Nová várka pověstí o tabletu a o novém iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Nová várka pověstí o tabletu a o novém iPhonu

15. ledna 2010, 00.00 | Tablet má být „nadopovaný iPhone“. Zprávy o kameře v tabletu vzbuzují pochybnosti. Z Jižní Koreje přišly pověsti o časném uvedení nového iPhonu. A nový telefon by údajně měl mít na dotyk citlivé pouzdro na způsob Magic Mouse.

Přísun pověstí na téma tablet Applu neustává a jako by to nestačilo, navíc se objevily pověsti o novém iPhonu:

Boy Genius Report nazval tablet „nadopovaným iPhonem“

Svou dávku pověstí o tabletu přinesl také známý blog Boy Genius Report (BGR). Informace údajně získal od zdroje blízkého Applu, který dosud nikdy nezklamal, podle něj tablet nabízí ohromná nová multi-touch gesta pro ovládání, pohání ho neuvěřitelně výkonný procesor ARM a pracuje na jádru iPhonu.

Další údaj je skutečně hodně konkrétní, modelové číslo přístroje má být „K48AP” (jedna z mála věcí, co nebude těžké ověřit, jestli se tablet opravdu dostane na trh).

Vývojáři prý nedostali aktualizované sestavení iPhone OS používané tabletem kvůli tomu, že obsahuje příliš mnoho kódu a odkazů spojených s tabletem a Apple nechtěl, aby se tyto informace dostaly na veřejnost (k čemuž by nepochybně došlo). Celkový závěr zní, že tablet je v podstatě „nadopovaný iPhone“.

Do značné míry se to shoduje s dřívějšími pověstmi, o složitých gestech již byla řeč před několika dny a zmínky o iPhone OS 4 (podporujícím větší rozlišení obrazovky) se objevily už počátkem letošního roku.

Ostatně to, že tablet bude vybaven procesorem ARM a iPhone OS, se předpokládá již dlouho, ale pokud má být procesor tak výkonný, mohlo by se jednat o (možná vícejádrový) procesor ARM Cortex-A9, který by měl být schopen dosáhnout taktovací frekvence až 2 GHz a je též obsažen v čipu NVIDIA Tegra 2.

V případě tabletu by však nejspíš mohlo jít o čip navržený přímo Applem, jenž bude zřejmě zahrnovat Cortex-A9 a nějaký vyšší model grafického koprocesoru PowerVR SGX (v úvahu by připadal nedávno představený model SGX545). Stále je ovšem možné, že tablet bude používat procesor Cortex-A8 (jaký se nachází v iPhonu 3GS), ale asi na vyšší frekvenci (mluví se o 1 GHz).

Tvrzení BGR se tak příliš neliší od dosavadních pověstí, na jejich potvrzení či vyvrácení si však musíme počkat nejméně do 27. ledna, kdy Apple tablet pravděpodobně představí v San Franciscu.

Na druhou stranu je však třeba vzít v úvahu, že ačkoli se některé předpovědi BGR ohledně iPhonu a iPodu touch potvrdily, jindy se vůbec netrefil, stačí si vzpomenout na jeho zprávy o tom, že iTunes 9 přinesou podporu Blu-ray a sociálních sítí, což se při jejich zářijovém uvedení rozhodně nesplnilo.

John Gruber pochybuje o vybavení tabletu kamerou

Z rozhovoru se zástupcem ředitele France Telecomu mnozí vyvodili, že tablet bude vybaven (webovou) kamerou pro videohovory, přestože jeho výroky byly později označeny za pouhé nepochopení kladených otázek.

A je opravdu možné, že v nich nadšenci našli víc, než skutečně znamenaly, to se domnívá také John Gruber, autor známého blogu Daring Fireball.

Připomíná, že operátoři obvykle nevidí produkty Applu předem, tak tomu bylo alespoň při uvedení původního iPhonu, tehdejší generální ředitel Cingularu (z něhož se později stal AT&T) přiznal, že souhlasil s provozováním iPhonu, aniž by ho vůbec byl spatřil.

A dále Gruber podotýká, že podle jeho zdrojů tablet žádnou kameru či fotoaparát mít nebude. A vzhledem k tomu, že se Gruberovy informace obvykle ukázaly jako správné, je docela dobře možné, že má pravdu i tentokrát.

Z Koreje přišly pověsti o dubnovém uvedení nového modelu iPhonu

A vynořily se nám též nové pověsti ohledně iPhonu. Zatím se všeobecně předpokládalo, že nový iPhone (už čtvrté generace) bude stejně jako jeho předchůdci uveden na trh někdy během letních prázdnin, avšak z Koreje (samozřejmě té jižní) dorazily zprávy, podle nichž by to letos mohlo být o něco dřív.

Deník Korea Times tvrdí, že podle jeho zdrojů z vedení operátora KT, který začal loni na podzim prodávat iPhone v Jižní Koreji s poměrně značným úspěchem, uvede Apple nový iPhone na americký trh možná již v dubnu, samotný KT ale plánuje zahájení jeho prodeje v Koreji až na červen.

Na skladě sice ještě zbývají i nějaké zásoby iPhonu 3G, ale jak Apple, tak KT údajně chtějí uvést nový model na trh co nejdříve. Nový iPhone přitom dostane OLED displej, bude podporovat videohovory a velmi pravděpodobná je i výměnná baterie. Dále by měl být nový telefon vybaven dvoujádrovým procesorem a výkonnějšími grafickými čipy, schopnými poskytovat video a statické snímky s vyšším rozlišením.

Jako důvod tak časného uvedení nového modelu iPhonu korejský deník uvádí snahu vzepřít se náporu nových telefonů se systémem Android Googlu, které se chystají dát na trh domácí korejští výrobci Samsung a LG Electronics.

Článek Korea Times navíc obsahuje ještě jeden zajímavý údaj, podle něj se do 7. ledna v Jižní Koreji prodalo už 220 000 iPhonů, což je rozhodně docela dobré číslo. Již první den se tam odbylo přes 60 000 kusů a jak vidět, zájem neopadl ani poté, do konce letošního roku KT hodlá prodat půl milionu iPhonů, přičemž ovšem počítá, že mu v tom pomůže i onen údajný nový model.

Čísla o dosavadním prodeji se zpochybnit nedají, ale všechno ostatní ano. Je sice pravda, že tlak telefonů s Androidem by možná mohl Apple pobídnout (i když podle nejnovějších údajů se telefon Nexus One Googlu zatím příliš dobře neprodává, mluví se o pouhých 20 000 udaných přístrojích), zůstává ale nanejvýš sporné, zda Apple skutečně naruší svůj tradiční rytmus uvádění nového modelu a pochyby vyvolávají i některé zmiňované vlastnosti, zejména ta výměnná baterie.

Na druhou stranu se OLED displej, dvoujádrový procesor (nejspíš tedy Cortex-A9), výkonnější grafika a lepší fotosnímač zdají jako celkem pravděpodobné, náznaky o jejich nasazení přišly též z jiných zdrojů. Informace Korea Times je přesto třeba hodnotit velice zdrženlivě, teprve následující měsíce ukážou, nakolik byly důvěryhodné.

Analytik se domnívá, že nový iPhone bude mít pouzdro citlivé na dotyk

A nakonec tu máme ještě jednu domněnku k novému iPhonu, přišel s ní tchajwanský analytik Roger Chan z Goldman Sachs. Ten tvrdí, že nový iPhone bude mít vedle dotykové obrazovky ještě také pouzdro citlivé na dotyk, fungující podobně jako loni uvedená myš Magic Mouse.

Další Chenovy výroky kopírují dřívější pověsti, zmiňuje se ještě o pětimegapixelovém fotoaparátu a o novém softwaru a uvádí, že výroba tohoto modelu začne už v dubnu, ale na trh se dostane až v červnu nebo červenci.

Tohle všechno jsme již slyšeli v řadě obměn, jedinou skutečnou novinku představuje tvrzení o dotykovém pouzdru. Výroky analytiků je ovšem třeba posuzovat nanejvýš kriticky, nelze vyloučit, že si to Chen prostě odvodil analogií s Magic Mouse (nemluvě o tom, že Palmy Pre a Pixi už teď nabízejí něco podobného), avšak nedá se úplně vyloučit ani to, že opravdu získal nějaké důvěrné informace na Tchaj-wanu, jistotu ovšem budeme mít teprve poté, co nový telefon skutečně dorazí na trh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: