Pověsti a dohady před zahájením konference WWDC 2011 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Pověsti a dohady před zahájením konference WWDC 2011

6. června 2011, 00.00 | Mac OS X Lion Server možná bude placený doplněk stahovaný z Mac App Store. Lion by na trh mohl být uveden 14. června. Nová Time Capsule prý bude používat čipy A4 či A5 a iOS a údajně bude sloužit pro synchronizaci dat služby iCloud. Objevilo se několik dalších náznaků možných vlastností iOS 5. A za práva na streaming hudby pro službu iCloud Apple předem zaplatil snad až 150 milionů USD.

Od minulého úterý víme, že dnes večer (našeho času) Steve Jobs v zahajovacím proslovu konference WWDC 2011 představí Mac OS X Lion, iOS 5 a službu iCloud. Z dalších nepřímých náznaků plyne, že by mohlo též dojít (možná právě ve spojení se softwarovými novinkami uvedenými na WWDC) k modernizaci bezdrátových základnových stanic AirPort a Time Capsule.

Jak se dalo čekat, koncem minulého týdne se vyrojila řada pověstí a dohadů o tom, s čím dnes Apple přijde, v tomto článku se na některé z nich podíváme, jejich věrohodnost si bude možné ověřit již za několik hodin:

Lion Server možná bude placeným doplňkem

Když koncem února Apple uvolnil pro externí vývojáře první předběžnou verzi Mac OS X Lion, jednou z překvapivých novinek bylo oznámení, že instalace bude zahrnovat jak klientskou, tak serverovou variantu systému a vše se zdálo nasvědčovat, že Server bude zahrnut v ceně Lionu.

Ovšem od druhé předběžné verze se Server opět počal nabízet odděleně a zůstalo to tak i v následujících beta verzích. A nyní to vypadá, že asi spíše půjde o placený doplněk klientského Lionu. Alespoň to naznačuje zjištění jednoho francouzského čtenáře serveru HardMac (vlastně čtenáře francouzského serveru MacBidouille, na němž stejný článek najdete tady, HardMac je jeho anglickou verzí).

Dotyčný čtenář objevil v předběžné verzi Lionu v nápovědě systému poznámku na téma „Jak udělat z tohoto Macu server“, jež po vlastnících Lionu žádá, aby si zakoupili aplikaci Server v Mac App Store. Ta se nainstaluje do složky Applications a po jejím spuštění a zadání uživatelského jména a hesla správcovského účtu daného Macu stáhne softwarový balík Server Essentials, nainstaluje ho a zkonfiguruje Mac jako server.

Tento postup se tedy bude skutečně lišit od dosavadní praxe, kdy se Mac OS X Server nabízel jako zcela samostatná varianta operačního systému. Nově bude stačit pouhý doplněk poskytovaný prostřednictvím Mac App Store. To nijak nepřekvapuje, protože se očekává, že i upgrade na samotný Lion bude distribuován především přes aplikační obchod Applu (i když krabicová verze nejspíš bude též existovat).

Podle oné poznámky ale zjevně nebude Lion Server dodáván v ceně systému, bude třeba si za něj připlatit. Zatím však není vůbec jasné, kolik bude stát, možná to bude pouhý manipulační poplatek za onu aplikaci Server.

V současnosti se Snow Leopard Server prodává za 499 USD, v případě Lionu by to snad mohlo být méně, dosud ovšem neznáme ani cenu upgradu na základní klientskou variantu. Podle některých dohadů by to však mohl být spíše symbolický poplatek tak jako v případě přechodu z Leoparda na Snow Leoparda. Snad to dnes večer Steve Jobs vyjasní ve svém proslovu na WWDC.

Prodej Mac OS X Lion by mohl začít 14. června

Uvedení Mac OS X Lion do prodeje Apple stále slibuje dost neurčitě na letošní léto, ale o víkendu se objevily náznaky, že by k tomu mohlo dojít už příští týden v úterý, tedy 14. června. Serveru 9to5mac to prozradily jeho zdroje, ale žádný z nich to netvrdí s jistotou.

Apple údajně připravuje právě na úterý 14. června „vizuální aktualizace“ svých kamenných obchodů, jejich zaměstnanci mají přes noc připravit nové reklamní materiály. Něco podobného se sice chystá i na toto úterý (což probereme podrobněji níže), ale to by mělo jít o něco jiného.

Ke 14. červnu navíc má Apple minimalizovat zastoupení krabicového softwaru v nabídce svých kamenných obchodů, což by mohlo znamenat odstranění Snow Leoparda z distribuční sítě. Celkem by to dávalo smysl, protože se čeká, že distribuce Lionu bude probíhat hlavně přes Mac App Store.

Teoreticky by se sice mohlo jednat i o uvedení střihového program Final Cut Pro X, jehož vydání Apple v dubnu slíbil právě na červen, avšak to se zdá jako již příliš divoká spekulace.

Navíc zdroj „Mr. X“ často zásobující 9to5mac informacemi sdělil, že se zásoby Snow Leoparda v obchodech tenčí, což by nasvědčovalo uvedení Lionu v polovině června. Nic z toho však není jisté, uvidíme, jaké datum a zda vůbec dnes večer padne v San Franciscu v souvislosti s Lionem.

Nová Time Capsule by mohla používat čipy A4 či A5 a iOS

Minulý týden dorazily zprávy, že se v obchodech Applu tenčí zásoby bezdrátových základnových stanic AirPort Extreme, AirPort Express a Time Capsule, což zřejmě signalizuje jejich blížící se modernizaci. Podle dalších pověstí pak Apple vnitřně testuje možnost, že by nová Time Capsule sloužila jako vyrovnávací paměť pro aktualizace Mac OS X a iOS. A koncem týdne se objevily další zprávy týkající se těchto periférií.

Ars Technica přišla s tvrzením, že podle jejích vlastních zdrojů nové bezdrátové základnové stanice Applu budou postaveny okolo SoC čipu A4 či A5 Applu (které se používají v iPhonech 4 a v iPadech) a budou provozovat upravený iOS. Svou vnitřní architekturou by se tak tyto periférie měly podobat současné Apple TV druhé generace, jež rovněž používá čip A4 a uzpůsobenou verzi iOS 4.x.

Modernizovaná Time Capsule možná bude sloužit pro synchronizaci dat služby iCloud

Další informace o nové Time Capsule a AirPortu Express přinesl během víkendu Cult of Mac.

Podle jeho zdroje Apple vyvinul systém, který zprostředkuje zálohy Time Machine přes novou službu iCloud. Má se jednat o systém přístupu k „domovské složce“ odkudkoli, o němž se mluví již delší dobu, všechna data uživatele tak budou dostupná kdykoli a kdekoli jak pro Macy, tak pro zařízení s iOS.

Kupodivu to však prý nebude fungovat prostřednictvím serverů nového datového centra Applu v Severní Karolíně, jak se všeobecně očekává. Místo toho bude nový systém postavený na Time Capsule, jejíž nový model se má spíše než zálohovacím zařízením stát jakýmsi osobním „cloud“ serverem, na způsob nejnovějších NAS zařízení.

Zdroj, od něhož se to Cult of Mac dozvěděl, neví nic bližšího o užitém hardwaru, ale zřejmě by to měl být výše zmíněný nový model s iOS a s čipem A4 nebo A4. Popsal však fungování systému přístupu k domovské složce.

Provede-li uživatel jakékoli změny na svém počítači, prostřednictvím služby iCloud se promítnou do zálohy na Time Capsule, odkud budou dostupné vzdáleným Macům a přístrojům s iOS. Soubory tak budou dostupné, i když budou zálohované počítače zrovna vypnuté. A při jejich opětovném zapnutí a připojení do sítě se soubory budou automaticky synchronizovat mezi všemi zařízeními uživatele.

Služba dále dovolí nahrávat fotografie nebo videa z iPhonu či iPadu na Time Capsule, odkud je bude možné synchronizovat na jiná zařízení. Služba iCloud bude prostředníkem, přes nějž se bude tohle vše dít. Mělo by to fungovat podobně jako webová služba Dropbox, avšak uživatel bude mít svůj osobní „cloud” uložený na Time Capsule.

Zatím se ovšem naopak předpokládalo, že se tohle vše bude řešit přes Internet na serverech Applu, o lokální službě se vůbec nemluvilo. Důvody mohou být různé, možná chce Apple prodat další hardware, anebo reaguje na to, že se řada uživatelů zdráhá svěřit svá data třetí straně.

Podle dotyčného zdroje je tento systém již hotový a chystá se jeho brzké uvedení, není však jisté, že ho Steve Jobs představí už dnes na WWDC. Tyto funkce mají být začleněny do budoucích verzí Mac OS X a iOS, ale opět není jasné ani to, zda to budou již Lion a iOS 5. Do značné míry se tak jedná o dohady, jejichž věrohodnost vyvolává značné pochybnosti.

Stejný zdroj dále uvedl, že bude modernizována stanice AirPort Express, má dostat větší výpočetní výkon, ale důvod dotyčný nezná. (To by odpovídalo pověstem o nasazení čipu A4 či A5.) Zato zcela odmítl tvrzení, že nová Time Capsule bude stahovat a ukládat aktualizace iOS. O tom vůbec nic neslyšel a zdá se mu to nesmyslné, když to lze udělat přímo.

Také pravdivost těchto tvrzení prověří dnešní akce Applu. Důležité bude hlavně to, co oznámí o službě iCloud, na čemž zřejmě bude záležet i to, zda a kdy se objeví nové modely bezdrátových základnových stanic Applu.

Nové bezdrátové stanice by mohly dorazit již v úterý

Už minulý týden 9to5mac dostal zprávu, že kamenné obchody Applu obdržely nové propagační materiály, které nesmí vybalit dříve než v úterý 7. června. To samozřejmě okamžitě vyvolalo dohady, co vlastně obsahují.

Možná jde pouze o symboly pro službu iCloud, ale nelze vyloučit ani to, že se jedná o reklamní materiály k novým Time Capsule a stanicím AirPort. Jistě, je tu příliš mnoho všelijakých „kdyby“, ale jestliže bude nová Time Capsule opravdu provázaná se službou iCloud, kterou Apple představí dnes, dávalo by smysl, aby se zítra počal prodávat potřebný podpůrný hardware.

Co se týče Mac OS X Lion, jak jsme zmínili již výše, ten podle dalších zpráv, jež získal 9to5mac, dorazí nejspíš až o týden později, takže na toto úterý se zřejmě chystá něco jiného.

Nové náznaky vlastností iOS 5

K dnešním novinkám zahajovacího proslovu WWDC bude patřit též iOS 5 a přirozeně již koluje řada dohadů a pověstí o jeho vlastnostech, koncem minulého týdne dorazily další zprávy na tohle téma:

Další zprávy o integraci iOS 5 s Twitterem

Už minulý týden se mluvilo o tom, že by iOS 5 mohl být mnohem těsněji integrován se sociální sítí Twitter, zřejmě přímo na systémové úrovni. A minulý pátek přišlo další takové tvrzení, Robert Scoble na Twitteru uvedl, že tento týden bude významný pro ty, kdo posledních pár let žili na Twitteru, protože Apple zabuduje Twitter hluboko do iOS 5.

V následných reakcích na komentáře ke svému sdělení pak Scoble řekl, že o těchto plánech Applu ví již několik měsíců, ale podrobnosti nezná. Tvrdí však, že integrace půjde hlouběji než jen k pouhému sdílení fotografií a prostým tlačítkům pro odesílání na Twitter. Prý zná někoho, kdo napsal kód pro integraci Twitteru do iOS 5 a podle onoho člověka se to bude Scoblemu líbit.

iOS 5 zřejmě umožní automatické stahování aktualizací přes bezdrátové připojení

Už dříve se vynořily úvahy, že by iOS 5 mohl dovolit přímé stahování aktualizací přes bezdrátové připojení (přes WiFi či 3G sítě). A minulý týden se zřejmě nedopatřením v iTunes objevil popis nové funkce, která musí být určena právě pro iOS 5 a s takovýmto přímým stahováním souvisí.

Jeden ze čtenářů serveru MacRumors a vývojář aplikací iOS si totiž všiml, že když požádá iTunes o kontrolu své knihovny aplikací na výskyt aktualizací, aktualizační stránka iTunes zobrazí pro zařízení s iOS novou funkci.

V obrazovce My App Updates se objevila nová řádka textu, jež uváděla, že pokud zařízení uživatele má aktivované automatické stahování (Automatic Download) pro aplikace, aktualizace se na zařízení stáhnou, aniž by se muselo synchronizovat. V současném iOS však žádné takové nastavení neexistuje, takže to vypadá na jednu z novinek iOS 5, kterou někdo nedopatřením předčasně zveřejnil. (Apple již mezitím tento text zase odstranil.)

V současnosti musí uživatel buď provést synchronizaci, nebo aktualizace aplikací stáhnout ručně z App Store, ale zmíněný text naznačuje, že v iOS 5 to bude možné provádět automaticky. A zároveň to nejspíš znamená, že automatické stahování se bude týkat i dalších věcí, zejména získávání aktualizací samotného iOS.,/p>

A opět nám nezbývá než počkat, co dnes Apple o iOS 5 prozradí, uvidíme, kolik z těchto dohadů se opravdu splní.

Za práva na streaming hudby pro službu iCloud Apple zaplatil snad až 150 milionů USD

Všeobecně se předpokládá, že součástí ohlášené služby iCloud bude také streaming hudby, zpočátku nejspíš jen té, co si uživatelé zakoupí v iTunes Store. Ovšem aby se vyhnul žalobám hudebního průmyslu, snažil se Apple vyjednat si k tomu všechny potřebné licence, minulý týden se dohodl též s Universal Music Group a získal tak licence od všech čtyř hlavních nahrávacích společností světa.

Tyhle dohody však zjevně nebyly právě levné, podle nových zpráv si hudební průmysl takto přišel na docela dost peněz. Deník New York Post totiž minulý pátek uvedl, že „velké čtyřce“ nahrávacích společností Apple zřejmě za získání práv pro službu iCloud předem zaplatil mezi 100 a 150 miliony USD, částky pro jednotlivé společnosti měly sahat od 25 až po 50 milionů USD, deníku to sdělily 3 různé, na sobě nezávislé zdroje.

Navíc se podle nich minulý čtvrtek Apple již dohodl i s hudebními vydavateli (často majetkově propojenými s nahrávacími společnostmi), takže z právního hlediska zřejmě nové službě Applu už nic nestojí v cestě.

Právě vysoké předem požadované platby byly nejspíš důvodem, proč se Google s hudebním průmyslem zatím nedohodl, ovšem když Apple teď smlouvy již uzavřel, asi bude Google muset za stejnou službu platit vyšší měsíční poplatky. A podobně na tom nejspíš byl též Amazon, který tvrdí, že jeho „cloud“ služba žádné dodatečné dohody s hudebními firmami nepotřebuje.

Pro Apple s jeho finančními možnostmi jistě nebyl velký problém zaplatit uvedené částky, ale nepochybně se bude snažit tyto náklady postupně přenést na své zákazníky. Je tak opravdu vysoce pravděpodobné, že nakonec bude hudební streamingová služba zpoplatněna, podle pověstí z minulého týdne sice bude iCloud zpočátku spuštěna jako bezplatná služba, ale později se za ni bude platit 25 USD ročně. I tohle by měl dnes večer Steve Jobs ve svém proslovu upřesnit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: