Drobné aktuality ze světa iOS - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Drobné aktuality ze světa iOS

30. srpna 2010, 00.00 | Počet aplikací v App Store překročil čtvrt milionu. Dodací lhůty iPadu ve webovém obchodu Applu se zkrátily na 24 hodin. A streamingová aplikace internetové videopůjčovny Netflix se začala nabízet také pro iPhone a iPod touch.

Novinky z oblasti kapesních zařízení by sice Apple měl představit tuto středu, ale minulý týden se ve světě iOS též stalo několik věcí, jež stojí za stručnou zmínku:

App Store nabízí již více než 250 000 aplikací

Už jsme si v podstatě zvykli, že obchod App Store s aplikacemi pro iOS stále překonává různé číselné rekordy, a tak ani příliš nepřekvapuje, že o víkendu počet v něm nabízených titulů překročil 250 000, tedy čtvrt milionu, jak ukázala tato data ze soboty, kdy poskytoval 252 227 aplikací pro iPad, iPhone a iPod touch.

V červnu přitom, při oznámení prodeje třímiliontého iPadu, Apple uvedl, že počet aplikací dosahuje 225 000, průběžný nárůst počtu titulů tedy zůstává nadále značně strmý. Dá se očekávat, že ve středu se Apple tímto číslem (jistě vedle mnoha dalších) nezapomene patřičně pochlubit. (Skeptici mohou oprávněně podotknout, že počet aplikací ještě nevypovídá o jejich kvalitě, avšak o oblibě dané platformy mezi vývojáři říká hodně.)

Z hlediska počtu aplikací je tak App Store v současnosti zdaleka největším aplikačním obchodem pro mobilní zařízení, jeho hlavní konkurent Android Market se zatím pohybuje okolo 100 00 aplikací, ostatní podobné obchody pak poskytují pouze několik tisícovek titulů.

Nejnovější statistiky navíc ukazují, že v nabídce App Store zaujímají mnohem větší podíl placené aplikace, i když mnohdy velmi levné (často se jedná o drobné částky typu 0,99 USD), zatímco nabídku Android Marketu tvoří ze 64 procent bezplatné aplikace.

V tom se zřejmě projevuje odlišná „filozofie“ obou platforem (iOS má blíže k Mac OS X a Android zase k Linuxu) a také zvyklosti jejich uživatelů. Z obchodního hlediska je to samozřejmě pro Apple příznivá zpráva, naznačuje, že App Store možná není až tak nevýdělečná záležitost, jak Cupertinští tvrdí.

Objevily se též další statistiky ohledně aplikací App Store, od zaslání aplikace do obchodu po její schválení uplyne v průměru týden (existují ovšem výjimky) a průměrná cena placené aplikace činí 2,67 USD. Nejpočetnějšími tituly jsou dnes knižní aplikace (43 759), těsně za nimi následují hry (36 646).

Dodací lhůta iPadu se zkrátila na 24 hodin

Poptávka po iPadu od počátku jeho uvedení na trh v dubnu převyšovala nabídku, ale před týdnem se ve webovém obchodu Applu poprvé počaly zkracovat dodací lhůty, nakonec spadly na 1 až 3 pracovní dny.

A k dalšímu zlomu došlo teď o víkendu, kdy se dodací lhůty náhle zkrátily na pouhých 24 hodin (jak v USA, tak v ostatních zemích), což znamená, že je přístroj dostupný v podstatě okamžitě. iPad bude odeslán v den podání objednávky a potom už bude záviset jen na doručovací službě, kdy doputuje k zákazníkovi.

Zatím ještě není jasné, zda se zvětšily také zásoby kamenných obchodů, ale webový obchod Applu zjevně již problémy s dodávkami iPadů nemá, po pěti měsících prodeje tak poprvé zřejmě došlo k vyrovnání nabídky a poptávky.

Hlavní příčinou pravděpodobně bude zvýšení výrobních kapacit, už na jaře měl Apple objednat dodatečnou výrobu 9,7“ IPS displejů iPadu též u Samsungu, protože primární výrobce LG Display to sám nestíhal, možná se nyní projevil náběh této nové výroby.

Samozřejmě ale nelze zcela vyloučit ani to, že poptávka po iPadu přece jen začíná slábnout, což se ovšem od Applu hned tak nedozvíme, na středeční akci by Steve Jobs údaje o prodeji iPadu sdělil pouze tehdy, kdyby byla příznivá a mohl vytáhnout nějaký nový rekordní údaj.

Jestli to neudělá, budeme muset počkat na oznámení finančních výsledků Applu za toto čtvrtletí, což bude až v říjnu, teprve tehdy se dozvíme přesné počty prodaných kusů (někteří optimisté odhadují, že se do té doby prodá až 7,5 milionu iPadů), v každém případě však letos už iPad téměř jistě zůstane zdaleka nejprodávanějším tabletem.

Ovšem zatímco poptávku po iPadu se zjevně podařilo uspokojit, naopak asi bude nedostatek iPhonu 4, protože webový obchod Applu pro něj udává (opět ve většině zemí) dodací lhůtu celé 3 týdny a i pro dodání 8GB iPhonu 3GS potřebuje 5 až 7 pracovních dní. Potíže se tak nejspíš přesunuly jinam, uvidíme, jestli se k tomu Apple vyjádří ve středu.

Streamingová aplikace videopůjčovny Netflix se nabízí také pro iPhone a iPod touch

Už při zahájení prodeje iPadu se pro něj objevila aplikace internetové videopůjčovny Netflix, v USA značně oblíbené, jež umožnila přehrávání její nabídky z Webu, tedy streaming videa.

Aplikace si hned získala značnou oblibu a Netflix tehdy navíc slíbila, že ji později uvolní též pro iPhone a iPod touch. A to splnila minulý čtvrtek, v App Store se objevila její nová verze 1.1.0 (aplikace se nabízí jen v USA), která doplnila podporu iPhonu a iPodu touch.

Aplikace vyžaduje iOS 3.1.3 nebo vyšší a nabízí se zdarma, ovšem služba půjčovny Netflix vyžaduje měsíční předplatné, jež stojí nejméně 8,99 USD měsíčně. Za zmínku stojí také to, že na iPhonu je streaming videa možný jak přes WiFi, tak přes 3G sítě.

A tento počin byl zjevně dobrým tahem, protože již za den, minulý pátek, se právě tato aplikace stala nejstahovanějším titulem v kategorii bezplatných aplikací.

Naopak na iPadu je nyní nejstahovanější bezplatnou aplikací nová verze časopisu People, zdarma nabízená těm, kdo mají předplatné tištěné verze. Netflix se ovšem stále drží na vysokém čtvrtém místě, zájem o video je na přístrojích s iOS zjevně značný (a asi ještě poroste s přibývajícím počtem přístrojů vybavených displeji s vysokým rozlišením).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: