Softwarové novinky spojené s Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Softwarové novinky spojené s Macy

15. června 2011, 00.00 | Mac OS X Lion už skutečně neobsahuje Rosettu. Vyšla další beta verze Mac OS X 10.6.8. Apple aktualizoval utilitu AirPort Utility a Microsoft vydal bezpečnostní opravy podporovaných verzí Office for Mac. iWeb zřejmě skončí, ale iCloud snad alespoň částečně převezme webové aplikace MobileMe. A Final Cut Pro X by se mohl objevit v Mac App Store již příští týden.

Počátkem týdne se sešlo také několik zpráv týkajících se softwaru pro Macy, nejprve se podíváme na ty související s Mac OS X:

Lion již opravdu nezahrnuje Rosettu

Už od uvedení Snow Leoparda přestal Mac OS X podporovat procesory PowerPC (ostatně je to již pět let, co začal přechod Maců na procesory Intel), ovšem programy napsané pro PowerPC se stále ještě daly spouštět pomocí emulátoru Rosetta (přirozeně se sníženým výkonem, ale protože obvykle jde o starší aplikace, tak na nových procesorech Intelu běžely i v emulaci přijatelnou rychlostí).

Bylo ovšem jasné, že i tento emulátor je u Applu v nemilosti, ostatně Snow Leopard jeho instalaci nabízí pouze volitelně, ale kdo chce, stále si ho může nainstalovat. V Lionu to však bude jinak, už první předběžná verze ho nezahrnovala. Minulé pondělí Apple uvolnil již čtvrtou předběžnou vývojářskou verzi Lionu a uvedení ostré verze přislíbil na červenec, a tak začíná být jasné, že Rosetta z Lionu definitivně zmizela.

To znamená, že ti, kdo stále ještě používají nějaké aplikace psané pro PowerPC, se brzy budou muset rozhodnout, co podniknou dál, budou-li si chtít pořídit nejnovější verzi Mac OS X. A nebude to jednoduché rozhodování. Jak ukazuje tento článek Macworldu, někteří uživatelé v USA stále používají starší verzi finančního programu Quicken, protože nová verze pro Mac jim nevyhovuje. Jenže tato starší verze je psaná pro PowerPC, takže na současných Macích se dá provozovat pouze s pomoci Rosetty, což v Lionu již nepůjde.

Macworld nabízí několik možných řešení, avšak žádné z nich není zrovna ideální. Zaprvé lze zřídit Mac s podvojným spouštěním – se dvěma spouštěcími svazky, z nichž jeden bude obsahovat Lion a druhý starší verzi Mac OS X s Rosettou a podle potřeby půjde mezi nimi přepínat.

Další možností je na Lion vůbec nepřecházet, pak ovšem nebude možné využívat jeho novinek, navíc lze očekávat, že nakonec budou nové verze aplikací Lion vyžadovat. A do třetice dokonce Macworld navrhuje kvůli starší verzi programu Quicken nainstalovat Windows (ať už přes Boot Camp, nebo pomocí virtualizačních programů) a provozovat starší verzi Quickenu pro Windows.

Většina uživatelů Maců sice dnes již asi aplikace psané pro PowerPC nepoužívá, ale jak ukazuje uvedený případ programu Quicken, stále se vyskytnou situace, kdy by Rosetta přišla vhod (mimochodem, instalátor Office 2008 pro Mac pořád ještě používá PowerPC kód, takže i když samotný kancelářský balík je psaný i pro Intel, pod Lionem ho nepůjde nainstalovat, stávající instalace samozřejmě fungovat budou).

Apple se nijak netají tím, že po čase ruší podporu starých technologií bez náhrady, snaží se tím přimět uživatele, aby přecházeli na jeho nejnovější řešení. A tak těžko překvapí, že Lion vypustí poslední zbytky podpory PowerPC, uživatelům nezbude, než se tomu přizpůsobit.

Objevila se nová beta verze Mac OS X 10.6.8

Od minulého pondělí víme, že se Lion začne prodávat již v červenci, tedy za necelý měsíc. Ovšem stále ještě se pracuje i na Snow Leopardovi. Jeho současná verze 10.6.7 (vydaná koncem března) pořád trpí některými problémy (pro některé z nich byly vydány dodatečné opravy), a tak se začalo pracovat na verzi 10.6.8. Externí vývojáři dostali první beta verzi Mac OS X 10.6.8 13. května a na konci května vyšla už třetí beta verze.

Tím to však nekončí, protože toto pondělí Apple uvolnil další, již čtvrtou beta verzi Mac OS X 10.6.8. Jde o sestavení 10K537, jež má jako rozdílová aktualizace velikost 454 MB, kombinovaný aktualizátor zabírá 1 GB.

K žádným zjevným větším změnám nedošlo, doprovodná dokumentace stále nezmiňuje žádné známé problémy a testující se mají přednostně zaměřit na AirPort, grafické ovladače, Mac App Store, práci se sítěmi, QuickTime a VPN, tedy na úplně stejné oblasti jako u předchozích testovacích sestavení.

Už od třetí beta verze víme, že Mac OS X 10.6.8 přinese vylepšení pro Preview, VPN a IPv6 a také provede změny aplikace Mac App Store v rámci příprav na distribuci Lionu (teď již navíc víme, že to bude jediný způsob, jak Lion získat). A dále bude zahrnovat ochranu proti trojskému koni MacDefender, pro Mac OS X 10.6.7 vydanou jako samostatnou aktualizaci (ta si už dokáže sama aktualizovat seznam bezpečnostních hrozeb, takže umí reagovat na nové varianty tohoto trojského koně).

Protože teď již víme o hodně přesněji, kdy se začne prodávat Lion, je v podstatě jisté, že Mac OS X 10.6.8 bude poslední, stabilizační verzí Snow Leoparda. Vydání jeho ostré verze se dá očekávat už brzy, ale bude lepší, když to Apple neuspěchá, možná se ještě objeví nějaká další beta verze.

Vyšla drobná aktualizace utility AirPort Utility

Apple v pondělí vydal jednu softwarovou aktualizaci pro osobní počítače, totiž novou verzi správní utility AirPort Utility pro Mac OS X a Windows, z níž lze konfigurovat a spravovat bezdrátové základnové stanice AirPort Extreme, AirPort Express a Time Capsule. Před zahájením WWDC 201 se sice objevily náznaky, že by brzy mohlo dojít k modernizaci těchto periférií, avšak zatím se tak nestalo.

Nová verze zmíněné utility žádné převratné změny nepřináší, přinejmenším oficiálně ne (v jejím kódu se nacházejí určité zajímavé náznaky, jimiž se zabýváme níže). Jde o drobnou aktualizací na verzi 5.5.3 (předchozí verze 5.5.2 přišla loni v prosinci spolu s novým firmwarem pro stanice AirPort a pro Time Capsule), jež opravuje chybu, která způsobovala nečekané pády utility během instalace spravovaných periférií.

AirPort Utility 5.5.3 se nabízí jak pro Mac, tak pro Windows. Variantu pro Mac OS X si lze stáhnout tady (vyžaduje Mac OS X 10.5.7 nebo vyšší a má velikost 10,8 MB), varianta pro Windows se nalézá zde (ta požaduje Windows XP SP3 či vyšší, Vistu SP2 a vyšší nebo Windows 7 SP1 či vyšší, zabírá 10,1 MB).

Nová verze utility zřejmě obsahuje odkazy na budoucí modely AirPort Extreme a Time Capsule

Oficiálně sice AirPort Utility pouze opravuje výše zmíněnou drobnou chybu, avšak zvědaví šťouralové v jejím kódu odhalili odkazy na budoucí modely AirPort Extreme a Time Capsule. Čtenáři v diskusním foru MacRumors upozornili na odkazy na dosud neuvedené modely Time Capsule čtvrté generace a AirPort Extreme páté generace.

Před zahájením WWDC 2011 kolovaly různé pověsti o tom, co by tyto nové modely mohly umět a mnozí očekávali jejich uvedení již přímo na WWDC 2011 nebo záhy po ní, jenže nic z toho se nestalo. Avšak tyto nálezy v kódu AirPort Utility naznačují, že Apple na nových modelech skutečně pracuje, ale zatím s nimi na trh příliš nespěchá.

Pověsti mluvily i o tom, že by nová Time Capsule mohla fungovat jako vyrovnávací paměť pro Software Update. Takové odkazy byly v utilitě AirPort Utility 5.5.3 rovněž nalezeny, avšak ty se vyskytovaly už v jejích starších verzích, přinejmenším od roku 2010. A to napovídá, že Apple případné nové funkce a nové periférie nebude zavádět nijak rychle.

Navíc je docela pravděpodobné, že bude nové modely chtít propojit se službou iCloud, a ta bude plně funkční teprve na podzim. Zatím tak lze říci pouze to, že Apple sice asi opravdu chystá nové modely svých bezdrátových periférií a hodlá je doplnit o další nové funkce, ale nedá se vůbec odhadnout, kdy by se tyto novinky mohly dostat do rukou koncových uživatelů.

Microsoft vydal nové bezpečnostní aktualizace Office for Mac

Také Microsoft včera uvolnil bezpečnostní aktualizace pro svůj kancelářský software pro Mac OS X. Jsou reakcí na osm nově objevených zranitelností, jež dovolují útočníkovi na dálku spustit libovolný kód, když uživatel otevře zlovolně upravený soubor Excelu. Útočník získá stejná práva jako právě přihlášený uživatel.

Jde tedy o hodně vážné zranitelnosti, které navíc postihují všechny verze Excelu až do roku 2002 jak pod Windows, tak pod Mac OS X. A netýká se to jenom samotného Excelu, ale i programů schopných načítat jeho dokumenty (na Macu hlavně převodníku Open XML File Format Converter for Mac).

Microsoft proto vydal odpovídající aktualizace pro všechny dosud podporované verze Office for Mac, přičemž ty pro Office 2004 a 2088 opravují pouze nové zranitelnosti, zatímco aktualizace Office 2011 přidává ještě další vylepšení Wordu a Ooutlooku. Ve Wordu 2011 zvyšuje spolehlivost pro japonské uživatele používající vstupní režim pro abecedu hiragana a opravuje chyby, jež způsobovaly pády programu při pokusu o otevření položky z galerie šablon a při používání pokročilého vyhledávání a nahrazování.

V Outlooku 2011 nová aktualizace zvyšuje spolehlivost nastavování statutů pro uživatele v časovém pásmu australského Perthu, opravuje chyby, které způsobovaly ztrátu delegovaných informací při změně nastavení účtu nebo při přidání či odstranění uživatelských certifikátů a již by se nemělo stávat, že se uživatelé nebudou moci přihlásit poté, co nainstalují servisní balík Office for Mac 2011 Service Pack 1 (vydaný letos v dubnu).

Aktualizace 14.1.2 pro Office 2011 for Mac se dá stáhnout odtud, její velikost dosahuje 108 MB. Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 či vyšší a Office for Mac 2011 Service Pack 1 (verzi 14.1.0).

Pro Office 2008 se jedná o aktualizaci na verzi 12.3.0, jež se dá získat tady (zabírá plných 333 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.4.9 nebo vyšší a servisní balík Office 2008 Service Pack 1 (verzi 12.1.0).

A konečně pro Office 2004 jde o aktualizaci na verzi 11.6.4 dostupnou zde. Její velikost činí pouhých 13 MB, vyžaduje Mac OS X 10.2.8 a vyšší a Office 2004 for Mac 11.6.3.

Steve Jobs v podstatě potvrdil ukončení programu iWeb

Minulé pondělí Steve Jobs představil novou službu iCloud a oznámil, že nahradí stávající službu MobileMe. To ovšem vyvolává otázku, jaký bude další osud některých funkcí MobileMe a s nimi souvisejících aplikací. Mnohé uživatele zajímá například budoucnost programu iWeb pro snadnou tvoru webů. Ten zatím tvoří součást balíku iLife, avšak poněkud opomíjenou.

A teď se zdá, že to s jeho vyhlídkami do budoucnosti vypadá dost bledě, protože jeden uživatel poslal elektronickou poštou dotaz na budoucnost iWebu přímo Stevu Jobsovi, v němž se ptá, zda bude nucen hledat si alternativní editor a hostitele pro své weby. A jako odpověď dostal pro Jobse typicky lakonické „Ano“.

Jako vždy sice nelze s naprostou jistotou zaručit, že jde o autentickou odpověď, ale MacRumors tvrdí, že podle hlaviček příslušných zpráv se vše zdá být v pořádku. A Jobs již v minulosti na takto zaslané dotazy mnohokrát odpověděl, což v několika případech i přiznal.

Apple se o iWeb už delší dobu příliš nestará, k jeho poslední větší modernizaci došlo v rámci balíku iLife '09, uvedeného v lednu 2009. Když loni v říjnu Apple vydal iLife '11, zůstal v něm iWeb sice obsažen, ale nijak významně se nezměnil a v Mac App Store se nenabízí (tam se prodávají jednotlivé aplikace balíku samostatně).

Apple sice stále vydává jeho drobné průběžné aktualizace (naposledy vyšla aktualizace na verzi 3.0.3 letos v únoru), avšak celkově je vidět, že stojí stranou zájmu. Nebylo by proto nijak překvapivé, kdyby v rámci přechodu na službu iCloud přestal Apple tento program nabízet. Mnoha uživatelům se to nebude vůbec líbit, avšak tím se Apple příliš neřídí.

Webové aplikace MobileMe možná budou zachovány alespoň částečně

Když už je řeč o přechodu z MobileMe na iCloud, nejasná zůstává též další budoucnost webových aplikací MobileMe jako jsou pošta a kalendář, zřejmě však existuje jistá naděje, že alespoň část jejich funkcí zachována bude.

ThisisMyNext v tomto článku hodnotícím iCloud mimo jiné uvádí, že podle vysvětlení z PR oddělení Applu webové aplikace MobileMe po 30. červnu 2012, kdy Apple hodlá službu ukončit, prostě přestanou existovat.

Zdá se však, že Apple již začal některé funkce těchto aplikací přesouvat na iCloud.com. Jeden ze čtenářů MacRumors dokázal z beta verze iOS 5 odeslat pozvánku pro kalendář a zjistil, že už je spojená s doménou iCloud.com. Svým vzhledem se pozvánka se shodovala s pozvánkami MobileMe, ale již nese značku iCloud a hostí ji doména iCloud.com.

Apple tak přece jenom pracuje na webovém rozhraní pro iCloud, jenže ho ještě nemá hotové, takže ho nebylo možné předvádět na WWDC 2011. Vyvstává tak naděje, že přinejmenším část funkcí webových aplikací MobileMe bude dostupná také s novou službou iCloud. Více se však dozvíme asi až na podzim po spuštění ostré verze služby (k němuž dojde současně s vydáním iOS 5 pro koncové uživatele).

Final Cut Pro X se možná objeví v Mac App Store již příští týden

V polovině dubna Apple představil Final Cut Pro X, zcela přepracovanou novou verzi svého profesionálního střihového programu. A tehdy také slíbil, že se začne prodávat v červnu v Mac App Store za 299 USD. Minulý týden se již na Webu objevily údajné snímky obrazovek jak tohoto programu, tak též programu Motion 5.

Už jsme v polovině června, takže uvedení Final Cutu Pro X lze čekat v nejbližší budoucnosti, proto nepřekvapí, že už přicházejí konkrétnější pověsti o datu jeho uvedení na trh. Japonský blog MacOtakara tvrdí, že Apple začne prodávat Final Cut Pro X příští týden. A současně mají na trh dorazit periférie třetích stran využívající nové rychlé rozhraní Thunderbolt.

To by celkem dávalo smysl, právě profesionální zpracování videa by dobře využilo výkon takovýchto periférií (například diskových polí). Samozřejmě k tomu budou potřeba též odpovídající Macy, vybavené tímto rozhraním, což zatím sice jsou jen letošní MacBooky Pro a iMacy, čeká se ovšem, že v nejbližších týdnech a měsících Apple uvede další modernizované typy Maců vybavené rozhraním Thunderbolt.

O samotném Final Cutu Pro X zatím nevíme nic kromě toho, co o něm Apple prozradil v dubnu a stále není jasný ani další osud zbývajících aplikací balíku Final Cut Studio či jeho zjednodušené a levnější varianty Final Cut Express. Podle uniklých snímků se však zdá, že by mohly přijít i nové verze dalších aplikací Final Cut Studia, které se ale budou nejspíš nabízet samostatně v Mac App Store.

Známkou toho, že se kolem Final Cutu Pro X něco děje, je i další únik snímků jeho obrazovek. Ty se objevily na Twitteru v neděli, avšak zanedlouho musely být staženy na základě žádosti Ripple Training Inc., jež připravuje výukové materiály k produktům Applu. Vyžádala si jejich odstranění ze všech webů, co je zveřejnily, protože snímky byly získány vykradením serverů Ripple Inc.

Tato firma tak již zřejmě měla připravené výukové materiály pro nový Fial Cut Pro, což podporuje výše uvedené tvrzení japonského blogu. Příští týden bychom se proto mohli dočkat řady softwarových a možná i hardwarových novinek jak Applu, tak třetích stran.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: