Zprávy spojené s iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Zprávy spojené s iPhonem

16. července 2010, 00.00 | Apple dnes uspořádá tiskovou konferenci k iPhonu 4. Vývojáři obdrželi první beta verzi iOS 4.1, jež přináší různé menší změny, včetně úprav ukazatele síly signálu. Včera však mezitím vyšel iOS 4.0.1 a také iOS 3.2.1. A BMW bude jako první automobilka podporovat funkci iPod Out zavedenou iOS 4.

V přísunu novinek se projevuje jisté letní ochabnutí( „okurková sezóna“, chcete-li), avšak dění okolo iPhonu se to rozhodně netýká, o čemž svědčí následující zprávy:

Apple dnes uspořádá tiskovou konferenci k iPhonu 4, zřejmě v reakci na nejnovější vývoj

Když se koncem června začal prodávat iPhone 4, setkal se zprvu s jednoznačně kladným přijetím a zájem zákazníků byl obrovský (za první 3 dny se prodalo rekordních 1,7 milionu kusů). Tuto selanku však brzy začaly poněkud narušovat stížnosti na slábnutí mobilního signálu při určitém způsobu držení telefonu.

Apple v tom sice zpočátku problém neviděl, ale s přibývajícími zprávami včetně objektivních měření se nakonec k této věci musel vyjádřit, tehdy ovšem uvedl, že jde o softwarovou záležitost, podle něj příčina spočívá v tom, že telefon zobrazuje silnější signál, než jaký ve skutečnosti je a přislíbil to napravit brzkou softwarovou aktualizaci.

Jenže dohady okolo útlumu signálu ani potom neutichaly, mnozí poukazovali na to, že příčinu tvoří konstrukce antén, jež jsou v podstatě externí a ke zhoršení příjmu dojde, když je vodivě propojí ruka uživatele (proto se lze těmto potížím vyhnout umístěním telefonu do pouzdra).

Otázka útlumu signálu iPhonu 4 se dostala do obecného povědomí

O další posílení mediálního rozruchu okolo iPhonu 4 se minulý týden zasloužil časopis Consumer Reports, když na základě svých měření prohlásil, že u iPhonu 4 dochází k citelnému útlumu signálu vinou hardwarové konstrukce, zákazníkům proto telefon nedoporučil (ovšem pouze kvůli této věci, jeho ostatní vlastnosti hodnotil velice kladně).

Tato zpráva měla pochopitelně ohromný mediální ohlas, z této záležitosti vznikl v podstatě „popkulturní fenomén“, v úterý se dokonce stal jedním z témat noční show Davida Lettermana (jíž se nepochybně inspiroval český pořad „Uvolněte se, prosím“), kde iPhonu 4 Letterman věnoval parodický blok „Deset hlavních známek toho, že jste si koupili špatný iPhone“), záznam již najdete na YouTube.

Analytici už odhadují náklady případných řešení

To samozřejmě svědčí o tom, že se celá věc dostala do všeobecného povědomí, což se Applu jistě ani trochu nezamlouvá. Přirozeně se k ní již počali vyjadřovat analytici, například Tony Sacconaghi z Bernstein Research rozeslal zprávu, v níž odhaduje, že stažení všech prodaných iPhonů 4, jež ovšem považuje za vysoce nepravděpodobné, by Apple přišlo na 1,5 miliardy USD (jako první o tom informoval CNET).

To je sice hodně, ale vzhledem k tomu, že Apple má hotovostní zásobu okolo 40 miliard USD, nijak zvlášť by ho to finančně neohrozilo, byla by to však pohroma z marketingového hlediska. Sacconaghi proto spíš věří, že by Apple mohl začít zdarma přidávat ochranná pouzdra.

O tom, že Apple bude „rozdávat“ pouzdra Bumper, se spekulovalo už dříve, zatím ovšem Apple všechny takové náznaky tvrdě odmítal (jeho uniklá vnitřní směrnice to v podstatě zakazovala). Nebyl by to ale nijak nákladný krok, protože výrobní náklady tohoto pouzdra (je to vlastně spíše pouze plastový návlek na telefon) se odhadují na zhruba 1 USD (Apple však Bumper prodává za 29 USD, což vyvolává mnohé další otázky).

Sacconaghi podotýká, že takovým opatřením by Apple sice uznal, že problém s anténou existuje, ale vzhledem k tomu, že si ho zákazníci začínají stále více uvědomovat, bylo by nějaké takové řešení vhodnější než dosavadní zlehčování a prohlašuje, že z dlouhodobějšího hlediska je možná ještě větším rizikem rostoucí arogance Applu.

Ohlášená tisková konference snad vyjasní situaci

Toto vše již Apple nemohl přehlížet, a tak ve středu nečekaně rozeslal řadě médií pozvánku na tiskovou konferenci, jež se bude konat dnes, v pátek 16. července, od 10:00 východopacifického času.

Pozvánku dostala řada významných časopisů a webů, například Macworld, Engadget, The Loop a mnozí další.

Uvádí se v ní pouze to, že půjde o „tiskovou konferenci o iPhonu 4“, vzhledem k výše uvedenému se dá předpokládat, že se Apple pokusí vyjasnit všechny dohady okolo svého nového telefonu, uvidíme, zda bude trvat na svých dosavadních stanoviscích, anebo jestli nabídne nějaká další řešení. Kvůli časovému posunu se konference bude konat až k večeru našeho času, MůjMac proto podrobnější informace přinese v pondělí.

Apple uvolnil první beta verzi iOS 4.1

Výše jsme zmínili, že Apple slíbil vydat aktualizaci iOS, jež bude realističtěji udávat sílu právě přijímaného mobilního signálu, dosud ale nebylo vůbec jasné, jakou podobu vlastně tato aktualizace bude mít.

Avšak ve středu získala jasnější obrysy, ten den totiž Apple uvolnil první beta verzi iOS 4.1 a s ní související vývojářskou sadu.

Číslo verze naznačuje, že změn bude mnohem víc, navíc lze předpokládat, že před vypuštěním ostré verze pro všechny uživatele se objeví ještě několik následných beta verzí pro vývojáře, takže iOS 4.1 bude zřejmě dostupný nejdříve za několik týdnů. Proto se dalo očekávat, že Apple mezitím vydá ještě nějakou menší aktualizaci, jež změní pouze ukazatel signálu (mluvilo se o iOS 4.0.1, který Apple včera skutečně uvolnil, tedy ještě před dnešní tiskovou konferencí).

iOS 4.1 zahrnuje nový ukazatel síly signálu

První beta verze iOS 4.1 opravdu nabízí změněnou signalizaci síly signálu, pravděpodobně již používá nový vzorec AT&T, takže by se už nemělo stávat, že bude telefon ukazovat silnější signál, než jaký se na daném místě skutečně nabízí. Změnily se také proporce zobrazovaných sloupců ukazatele, počáteční sloupce jsou o něco vyšší než v iOS 4.0, což by mělo zlepšit čitelnost ukazatele.

CNET již provedl předběžné testy iPhonu 4 s nainstalovaným iOS 4.1 a zjistil, že při překrytí levé dolní části telefonu stále dochází k výpadkům hovorů, ale s novým firmwarem se přitom stále zobrazovaly dva sloupce síly signálu, zatímco předtím tam byla nula. Samozřejmě, výsledky se velice liší pro jednotlivé telefony a zejména podle místa používání, závisí na kvalitě pokrytí signálem, zjevně však iOS 4.1 pouze mění zobrazení síly signálu, útlum signálu z podstaty příliš změnit nemůže.

Z dalších hlášení sice vyplývá, že došlo také k aktualizaci modemového firmwaru z verze 01.59.00 na verzi 02.07.01, ale dosud není jasné, jestli se to nějak projevuje v komunikačních schopnostech přístroje.

Další nalezené změny

iOS 4.1 ovšem zahrnuje mnohem více změn než jen nový ukazatel síly signálu, první zjištění shrnuje MacRumors.

Do systému se například vrátila Game Center, sociální síť Applu pro pořádání her a zápasů více hráčů mezi zařízeními s iOS. Beta verze iOS 4.0 Game Center zahrnovaly, ale oficiální iOS 4.0 vydaný 21. června (a na nových iPhonech dodávaný z výroby) ji postrádal, Apple ovšem nikdy neřekl, že Game Center přijde již s iOS 4.0, slíbil pouze, že tuto síť zprovozní později během letošního roku.

Zatím není vůbec jisté, že se Game Center dostane do ostré verze iOS 4.1, ale styl aplikace zajišťující přístup k této síti se proti předchozím verzím významně zlepšil.

A v první beta verzi iOS 4.1 se podařilo objevit ještě další menší změny. Tak třeba tlačítka fotoaparátu a blesku se v zobrazení na šířku automaticky přehodí, oblíbené položky v aplikaci Phone pro telefonování se dají připojovat pro hlasová volání nebo pro videohovory FaceTime a v nastaveních telefonu lze vypnout kontrolu překlepů (položkou „Check Spelling”).

Podobných zjištění bude nepochybně tak jako u předchozích verzí iOS přibývat, lze očekávat, že iOS4.1 obsahuje ještě jiné novinky, navíc následující beta verze mohou přinést dodatečné změny.

Včera se objevil iOS 4.0.1 a též iOS 3.2.1

V průběhu včerejška se počaly vynořovat náznaky, že Apple vydá již zmiňovaný iOS 4.0.1, přišel s tím řecký web iPhoneHellas.gr, který se to měl dozvědět od svého „spolehlivého zdroje“.

A zdroj to skutečně spolehlivý byl, protože se včera nakonec opravdu objevila nová aktualizace iOS, verze 4.0.1 (sestavení 8A306) pro iPhone 4, iPhone 3GS a iPhone 3G.

Už z toho, že je tato aktualizace určena pro iPhony, se dá soudit, že obsahuje především nový ukazatel síly signálu (nejspíš stejný, jaký se nachází v beta verzi iOS 4.1) a možná přináší ještě nějaké další opravy chyb (zejména těch bezpečnostních), uvidíme, co k tomu Apple řekne na oznámené tiskové konferenci a zda bude vydání nového firmwaru považovat za jediné a dostatečné řešení problému.

Doprovodné poznámky k iOS 4.0.1 ovšem uvádějí pouze to, že zlepšuje vzorec určující, kolik se má zobrazit sloupců síly signály, tedy přesně to, co Apple slíbil ve svém vyjádření k otázce útlumu signálu na iPhonu 4.

iOS 3.2.1 poskytuje drobné opravy pro iPad

Poměrně nečekaně však Apple včera současně uvolnil ještě iOS 3.2.1 pro iPad, řešící především potíže s WiFi připojením (mimochodem, podpůrný dokument naznačující, že se chystá takováto aktualizace, pochází už z května).

Podle doprovodných poznámek iOS 3.2.1 zlepšuje WiFi připojení, dále opravuje chybu zabraňující kopírování a vkládání jednostránkových PDF příloh v poštovním klientovi Mail, napravuje chybu, jež mohla způsobit zamrznutí přehrávaného videa, zvyšuje spolehlivost videovýstupu při používání adaptéru z dokového konektoru na VGA a v Safari do vyhledávacího pole jako novou možnost doplňuje službu Bing (tak jako v iOS 4).

Automobilka BMW bude jako první podporovat funkci „iPod Out“

Brzy bychom se měli dočkat iOS 4.1, ovšem zatím se plně nevyužívá ani všech možností, jež přišly s iOS 4.0 (iOS 4.0.1 se nepočítá, protože přináší pouze kosmetické změny).

To se ukázalo minulý týden, když známá automobilka BMW oznámila, že jako první začne podporovat nepříliš známou funkci iOS 4 nazvanou „iPod Out“. Podrobněji to popsal CNET.

Tato funkce umožní, aby iPhony 3G, 3GS a 4 nebo iPody touch druhé a třetí generace zobrazily zjednodušené uživatelské rozhraní iPodu na obrazovce připojeného vnějšího zařízení, jímž v tomto případě budou nové modely vozů BMW a Mini.

Na obrazovce automobilu podporujícího iPod Out se tak objeví uživatelské rozhraní iPodu namísto rozhraní daného vozu, půjde ho ovšem obsluhovat ovládacími prvky nabízenými daným automobilem. Bude tak možné procházet hudební katalog připojeného přístroje Applu a používat jeho přehrávací seznamy (playlisty), podcasty a výběry Genius Mixes.

Rozhraní iPod Out se podobá ovládání starších iPodů Classic, užívá jednoduchá textová menu a zobrazuje obálky alb v obrazovce „Now Playing“. Ovšem namísto dotykového kolečka iPodu se bude ovládat tím, co bude k dispozici, v BMW by to měl být ovladač iDrive.

Vývoj tohoto uživatelského rozhraní tak přejde na Apple, který ho bude moci dále rozvíjet a obohacovat, což usnadní práci automobilovým konstruktérům, navíc bude zajištěna jeho standardizace (pokud se podpora této funkce rozšíří na další automobily a jiná zařízení).

Apple už v roce 2008 podal patentovou žádost (zveřejněnou loni na podzim), v níž se popisovaly metody dovolující přístrojům jako jsou iPhony a iPody „exportovat“ svá uživatelská rozhraní do externího hardwarového příslušenství.

Své konkrétní implementace se dočkaly až v iOS 4 jako funkce „iPod Out“ a k nasazení v praxi dojde teprve v roce 2011, BMW již zveřejnila video, jež ukazuje, jak by to mělo vypadat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: