Nové dění okolo tabletu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nové dění okolo tabletu

20. ledna 2010, 00.00 | Apple rozeslal pozvánky na akci konanou 27. ledna, jež podle posledních pověstí představí trojici novinek. Vybavení tabletu AMOLED displejem není pravděpodobné. A Apple údajně vyjednává s vydavatelstvím HarperCollins o elektronických knihách pro tablet.

Události okolo tabletu Applu začínají dostávat spád, brzy bychom již nemuseli být odkázáni jen na neověřitelné pověsti:

Apple rozeslal médiím pozvánky na představení svého „nejnovějšího výtvoru“ 27. ledna

Tablet představuje asi nejžhavější téma zpravodajství o produktech Applu přinejmenším od Vánoc, teď to ovšem vypadá, že už za týden by se měla situace vyjasnit. Apple totiž v pondělí mnoha médiím rozeslal pozvánku na akci konanou 27. ledna, mezi prvními, kdo to zveřejnil, byl server Engadget.

Jako obvykle pozvánka přišla elektronickou poštou a své příjemce zve na akci (určenou jen pro zvané) v sanfranciském středisku Yerba Buena Center for the Arts (YBCA) dne 27. ledna, jež začíná od 10:00 místního času (kvůli časovému posunu u nás již bude večer).

Tak jako vždy má pozvánka výrazné výtvarné ztvárnění, tentokrát dostala podobu plochy (snad malířské palety) plné barevných skvrn, překryté bílým logem Applu a doplňuje ji heslo „Přijďte se podívat na náš nejnovější výtvor“ („Come see our latest creation“).

Tento způsob rozesílání pozvánek se stal obvyklou praxí Applu (a mimo jiné mu zaručuje, že daná akce zdarma s předstihem získá velkou publicitu), loni v září takto také zhruba týden předem rozeslal pozvánku na akci, která se konala 9. září (rovněž ve středu a na stejném místě), tehdejším výtvarným motivem ovšem byla roztančená silueta s iPodem.

Tehdy se však jednalo o již v podstatě pravidelné představení nové verze iTunes a nových iPodů, hlavním překvapením tehdy bylo první veřejné vystoupení Steva Jobse po jeho zotavení a to, že zatímco nový iPod touch Apple nevybavil očekávaným fotoaparátem, videokameru naopak dostal nový iPod nano.

Současná pozvánka však neodkazuje na vůbec nic známého, což ještě více posiluje spekulace o tom, že Apple hodlá za týden přijít s něčím zcela novým, nejvýše na seznamu očekávání pochopitelně stojí tablet, ale skutečně jasno budeme mít až příští středu, zástupci pozvaných médií nepochybně přinesou obsáhlé zpravodajství.

Pověsti o tabletu se přitom objevují už hodně dlouho, ovšem opravdu silně přibývat začaly až loni před Vánoci, tehdy také deník Financial Times přišel s tím, že by k předvedení tabletu mohlo dojít ve středisku YBCA 26. ledna. Avšak počátkem letošního roku Digital Daily, rubrika webu All Things Digital, uvedla, že se akce bude konat o den později, 27. ledna, a to se teď potvrdilo.

Pověsti na téma tablet se od té doby nadále hromadí, MůjMac o nich informuje pravidelně a nyní jich určitě bude ještě víc, ostatně se už objevily první zprávy, co máme ve středu očekávat:

Apple 27. ledna údajně představí tablet, iPhone OS 4 a iLife 2010

Pověsti o tom, co příští středu Apple předvede, se vynořily ještě v pondělí, přineslo je zpravodajství Fox News.

Jeho redaktor tvrdí, že v pondělí mluvil se svým zdrojem u Applu, ještě předtím, než mu dorazila zmíněná pozvánka a dozvěděl se od něj, že se středeční akce pravděpodobně zaměří na tři věci: tablet, iPhone 4 a novou verzi mediálního balíku iLife 2010.

K tabletu asi není třeba mnoho dodávat, výše popsaná pozvánka pochopitelně vede k domněnce, že půjde o zařízení schopné zachycovat tvůrčí aktivity uživatelů.

Pod označením iPhone 4 se zřejmě skrývá iPhone OS 4.0, očekávaná nová verze firmwaru kapesních přístrojů Applu (všeobecně se má za to, že bude zahrnovat rozšíření dovolující jeho použití v tabletu, především by měl podporovat větší obrazovky s vyšším rozlišením), který zřejmě bude „přerostlým iPhonem“.

Rozhodně však nemáme čekat nový iPhone (ten přijde až později), ovšem iPhone OS 4 bude nejspíš používat i ten. (Již se také objevily první zprávy, co má nový software přinést, podrobněji o tom informujeme v dnešním souhrnu novinek o iPhonu.)

Novinkou je, že by Apple měl zároveň představit též novou verzi svého mediálního balíku iLife pro Macy. Zase až tak překvapivé to ale není, Apple v minulosti novou verzi iLife předváděl vždy v lednu, to se ovšem ještě účastnil výstav Macworld Expo, loni takto uvedl aktuální verzi iLife 09.

Letos však Apple na Macworld Expu (které se koná až v únoru) nebude, a tak svůj software zřejmě předvede na vlastní akci. Zatím lze samozřejmě jen spekulovat, jaké novinky přinese, uvažuje se například o tom, že by nová verze balíku mohla ukončit podporu PowerPC.

Začínají se vynořovat též další náznaky, co bychom vlastně měli za týden očekávat, ale informace jsou to zatím dost rozporné, mluvilo se třeba o hudbě, ale nejspíš bude nanejvýš vedlejším tématem, avšak důležitější zřejmě budou hry (o tom rovněž najdete více v dnešních zprávách o iPhonu).

Vybavení tabletu OLED displejem není pravděpodobné

Minulý týden se mimo jiné objevily pověsti, že Apple v rámci příprav výroby tabletu skoupil dostupné zásoby 10,1“ dotykových obrazovek, velké dohady však vyvolala informace, že Apple vykoupil nejen LCD, ale také OLED obrazovky, což vedlo ke spekulacím, že by Apple mohl představit dva různé modely tabletů.

Ars Technica však předkládá obšírný seznam důvodů, proč tablet OLED displejem nejspíš vybaven nebude.

Je sice pravda, že se AMOLED displeje (OLED displeje s aktivní maticí) začínají více prosazovat u mobilních telefonů (používá ho i Nexus One Googlu) a na výstavě CES 2010 byla předvedena řada prototypů OLED displejů různých velikostí, ale tablet Applu ho skoro určitě používat nebude.

Ars Technica si totiž promluvila se zástupcem sdružení OLED Association a ten řekl, že 10,1“ OLED displeje nelze hromadit prostě proto, že se v podstatě nevyrábějí a dosud se neobjevily zprávy o nějaké větší objednávce.

V současnosti dokáže ve větších objemech dodávat AMOLED displeje jedině Samsung, ten ovšem má potíže vyřizovat už stávající objednávky. Apple sice na výrobě displejů spolupracuje s LG, avšak ta disponuje nanejvýš 15 procenty výrobních kapacit Samsungu (co se týče OLED displejů).

Tablet s 10,1“ AMOLED displejem by tak byl velice drahý a bylo by ho možné dodávat pouze v omezených množstvích, což je v rozporu se všemi dosavadními odhady, jež naopak předpokládají masovou výrobu nového přístroje.

Je ovšem pravda, že koncem letošního roku by se měly rozběhnout další výrobní linky na tyto displeje (chystají je především korejští výrobci - Samsung a LG), a tak si alespoň hypoteticky lze představit OLED tablet někdy koncem roku, ale to jsou čiré spekulace.

A bude-li OLED displejem vybaven nový iPhone (jak naznačují nové, avšak nepříliš důvěryhodné pověsti), může to příchod OLED tabletu ještě dále zpozdit.

Výrobci OLED displejů nyní dodávají především menší panely pro mobilní telefony a přenosné přehrávače a sotva stíhají uspokojovat poptávku, kdyby na tuhle technologii přešel také iPhone, potom by se, vzhledem k objemům jeho prodeje, nástup větších OLED ještě více opozdil, protože by prostě nebyla dostupná potřebná výrobní kapacita.

Příští středu tak Apple nejspíš představí tablet vybavený klasickým LCD displejem, využití jiných zobrazovacích technologií se zatím nezdá reálné (hodně se spekuluje například o displejích firmy Pixel Qi, jež nabízí 10,1“ LCD obrazovku schopnou pracovat v režimu „elektronického papíru“, ale kromě dohadů v diskusích se dosud neobjevil sebemenší náznak, že by Apple o těchto displejích vůbec uvažoval).

Apple údajně jedná s nakladatelstvím HarperCollins o elektronických knihách pro tablet

Už loni na podzim kolovaly pověsti, že Apple vyjednává s vydavateli tiskovin o dodávkách obsahu pro svůj tablet a nyní se objevila další taková zpráva. Přinesl ji deník Wall Street Journal (WSJ), tvrdí, že podle „lidí obeznámených se situací“ nakladatelství HarperCollins Publishers jedná s Applem o zpřístupnění svých elektronických knih pro jeho chystaný tablet.

WSJ předkládá jen málo podrobností, uvádí vlastně pouze to, že HarperCollins má nastavit ceny a Apple bude mít určitý podíl z prodeje (jako je tomu s aplikacemi na App Store), zatím se však neví ani to, jestli se knihy budou prodávat přes speciální obchod nakladatele, anebo zda se budou distribuovat prostřednictvím iTunes Store (což by si nepochybně přál Apple).

Jednání nejspíš probíhají i s dalšími vydavateli a nakladatelstvími, tablet by se tak mohl stát též soupeřem specializovaných čteček jako je například Kindle Amazonu. HarperCollins již loni v prosinci naznačoval, že by elektronické knihy doplněné o videa, rozhovory s autory či aplikace pro sociální sítě mohly vydavatelům zajistit vyšší ceny než současné elektronické knihy, to by mohlo být hlavním motivem jeho jednání s Applem. Amazon například v současnosti prodává bestsellery pro svůj Kindle za cenu okolo 10 USD, zatímco „multimediálně vyšperkované“ tituly by mohly stát 15 až 20 USD.

Zůstává ovšem ještě spousta nevyjasněných otázek, nakladatelé stále nemají jasno ani v otázkách licencí (spory přetrvávají především okolo dělení příjmů mezi nakladateli a prodejci elektronických knih, potíže jsou i s konkurencí mezi elektronickými a papírovými verzemi) a samozřejmě zůstává také otázkou, zda tablet Applu bude používat nějaké technologie, jež by zlepšily čitelnost knih (tak jako to dělají specializované čtečky s elektronickým inkoustem). Více o tom a o tabletu vůbec se však snad dozvíme již příští středu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: