Airport Express - iTunes se šíří vzduchem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Airport Express - iTunes se šíří vzduchem

9. června 2004, 00.00 | Bezdrátové sítě (wi-fi) zažívají v posledních letech značný růst, což můžeme pozorovat nejen v zahraničí, ale i v naší republice. Access Pointy se začínají objevovat v kavárnách i restauracích a většina mobilních zařízení (notebooky či PDA) je wi-fi kompatibilní. S wi-fi se počítá i u společnosti Apple, kde je tato technologie prodávána pod názvem Airport a začatkém tohoto týdne se dočkala nového produktu - Airport Express.

Bezdrátové sítě (wi-fi) zažívají v posledních letech značný růst, což můžeme pozorovat nejen v zahraničí, ale i v naší republice. Access Pointy se začínají objevovat v kavárnách i restauracích a většina mobilních zařízení (notebooky či PDA) je wi-fi kompatibilní. S wi-fi se počítá i u společnosti Apple, kde je tato technologie prodávána pod názvem Airport. Abyste mohli fungovat bezdrátově, budete potřebovat Airport kartu ve svém Macu a Airport Base Station, na kterou se budete připojovat. Airport Base station můžete nahradit v podstatě libovolným Access Pointem od jiného výrobce, nebo můžete začít přemýšlet o novince Airport Express, kterou toto pondělí představil Steve Jobs na konferenci D: All Things Digital .

Airport Express je nástupcem, či spíše bratříčkem Airport Base Station. Ale nebyl by to Apple, kdyby novou základovou stanici nějakým způsobem nevylepšil. A tentokrát budou spokojeni všichni ti, kteří si nedokáží představit chod svého Maca bez spuštěných iTunes.

Airport Express je malý Access Point, který vám zpřístupní internet či místní síť bezdrátově - podporuje Airport Extreme (až 54Mbps - standart 802.11g) i původní Airport (až 11Mbps - standart 802.11b). Vzhledem i velikostí se blíží síťovému adaptéru dodávanému s přenosnými počítači (iBook a Powerbook), jak si můžete z obrázků všimnout. V sobě má jeden ethernetový port pro připojení ADSL, kabelového modemu nebo sítě, USB port, který vám dovolí sdílet tiskárnu a hlavně audio výstup (audio mini jack - digitální i analogový), který využijete v kombinaci se svou hi-fi sestavou. Již žádné kabely. Stačí zapojit Airport Express do elektrické sítě, připojit internet, eventuelně tiskárnu a audio kabel a pomocí iTunes si vychutnávat hudbu, která se šíří bezdrátově po vašem bytě.

Aby vše takhle hezky fungovalo, budete potřebovat nové iTunes 4.6, které by měly být vypuštěny v průběhu příštího týdne. Ty podporují novou technologii AirTunes, která pozná připojený audio výstup na Airport Express a umí hudbu streamovat vzduchem z počítače do Airport Express stanice. K tomu používá bezztrátovou kompresi (Apple lossless), aby nedocházelo k nekvalitnímu přenosu, a data kvůli ochraně před 'odposlechem' posílá šifrovaně. Jestliže máte rozlehlou rezidenci a nejste si jisti, zda wi-fi signál dosáhne dostatečně daleko, můžete použít více základových stanic a přes ně "doskákat" až ke svému audio zařízení.

Pro sdílení internetu a USB tiskárny dovoluje Airport Express připojení až deseti uživatelů najednou (Airport Base station zvládá padesát). Do prodeje se Airport Express dostane v USA v průběhu července, takže si budeme muset ještě chvilku počkat. Airport Express podporuje WPA (WiFi Protected Access), 128-bitové WEP šifrování a má vestavěný firewall. Oproti Airport Base Station nemá konektor na připojení modemu, druhý ethernet port pro připojení sítě a nelze použít externí anténu. Koncová cena je stanovena na 129 USD, pro Evropany 149 EUR. Airport Express využijí jak majitelé Maců (minimum je Mac OS X 10.2.7 pro wi-fi a sdílení tiskárny, a Mac OS X 10.3 pro technologii AirTunes), ale i uživatelé preferující řešení od Microsoftu - Windows (minimum jsou Windows 2000).

Určitě se jedná o zajímavý produkt, na jehož testování se už teď těším. A to nejen kvůli možnosti streamovat hudbu vzduchem, ale i kvůli jeho využití jako přenosného Access Pointu. Pomocí Airport Express si uděláte bezdrátový internet všude, kde potřebujete, a to především díky ideální velikosti (94,0 x 75,0 x 28,5 mm), hmotnosti (189 g) a jednoduchému zapojení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: