Dění okolo iPhonu a iPodu touch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění okolo iPhonu a iPodu touch

4. ledna 2010, 00.00 | China Unicom prodal již 300 000 iPhonů. Statistiky stahování z App Store nasvědčují silnému vánočnímu prodeji iPodu touch. Nalezeny nové náznaky, že se chystá levný 8GB iPhone 3GS. Objevil se pravděpodobný termín konání WWDC 2010 a zřejmě i oznámení nového modelu iPhonu. Na iPhonu bylo předvedeno 3D jádro Unreal Engine 3. A nový iPhone by údajně měl nasadit pětimegapixelový fotoaparát.

Také koncem minulého roku přišla řada zpráv spojených s iPhonem a iPodem touch, výběr některých z nich shromáždil tento článek, nejprve se podívejme na informace o vývoji prodeje:

China Unicom koncem prosince prodal již 300 000 iPhonů

V Číně se iPhone oficiálně prodává od 30. října, avšak počáteční výsledky prodeje byly více než tristní, za první den se odbylo jen 5 000 kusů a pokus o aukční prodej na serveru taobao.com skončil naprostým neúspěchem.

Postupně se ale situace začíná přece jen trochu vylepšovat a 9. prosince již operátor China Unicom, který v Číně telefon Applu nabízí, oznámil, že prodal 100 000 iPhonů.

A výsledky se dále lepší, protože 29. prosince generální ředitel China Unicomu sdělil tisku, že celkový počet prodaných iPhonů dosáhl 300 000, během necelého měsíce tak vzrostl třikrát.

Předpokládá se, že takový vzestup způsobila především mohutná reklamní kampaň China Unicomu, operátor mimo jiné uspořádal putovní předváděcí akci, jež se snaží přesvědčit Číňany o užitečnosti iPhonu, postupně by měla zavítat do 46 měst.

Ovšem vzhledem k lidnatosti Číny to stále nejsou nijak ohromující čísla, jenže oficiální prodej brzdí poměrně vysoká cena přístroje a také to, že tyto modely mají kvůli vládním omezením vypojené WiFi. Největším konkurentem „oficiálního“ iPhonu v Číně je tak šedý trh, kde lze sehnat iPhony z okolních regionů (třeba z Hongkongu) za nižší cenu a bez omezení.

Přesto se zdá, že se prodej telefonu Applu i v Říši středu postupně zlepšuje a bude-li China Unicom moci časem začít nabízet telefony bez zmíněných omezení (čínská vláda mezitím zákaz WiFi odvolala), mohla by se tahle čísla dále zvýšit.

Statistiky stahování aplikací z App Store svědčí o silném vánočním prodeji iPodu touch

Výsledky iPhonu z Číny sice stále zaostávají za prvotními optimistickými předpoklady, ale celkově se zdá, že se koncem minulého roku prodalo iPhonů skutečně hodně, přesná čísla bychom měli znát koncem ledna, až Apple zveřejní své oficiální finanční výsledky, podle některých předběžných odhadů se za poslední čtvrtletí roku 2009 možná odbylo přes 10 milionů iPhonů.

Velkému zájmu zákazníků se však těší též další přístroj Applu s iPhone OS, totiž iPod touch. O „iPhone bez telefonu“ (a především bez závislosti na mobilních operátorech) má zájem stále více lidí, a to zejména díky aplikacím z App Store. A právě data o jejich stahování naznačují, že se během Vánoc těchto přístrojů prodalo opravdu velké množství.

MobileCrunch cituje průzkum analytické firmy Flurry, podle něhož na Boží hod vánoční (kdy se v USA vybalují dárky) počet stažení aplikací z App Store z iPodů touch vzrostl skoro o 1 000 procent.

Celkově počet stažení z App Store narostl v prosinci oproti listopadu o 51 procent a Vánoce byly prvním obdobím, kdy počet stažení z iPodů touch překonal počty stažení z iPhonů.

Flurry sleduje také další mobilní platformy, Android Market Googlu zaznamenal v prosinci meziměsíční zvýšení počtu stažení aplikací o 22 procent, stále ovšem výrazně zaostává v absolutních číslech za App Store (jehož počet stažení byl 13krát větší), což je ale dáno hlavně tím, že přístroje se systémem Android teprve teď nastupují ve větším měřítku, zatímco platforma iPhone OS si již vytvořila ohromnou uživatelskou základnu, která navíc nadále silně roste.

Růst App Store je přesto pozoruhodný (proti Androidu vykázal více než dvojnásobný přírůstek) a ukazuje, že zájem o aplikace pro tyto přístroje stále výrazně sílí, stále ještě se nedostavilo zpomalení růstu.

Jistě, mezi počty stažených aplikací a počty prodaných přístrojů nelze klást rovnítko, přesto mezi nimi existuje určitá úměrnost, data firmy Flurry nasvědčují, že se mobilní platforma Applu stále citelně rozrůstá. A naprosto zjevný je také rostoucí zájem o iPod touch, vánoční anomálii nepochybně způsobilo to, že byl (v USA) častým dárkem, ovšem i další průzkumy ukazují, že se zastoupení tohoto přístroje zvětšuje.

To není zase tak překvapivé, ti, kdo by rádi používali aplikace App Store, ale nechtějí se vázat na mobilního operátora, nejspíš sáhnou právě po iPodu touch. „Dvoučlenná“ strategie Applu v oblasti iPhone OS se tak ukazuje jako obchodně velice účinná, protože pomáhá oslovit další část trhu, oba dva přístroje se tudíž spíše doplňují, než že by si konkurovaly.

Nové náznaky, že se možná přece jen připravuje 8GB iPhone 3GS

Již loni v létě se z některých náznaků soudilo, že Apple připravuje 8GB variantu iPhonu 3GS, jež by mohla nahradit dosud stále prodávaný iPhone 3G (v USA se nabízí za dotovanou cenu 99 USD). Nakonec se ale tyto náznaky nepotvrdily a v nabídce dodnes zůstává iPhone 3G, avšak koncem prosince se objevily nové známky, že se takový telefon přece jen možná připravuje.

Jak informoval server MacNN, německý zákazník z Hamburku, který si koupil repasovaný 8GB iPhone 3G, na přístroji našel nálepku s nápisem „iPhone 3GS v2.2, 8GB“. Modelové číslo A1241 a číslo produktu MB490DN/A sice odpovídají iPhonu 3G, ale ostatní údaje na krabici naopak ukazují na 8GB iPhone 3GS, dotyčný uživatel zveřejnil svá zjištění na jednom německém diskusním foru.

V současnosti se iPhone 3GS prodává nejméně s 16 GB paměti, ovšem technicky by samozřejmě nebyl problém dodávat ho i s menší pamětí. Proti iPhonu 3G nabízí model 3GS především novější SoC čip zahrnující mnohem výkonnější hlavní procesor ARM Cortex-A8 a citelně výkonnější grafický koprocesor PowerVR SGX podporující standard OpenGL ES 2.0.

Samozřejmě, může se jednat o pouhé nedopatření při výrobě obalu, ale uvedení levnějšího modelu iPhonu 3GS v letošním roce by nebylo nijak překvapivé, otázkou zůstává, kdy by se měl objevit. AppleInsider se domnívá, že by k tomu mohlo dojít již na akci Applu údajně připravované na 26. leden, všeobecně se však předpokládá, že tam bude představen hlavně tolik očekávaný tablet (pověstmi o tabletu, jichž se koncem loňského roku vyrojila ohromná spousta, se zabývá samostatný článek), možná to ale bude až později.

Jedním z důvodů, proč Apple neuvedl levnější variantu iPhonu 3GS již dříve, mohlo být i to, že poptávka po tomto přístroji byla tak vysoká, že vznikl nedostatek potřebných komponent, ale podle prohlášení vedoucích představitelů Applu se tyto potíže vyřešily již loni na podzim, nyní tedy zřejmě závisí jen na rozhodnutí vedení, zda se takový model uvede či nikoli, svou roli by přitom mohlo sehrát i to, zda se již vyprodaly zásoby iPhonu 3G a snad také snaha odpovědět na příchod nových chytrých telefonů za nižší (dotovanou) cenu, jako jsou HTC Droid Eris a Palm Pixi.

Google možná již zítra představí svůj nový telefon Nexus One

A možná již zítra se objeví další významný konkurent iPhonu, na úterý 5. ledna totiž Google ohlásil akci týkající se jeho mobilní platformy Android.

Sice přesně neřekl, co hodlá předvést, ale již delší dobu prosakují pověsti o tom, že Google chystá svůj vlastní telefon se systémem Android, měl by to být přístroj zatím nazývaný Nexus One se značně výkonným hardwarem (který ovšem pochází od firmy HTC) a se systémem Android 2.1.

Kolem telefonu Googlu však stále zůstává hodně nejasností, více se dozvíme až zítra. Nexus One sice nejspíš nebude o mnoho levnější než iPhone, přesto by i tenhle přístroj mohl Apple přimět k uvedení levnějšího iPhonu 3GS, aby dále upevnil postavení své mobilní platformy na trhu.

Jistě, teprve následující měsíce ukážou, jestli se všechna tato očekávání opravdu naplní, je ale jasné, že ke zlevnění iPhonu 3GS dojde nejpozději poté, co Apple uvede jeho nástupce, to se skoro určitě stane letos v létě a nejspíš již známe termín jeho prvního veřejného předvedení:

Konference WWDC 2010 by se mohla konat mezi 28. červnem a 2. červencem

Každoroční vývojářská konference Applu WWDC se již řadu let koná v sanfranciském kongresovém středisku Moscone Center a kalendář chystaných akcí tohoto střediska již před Vánoci uváděl, že od 28. června do 2. července 2010 se tam bude pořádat „podniková akce“ („Corporate Event“). Předchozí konference WWDC přitom kalendář akcí střediska uváděl pod stejným „utajeným“ označením, jeví se tedy jako velice pravděpodobné, že právě v tomhle období by mohl Apple uspořádat svou letošní vývojářskou konferenci.

Loni se konference WWDC konala od 8. do 12. června a jako vždy tam Apple představil řadu novinek, konkrétně uvedl nové MacBooky Pro (včetně 13” modelů) a poprvé veřejně předvedl iPhone 3GS.

Právě konference WWDC se stala příležitostí, při níž Apple uvádí nové modely iPhonu, zatím to tak bylo se všemi, v roce 2007 se na konferenci objevil původní iPhone, na WWDC 2008 byl předveden iPhone 3G a loni iPhone 3GS.

Oproti loňskému roku je termín konference (jedná-li se skutečně o ni) poněkud zpožděný, jedním z možných důvodů by mohlo být to, že právě v té době možná skončí platnost smlouvy mezi Applem a operátorem AT&T, jež tomuto operátorovi zaručuje exkluzivitu na distribuci iPhonu v USA.

Nový iPhone by tak mohli začít nabízet i další američtí operátoři (podobně jako se to stalo v řadě evropských zemí), v USA však situaci komplikuje to, že tam operátoři používají více vzájemně nekompatibilních komunikačních standardů a zatím není jasné, jaký telekomunikační hardware bude nový iPhone používat (jde především o to, zda nový model bude schopen pracovat také v sítích CDMA, pověsti o nasazení čipové sady, jež by to dovolila, se sice již objevily, ale mnozí takový tah považují za krajně nepravděpodobný).

Na iPhonu bylo předvedeno 3D jádro Unreal Engine 3

Nový iPhone nepochybně přinese nový hardware, ovšem zatím software ještě plně nevyužívá ani hardware iPhonu 3GS a odpovídajících iPodů touch třetí generace. Zejména v oblasti 3D grafiky a souvisejících her zůstává hodně rezerv, ty by však mohl změnit nový software, což dokládá následující příklad:

Před Vánoci bylo totiž na iPhonu 3GS a iPodu touch třetí generace předvedeno 3D jádro Unreal Engine 3, velice vyspělé herní jádro, jež pohání i takový moderní herní titul „velkých platforem“ jako je Gears of War 2.

Mark Rein, viceprezident firmy Epic Games, která Unreal Engine 3 vytvořila, ukázal hratelný prototyp tohoto 3D jádra pro iPhone známému serveru AnandTech.

Ukázku tvoří upravená úroveň ze hry Unreal Tournament, jež využívá dotykové ovládání, na levé straně obrazovky se nachází virtuální směrové tlačítko a pravým palcem se ovládá zaměřování nepřátel a střelba na ně (názorně to ukazuje toto video na YouTube).

Ukázka využívá standard OpenGL ES 2.0, který podporuje pouze grafický hardware iPhonu 3GS a iPodu touch třetí generace, díky použitému grafickému koprocesoru PowerVR SGX. Nabízí jak hraní, tak průlet 3D světem a podle AnandTechu funguje docela svižně, přesto ovšem bude potřebovat ještě uhladit.

Epic Games však sama žádné nové hry pro iPhone nechystá, přenos jádra Unreal Engine 3 byl jen jedním z mnoha projektů, na nichž firma pracuje v rámci své nové strategie. Hodlá však v blízké budoucnosti toto jádro poskytnout držitelům svých licencí, což znamená, že ho třetí firmy budou moci využít k tvorbě svých her pro iPhone a iPod touch.

Rein navíc AnandTechu sdělil, že se jádro Unreal Engine 3 chystá přenést i na další platformy, již na výstavě CES 2010 (jež začíná 7. ledna) ho Epic Games předvede na další mobilní platformě (blíže neurčené, spekuluje se, zda to bude Android či Zune HD), toto jádro se totiž nemá omezovat jen na určitou konkrétní platformu, Epic Games ho chce dostat na celý trh přenosných zařízení.

A pochopitelně přitom nemohla pominout přístroje s iPhone OS, vzhledem k jejich rozšířenosti. Význam her ostatně uznal i samotný Apple, již v září při představení nových iPodů začal iPod touch propagovat jako herní zařízení, příslušnou reklamní kampaň postavil právě na hrách.

Je dokonce možné, že Apple sám začne pracovat na vývoji her pro svou mobilní platformu, v listopadu začal hledat softwarového inženýra pro vývoj takových her.

Sice se teprve uvidí, co se z toho všeho nakonec vyvine, ale zatím se zdá, že hry pro iPhone OS čeká zajímavá budoucnost, zejména s tím, jak roste podíl hardwaru podporujícího OpenGL ES 2.0.

Příští model iPhonu by mohl používat pětimegapixelový fotoaparát

A nakonec tu máme ještě jednu pověst k novému iPhonu. Jak jsme uvedli již výše, nový model se nejspíš objeví opět letos v létě a podle nových pověstí zřejmě zase zvýší rozlišení fotoaparátu, tentokrát by to mělo být již pět megapixelů. S tímto tvrzením přišel těsně před Vánoci tchajwanský server DigiTimes, podle něj bude příslušné snímače pro iPhone opět dodávat firma OmniVision Technologies.

Ta si údajně zajistila dodávky snímačů pro nový model iPhonu chystaný na druhou polovinu letošního roku a mělo by se jednat o pětimegapixelový snímač. DigiTimes navíc uvádí, že OmniVision letos počítá s dodávkami 40 až 45 milionů snímačů proti 20 až 21 milionům snímačů v loňském roce, předpokládá tedy další výrazné zvýšení prodeje.

Již loni v dubnu právě DigiTimes tvrdil, že OmniVision bude do nového iPhonu (z něhož se nakonec stal iPhone 3GS) dodávat 3,2megapixelový snímač, a to se skutečně také stalo, proto lze nové tvrzení považovat za dosti věrohodné.

OmniVision navíc dodává též 0,3megapixelový snímač pro videomakeru v iPodu nano páté generace, který se dostal na trh loni v září.

Nasazení fotoaparátu se ostatně očekávalo i v iPodech touch třetí generace (předpokládal to též DigiTimes), ale k tomu nakonec nedošlo, údajně to však Apple opravdu plánoval, jenže kvůli technickým potížím nakonec fotoaparát na poslední chvíli odstranil. Prý však s pozdějším doplněním fotoaparátu do tohoto přístroje nadále počítá.

Otázka fotoaparátu v iPodu touch tak zůstává otevřená, v případě iPhonu je ale nejspíš jasno, čeká ho další mírné zvýšení rozlišení. Důležitější však budou užitá optika a možnosti přisvícení, o nich ovšem DigiTimes mnoho vědět nemůže, protože to bude záviset na Applu.

Zdá se však, že si Apple v otázce rozlišení fotoaparátu iPhonu zatím zachovává soudnost. Některé konkurenční telefony sice již teď nabízejí osmimegapixelové snímače a objevily se již první modely s 12 megapixely a plánují se ještě vyšší rozlišení, avšak dokud nedojde k zásadní technologické změně v použité optice, bude užití takto vysokých rozlišení nanejvýš sporné, prosazuje je hlavně marketing, jenže hranice praktické využitelnosti se pohybuje právě někde okolo pěti megapixelů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: