Apple Store v Londýně - přišel jsem, viděl jsem, nakoupil jsem! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Apple Store v Londýně - přišel jsem, viděl jsem, nakoupil jsem!

22. listopadu 2004, 00.00 | Sobota 20. listopadu byl skvělý den. Zvláště pro Mac fanoušky, mezi které se tak trochu počítám. Hlavním úkolem dne pro mě bylo vystát dlouho frontu v Regent Street, dostat se do Apple Storu a nasát atmosféru prvního obchodu tohoto druhu v Evropě. Tyto řádky píši několik kilometrů nad zemí cestou zpět do Prahy. Powerbook G4 Titanium pomalu přijímá odezvy klávesnice, iPod přehrává mé oblíbené Brand New Heavies a já se pomalu v myšlenkách vracím ke všemu, co se před odletem událo.

Sobota 20. listopadu byl skvělý den. Zvláště pro Mac fanoušky, mezi které se tak trochu počítám. Hlavním úkolem dne pro mě bylo vystát dlouho frontu v Regent Street, dostat se do Apple Storu a nasát atmosféru prvního obchodu tohoto druhu v Evropě. Tyto řádky píši několik kilometrů nad zemí cestou zpět do Prahy. Powerbook G4 Titanium pomalu přijímá odezvy klávesnice, iPod přehrává mé oblíbené Brand New Heavies a já se pomalu v myšlenkách vracím ke všemu, co se před odletem událo.


Zmrzlí fanoušci

Pátek 19. listopadu, večer

Pomalu balím zavazadla a připravuji se na spánek. Na internetu se objevují zpravodajství přímo z Regent Street a já sleduji, jak fronta pomalu narůstá a doufám, že bude stačit dorazit ve 3.00 ráno, abych získal Lucky Bag. Ve 22.00 lze ve zpravodajství BBC vidět další zmínku o zálesácích čekajících před obchodem. Nařizuji budík na 2.00 ráno a jdu zkusit spát.

Sobota 02.00

Po chvíli se probouzím a snažím se vzpomenout, kde jsem a co se děje. Po pár minutách už jsem v obraze a kontroluji stav účastníků neohlášené party před Apple Storem. Necelých 300 lidí již kempuje a má šance na Lucky Bag pomalu mizí v nenávratnu. Při pohledu na teploměr, jež ukazuje teplotu lehce pod nulou, si začínám uvědomovat, že má příprava nebyla dostatečná a vydržet 7 hodin v této zimě by nebyla procházka růžovým sadem. Přecházím na plán B - místo cesty do chladné noci se vracím do postele a usínám. Místo Lucky Bagu se soustředím na zpravodajství přímo před vchodem, fotografování, natáčení a posléze se pokusím zaútočit alespoň na tričko. Nebudu mít Lucky Bag, ale alespoň vám, našim čtenářům, přinesu přesnější popis toho, co se před Apple Store bude dít.

Sobota 08.00

Po rychlé snídani sedám do DoubleDeckeru a z horního patra sleduji dění na ulicích Londýna. Pravděpodobně poslední chvíle, kdy mohu jakž takž odpočívat a nabírat síly. Před samotným Apple Store je již pěkně rušno a já začínám nekompromisně okupovat pozici necelé dva metry před hlavním vchodem. Všude kolem je vidět televizní kamery a kolemjdoucí, kteří se nechápavě ptají, proč je zde tolik lidí ve frontě. Po obdržení odpovědi se výraz v jejich obličejích příliš nemění a pokračují dál za svými povinnostmi. Stejně nechápavý pohled můžete sledovat i ve tvářích policistů a ochranky postávající před obchodem. Celá řada se v tento okamžik line několik stovek metrů a končí o pár bloků dál. Fanoušci ve frontě jsou ze všech konců světa a vzhledem k blížící se hodině H začíná stoupat i nálada a notně unavení zástupci na prvních místech začínají dostávat trošku přirozenou barvu v obličeji. Nic jiného jim nezbývá - všude kolem nich jsou novináři a zpovídají je.

VIDEO - Celá fronta, 35 MB, QT

09.23

Přímo před obchodem začíná být poněkud těsno a ochranka začíná třídit postávající a na místě nechává jen zástupce tisku. Svou pozici jsem udržel, i když o MujMACu z nich pravděpodobně nikdo nikdy neslyšel. Následně se snaží přede mě nastrčit kameramany ze Sky NEWS a BBC, neustupuji, trochu nevybíravě se s nimi chvíli šťouchám, ale zůstávám v první řadě. Když už nebude Lucky Bag, budou alespoň fotky z nejlepší možné pozice. S touto myšlenkou v hlavě se dále strkám s ostatními, většinou o hlavu menšími novináři. Ve frontě je nyní přes 1 000 lidí a její konec je až o pár bloků dál.

VIDEO - Pár minut před otevřením, 3 MB, QT

09.50

Personál s obchodu vyráží na ulici zadním vchodem a zdraví se se všemi návštěvníky, kteří jsou ve frontě. Celkem má celý obchod 130 (!) zaměstnanců. Atmosféra je báječná a všichni se již těší dovnitř, aby se trochu ohřáli.

09.58

V Apple Storu je již pěkně rušno a zaměstnanci obchodu jsou vidět u vchodu a podél schodiště. Ron Johnson (Senior vice-president of Retail) si již připravuje nůžky na přestřižení stuhy. Krabičky s tričky jsou také na svém místě po levé straně vchodu. Uvnitř obchodu hraje hudba, hlavní vchod se otevírá a personál Applu začíná tancovat do rytmu písně Vertigo od U2. Nálada stoupá a táborníci z fronty již vypadají vcelku zdravě a připraveni vystartovat pro své zasloužené Lucky Bagy. John O’Grady (šéf obchodu) vychází ven a ptá se "Are You Ready?". V odpověď mu přichází hlasitá odpověď všech, kteří jeho otázku slyšeli a stojí ve frontě. VIDEO - Tančící personál, 10 MB, QT

10.00

Ron Johnson přestřihává stuhu a oficiálně otevírá první evropský Apple Store v Regent Street a zve návštěvníky dovnitř. Ti do obchodu vbíhají za stálého potlesku zaměstnanců. Atmosféra graduje, všichni se smějí, tančí, tleskají a blahopřejí nocležníkům. První do Apple Storu vchází Stormy Shippy, 19-ti letý nadšenec (nebo už spíše fanatik) z Dallasu, který před obchodem strávil dvě noci ve svém stanu. Stal se v těchto dnech menší superstar Mac-komunity a zmínka o něm a rozhovory se objevily ve většině medií. Spouště fotoaparátů cvakají, lidé na Regent Street se zastavují a snaží se skrz masu těl zjistit, co se uvnitř děje. Apple Store se rychle zaplňuje a uvnitř se tvoří další fronta - na Lucky Bag. Dělám maximum fotek a snažím se natočit pár minut videa. Podmínky nejsou ideální, mrznou mi prsty a celá masa novinářů se pohybuje ze strany na stranu a udržet foťák je čím dál tím těžší.

VIDEO - Vcházející fanoušci, 4 MB, QT

VIDEO - Vcházející fanoušci II, 10 MB, QT

10.32

Snažím se dostat z chumlu fotografů, dělám posledních pár fotek a co nejrychleji se přesouvám a konec řady. Fronta je ještě delší než v 8 hodin ráno a šance na získání trička jsou ne zcela optimistické. Totéž si myslí i Musa Bawa Garba, se kterým jsem se ve frontě dal do řeči. Musa je fanoušek z Nigerie, a pokud si občas myslíte, že to máme v Čechách těžké, věřte, že v Nigerii je situace mnohem horší :-). V celé frontě se tvoří skupinky diskutujících fanoušků a jen díky povídání si s dalšími účastníky se dá vydržet pekelná zima. Je lehce nad nulou a přemýšlím, jak bych zvládl celou noc postávat na Regent Street bez výbavy polárníků. Není to moc hezká vyhlídka a čest všem, kteří to vydrželi a neumrzli. Ti byli narozdíl od Musy na toto počasí připraveni, zatímco on stojí vedle mě v lehké podzimní bundě a tričku a při životě ho drží snad jedině entuziasmus. Přeci jenom, v Africe jsou zvyklí na jiné počasí.

11.56

Fronta se pomalu posouvá dopředu a my začínáme míjet místa, kde spali nocležníci. Hezký pohled to věru není, všude poházené kelímky od kafe, zbytky jídla a spousta kartonu od krabic, který sloužil jako matrace. Jedna z nich je opravdu vyvedená a nese název iBox :-). Vidět ji můžete v samostatné galerii.

12.43

Jsme u posledního roku a již je vidět vlajku s logem Apple nad vchodem. Zima je příšerná a pomalu necítím nohy. Musa vypadá, že již dlouho nevydrží, ale fronta se dál posunuje a vše nasvědčuje tomu, že trička ještě nedošla. Začínají nás míjet nocležníci nesoucí si Lucky Bagy a mezi nimi je i zmiňovaný Stormy Shippy. Jeden fanoušek se snaží udat svůj Lucky Bag. Snažím se s ním usmlouvat cenu za samotnou tašku (bez obsahu), ale bohužel chce prodat pouze komplet.

VIDEO - Pár minut před vstupem, 1 MB, QT


Je libo jeden Lucky Bag?

12.57

Jsme tu, za potlesku personálu a hlasité hudby se dostáváme dovnitř a já nenasytně sahám po jedné z posledních krabiček s tričkem. Nálada uvnitř je absolutně skvělá a vše funguje tak, jak má. Personál je profesionální, přátelský, snaží se se vším pomoci. Všude je moře lidí a chvíli trvá než se k samotným produktům dostanu a mám možnost si s nimi pohrát. Před kasami je další fronta. Všemožné doplňky a příslušenství mizí z polic rychlostí blesku a tak rychle koukám po možnostech, za co utratit peníze vyhrazené na Lucky Bag. Nakonec jsem se rozhodl udělat radost svému iPodu a připravuji se investovat stylového koženého pouzdra incase (omezená série 1 000 kusů), sluchátek (in-ear), Armbandu a dálkového ovládání. Takže se můžete v dohledné době těšit na recenzi.


Středem obchodu prochází široké skleněné schody, které spojují přízemí a první patro. Za nimi se nacházejí pokladny a po stranách jsou velké dřevěné stoly s počítači. Vše je upraveno, nikde se naválí po zemi kabely a každý produkt má své přesně definované místo. Žádný detail nebyl ponechán náhodě. Celý obchod je rozdělen do menších sekcí, které se zaměřují na jednotlivé oblasti práce s Macem - video, fotografie, zábava, muzika, kancelář a podobně. Veškerý nábytek a příslušenství je totožný s tím, který se nachází i v ostatních Apple Storech po celém světě (respektive USA a Japonsku).


13.14

V horním patře je ještě rušněji než dole. Přímo proti schodišti můžete usednout před projekční plátno a sledovat prezentace, workshopy či koncerty (v neděli zde hráli Steriogram). Před pódiem je DJ a stará se o hudební podkreslení. Vlevo je pak 14 metrů dlouhý Genius Bar a spousta návštěvníků zde konzultuje své problémy s odborníky na druhé straně baru. Na druhé straně tohoto patra je Studio - menší kruhový bar, kde naleznete profesionální kreativce, jež vám rádi pomůžou s vašimi projekty a nápady.


Opodál je sekce věnovaná hudbě - všude je iPod ve všech variantách s připojenými sluchátky - Apple v tomto směru vsadil na Sennheiser a Bose. Snažím se dostat k příslušenství pro iPod, ale nejde to tak rychle, jak bych si představoval. Všude je mnoho lidí, kteří do sebe navzájem narážejí a omlouvají se. Zaměstnanci Apple Storu se pořád usmívají a snaží se všem vyhovět a pomoci, i přes rozruch, který je kolem nich.


13.44

Kontroluji hodinky a pokud chci stihnout letadlo, je nejvyšší čas zaplatit a pospíšit si do hotelu pro kufry. Fronta před kasami taktéž neutíká příliš rychle a je možnost diskutovat s dalšími návštěvníky. Všichni okolo mají dobrou náladu a je vidět, že pro většinu je Apple více než jen značka počítačů, ale spíše součást životního stylu. Vesměs jsou zde především velcí fandové a nadšenci, jež si, stejně jako já, toto slavnostní otevření užívají.


Apple Store v Regent Street je nádherný, pekelně velký a rozhodně se jedná o místo, které byste si při návštěvě Londýna neměli nechat ujít. Je v samém centru města, pár metrů od zastávky metra Oxford Circus a cca 5 minut chůze od Piccadilly Circus. A nemusíte se bát, že jej minete, patří k těm větším obchodům na Regent Street. Osobně se moc těším, až budu mít možnost jej navštívit v méně rušnější den a vychutnat si prostředí a atmosféru uvnitř v klidu. Celá akce byla ze strany Applu zvládnuta a návštěvníci odcházeli z obchodu uspokojeni a s úsměvem na tváři, jež neznalí kolemjdoucí nemohli pochopit. Vedle krásného prostředí a skvělého designu je potřeba vyzdvihnout přístup personálu k návštěvníkům, který tvoří důležitou součást návštěvy a atmosféry. Snaží se na vás jako zákazníka soustředit a maximálně pomoci. A správný výběr zaměstnanců tvoří klíčovou podmínku úspěchu, aby Apple Store nebyl jen obchod, ale místo, kde je vám příjemně a kam se rádi vracíte. A do této kategorie Apple Store na Regent Street rozhodně patří.


A jen na závěr, Steve Jobs se (jak jinak) neukázal.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: