Apple připravuje druhou generaci základnové stanice AirPort Express 802.11n - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůPeriferie

Apple připravuje druhou generaci základnové stanice AirPort Express 802.11n

14. září 2011, 00.00 | Podle informací AppleInsideru Apple chystá druhou generaci přenosné bezdrátové základnové stanice AirPort Express 802.11n v rámci letošní modernizace svých bezdrátových periférií.

Koncem června Apple na trh bez velké publicity uvedl nové modely svých bezdrátových základnových stanic AirPort Extreme Base Station a Time Capsule a nyní AppleInsider tvrdí, že se chystá také uvedení druhé generace přenosné základnové stanice AirPort Express 802.11n.

Přibývá náznaků brzké modernizace stanice AirPort Express

Úplně první verze stanice AirPort Express se objevila v roce 2004, ovšem podporu standardu 802.11n získala až v březnu 2008. Od té doby tato periférie zůstala v podstatě stejná, což by se však mohlo brzy změnit, podle některých nepodložených dohadů možná v souvislosti se spuštěním služby iCloud.

Webový obchod Applu sice nadále uvádí, že má AirPort Express na skladu, ale američtí autorizovaní prodejci hlásí, že se kolem téhle periférie něco děje. Například prodejce DataVision oznámil, že současný model s katalogovým číslem „MB321LL/A“ byl ukončen a Amazon odhaduje, že nové zásoby stanice AirPort Express bude mít během příštích 2 až 5 týdnů.

A jeden zasvěcenec AppleInsideru prozradil, že Apple chystá vydání nové verze 5.6 utility AirPort Utility pro instalaci a správu svých bezdrátových periférií. Poznámka pro vývojáře u připravované verze utility podle onoho člověka obsahuje odkaz, který říká, že verze 5.6 doplňuje podporu pro základnovou stanici AirPort Express 802.11n druhé generace. (Poslední veřejně dostupnou verzí AirPort Utility je nyní verze 5.5.3, uvolněná v polovině června, jež opravila chybu způsobující nečekané pády utility během instalace spravovaných periférií.)

Novinky stanic AirPort Extreme a Time Capsule byly odhaleny až později

Tohle vše napovídá, že se již brzy na trhu objeví nový model stanice AirPort Express, zatím však není vůbec jasné, jaké změny by vlastně měl přinést. Soudě podle toho, co se letos stalo se stanicemi AirPort Extreme a Time Capsule, to asi nebude nic závratného.

V jejich případě se zprvu dokonce zdálo, že kromě nasazení větších pevných disků (o kapacitě 2 a 3 TB) do Time Capsule vše zůstalo při starém, ale veřejně dostupná dokumentace FCC brzy ukázala, že nové bezdrátové stanice poskytují zvýšený vyzařovací výkon, a to až 2,8krát větší.

A v srpnu tyto periférie důkladně otestoval AnandTech, který je dokonce rozebral. Zjistil výrazné zvýšení rychlosti a spolehlivosti připojení, zejména u těch navazovaných na větší vzdálenosti a rozebrání odhalilo, že Apple přešel z dřívějších WLAN kareta Marvell na WLAN čipy Broadcom BCM4331.

Pro nový model stanice AirPort Express asi nelze čekat převratné novinky

Dá se proto předpokládat, že podobné změny chystá Apple i pro AirPort Express, ale dokud nebudou dostupná nějaká bližší vodítka (především veřejně dostupná schvalovací dokumentace FCC, z té se dá vyčíst opravdu hodně, avšak na tu si ještě musíme počkat), můžeme se jenom dohadovat, co druhá generace přinese. Je ovšem vysoce pravděpodobné, že tak jako u ostatních bezdrátových stanic i zde Apple zvýší přenosovou rychlost a spolehlivost připojení.

Na druhou stranu by ale nebylo rozumné čekat hlubší změny. Když počátkem června přibývalo náznaků, že se chystá modernizace stanic AirPort Extreme a Time Capsule, vynořila se spousta divokých pověstí o tom, že tyto periférie přejdou na iOS a na odpovídající SoC čipy a mluvilo se i o tom, že softwarové aktualizace pro Mac OS X a iOS by se mohly vyřizovat přes směrovače AirPort. Nakonec se však nic z toho nesplnilo, Apple zůstal u svých dosavadních řešení. A totéž se dá předpokládat také pro AirPort Express druhé generace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

poznamka

Autor: Mirek S Muž

Založeno: 14.09.2011, 14:03
Odpovědí: 0

Jen mala poznamka... psat clanek o Airportu Express a dat do titulku obrazek Airport Extreme neni priliz stastne reseni :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: