitaire
Papírový balík karet (velmi univerzální)
Stažení
Tady

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: