Tradiční mediální akce Applu bude letos 1. září - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Tradiční mediální akce Applu bude letos 1. září

27. srpna 2010, 00.00 | Apple rozeslal pozvánky na zářijovou mediální akci, jež letos připadá na středu 1. září. Mimo jiné se tam očekává představení nové Apple TV, pro Apple však možná bude mnohem důležitější spuštění půjčovny televizních pořadů.

Apple už řadu let pořádá v září mediální akci, na níž představuje nové iPody a další novinky související s hudbou a s médii obecně.

Letos se však pověsti nedokázaly shodnout, kdy vlastně akce proběhne, počátkem měsíce se objevilo tvrzení, že by nové iPody mohl Apple představit ještě v srpnu. To se očividně nestalo a nové pověsti naopak posunuly možný termín až na polovinu září. V pondělí pak agentura Bloomberg uvedla, že se akce bude konat 7. září.

Skutečným termínem akce je nakonec 1. září

Nakonec se z věštců nestrefil nikdo, protože ve středu Apple rozeslal elektronickou poštou pozvánky na svou mediální akci, což vždy dělá s týdenním předstihem, jako první to oznámil Engagdet.

Akce je určena pouze pro pozvané účastníky a proběhne ve středu 1. září v San Franciscu. Jako vždy se bude konat ve středisku Yerba Buena Center for the Arts a stejně tradiční bude i čas zahájení akce v 10:00 místního času (u nás vzhledem k časovému posunu bude již večer).

Pozvánka vždy má určitý grafický motiv, letos je to kytara s ozvučným otvorem ve tvaru loga Applu (známého nakousnutého jablka), z toho však nelze nic vyvozovat, protože vzhled pozvánky vůbec nemusí souviset s náplní akce.

Dohady o tom, co lze očekávat

Přes víkend se nepochybně vyrojí spousta pověstí a dohadů o tom, co můžeme příští středu čekat, ale některé věci jsou dost jasné už teď. Především se předpokládá uvedení nového iPodu touch, s hardwarem z iPhonu 4 (s displejem Retina, SoC čipem Apple A4 a pravděpodobně také se dvěma fotoaparáty a podporou videohovorů FaceTime).

Spekuluje se též o dalších iPodech, očekávají se pochopitelně nové iPody nano, hodně dohadů koluje o dalším osudu iPodu classic a iPodu shuffle, ale tady se zatím neví nic jistého.

Další pověsti o nové Apple TV

Letos se však navíc předpokládá, že by Apple mohl představit novou verzi Apple TV, podle dosavadních zpráv se čeká, že půjde o zcela nové zařízení používající iOS a tomu odpovídající hardware, který bude mít blíže k iPhonu (dnešní Apple TV tvoří okleštěný Mac s procesorem Intel a upraveným Mac OS X), přístroj by prý mohl stát jen 99 USD. A má používat označení „iTV“.

O víkendu shrnul na svém blogu to, co se k nové Apple TV (či iTV) dozvěděl, Kevin Rose, spoluzakladatel služby Digg.

Ve svém příspěvku tvrdí, že pro iTV vznikne nové oddělení obchodu Apple Store jako pro iPad, nabízející různé aplikace včetně her. Reklamní platforma iAd má umožnit přímý prodej obsahu televizních společností a prostřednictvím služby MobileMe nová Apple TV dovolí snadné sdílení fotografií a videonahrávek, zejména těch z iPhonu. iPad se pak má změnit v její dálkové ovládání, dovolující nejrůznější manipulace s ní.

Uvedení nové Apple TV klade Rose do září a podotýká, že v roce 2011 se začne prosazovat také Google TV. Není však jasné, nakolik jde o Roseovy spekulace a nakolik o informace od skutečných zasvěcenců, to zjistíme asi až příští středu.

Apple údajně chystá vypůjčování televizních pořadů za 99 centů

Jednou z dalších novinek, jež by mohly být na středeční akci představeny, má být možnost vypůjčování televizních pořadů (po dobu 48 hodin) z iTunes Store za 99 centů.

Podle zprávy agentury Bloomberg Apple již hodně pokročil v jednání s News Corp. (majitelem televizní stanice Fox), podle citovaného zasvěcence se jedná též s CBS Corp. a s Walt Disney Co, ve druhé společnosti je Steve Jobs členem představenstva a největším jednotlivým akcionářem (poté, co Disney převzal studio Pixar).

Apple údajně počítá s tím, že rozšíření nabídky videoobsahu dále zvýší přitažlivost zařízení s iOS. Epizody seriálů by měly být v půjčovně dostupné 24 hodin po své premiéře v živém vysílání a nebudou obsahovat reklamy, což by samo o sobě mohlo být pro mnohé lákavé.

A vzhledem k tomu, že středeční akce začíná tři týdny před zahájením nové seriálové sezóny amerických televizí, dá se předpokládat, že právě tam Apple představí tuto službu a s ní související hardware, Bloomberg zmiňuje nový iPod touch s displejem Retina a onu novou Apple TV za 99 USD.

Pověsti o televizních pořadech za 99 centů se objevovaly už dříve, předpokládá se, že jde o alternativu k předplacené televizní službě Applu, o níž se též uvažovalo, avšak byla odmítnuta, protože by narušovala vztahy s tradičními distributory televizního vysílání (v USA především kabelovými televizemi).

Televizní půjčovna možná bude důležitější než nová Apple TV

Nová Apple TV sice vzbuzuje značnou pozornost, avšak BusinessWeek cituje údajného zasvěcence, podle něhož Steve Jobs nepovažuje novou Apple TV/iTV za až tak důležitou.

Mnohem větší význam má pro Apple mít ono vypůjčování televizního obsahu za 99 centů, jež umožní jeho přehrávání na nových zařízeních s iOS, hlavně na iPhonu 4 a novém iPodu touch s displeji Retina (blížícímu se HD rozlišení), případně na iPadu.

Jobs nepředpokládá příliš velký zájem zákazníků ani o novou Apple TV, protože málokdo bude ochotný se vzdát tradiční televize. Odhaduje se, že současné Apple TV se (za 3 roky) prodalo méně než 3 miliony kusů, nová verze by na tom díky kompatibilitě s iOS měla být o trochu lépe (optimističtí analytici mluví o více než milionu kusů ročně).

Ovšem mnohem důležitější bude zajistit, aby se přehrávání videa stalo běžným na přenosných přístrojích s iOS, protože těch se každý rok prodají desítky milionů.

Podle onoho zasvěcence tak k hlavní inovaci dojde v iTunes Store, nikoli v Apple TV, televizní půjčovna umožní snadno si přehrát zmeškané epizody oblíbeného seriálu nebo vyzkoušet další seriál doporučený přáteli. To by mohlo znamenat nové vysoké příjmy pro Apple, aniž by to příliš konkurovalo tradičnímu televiznímu vysílání (spíš ho to bude doplňovat).

V současnosti je zájem o video z iTunes citelně slabší než zájem o hudbu a aplikace pro iOS, televizní půjčovna by to měla změnit. Ovšem teprve ve středu se vyjasní, co vlastně Apple v tomhle směru chystá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: